Intrebare model ofensiv...

DeletedUser37151

Pentru satele mele ofensive folosesc o formula de recrutare cat mai rapida: 6100 top,50 spioni(desi sunt cam multi,ma gandesc sa renunt de tot la ei),3250 usori,400 berbeci. Satu e gata undeva la 7,7 zile,topoarele si usorii se termina aproximativ in acelasi timp(diferenta de cateva ore). Iar satele le tin cu strictu necesar al cladirilor,sa am liber cat mai mult loc in ferma. Principala la 20,atelieru la 10,targu la 10,fara ascunzatoare,restu la maxim...asta insemnand satu sa aibe undeva la 9500 de puncte. Cand e nevoie sa trimit resurse pentru nobili sau sa ridic vreo cladire demolata,trimit de pe satele de aparare unde tin targu putin mai sus.Si mai am o grupa speciala de sate de atac unde fac 5500 topoare,2600 usori si 1000 de berbeci. Bag cate 7-8 atacuri d-astea inaintea curatarilor normale si pica imediat zidu. O perioada foloseam cate 2-300 catapulte pe satele de atac si demolam satele inamicilor,dar am ajuns la concluzia ca nu se merita. Ocupa loc inutil in ferma si scade mult puterea de atac. Si oricum,ce rost are sa demolez satele cand pot sa le cuceresc.
 

DeletedUser

Cand ai un adversar cu un nucleu de sate puternic, deloc imprastiat pe harta, e greu sa-l scoti din zona. Atunci izi dovedesc si catapultele utilitatea.
Cat despre oi, din ce-am vazut din simulator, fara arme la paladin, un atac cu peste 600 de berbeci nu e mai bun decat unul cu 400-500 de berbecuti. Nu stiu de ce sa iti tii 1000, ca iti mananca toata iarba din ferma.
 

DeletedUser37151

nu chiar...eu ma refer la satele blindate,pe alea bag cate 5-6-10 fulluri cu 1k berbeci inainte de curatarile normale. si se simte diferenta.

uite sa-ti dau un exemplu. Sat aparat cu 50k lanci,spade,arcasi si 10k grei.(nu e chiar mega blindat,dar e aparat decent)

Din fulluri normale,am facut simulator si mi-a rezultat ca pica din 29 de fulluri. Apoi pe cealalta varianta,am bagat 10 fulluri cu 1k berbeci urmate de 16 fulluri normale,asta inseamna 26 de fulluri. Economisesti 3 fulluri :)

Asa la prima vedere n-ar fi o diferenta enorma,dar in stadiu avansat se simte diferenta,cand ataci sate multe blindate. Cu cat ii dai zidu jos mai repede,cu atat ii toci trupele cu mai putine fulluri.

Bine,pana la urma...fiecare cu tactica lui :)
La inceput nu foloseam nici eu sate cu 1k berbeci,dar de ceva timp am inceput sa folosesc. Am o grupa micuta,de 70 de sate special pentru asta.
 

DeletedUser

nu chiar...eu ma refer la satele blindate,pe alea bag cate 5-6-10 fulluri cu 1k berbeci inainte de curatarile normale. si se simte diferenta.

uite sa-ti dau un exemplu. Sat aparat cu 50k lanci,spade,arcasi si 10k grei.(nu e chiar mega blindat,dar e aparat decent)

Din fulluri normale,am facut simulator si mi-a rezultat ca pica din 29 de fulluri. Apoi pe cealalta varianta,am bagat 10 fulluri cu 1k berbeci urmate de 16 fulluri normale,asta inseamna 26 de fulluri. Economisesti 3 fulluri :)

Asa la prima vedere n-ar fi o diferenta enorma,dar in stadiu avansat se simte diferenta,cand ataci sate multe blindate. Cu cat ii dai zidu jos mai repede,cu atat ii toci trupele cu mai putine fulluri.

Bine,pana la urma...fiecare cu tactica lui :)
La inceput nu foloseam nici eu sate cu 1k berbeci,dar de ceva timp am inceput sa folosesc. Am o grupa micuta,de 70 de sate special pentru asta.

Poate ai dreptate, eu in simulator am incercat cand adversarul avea sub 20k de fiecare, nu prea ma bag eu la sate blindate cu 50k+
 

DeletedUser

Full-ul cu 1000 de berbeci care a facut zidul de la 20 la 19 era pe noroc zero?
Ca daca e cu minus, iti ramane zidul acolo iar trupe aparatoare mor mai putine decat cu un full normal!
 
Sus