Jucatorul de triburi perfect

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Cel ce nu foloseste scripturi

Daca nu ati disperat lumea cu scripturile voastre


Un jucator destept sta si isi gaseste portite pentru asi usura munca

De exemplu : am 500 de sate dintre care 100 sunt de barbari de 26 p

Iti dai seama ce ar insemna sa stau sa mut mereu resurse si sa dau si constructii la cladiri?

In loc sa stau toata ziua sa dau echilibrari si comenzi, mai bine stau 1h si le rezolv pe toate si ma duc si ma relaxez. In plus lumea mai si munceste si nu are timpul necesar

Ce te faci daca lucrezi la un birou unde nu iti permiti sa stai sa dai farmari manual...folosesti scripturi, le dai repede si iti vezi de treaba ta

Nu scripturile au stricat jocul asta, noi l-am stricat dupa comportamentul de pe harta.... uitativa pe clasica , deja au ramas 4 mari familii si 3 triburi mai micute.... una doua se fac fuziunea ca e mai usor sa iei zona

Imi aduc aminte cu placere cand jucam alaturi de Borgora si ceilalti colegi pe L14 in Pr. si aveam toata harta rosie si nu recrutam mai nimic si ne descurcam foarte bine

Acum stam toti cu diplomatia incarcata si avem 1-2 dusmani care si pe aia ii recrutam si am inchis harta si gata lumea
 

DeletedUser

De exemplu : am 500 de sate dintre care 100 sunt de barbari de 26 p Iti dai seama ce ar insemna sa stau sa mut mereu resurse si sa dau si constructii la cladiri?

nu te obliga nimeni sa iei barbare de 26p ca sa pierzi vremea sa le cresti cu ajutorul scripturilor :D
 

DeletedUser11365

era o doamna candva,pe l14,pe nume Taita daca nu ma insel..ma tot intreba daca nu am nimic impotriva sa ia niste barbari pe langa mine..eu cum deja nu mai prea aveam chef de joc,i-am zis sa ia linistita..dupa cateva luni,doamna Taita conducea clasamentul de pe l14 cu mai mult de jumate din sate,de barbari..deci daca nu ai toate tiglele pe casa,si barbarii is buni..nu pierzi nicio trupa si poti farma in liniste..
 

DeletedUser35413

era o doamna candva,pe l14,pe nume Taita daca nu ma insel..ma tot intreba daca nu am nimic impotriva sa ia niste barbari pe langa mine..eu cum deja nu mai prea aveam chef de joc,i-am zis sa ia linistita..dupa cateva luni,doamna Taita conducea clasamentul de pe l14 cu mai mult de jumate din sate,de barbari..deci daca nu ai toate tiglele pe casa,si barbarii is buni..nu pierzi nicio trupa si poti farma in liniste..

Da o stiu .. fusese in tribul meu dupa cand m-am lasat s-a dus in al tau !! tu ai facut TSL-ul parca .. ceva de genu ! ... juca bine !
!
 

DeletedUser

Parerea mea e ca la intrebarea asta - care e cel mai bun jucator de triburile? - se poate raspunde tot printr-o intrebare: care e cel mai bun jucator de fotbal?

E ceva legat de un anumit interval de timp - poate Pele, poate Maradona, poate Hagi.. poate Messi.. cine stie.?
Cel mai bun jucator e cel care are un an experienta pe triburile, jucand multe ore pe zi. E cel mai bun jucator la momentul respectiv..

Dupa 2-3 ani se instaleaza uzura, lenea, plictiseala, stie deja tot ce trebuie sa stie, iar gradul de implicare in joc e din ce in ce mai scazut..
Astfel - jucatorii lumii a 3-a (viteza 2) au fost foarte buni, cand au ajuns pe lumea a 7-a (tot viteza 2).. s-au plictisit, au aparut altii, mai buni, care s-au perfectionat pe lumea a 8-a.. apoi a aparut lumea a 13-a.., lumile 21, 26.. de exemplu am intalnit o jucatoare care a inceput joaca pe L21 si care pe una din lumile ulterioare avea trib de top..

Nu exista cel mai bun jucator. Exista poate cel mai bun jucator la momentul respectiv, exista un "varf de forma" al unui jucator, in care gradul de implicare in joc este maxim, timpul acordat jocului e consistent (multe ore pe zi) si asta nu poate dura mai mult de cateva luni (maxim un an).
E un varf de forma care se atinge in anumite conjuncturi:
- varsta de 16-17 ani, cand esti suficient de matur ca sa si gandesti o strategie, si ai si timp berechet la dispozitie - n-ai obligatii de niciun fel, scopul in viata e doar distractia..
- varsta de 18-23 de ani - cea mai propice perioada, cand multi sunt in anii studentiei, in care ai o libertate aproape totala in privinta timpului tau, si ti-l aloci jocului asa cum ai chef - e varsta in care poti intra si in echipa de admini/moderatori daca esti bine vazut..

- rar, varste peste 50 ani - cand pui serviciul pe planul doi, deja ai o situatie pe plan social, ai o familie, copiii deja sunt mari, nu mai ai stresul de la 30-40 de ani - si poti sa-ti umpli timpul la munca (sau si acasa) cu un joc de triburile.. sa mai treaca vremea.

Cam astia sunt cei mai buni jucatori (la un moment dat).
Pustanii - 16-18 ani sunt utili in trib pentru ca fac chestii de-ti sta mintea in loc. Jongleaza cu conturile, au conturi spion, fac tot felul de tampenii cu punctele premium, intr-un cuvant - nu te plictisesti cu ei in trib. Bine, ca te poti astepta sa te lase cu ochii-n soare, da' asta-i partea a doua.

Adultii - de 19-23 ani - sunt naravasi, intotdeauna au dreptate, intotdeauna tu te inseli, si esti contrazis. E o lege a naturii, nu intram in amanunte.
Sunt buni ca jucatori ca sunt ambitiosi - astia nu mai pleaca din trib ca pustanii, cand te miri ce le trece prin cap, si mor cu tine de gat daca-i enervezi, pentru ca tin sa-ti arate ca ei sunt cei mai buni jucatori. Si poate chiar sunt...

Pensionarii - cei in jurul varstei de 50 de ani si peste - sunt cei mai dificili - sunt foarte rigizi.
N-ai cum sa le schimbi hotararea, au suficienta experienta de viata incat tu esti cel care se inseala intotdeauna, insa sunt foarte constanti.
Nu accepta compromisuri in general, dar te poti baza pe ei ca si jucatori - n-au nici inventivitatea pustanilor, nici ambitia "tinereilor" insa au cea mai importanta calitate in jocul asta - rabdarea.

Deci - cel mai bun jucator e cel care joaca cel mai bine acum, in acest moment.
In general rangul la agresori defineste un jucator bun, si longevitatea unui sef de trib de top defineste calitatea sa ca si conducator.
Dar - totul e relativ, totul se refera la un anumit interval de timp - de ordinul lunilor, foarte rar un an - maxim doi.
Si cei fara viata personala - tot in categoriile de mai sus se incadreaza. Oricat de obsedat ar fi un jucator, oricat lipsit de viata personala ar fi, tot se plictiseste la un moment dat.
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Asa cum am anuntat la inceput topicul acesta a avut o "viata scurta" pentru a nu ajunge sa ne repetam raspunsurile sau sa facem spam.
In primul rand vreau sa va multumesc pentru implicarea pe care ati avut-o in cautarea "jucatorului perfect". Multi din voi ati dat raspunsul scurt si la obiect, altii ati argumentat frumos mesajul vostru, unii mi-ati transmis trasaturi, altii nume de jucatori ce au facut istorie si pe care ii considerati aproape de perfectiune, toate tin exclusiv de ceea ce am cerut eu, deci cred, prima concluzie pe care o tragem este aceeasi cu premisa de la care am plecat, jucatorul perfect nu exista, si nici nu cred ca ne dorim asta.

O a doua concluzie si cu asta si incep insiruirea trasaturilor, este aceea ca un jucator perfect trebuie sa detina 2 tipuri de trasaturi, unele tehnice, ce tin de joc, si altele umane, ce tin de mental, asadar ca sa nu o mai lungesc...

Trasaturi tehnice:

Jucatorul perfect
- trebuie sa stie sa dea backtime;
- trebuie sa se apere eficient si cu atacul, chiar prin splituri, si dodge;
- trebuie sa fie online foarte mult timp, zilnic, pe lumile cu bonus de noapte ar fi de preferat, toata ziua. O a doua varianta ar fi sa lase sitter la persoane de incredere, in asa fel incat sa nu ramana contul niciodata nesupravegheat;
- trebuie sa aiba viziune asupra hartii, deci un bun strateg si sa ii placa foarte mult jocul;
- trebuie sa fie un bun atacator si un bun aparator, clasamentele ODA si ODD sunt cele care clarifica aceste aspecte, insa nu intram in detalii pentru ca sunt pareri pro si contra in functie de fiecare clasament;
- trebuie sa aiba o conexiune rapida de internet;
- trebuie sa aiba o echipa buna alaturi de care sa intre, sa cunoasca toate scripturile foarte bine, sa tina cont de zona in care pica;
- trebuie sa stie sa dea T-train si sa faca renoble la milisecunde;
- trebuie sa fie in top de la inceput si pana la sfarsitul lumi pe care joaca;
- trebuie sa stie sa se apere in perioada de inceput a jocului, dar si in cea de final, la 4000-5000 de atacuri, sau chiar 20.000.


Trasaturi umane, morale, mentale:

Jucatorul perfect

- trebuie sa fie modest si sociabil;
- trebuie sa se joace pentru distractie si relaxare;
- trebuie sa detina o inteligenta ridicata si o capacitate de a lua decizii in timp scurt, de asemenea are nevoie de o rabdare de fier si nu are voie sa clacheze in situatii limita;
- trebuie sa fie altruist si sa ajute tribul foarte mult prin ceea ce face;
- trebuie sa aiba onoare si respect pentru ceilalti, dar in acelasi timp sa fie respectat, la randul lui;
- trebuie sa fie un jucator de incredere pentru vecini si sa colaboreze cu ei in tot ceea ce intreprinde;

Si in final, jucatorul perfect este cel care este fericit atunci cand joaca acest joc.


Din toate postarile voastre acestea au reiesit a fi trasaturile jucatorului perfect. De asemenea, mentionez ca mi-a atras atentia un user care a declarat ca jucatorul perfect cu siguranta nu exista, dar...poate exista un trib perfect. Posibil ca in viitorul apropiat sa fac un topic prin care sa va cer opinia in legatura cu acest fapt.

In incheiere, doresc sa va multumesc inca o data pentru implicare si sper sa avem parte si in viitor de colaborari la fel de fructuoase. Prin colaborare fructuoasa ma refer la faptul ca acest topic a avut in termen de o saptamana 3900 de vizualizari si 160 de postari, din punctul meu de vedere, destul de bine.

Va urez dragilor o zi cat mai buna!
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus