Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser

@neluchelu tu vorbesti usor, dar defapt habar nu ai despre ce vorbesti.daca ar fi atat de simplu ... zimi si mie cei care fura bani de pe conturi bancare de ce nu sunt prinsi ? sunt sute,mii de oameni care traiesc din furt prin cale virtuala.banii dispar, si nu e prins nimeni.daca bancii nu pot sa opreasca furtul innogames cum ai dori sa o faca ?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
@neluchelu

de ce nu se pot lua masuri nu impotriva celor care sparg conturi fiindca se folosesc adrese si ip-uri unice si conturi clone de obicei ci sa se merga impotriva autorilor morali care sunt de obicei fix cei care profita de situatia creata de un cont fantoma in spatele caruia se afla chiar unu dintre beneficiari

1. Cand neregula e clara, se iau masuri. faptul ca nu vi se spune acest lucru nu inseamna ca nu ne facem treaba.
2. Spargerea in 99% din cazuri este vina proprietarului contului, care, fie pune o parola simpla, fie da parola altora si uita, fie da click pe linkuri aiurea, pentru tot felul de premii si mocaciuni, se face "mascat", pe cine sa tragem de urechi? Conform a ceea ce ne ofera sistemul de adminare, se sanctioneaza potrivit normativelor, interne cel/cei vinovat(i). Care autori morali? Cum demonstram cine e autorul moral? Pune-te tu in pielea unui potential autor moral si spune-mi daca ai accepta, din partea mea sau a oricarui admin, ca te pedepsesc pe tine ca autor moral al spargerii respective, pe baza unor dovezi circumstantiale, a intuitiei mele, a flerului meu de detectiv privat, etc, nu suna bine, nu? Pana la proba contrarie, acordam beneficiul dubiului oricui.

intrebasta deoarece am vazut 3 cazuri din care 2 tratate destul de diferit
Primul a fost al unui coleg cares-a bucurat la un cont golit de inamici si vazand ca este luat intern s-a infipt si el si a fost pedepsit
al doilea caz a fost cand s-a spart de niste inamici un cont ,a fost golit si inobilat complet in toiul nopti in 3-4 ore (pentru a evita implicarea team-ului) si golit si sate ale unui cont aflat in sitingul acestuia din cate stiind eu fara urmari de pedepse
Nu dezbatem public cazurile de la suport.

acu mai nou se repeta tiparul si da...cont spart de inamici in toiul noptii si inceput sa ii salte din sate
din fericire acum a fost un admin pe faza care a ajutat la recuperarea contului in timp util si lumea s-a cam lins pe bot de vreo 20 de sate moca

Citeste ce am scris mai sus, legat de "spargerile" de cont, pana la urma, si adminii sunt oameni si mai dorm si ei. Ca sa nu spun ca sunt foarte putini cei care se pot ocupa de asa ceva...poti considera ca e un noroc sa dai peste un insomniac in asemenea cazuri. E o realitate si sper sa nu pretinzi sa facem program de lucru in 3 schimburi...

chiar nu se poate forta putin regulamentul de adminat si sa echivaleze profitarea de bug-uri din joc cu profitarea de o incalcare grava de regulament facuta de un tert pentru a-i favoriza?
Nu, nu putem forta regulamentul ( exista specificat in regulament la regulile 1 si 3 ) ce ai scris mai departe chiar n-am inteles...paralela facuta de tine chiar e fara obiect, in cazul de fata.

eu pot face pariu pe cat vreti ca in momentul in care vor fi facuti responsabili beneficiarii conturilor sparte in mod nediscriminatoriu spargerile de conturi vor scadea dramatic
Cand gasim vinovatii, indiferent pentru ce, chiar ii pedepsim NEDISCRIMINATORIU. incearca sa nu mai sugerezi altceva... e putin spus incorect si injust...

de ce nu se pot face publice tichetele privitoare la incalcari de regulament cu o intarziere de 3-6 sau chiar 9 luni pe un topic special destinat doar acestui lucru cat si o listaa adminilor exclusi din team sau plecati cu motivatia fiecarei plecari
Nu punem pe nimeni la stalpul infamiei, toti, si admini, si jucatori, au dreptul la confidentialitatea datelor si a faptelor lor, chestie impusa de producator, care tine foarte mult la respectarea lor. Iti garantez ca nu se va schimba nimic in acest sens, nu alimentam dorinta de senzational a unora, ca sa nu spun sadismul si falsa pretentie de corectitudine, oferindu-le pe cineva in care sa arunce cu pietre sau pe care sa scuipe. am iesit de mult din evul mediu...

