Moderatori salvati forumul!

  • Autor subiect DeletedUser6843
  • Data de început

DeletedUser

Iti amintesc ca "accesul la forum nu e un drept, ci un privilegiu.:)

ps: nu ne putem "face de cap" fara voi:D;)

asta e o regula de pe vremea cand era bunica-mea fata mare. ce privilegii avem? sau, ma rog, in regulament e folosit singularul... asa ca poate imi spui care e privilegiul de care beneficiem? ca nu mai avem ce sa citim? ca cele mai palpitante "stiri" si cele mai citite topicuri sunt alea in care ne bagam unii in altii pana ne umplem 3 frigidere? ca stam si facem misto de cate un nub care nu stie de ce a dat 6 trupe la facut dar in sat vede ca i se plimba doar 5? pana una alta sunt moderatori pe care ii doare drept in *** de ce se intampla pe lumile moderate de ei. hai sa il luam de exemplu pe sake, de pe L23 care a inecrcat sa faca pe desteptu si inca are maldare de injuraturi pe care nu le-a vazut... nici el si nici maru cand a venit sa il ajute. intr-adevar, e un privilegiu sa intru in fiecare dimineata sa imi beau cafeaua... cel putin nu dau banii pe Libertatea, dar continutul e acelasi.
si nu, nu va puteti face de cap fara noi, in schimb noi ne putem face de cap cu tot cu voi (nimic personal, doar generalizez)
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Si cum ramane pana la urma ? Mai indulgenti, mai exigenti, mai implicati ...

Legat de implicare, parerea mea ca regula ca moderatorul sa nu joace pe lumea a carei sectiune P&P o modereaza ne impiedica de multe ori sa fim in cunostinta de cauza. Astfel ca interesul ca aceste sectiuni sa fie interesante si folositoare ar trebui sa fie al jucatorilor care activeaza acolo. Harti, statistici, stiri si informatii ... da, le poate gestiona un moderator, dar numai cu ajutorul celor implicati.

Cineva dadea exemplu P&P ro15, a fost din cea mai frumoasa perioada pe acest forum pentru mine, o colaborare excelenta cu lideri si membrii : albert, michelle, unguru, angel dust ... sigur nu imi amintesc de toti acum, dar a fost un experiment placut de moderare comuna. Cand acest interes si implicarea lor a scazut ... forumul a murit !!! Poate multi s-au mirat, dar asta a fost efectul situatiei de pe acea lume : dominarea unui singur trib, aparitia forumurilor comune pe joc, dezinteresul treptat pentru forumul extern. Consider ca nu puteam face mai mult, raspunderea precum si meritul unei sectiuni de propaganda corespunzatoare apartine liderilor de triburi si membrilor lor, moderatorii nefiind determinanti fara o stransa colaborare si implicare din partea acestora. Ca se mai face exces de zel pe undeva sau mai scapa cate un limbaj pe altundeva nu este concludent, nivelul forumului il dau userii care joaca triburile (ultimul exemplu care mi-a confirmat acest lucru este forumul uk, care are in team niste moderatori/admini extraordinari dar al carui forum moare foarte rapid, exceptand ultimile 2-3 deschise ... din 7 in total).

Eu am intrat in team pentru ca analizand situatia la acel moment (inceputul lui 2009) am considerat ca pot concretiza idei pe care le aveam si le-am pus in aplicare incepand cu L15 (a debutat in vara 09 parca). Au fost destule evenimente de atunci, timpul meu liber (alocat acestei activitati) nu mai este acelasi, idei prea multe nu mai am, motivatia a mai ruginit ... ma rog, nu este o scuza mai degraba un indemn pentru cei care cred ca pot face ceva bun sa se alature echipei de moderatori. Poate ca o mai mare concurenta pe posturi ar duce la aparitia de solutii intru ceva schimbari in bine.
 

DeletedUser17342

Eu am intrat in team pentru ca analizand situatia la acel moment (inceputul lui 2009) am considerat ca pot concretiza idei pe care le aveam si le-am pus in aplicare incepand cu L15 (a debutat in vara 09 parca).

vai de capu meu cum trece timpu... zici ca ieri a inceput l15 :|

in legatura cu ce ziceai tu mai sus, din cate am vazut eu pe .net sunt lideri de trib care sunt si moderatori pe lumea lor si e mai mult decat ok. mentionez '.net' pentru ca avem multe de invatat de la ei, in primu rand mentalitatea ca jucatori foarte buni avem si noi si ca activitate .ro se tine bine
 

DeletedUser

adex, in primul rand, ca sa se mai animeze putin forumul, ar trebui umblat putin la reguli si la forum in sine.
1. sunt topicuri pe care nu s-a mai postat de un car de vreme, care inca mai apar pe la pp-uri si ar merge extrem de usor mutate in arhiva... cine vrea sa caute ceva, gaseste si acolo.
2. se deschid topicuri in dementa, de toti nubii... nici nu apare bine o lume si deja se deschid enspe topicuri de mesaje stupide (ca amuzante nu mai sunt de mult), prima prada (care din secunda 2 se transforma in spam sau concurs de "care o are mai mare" si "cine fabuleaza mai mult"), de forumul general nu mai spun ca sunt doar intrebari idioate... ok, puneti mana si faceti cate un subforum pe fiecare lume, unde sa se poata deschide topicuri de catre useri, cele de P&P lasati-le curate, sa se deschida doar cu acordul vostru. La fel si pe General. Mai bagati un forum pt incepatori, unde sa se faca topicurile cu intrebari idioate (unde imi gasesc trupele, de ce nu e paladinu femeie, unde isi pune paladinu chilotii la uscat...)
3. mai luati oameni in team, bagati minim 2 moderatori pe fiecare lume ca sa fie mai usor de citit si urmarit ce se intampla
4. scoateti idiotenia aia ca nu aveti voie sa jucati pe lumea moderata... a, inteleg, nu ai voie sa te implici in discutii prea mult, e cam ca dracu ca daca bagi vreun vecin in vacanta e posibil sa iti furi cateva topoare dupa ceafa, dar e un risc pe care cred ca vi l-ati asuma. e aiurea sa poti sa urmaresti cine si cu cine se cearta, cat e la caterinca sau cat e pe bune daca nu stii in mod concret ce se intampla pe harta si cu ce probleme se confrunta membrii acelei lumi.

ma uit de ceva vreme ce se intampla pe forumul L9 de cand a preluat aldana sectiunea... ala era un forum mort, dar vad ca au inceput sa mai miste. singura problema acolo e increderea in noul moderator, care probabil s-ar castiga usor daca respectivii ar stii ca anca e una de-a lor, care le stie si intelege problemele pt ca si ea la randul ei se confrunta cu ele pe aceeasi harta.
problema e ca in ultima vreme teamul s-a detasat de jucatori, si-a dat un titlu de superior muritorului de rand. asta e problema care trebuie rezolvata in primul rand, sa reusiti sa castigati increderea userilor si sa ne demonstrati tuturor ca la o adica suntem egali. nu am voie sa ma iau de activitatea unui moderator sau unui admin... de ce chestia asta? atata timp cat si eu sunt etichetata ca jucator bun, mediocru, prost, sau alte d-astea?!?! de ce nu pot sa spun ca X e un admin/moderator prost? toti am primit raspunsuri la tikete de iti sta limba pluta cand citesti ineptiile unor necunoscatori... asta probabil si pt ca destul de multi admini nici nu mai stiu cum se da recrutare sau cum se da un farm. sunt admini si moderatori care nu au facut NIMIC in postura de jucatori, cum sa respect eu un asemenea caracter si sa nu il iau la 11 metrii cand imi vine cu niste texte citite prin regulament si pe care nu le-a testat in viata lui pe harta? cam asta ar trebui sa va dea de gandit... si va dau exemplu clar: cum a fost primit de jucatori setzel in comparatie cu cultici? (scuzati cacofonia, dar si-o merita)
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
1. moderatorii sa-si faca ordine in sectiuni - se poate face
2. se poate face (totusi cu subsectiune pentru incepatori nu as fi de acord)
3. va astept cu drag, avem si prajituri (vorbesc serios, cei care au idei este pacat sa nu se implice)
4. este cu doua taisuri joaca pe lumea moderata, se poate abuza de drepturile de moderatori, mai bine nu
5. multumesc tuturor care posteaza aici cu idei bune si arata ca le pasa.
 

DeletedUser

nu stiu cat se poate abuza de drepturi, ca nu cred ca tu ai trimis pe vreunu in vacanta ca te-a atacat pe vreo lume (ma rog, cel putin fara vreun motiv temeinic) :p
la prajituri ma bag... sa fie cu ciocolata si multa crema :p
 

DeletedUser6843

Inseamna ca pot sa plec.. :D

Boss , ultimu stinge lumina ;) (haide sa mai postam prin iulie asa...pe forum , eu incerc de acu'...asta de nu ma injura vreunu :))

Ai vazut cata lume a participat la "Concurs Valentine's Day?":eek: moooamaaa

Se pare ca am ramas prea putini pe forum , as fi curios de un pool de gen : varsta dvs este intre 9-15 ani
15-25 ani , 25-35 ani ?:))


Log Out
 

DeletedUser39150

Boss , ultimu stinge lumina ;) (haide sa mai postam prin iulie asa...pe forum , eu incerc de acu'...asta de nu ma injura vreunu :))

Ai vazut cata lume a participat la "Concurs Valentine's Day?":eek: moooamaaa

Se pare ca am ramas prea putini pe forum , as fi curios de un pool de gen : varsta dvs este intre 9-15 ani
15-25 ani , 25-35 ani ?:))


Log Out

Problema la concursul de Valentine's day nu era ca sunt putini useri .. Problema era ca majoritatea sunt onanisti din aia care singurele declaratii de dragoste le-au facut cu alea de pe video-chat-uri:))
 

DeletedUser

sunt curios daca de dragobete se tine ceva....ne-am indobitocit de tot cu toate sarbatorile americanilor
 

DeletedUser39150

sunt curios daca de dragobete se tine ceva....ne-am indobitocit de tot cu toate sarbatorile americanilor

Da .. Se tine gagicile de noi .. :eek: :cool::rolleyes::D Dar daca nu am facut nimic de velantains dei o sa zica ca suntem ciobani de la oi si nu stim ce e cool:(
 

DeletedUser

Moderatori salvati forumul!
- nu cred ca ei sunt cei care pot face asta, eventual pot resuscita pe ici pe colo sau pot sa mai amputeze cate ceva. Forumul isi ia suflul din joc, jocul este administrat de team, team are o conducere. Pentru ca forumul sa fie salvat, ar trebui salvat tot acest lant. Nu e suficient un moderator sau un supermoderator sau mai multi cu viziune si mai stiu eu ce alte calitati, trebuie ca omul de decizie sa fie un om cu viziune, ceilalti din team automat se conformeaza acestei viziuni sau sunt inlocuiti. Daca insa cifrele il multumesc pe omul de decizie, e posibil sa nu il mai intereseze nici propria viziune. Moderatori noi? Sa modereze pe cine?
 

DeletedUser

- nu cred ca ei sunt cei care pot face asta, eventual pot resuscita pe ici pe colo sau pot sa mai amputeze cate ceva. Forumul isi ia suflul din joc, jocul este administrat de team, team are o conducere. Pentru ca forumul sa fie salvat, ar trebui salvat tot acest lant. Nu e suficient un moderator sau un supermoderator sau mai multi cu viziune si mai stiu eu ce alte calitati, trebuie ca omul de decizie sa fie un om cu viziune, ceilalti din team automat se conformeaza acestei viziuni sau sunt inlocuiti. Daca insa cifrele il multumesc pe omul de decizie, e posibil sa nu il mai intereseze nici propria viziune. Moderatori noi? Sa modereze pe cine?

cu alte cuvinte, Lantul slabiciunilor :p
ai si tu dreptate, atata timp cat pe joc nu putem decat sa ne uitam lung la scadentele idioate, pagini generate in enspe sute de milisecunde, lumi cu setari trase la indigou, cu imbunatatiri pt care are cardu mai galben si portofelul mai gros, e logic sa iesim pe-aici cel mult ca sa mai bagam cate o urare de belsug in frigiderele alora responsabili cu asta
 

DeletedUser6681

o curiozitate, ce nu prea am inteles ce se doreste a se salva...

"p&p" sau alceva ????
 

DeletedUser6843

inchizand toate temele cum au facut pe L7 se poate salva??

Forum L7

Iti dai seama boss ce tare e Ramoluad asta , presupun ca a dat si mass pe mess cum a inchis el topicurile!
Dar la ce ora matinala a reusit sa faca acest lucru , probabil a avut ceva idei inca de seara , iar dimineata a luat decizia sau a venit de la disco putin drojdit si a zis sa fie nitel "cul".
 
Sus