Intrebari despre nobili

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser

am si eu o intrebare de om prost
din cate stiam nobilul moare atunci cand iti mor mai bine de jumatate din trupele cu care le-ai trimis
de ce daca am trimis nobilul cu 100 de grei si au murit doar 16, a murit si nobilul??
si nu e prima data

pun si raportul aici, poate e cineva curios:

http://ro8.triburile.ro/public_report/0bee615eb2f7f745c683bad9294f8905
2.11. Mesajele consecutive care aduc doar completari sunt considerate "post hunting" si sunt interzise.
In cazul in care doriti sa corectati sau sa aduceti completari mesajului dumneavoastra va rugam folositi optiunea "editare".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Din câte am înţeles, nobilul e tratat ca infanterist, şi, în algoritmul de calcul al pierderilor într-o bătălie, infanteria se bate cu infanteria adversă , şi dacă ai prea puţină infanterie se poate să pierzi nobilul prea repede.... S-a mai discutat pe subiectul ăsta si aici.
 

DeletedUser

as vrea sa-mi zica si mie cineva care e regula cu cati nobili poti trimite in nu stiu cate ms,si dati-mi un link cu regula sa citesc cu ochii mei ,am citit regulamentul si nu am gasit nicaieri unde este regula ca nu ai voie sa trimiti 4 nobili in mai putin de 150 ms ,puneti-mi un link cu partea respectiva din regulament .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Pai, de fapt nici nu te lasa sa trimiti mai mult. Daca incerci o sa iti zica ca nu se poate, ca nu este voie, este implementat un avertisment in joc si nu te lasa. Pe toate serverele din toate tarile este asa, implementata direct de la innogames, nu ca am vrut noi sa fim mai speciali.:D
 

DeletedUser

Din câte am înţeles, nobilul e tratat ca infanterist, şi, în algoritmul de calcul al pierderilor într-o bătălie, infanteria se bate cu infanteria adversă , şi dacă ai prea puţină infanterie se poate să pierzi nobilul prea repede.... S-a mai discutat pe subiectul ăsta si aici.
eu nu cred ca este asa algoritmul :), iar nobilul are propriile lui caracteristici de atac (30), aparare(100, 50, 100), viteza (in functie de lume) ...eu cred ca fiecare trupa de atac se bate proportional cu fiecare trupa de aparare. daca batalia nu se termina in prima runda urmeaza o alta intre supravietuitori samd.
daca ar fi cum spui tu ar insemna ca lancierii sa nu se bata cu cavaleria usoara niciodata.
 

DeletedUser6558

eu nu cred ca este asa algoritmul :), iar nobilul are propriile lui caracteristici de atac (30), aparare(100, 50, 100), viteza (in functie de lume) ...eu cred ca fiecare trupa de atac se bate proportional cu fiecare trupa de aparare. daca batalia nu se termina in prima runda urmeaza o alta intre supravietuitori samd.
daca ar fi cum spui tu ar insemna ca lancierii sa nu se bata cu cavaleria usoara niciodata.

Eu nu ştiu exact cum funcţionează, încă nu m-a lămurit nimeni, deşi am întrebat pe toată lumea. Informaţiile pe care le am sunt disparate.
 

DeletedUser

Pai, de fapt nici nu te lasa sa trimiti mai mult. Daca incerci o sa iti zica ca nu se poate, ca nu este voie, este implementat un avertisment in joc si nu te lasa. Pe toate serverele din toate tarile este asa, implementata direct de la innogames, nu ca am vrut noi sa fim mai speciali.:D
si atunci de unde sa stie un jucator ca incalca o regula daca nu este scrisa undeva ,am mai citit pe forum la noi ca cineva a reusit sa trimita in 190 ms 5 nobili dar a anulat atacul cum a putut daca nu te lasa ?si care este pedeapsa in caz ca trimiti in mai putin de 150 ms ,parca 150 sunt nu ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

