~Fr~ vs TSA,TSL

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Offf...cum o dati nu e bine :D....Fapte, conform urmatorului link:
http://ro7.twplus.org/file/player/458569/conquers/?page=4

In data de 3.martie open a luat de la minoas 4 sate ;)...apoi ati inceput sarabanda inobilarii interne a lui minoas...concluzii?...nu ma hazardez la concluzii, alea le trageti voi. As putea cel mult sa speculez dar o sa ma abtin pe moment.

Si nu va mai ofticati atita...in ultimele 48 de ore am luat 6 sate si cu asta basta (sint luate de noi pierdute de voi :p)

Fenomenal...a fost un spionaj reusit...felicitari vivip! Echipajul de exploratori trimis la o moarte aproape sigura catre Gaura Neagra a supravietuit in mod miraculos :D....Asa s-a putut studia motivul pentru care cele 100 de atacuri full trimise pina acum au disparut misterios in acel cimitir de trupe...si mai sint pe drum vreo 26. Astazi, antrepenorul de Pompe funebre a TSL nu a facut fata la fabricatul de cosciuge ;)....saracu open , a trebuit sa incheie un contract dezavantajos, cumparind cosciuge la bisnita, cu pret aproape dublu.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Verifica si tu daca nu ai uitat cheia in contact ca poate ramai fara masina ;)
 

DeletedUser

Cu tot respectul pt acei jucatori din TSL insa a-ti ajuns sa va patati blazonul cu minciuni cum sa atace un jucator care e pe rosu ? noi nu am luat un sat de la minoas pana sa intre pe ros . insa daca un jucator inactiv trimite atacuri inapoi asta e super tare ..
 

DeletedUser

Cei din FR ar trebui sa taca pentru ca desi ati atacat cu aproximativ 200 de fulluri un singur sat al lui open mind, nici macar praful de pe ziduri nu l-ati luat ;)

Open Mind, iti trimitem tata ceva bani pentru colive si cosciuge? ca la cate trupe ai omorat cred ca ajungi in sapa de lemn daca pui bani de la tine.

Oricum, vad ca au ceva cu tine cei din FR desi cei din "faimoasa" familie FR-DIABLO s-au laudat ca mai au pe cineva in vizor. daca nu ma insel e vorba de fteam pe care au avut si niste incercari jalnice de spionaj, incercari esuate.
Problema e ca o sa le iasa pe nas intentiile lor razboinice. Fteam doar ce a achizitionat niste sate in inima diablo. :))
urmeaza distractia
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4829

Si tu fiind cine?

Familie faimoasa pentru ca exista "personaje"(ca sa nu zic atlfel) care ii acorda atentie sporita incercand sa o puna intr'o lumina proasta.Insa din pacate in Romania,cu cat ai o imagine mai negativa cu atat esti mai faimos.

Nu'l plange tu pe Open Mind.A mai facut si el niste puncte la inamici invinsi.:)
Cat despre cele aproximativ 200 de atacuri,nu stiu ce sa zic.La 200 de atacuri iti garantez eu ca apararea de 100.000 l/s/a din sat nu rezista.
 

DeletedUser3461

Si tu fiind cine?

Familie faimoasa pentru ca exista "personaje"(ca sa nu zic atlfel) care ii acorda atentie sporita incercand sa o puna intr'o lumina proasta.Insa din pacate in Romania,cu cat ai o imagine mai negativa cu atat esti mai faimos.

Nu'l plange tu pe Open Mind.A mai facut si el niste puncte la inamici invinsi.:)
Cat despre cele aproximativ 200 de atacuri,nu stiu ce sa zic.La 200 de atacuri iti garantez eu ca apararea de 100.000 l/s/a din sat nu rezista.
Ce 200 de atacuri ... ca am dat 2000 de atacuri si noi nici macar nu am zgariat zidul ..

Si app : Eu din cate stiu nu am vazut berbeci prin atacuri .. deci imi pare rau pentru voi dar nu aveam cu ce darama acel zid:(

1.1. Tratati-i pe ceilalti cu respect si mentineti discutiile in limitele bunului simt. Nu uitati ca pe forum sunt membri de varste diferite si a caror experienta de joc difera de la caz la caz, motiv pentru care va rugam sa fiti rabdatori daca uneori apar intrebari care pot parea "stupide" sau "infantile".

2.11. Mesajele consecutive care aduc doar completari sunt considerate "post hunting" si sunt interzise.
In cazul in care doriti sa corectati sau sa aduceti completari mesajului dumneavoastra va rugam folositi optiunea "editare".

Va puteti considera avertizat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Si tu fiind cine?

Familie faimoasa pentru ca exista "personaje"(ca sa nu zic atlfel) care ii acorda atentie sporita incercand sa o puna intr'o lumina proasta.Insa din pacate in Romania,cu cat ai o imagine mai negativa cu atat esti mai faimos.

Nu'l plange tu pe Open Mind.A mai facut si el niste puncte la inamici invinsi.:)
Cat despre cele aproximativ 200 de atacuri,nu stiu ce sa zic.La 200 de atacuri iti garantez eu ca apararea de 100.000 l/s/a din sat nu rezista.

conteaza cine sunt eu?
nu sunt convins de asta. prefer momentan sa raman incognito.

iti garantez eu ca in acel sat nu au fost numai 100000l/s/a, ci mult mai multe trupe.
numai eu am avut in acel sat vreo 40000 cav grea.

:p
 

DeletedUser4829

La momentu' spionajului erau 27.000 cav grea in sat.La apararea din sat mi'e greu sa cred ca au murit 13000 cav grea tinand cont de faptu' ca zidu' avea nivel 20 si mai mult de 50% din atacuri au fost fara berbeci.

Nu conteaza cine esti,insa e bine sa sti ca vorbesti cu cineva care are tangente cu situatia discutata.
 

DeletedUser

de acord cu tine ca in momentul spionajului erau numai 27000 grei in sat. numai ca sprijinul era pe drum. asta nu aveai de unde sa o stii.
 

DeletedUser

he he...pai daca ati dat fara berbeci...treaba voastra (nu noi ne facem de râs daca nu stiti voi sa atacati)...au fost in jur de 130 de atacuri nu 200. Dar daca vreti, ca sa fim chit, dau eu 1000 de atacuri cu lancieri pe voi, ca sa ziceti ca ati avut atacuri si nu am reusit sa va iau sat.

cate atacuri ai dat tu inutile .. macar nu mai zi de altii .. atat tu cat si cei de la tine din echipa.
 

DeletedUser

he he, n-au fost inutile....v-am rupt trupe...si asta e f util intr-un razboi de durata...am avut rapoarte cu sate rupte total...v-am rupt defensul, care defens se reface greu, mult mai greu decit atacul.:rolleyes:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4829

de acord cu tine ca in momentul spionajului erau numai 27000 grei in sat. numai ca sprijinul era pe drum. asta nu aveai de unde sa o stii.

Stai ca nu ne mai intelegem:)

Prima oara ai zis ca aveai in sat 40k cav grea.Spionajul a fost dat spre sfarsitul atacurilor.Apoi imi zici ca sprijinul tau era pe drum.Ceva nu se leaga.


Offtopic:unde e postul doctorului?am vazut ca l'a citat vivip insa eu nu il gasesc.
 

DeletedUser7708

he he, n-au fost inutile....v-am rupt trupe...si asta e f util intr-un razboi de durata...am avut rapoarte cu sate rupte total...v-am rupt defensul, care defens se reface greu, mult mai greu decit atacul.:rolleyes:

Mă scuzi că intervin...
2 ferme defensive cu zid 20 vs 2 ofensive...îţi zic eu că pagubele apărării se refac cel puţin la fel de repede. Dacă mai şi creşti numărul, 3-4....se reface mai repede apărarea.
 

DeletedUser

Cat de disperat trebuie sa fii ca sa ataci cu trupele de aparare? :)))

uitati si voi aici mostra de atac a la DIABLO :)))

Titlu altryx atacă xxxxx
Expediat 08.03.09 19:40
Apărătorul a câştigat
Noroc (din punctul de vedere al agresorului)
3.3%
Moral: 100%

Agresor: altryx
Sat: Thor N-022 (484|459) K44

Număr: 6300 6300 0 6316 345 0 0 500 0 0 0 1
Pierderi: 6300 6300 0 6316 345 0 0 500 0 0 0 1


Apărător: xxxxxxx
Sat:

Număr: xxx xxx xxx xxx xxx xxx 0 xxx xxx 0 0 0
Pierderi: 208 209 1 205 14 0 0 49 0 0 0 0
 

DeletedUser

Mă scuzi că intervin...
2 ferme defensive cu zid 20 vs 2 ofensive...îţi zic eu că pagubele apărării se refac cel puţin la fel de repede. Dacă mai şi creşti numărul, 3-4....se reface mai repede apărarea.

Nu te contrazic, dar, calculeaza putin altfel:
Sa zicem ca eu rup 20 de sate de atac ca sa distrug complet o defensiva formata din 5 sate defensive (cifrele sint aleatorii...nu stau sa calculez). Bineinteles ca ratio de pierderi atac vs defense e clar favorabil defense, dar :

In medie un sat ofensiv se reface in 7 zile, un sat defensiv ceva mai greu, in jur de 14 (se poate sa ma insel...calculeaza tu exact ca vad ca stai f bine la calcule)

Deci dupa 7 zile au am ofensiva completa si mai pot sa dau o tura de atac, intilnind de asta data o defensiva redusa ...intre 50-60% din efectivul complet
Aici se pot calcula in continuare ratio pierderi aparare vs pierderi atac, pe termen lung....tinind cont ca eu la 7 -8 zile pot ataca , pe cind aparatorul nu se poate apara cu efective complete(nu stau sa calculez, pentru ca nu mi se pare f important)...totusi ar fi interesant de vazut ce se intimpla.

Bineinteles sint si cazuri in care se dau 100 de atacuri degeaba cu pierderi minime din partea aparatorului.

IMO

Te rog sa imi spui daca gresesc undeva.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu te contrazic, dar, calculeaza putin altfel:
Sa zicem ca eu rup 20 de sate de atac ca sa distrug complet o defensiva formata din 5 sate defensive (cifrele sint aleatorii...nu stau sa calculez). Bineinteles ca ratio de pierderi atac vs defense e clar favorabil defense, dar :

In medie un sat ofensiv se reface in 7 zile, un sat defensiv ceva mai greu, in jur de 14 (se poate sa ma insel...calculeaza tu exact ca vad ca stai f bine la calcule)

Deci dupa 7 zile au am ofensiva completa si mai pot sa dau o tura de atac, intilnind de asta data o defensiva redusa ...intre 50-60% din efectivul complet
Aici se pot calcula in continuare ratio pierderi aparare vs pierderi atac, pe termen lung....tinind cont ca eu la 7 -8 zile pot ataca , pe cind aparatorul nu se poate apara cu efective complete(nu stau sa calculez, pentru ca nu mi se pare f important)...totusi ar fi interesant de vazut ce se intimpla.

Bineinteles sint si cazuri in care se dau 100 de atacuri degeaba cu pierderi minime din partea aparatorului.

IMO

Te rog sa imi spui daca gresesc undeva.

Gresesti un pic! Un atac full se poate reface in 5 zile daca imparti cu cap raportul de trupe intre cazarma, grajd si atelier.
La fel, o aparare se poate reface rapid. Cred ca in 8 zile. Nu sunt sigur, dar promit sa fac un calcul.
Oricum, cea mai rentabila (puternica) aparare dureaza foarte mult! Din ce am vazut, intre 14 si 17 zile! E enorm in comparatie cu 5 zile, tocmai de asta, jucatorii cu multa experienta evita sa piarda aparare (cauta sa eviti curatarile) si pareaza doar atacurile cu nobil.
Bineinteles ca nu poti rezista nici in felul asta prea mult timp sub asediu! Nu poti sta on in permanenta!
 

DeletedUser7708

Şi mai greşeşte cu ceva:
Tu cureţi un sat format din 5 ferme, dar nu a zis nimeni că fermele provin de la fix 5 sate. Dacă provin de la 20 de sate, fiecare sat a pierdut un sfert din apărare, adică se reface în mai puţin de 5 zile. Fix cât refaci tu atacul.
 

DeletedUser11501

Şi mai greşeşte cu ceva:
Tu cureţi un sat format din 5 ferme, dar nu a zis nimeni că fermele provin de la fix 5 sate. Dacă provin de la 20 de sate, fiecare sat a pierdut un sfert din apărare, adică se reface în mai puţin de 5 zile. Fix cât refaci tu atacul.

dfa stie ce spune:)
perfect de acord cu el la faza asta;)
 

DeletedUser18011

Gresesti un pic! Un atac full se poate reface in 5 zile daca imparti cu cap raportul de trupe intre cazarma, grajd si atelier.
La fel, o aparare se poate reface rapid. Cred ca in 8 zile. Nu sunt sigur, dar promit sa fac un calcul.
Oricum, cea mai rentabila (puternica) aparare dureaza foarte mult! Din ce am vazut, intre 14 si 17 zile! E enorm in comparatie cu 5 zile, tocmai de asta, jucatorii cu multa experienta evita sa piarda aparare (cauta sa eviti curatarile) si pareaza doar atacurile cu nobil.
Bineinteles ca nu poti rezista nici in felul asta prea mult timp sub asediu! Nu poti sta on in permanenta!

Intr-adevar cel mai efectiv sat de defensiva dureaza foarte mult dar mane?Un sat de atac nu-l faci tu in 5 zile nici cu slujbe!!!!!Doar daca ai sat de 12.154 si locurile sunt ocupate de cladiri!!!Depinde foarte mult si satul cum e facut(locurile ocupabile de armata)!!!!!De exemplu un sat luat aleatoriu:
6000 topoare(cazarma level 25)=170 de ore=7 zile si 8 ore
1500 usoara=(grajd level20)=77 ore si 55 minute=3 zile 2 ore
1100 arcasi calare(grajd level 20)=85 ore 33 minute=3 zile si 12 ore(insumand trupele care ies din grajd reise ca grajdul produce aceste trupe in 6 zile si 18 ore)
500 berbeci(atelier level 10)=124 ore=5 zile si 16 ore
In nic intr-un caz nu poti face un sat full de atac in 5 zile decat doar daca ai bonus pentru cazarma sau grajd;)
 

DeletedUser

Şi mai greşeşte cu ceva:
Tu cureţi un sat format din 5 ferme, dar nu a zis nimeni că fermele provin de la fix 5 sate. Dacă provin de la 20 de sate, fiecare sat a pierdut un sfert din apărare, adică se reface în mai puţin de 5 zile. Fix cât refaci tu atacul.

tu..."dai din casa"?
nu faci bine!
lucruri de genul asta majoritatea jucatorilor le tin pentru ei sau pentru apropiati!

Intr-adevar cel mai efectiv sat de defensiva dureaza foarte mult dar mane?Un sat de atac nu-l faci tu in 5 zile nici cu slujbe!!!!!Doar daca ai sat de 12.154 si locurile sunt ocupate de cladiri!!!Depinde foarte mult si satul cum e facut(locurile ocupabile de armata)!!!!!De exemplu un sat luat aleatoriu:
6000 topoare(cazarma level 25)=170 de ore=7 zile si 8 ore
1500 usoara=(grajd level20)=77 ore si 55 minute=3 zile 2 ore
1100 arcasi calare(grajd level 20)=85 ore 33 minute=3 zile si 12 ore(insumand trupele care ies din grajd reise ca grajdul produce aceste trupe in 6 zile si 18 ore)
500 berbeci(atelier level 10)=124 ore=5 zile si 16 ore
In nic intr-un caz nu poti face un sat full de atac in 5 zile decat doar daca ai bonus pentru cazarma sau grajd;)

1. sunt prea multi arcasi
2. iti demonstrez ca se poate face in 5 zile? am sat cu bonus pe cazarma si fac 6000 topoare, 2200 LC si 500 MA plus 400 RAM si 10 catapulte
calculeaza, te rog :)



2.11. Mesajele consecutive care aduc doar completari sunt considerate "post hunting" si sunt interzise.
In cazul in care doriti sa corectati sau sa aduceti completari mesajului dumneavoastra va rugam folositi optiunea "editare".
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus