Haide-ti sa ne culturalizam

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Daca ataci jucatori cu multe puncte si multe sate e mai bine sa nu ii spionezi satele:)) Ca se prinde care sat/e vrei sa il/le iei... Si apoi is muta trupele in el/e, mai bine il ataci fara sa stii ce are in el/e si trimit si cateva zeci/sute/mii de fakeuri pe el sa nu aba nici o sansa sa is dea seama unde e atacat de fapt.

Dar il poti spiona k sa-l induci in eroare
 

DeletedUser

Depinde. Poate deveni sat ofensiv sau sat defensiv, sau poate sat de spioni. Cel mai bine ar fi sa devina defensiv.

Un sat de spioni, nu mai contine nici un fel de alta armata?? Toata populatia ramasa dupa constructii se investeste numai in spioni??
Daca nu iti permiti un sat de spioni, in ce sat ar trebui sa ai mai multi spioni (si cam cati): ofensiv sau defensiv??

P.S. Sa nu faceti misto!! Am tot citit pe forum si nu am gasit mai nimic referitor la spioni!!
 

DeletedUser523

Un sat de spioni, nu mai contine nici un fel de alta armata?? Toata populatia ramasa dupa constructii se investeste numai in spioni??
Daca nu iti permiti un sat de spioni, in ce sat ar trebui sa ai mai multi spioni (si cam cati): ofensiv sau defensiv??

P.S. Sa nu faceti misto!! Am tot citit pe forum si nu am gasit mai nimic referitor la spioni!!

deci: spioni sunt utili pt a afla info despre satele inamice; deci un sat format exclusvi din spioni ti-ar oferi aprox. 8000 de spioni cu care ai putea afla orice despre orice sat, ce are mai putin de 8000 de spioni, normal.Acest sat se realizeaza de catre un jucator cu multe sate ce isi perimite asa ceva.
 

DeletedUser

deci: spioni sunt utili pt a afla info despre satele inamice; deci un sat format exclusvi din spioni ti-ar oferi aprox. 8000 de spioni cu care ai putea afla orice despre orice sat, ce are mai putin de 8000 de spioni, normal.Acest sat se realizeaza de catre un jucator cu multe sate ce isi perimite asa ceva.

O mica specificare, daca-mi permiti. Pe baza unor calcule, si a cunoasterii a unui caz anume, iti pot spune ca ajungi la aproximativ 10000 spioni intr-un sat destinat strict acestui lucru. Logic ca va dura ft mult sa ajungi la acel numar, dar se poate.

Una*, un sat de spioni face parte dintr-o strategie putin folosita pe .ro, deoarece e nevoie de mult timp si alte sate de aparare care sa-l sprijine.Numarul de spioni, 8000-1000 nu e relevant, ci ceea ce poti face cu ei. In medie, marea majoritate a jucatorilor folosesc 2000 spioni (medie) per atac. Daca cineva iti spioneaza cu 2000 de spioni un sat, iar tu iti sprijini satul respectiv "doar" cu 3000 spioni sa zicem, acel atacator nu va afla nimic, si va pierde toti spionii.
In schimb, daca tu spionezi cu 8-10000 spioni, ai ft mari sanse sa aflii toate informatiile dorite datorita raportului dintre spionii atacatori si cei aparatori.

Dacã agresorul are jumãtate din numãrul de spioni al apãrãtorului, ºansele de supravieþuire sunt de ca. 50%. Dar nu vor mai trãi decât foarte puþini spioni. Dacã au la fel de mulþi spioni, ºansele de supravieþuire sunt de 100% ºi mai trãiesc douã treimi din spionii agresori. Apãrãtorul nu poate pierde spioni.

În momentul în care se întoarce un spion, poate da informaþii despre puterea trupelor duºmane. Aceastã informaþie se poate obþine ºi prin atacuri împotriva satelor duºmane, dacã puterea de luptã proprie este cel puþin pe jumãtate atât de mare ca cea duºmanã.

Dacã trãiesc cel putin 50% ºi dezvoltarea spionilor în fierãrie este la nivelul 1, primeºti un raport despre materiile prime ale duºmanului. Supravieþuiesc 70% ºi toþi spionii sunt deja la nivelul 2, primeºti informaþii despre clãdiri ºi nivelul de construcþie al acestora. Dacã supravieþuiesc 90% din spioni care se aflã deja la nivelul 3 de dezvoltare, afli care din trupele satului atacat sunt stationate în afara satului ºi care sunt pe drum.

Sper ca a avut o logica in explicatia mea :)

later edit: Proportiile se aplica si pe lumile unde nu este necesar upgrade-ul spionilor.
 

DeletedUser523

iti permit orice, eu am zis aprox. 8000 pe baza unor calcule rapide pe baza dezvlotarii normale a unui sat; insa si mai bine la 10k de spioni pe un sat destinat exclusiv acestui lucru, eficienta acestuia creste :) iar la un jucator puternic cu multe sate, acest sat este ceva normal, cred eu, si merita incercat...
 

DeletedUser

E bine sa ai in orice sat 5-10 spioni maxim 100, atunci cand esti atacat respectivul pune si cativa spioni in ofensiva ca sa vada cat mai ai in sat in caz ca atacul lui nu intra.

Parerea mea :D
 

DeletedUser

Ok, am inteles. Nu merita sa ai sat de spioni, decat daca ajungi la anumite performante!!
Dar, nu mi-ati raspuns: spionii (2000-3000) unde trebuie sa fie? In sat ofensiv sau defensiv? Sau in toate satele trebuie sa ai suficienti spioni?
Asta nu am inteles...