este exact ca la atletism cand se fura startul...nu trebuie sa pleci inainte de pistol, ci e de ajuns sa reactionezi mai rapid decat e practic posibil prin metodele regulamentare(umane): in cazul nostru o actiune per click/enter. daca cineva este in stare sa bata enter/click o data la 30 milisecunde (in traducere inseamna de 33 de ori pe secunda) atunci numele lui este Clark Kent (Superman).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

da ,am facut si eu proba ,credeam ca o sa reusesc sa trimit in 150 de ms nu 4 sau 5 nobili da macar 3 ,da de unde ,ce-i drept am reusit pt prima data sa trimit 4 nobili intr-o secunda ,da o secunda e mare si e usor sa-ti bage trupe intre nobili si am si patit ,cum fac cei care reusesc ?am dat cat de repede am putut enter da tot degeaba .
 

DeletedUser5809

da ,am facut si eu proba ,credeam ca o sa reusesc sa trimit in 150 de ms nu 4 sau 5 nobili da macar 3 ,da de unde ,ce-i drept am reusit pt prima data sa trimit 4 nobili intr-o secunda ,da o secunda e mare si e usor sa-ti bage trupe intre nobili si am si patit ,cum fac cei care reusesc ?am dat cat de repede am putut enter da tot degeaba .

Pai depinde cum ai facut:p
Daca ai net bun, poti sa deschizi 4 sau 5 ferestre si pui trupele, apesi pe atac dar nu si pe ok. Faci la fel cu toate 4,5 ferestre, pe urma le pui una langa alta in asa fel incat butonul de ok sa fie aproape unele de altele. Pe urma doar iti muti mousul si apesi ok in fiecare ferestre.:D
Sincer 4 imi ies in aceeasi secunda, dar 5 tot imi sare in secunda urmatoare, dar de obicei 4 nobili sunt destui.
 

DeletedUser

important e sa nu stai sa astepti rezultatul. adica sa vezi daca a plecat sau nu atacul. dai clickurile rapid si gata. dar inainte iti trebuie antrenament si il poti face chiar si pe unul din satele tale cu indiferent ce trupa. apoi intrerupi.
 

DeletedUser

Pai depinde cum ai facut:p
Daca ai net bun, poti sa deschizi 4 sau 5 ferestre si pui trupele, apesi pe atac dar nu si pe ok. Faci la fel cu toate 4,5 ferestre, pe urma le pui una langa alta in asa fel incat butonul de ok sa fie aproape unele de altele. Pe urma doar iti muti mousul si apesi ok in fiecare ferestre.:D
Sincer 4 imi ies in aceeasi secunda, dar 5 tot imi sare in secunda urmatoare, dar de obicei 4 nobili sunt destui.

am deschis 6 ferestre,6 atacuri cu nobili..toate mi-au iesit in aceasi secunda,insa primul tab(primul atac) nu mi l-a trimis..mi-a aparut eroarea aia gen nu pot fi trimise mai mult de 5 atacuri intr-o secunda..:)

dovada: pres >>ckick<<

am uitat sa spun,ca eu de mult nu mai atac cu 4 nobili,m-am ofticat de prea multe ori ca sa mai incerc cu 4..:) trenuletz la mine inseamna 5 nobili intr-o secunda :p
 

DeletedUser5809

Si eu tot 5,dar rar imi bat capul,de obicei cate un nobil in fiecare secunda e de ajuns, totusi inca multa lume e nooaba.:D
 

DeletedUser21652

ca tot veni vorba de nobili cateodata mi se intampla sa trimit si 8 pe acelasi sat (doar atunci cand sunt cheaun)
 

DeletedUser5809

Pai vezi ca acum nu prea mai ai cum sa trimiti pe acelasi sat. Cand dai click pe sat iti apar cate atacuri ai dat pe el. Eu asa fac daca nu sunt sigur pe ce sat am trimis si pe care nu.
 

DeletedUser

am patit de cateva ori ca nobilul sa-mi moara cu 25-30% din trupe:mad:

tin minte ca am atacat cu 150 grei,mi-au murit 40 din ei si nobilul..:))
 
Sus