acest lucru ar imbunatati radical imaginea team-uli si nu ar mai exista mereu controverse,acuze si nici tentatia de adeveni admin doar pentru a face favoritisme aratatnd ca adminii slabi,incompetenti sau corupti sunt eliminati
Asta nu se va intampla niciodata, nu putem multumi pe toata lumea, suntem obligati sa luam decizii nepopulare si vor fi, mereu, contestatari. Chiar daca au gresit, multi striga: hotul! pana ragusesc, aratand cu degetul spre altii, sau spre admini. Controverse vor fi mereu, exemplu: gasesti dovezi si rezolvi o sesizare conform asteptarilor reclamantului iar acesta te va aprecia, reclamatul pedepsit, presupunand ca nu te injura, va ramane nemultumit si iti va pastra ranchiuna, te va contesta mereu, chiar daca decizia ta a fost corecta. Prin urmare, oricat se va incerca, vor fi mereu controverse. Publicarea ticketelor si infierarea publica a celor ce au gresit nu va rezolva problema. din contra, va provoca umilinta publica, deci, va adanci sentimentul de nemultumire, ca sa ma exprim bland.

nu incercati sa spuneti ca nu se poate admina decat corect fiindca oricat de dracu al fi sitemul atat timp cat exista factor uman exista si rea vointa ,interese sau simpatii
daca sistemul ar fi complet automat nu ati mai avea nevoie de oameni
iarta-ma, dari aici chiar ca exagerezi...
 

DeletedUser28514

nu incercati sa spuneti ca nu se poate admina decat corect fiindca oricat de dracu al fi sitemul atat timp cat exista factor uman exista si rea vointa ,interese sau simpatii
daca sistemul ar fi complet automat nu ati mai avea nevoie de oameni

Si nu ti se pare logic sa existe rea vointa sau simpati? Luam un caz random.

Eu primesc ban pentru limbaj neadecat.
Pedeapsa 7 zile ban.

Fac contestatie imi recunosc gresala, imi cer scuze, explic iesirea mea gen "am injurat sau am vorbit urat deoarece jucatorul x a inceput primul" aduc la cunostinta ca nu am mai avut nici un fel de atentionare pe joc niciodata si rog o sa mi se mai acorde o sansa. Si poate am zis poate pedeapsa ti se va micsora sau anula, intrucat adminul responsabil de banarea ta vede ca ceea ce ai spus este adevarat si ca ai avut un moment in care "te-ai scapat".
Asta e varianta buna, varianta de "simpatie" cum i-ai spus tu.

Varianta rea depui contestatie si incepi sa te agiti, vorbesti urat, mai arunci si o injuratura la adresa teamului, incepi cu minciuni gen "nu eu am fost pe cont, nu iti recunosti gresala in ruptu capului etc.
In cazul asta logic va aparea factorul "rea vointa" si adminul respectiv nu te va "ajuta" cu nimic in ceea ce priveste motivul banului, eventual primesti o prelungire.

In ceea ce priveste "interesele" nu vad care ar fi acelea, retine ca admini NU sunt platiti pentru ceea ce fac, este munca "voluntara" pentru cei care vor sa dea o mana de ajutor echipei si care sunt dispusi sa primeasca sute de injuraturi, sa piarda timp pretios si sa faca jocul cat mai placut pentru toata lumea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Si nu ti se pare logic sa existe rea vointa sau simpati? Luam un caz random.

Eu primesc ban pentru limbaj neadecat.
Pedeapsa 7 zile ban.

Fac contestatie imi recunosc gresala, imi cer scuze, explic iesirea mea gen "am injurat sau am vorbit urat deoarece jucatorul x a inceput primul" aduc la cunostinta ca nu am mai avut nici un fel de atentionare pe joc niciodata si rog o sa mi se mai acorde o sansa. Si poate am zis poate pedeapsa ti se va micsora sau anula, intrucat adminul responsabil de banarea ta vede ca ceea ce ai spus este adevarat si ca ai avut un moment in care "te-ai scapat".
Asta e varianta buna, varianta de "simpatie" cum i-ai spus tu.

Varianta rea depui contestatie si incepi sa te agiti, vorbesti urat, mai arunci si o injuratura la adresa teamului, incepi cu minciuni gen "nu eu am fost pe cont, nu iti recunosti gresala in ruptu capului etc.
In cazul asta logic va aparea factorul "rea vointa" si adminul respectiv nu te va "ajuta" cu nimic in ceea ce priveste motivul banului, eventual primesti o prelungire.

In ceea ce priveste "interesele" nu vad care ar fi acelea, retine ca admini NU sunt platiti pentru ceea ce fac, este munca "voluntara" pentru cei care vor sa dea o mana de ajutor echipei si care sunt dispusi sa primeasca sute de injuraturi, sa piarda timp pretios si sa faca jocul cat mai placut pentru toata lumea.

cum spunea cineva, o data: a pus punctul pe i. sa vedem cine-l da jos de-acolo.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
6.3. Toate reclamaţiile sau criticile în legătură cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzând aici sancţiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această temă pe forum se va considera infracţiune şi va fi pedepsită cu sancţiune, iar tema va fi închisă/ştearsă.
Excepţie de la regulă este discuţia la modul general, fără absolut nici o referire la o anumită persoană (membru al forumului, moderator sau admin) şi/sau sancţiune primită. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.
 

DeletedUser

Salut, imi puteti spune ce merge mai bine daca iau un sat bonus cu 10% ferma , ar fi mai bine full atac pe el sau full defensiva ?
 

DeletedUser

Salut, imi puteti spune ce merge mai bine daca iau un sat bonus cu 10% ferma , ar fi mai bine full atac pe el sau full defensiva ?

depinde de ce ai mai mare nevoie :) daca ai aparare destula, atunci ar fi bine sa-l faci de atac fiindca va fi mult mai eficient fata de celelalt sate.daca-l faci de aparare nu se va simte nicio diferenta, doar ca vei avea mai mult def :)
 

DeletedUser

daca ar exista o regula care sa sanctioneze ,chiar si prin extinderea aplicarii actualului regulament te asigur ca oricat de subiectiv ai fi nu as primi vreodata ban deoarece am o aversitate crescuta fata de tris si sunt prea inteligent ca sa fiu prins daca as face asa ceva

am jucat si cu 3-5 conturi pe aceiasi lume si nu am fost prins si nu am facut-o ca sa trisez ci doar ca sa imi testez anumite teorii si sa invat jocul mai rapid,
am jucat fara sa fac interactiuni intre ele ,lucru pentru care multi jucatorii isi fac nspe mii de conturi

oricum multiacontul a fost de domeniul trecutului si va ramane acolo(l4 ,l7 si l9) lumi la care am renuntat complet

de altfel in 5 ani singura banare a fost pentru publicarea fara acord a unei solutii la o reclamatie de-a mea fiindca exact cum ati zis si voi mi s-a parut subiectiv tratamentul in 2 tichete diferite si mi-am indemna colegii sa-si numesca satele "legal" daca un admin considera ca nu se incalca regulamentul

ce am cerut eu nu era pentru judecata cuiva si nu imi amintesc sa fi zis topic deschis ci publicari seci de tichete si solutii pentrua transparentiza procesul in topic cu circuit inchis (postari ale adminilor si moderatorilor in functie)
 

DeletedUser

depinde de ce ai mai mare nevoie :) daca ai aparare destula, atunci ar fi bine sa-l faci de atac fiindca va fi mult mai eficient fata de celelalt sate.daca-l faci de aparare nu se va simte nicio diferenta, doar ca vei avea mai mult def :)


este de departe un sfat slab

in 100% din cazuri ,asta doar daca vrei sa joci si sa nu iti bati joc de munca ta si de cont satul cu bonus pe ferma este ofensiv
un astfel de sat bine aranjat si gestionat poate face cu pana la 30-50% mai multe pierderi ,ca o ferma normala de atac, in trupe ,sau daca mergi pe o proportie mare de berbeci poate da un nivel jos la zis si pe sate blindate cu peste 15 ferme ,lucru care se vede in toate atacurile intrate dupa el

pentru a avea o idee incerca o formula de atac de 5600 de topoare 2700 de usori si 1400 de berbeci cu 15-17 ferme defensive


singurul caz in care se merita un astfel de sat pe defensiva este cand se afla in granita si se afla pe o lume cu arme la paladin iar satul il umpli doar cu catapulte si il folosesti in cazuri disperate sau la blindari(dar doar un singur sat si nici asa nu este sincer un caz indicat)

personal as alege tot sat ofensiv aceiasi formula si paladinul cu bonus pe berbeci(atingi zidul si daca are 28-30 de ferme in sat)

este o greseala indiferent de ce lume joci sa strici un sat cu bonus pe ferma doar ca sa-l faci defensiv ...............mai bine il lasi cuiva care stie la ce este bun si ii cunoaste adevarata valoare
 

DeletedUser

Buna ziua,
Am o nelamurire referitoare la co-player. Daca am co-player e logic ca e si el un fel de proprietar al contului. Stie parola, se poate loga pe o lume in locul meu si sa joace doar el pe lumea respectiva. Acum intrebarea: daca e inchis contul, se poate discuta cu el ca proprietar? Banuiesc ca se pastreaza IP-ul de la prima logare.
 

DeletedUser

dupa parerea mea proprietarul e cel care are acces la email de pe care a fost creat contul :) parola se poate ghici, si sa ai un "co-player" fara sa stii :)) deci co-player nu e acelasi cu proprietar ...
 

DeletedUser

voi credeti ca adminii intreaba daca e coplayer si daca are parola mailului sau nu ? daca esti logat pe cont cu parola ... trageti singuri concluziile .
ip-ul de la prima logare ( cea de la crearea contului ) nu se pastreaza
 

florinakis83

member
Scor reacție
8
daca eu nu pot sa atac un jucator ca imi pare chestia aia cu 20:1,proportia de puncte daca nu ma insel,nici el nu ma poate ataca,nu?
 

DeletedUser39591

WTF ?
Aveam 40 pp
Ii pastram pentru lumea 22...
Acum ma uit...0 pp
Intru la protocol
+20% mai mare producţie de argilă ro28 7
Mi l-a activat sitter-ul pe lumea 28 !

Acum la moment ce pot face ?
Sa-i cer 40 pp ?
Ce-i de la suport ma pot ajuta cu ceva ?
 
Ultima editare de un moderator:
Sus