P.S. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!!
 

DeletedUser

Ok, am inteles. Nu merita sa ai sat de spioni, decat daca ajungi la anumite performante!!
Dar, nu mi-ati raspuns: spionii (2000-3000) unde trebuie sa fie? In sat ofensiv sau defensiv? Sau in toate satele trebuie sa ai suficienti spioni?
Asta nu am inteles...

P.S. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!!

Presupun k spionii ar trebui sa se afle in satul de atac. Dak ar fi in satul de aparare agresorul nu ar avea ce vedea, chiar dak ii reuseste un spionaj.
 

DeletedUser

Presupun k spionii ar trebui sa se afle in satul de atac. Dak ar fi in satul de aparare agresorul nu ar avea ce vedea, chiar dak ii reuseste un spionaj.

Depinde la ce vrei sa ii folosesti. In general se fac in satele de aparare mai mult de 500 spioni, deoarece daca ii faci in cele de atac, o sa iti scada nr de axemani si LC care poti sa le creezi in acel sat:D E bine sa ai 250-500 spioni in satele de atac, ca sa vezi ce are inamicul in cazul in care il ataci cu un full offense, si nu il biruiesti:p
 

DeletedUser

io is de parere ca trebuie sa ai sat de spioni, mai tarziu in joc intr-adevar dar trebuie. daca ai 10 sate si nu ai sat de spioni nu ie bine, parerea mea. nu stiu daca s-a mai scris dar un atac de spionaj sortit castigului trebuie sa fie insotzit de i berbec sau un topor/lance, pentru derutarea adversarului.
 

DeletedUser

io is de parere ca trebuie sa ai sat de spioni, mai tarziu in joc intr-adevar dar trebuie. daca ai 10 sate si nu ai sat de spioni nu ie bine, parerea mea. nu stiu daca s-a mai scris dar un atac de spionaj sortit castigului trebuie sa fie insotzit de i berbec sau un topor/lance, pentru derutarea adversarului.

Poate de un berbec. Adversarul va krede k e atac de spargere. In niciun caz de o lance. Adversarul isi va da seama.
 

DeletedUser

Poate de un berbec. Adversarul va krede k e atac de spargere. In niciun caz de o lance. Adversarul isi va da seama.

asa zici tu. daca trimitzi la departare un atac de spionaj si il pui cu topor/lance (parca au acelasi timp de deplasare) adversaru va crede ca este un fake de clearing, mai ales daca mai bagi si un fake sincronizat inainte. testat, worked like a charm.
 

DeletedUser

asa zici tu. daca trimitzi la departare un atac de spionaj si il pui cu topor/lance (parca au acelasi timp de deplasare) adversaru va crede ca este un fake de clearing, mai ales daca mai bagi si un fake sincronizat inainte. testat, worked like a charm.

1. Cum poti avea in acelasi sat(bineintzeles dak ai multe sate) atat berbeci cat si lancieri?
2. Repet, cu toporul are sanse sa-si dea seama k e un fake. Un atac de spargere contzine si berbeci, poate si catapulte.
 

DeletedUser

1. Cum poti avea in acelasi sat(bineintzeles dak ai multe sate) atat berbeci cat si lancieri?
2. Repet, cu toporul are sanse sa-si dea seama k e un fake. Un atac de spargere contzine si berbeci, poate si catapulte.

dap...cu catapultele faci tot cam atat cat si cu nobilu si vei fi luat f in serios
 

DeletedUser

1. Cum poti avea in acelasi sat(bineintzeles dak ai multe sate) atat berbeci cat si lancieri?
2. Repet, cu toporul are sanse sa-si dea seama k e un fake. Un atac de spargere contzine si berbeci, poate si catapulte.

ce þi se pare aºa minune sã ai ºi berbeci ºi lãncieri în sat? eu þineam berbeci ºi niºte topoare în satele defensive tocmai sã derutez inamicul. ºi acolo unde e regula aia tâmpitã cu minimul de sãteni pe fake prefer sã trimit lãncii+berbeci. nu crezi cã e logic aºa?
 

DeletedUser

ce þi se pare aºa minune sã ai ºi berbeci ºi lãncieri în sat? eu þineam berbeci ºi niºte topoare în satele defensive tocmai sã derutez inamicul. ºi acolo unde e regula aia tâmpitã cu minimul de sãteni pe fake prefer sã trimit lãncii+berbeci. nu crezi cã e logic aºa?

Mdeah...probabil k sa nu-si dea seama inamicul kare sunt satele de atac si care de aparare nu?
 

DeletedUser

usor, usor se pricepe. daca am lanci si berbeci si catapulte intr-un sat nu inseamna ca am cu miile, ci doar asa ca imi place cum arata iconitzele ale in dreapta.
 

DeletedUser

Eu sunt tipicul jucator cu sate specializate ! :) Nici primu sat nu-l fac mixt :D Iar catapulte doar in primul sat sa daram si eu o ferma / o cazarma / o curte nobila ! :)

PS: am vazut o replica a lui talibanu despre trimiterea trupelor in alt sat si retragerea sa vina exact dupa 1 secunda si in caz ca sunt nobili sa-i omoara ! Acum il intreb: daca ai 3-4 curatari in aceasi secunda iar in urmatoarea 4 nobili ce mai faci? :) Si este posibil fara scripturi / modificari in browser / alte chestii "ilegale" ! Doar coordonare si rabdare ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus