Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser

in ultimul timp s-a creat o mare prapastie intre cei ce joaca doar cu ttrain si asi in splituri si cei ce nu il folosesc si nu stiu sa faca un split cand sunt atacati cu ttrain . setarea asta va egaliza sansele intre cele 2 categorii . train-ul , scripturile ... nu te fac mai bun decat esti . setarea asta va forteaza sa gasiti solutii sa o contracarati ceea ce e mult mai ok decat sa joci zi de zi un joc cu aceleasi setari . acum vor iesi la lumina si alti jucatori buni dar care pana acum stateau in umbra celor ce ce place sa atace un cod din browser pentru ei .
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Eu cred ca vor fi favorizate haitele nu jucatorii linistiti care stateau in umbra.Mai ales la inceput atacurile combinate a unui grup de 3-4 jucatori vor fi singurul mod sigur in care poti lua sat.La fel si back time, split ..ratez eu ,trimite colegu.E o provocare si clar dezavantajeaza jucatorii individualisti(parerea mea):p
 

DeletedUser40689

in ultimul timp s-a creat o mare prapastie intre cei ce joaca doar cu ttrain si asi in splituri si cei ce nu il folosesc si nu stiu sa faca un split cand sunt atacati cu ttrain . setarea asta va egaliza sansele intre cele 2 categorii . train-ul , scripturile ... nu te fac mai bun decat esti . setarea asta va forteaza sa gasiti solutii sa o contracarati ceea ce e mult mai ok decat sa joci zi de zi un joc cu aceleasi setari . acum vor iesi la lumina si alti jucatori buni dar care pana acum stateau in umbra celor ce ce place sa atace un cod din browser pentru ei .

Prapastia nu e intre cei care folosesc splituri si t-train ci intre cei care care inobileaza normal cateva sate si cei care inobileaza conturi de multe ori nu prea corect , dar aici este alta poveste si e mai complicat , oricum respectivii nu or sa se strezeze prea tare ca nu se poate folosii t-trainul .

Asadar asta se vrea o lume cat mai egala , atunci chestia aia cu comertul....care e rostul ei ? sa fim toti egali dar unii mai egali ca altii .

Ce sa zic , o sa fie foarte palpitant sa iau un sat la mai mult de 3 ore cu un singur nobil .
 

DeletedUser

innobilarea incorecta poate avea mai multe forme , nu despre ele discutam . din pct meu de vedere primii afectati vor fi ttrain-istii . un + al acestei setari este cel mentionat de lady lethal
atacurile combinate a unui grup de 3-4 jucatori vor fi singurul mod sigur in care poti lua sat.La fel si back time, split ..ratez eu ,trimite colegu.E o provocare si clar dezavantajeaza jucatorii individualisti(parerea mea)
 

DeletedUser40689

innobilarea incorecta poate avea mai multe forme , nu despre ele discutam . din pct meu de vedere primii afectati vor fi ttrain-istii . un + al acestei setari este cel mentionat de lady lethal

Hai sa fim seriosi , nu vad ce avantaj e daca trebuie sa atace 3, 4 jucatori sa se inobileze un sat , se pare ca nu s-au tinut cont de multe aspecte , cum ar fi :

1 Cel mai complicat e e sa gasesti 3, 4 jucatori de incredere , nu e prea recomandat sa ataci cu oricine .
2 Destul de greu sa obtii o coordonare buna .
3 Mai ales la inceput cand ai doar un sat de atac si trebuie sa farmezi cat mai mult nu iti e tot una daca trupele iti sunt blocate o zi pe drum , si nu ajuti doar o data....practic de fiecare data cand ajuti pe cineva ramai cate putin in urma .
4 Din pacate toti care au jucat putin mai mult jocul asta stiu ca adeseori , de prea multe ori , cand ajuti pe cineva ajunge sa iti para rau .
5 Si cand ai ghinionul sa nu iei un sat cu 4 nobili ce faci ? te rogi sa nu primeasca respectivul sprijn destul...o sa fie foarte interesant de luat sat/e la mai mult de 5 ore .

Spuneai ca e o lume unde se ofera sanse egale , sa iti dau eu un exemplu de ce inseamna sanse egale cu noua modalitate de comert , pe 37 m-a lasat vecinul fara trupe ( in prealabil vecinu' s-a dat bine pe langa mine ca apoi sa ma atace apoi , ziceam ceva mai sus de incredere si atac in grup ) am bagat ceva pp-uri in resurse si atacul s-a facut foarte repede , i-am radiat trupele si sprijinul dar am ramas iar fara atac , din nou cu ajutorul pp-urilor intr-un timp relativ scurt am facut destule trupe si nobili incat sa-l termin , tipul era foarte perseverent si activ dar nu a avut mai multe puncte premium decat mine , asadar....egalitate de sanse....cum ? apoi sa nu uitam ca pe lumea asta sunt si steaguri ceea ce reprezinta un avantaj clar pentru cei care au deja .

Da , ar fi fost o lume buna pentru incepatori si de apreciat cumva daca nu ar fi fost steaguri si noua modalitate de comert , asa insa , a iesit un ghiveci .
 

DeletedUser

facem o dezbatere pe tema acestei setari ? se va deschide lumea , va avansa destul de mult si tot nu vom stabili daca e o setare buna sau rea . sunt ... nu stiu , mii de playeri pe .ro . unora ( ca mine ) li se pare ok setarea asta care ii va forta pe unii sa joace in echipa , altora li se pare tampita .
1. destul de complicat dar nu imposibil . pe una dintre lumile recente am avut o echipa ( un trib intreg ) care lucrau ca un tot unitar . atacau toti ( de la cel cu 1000 sate pana la cel cu 15 sate ) , sprijineau toti ( idem paranteza anterioara ) . echipa asta a avut la baza doar 10-15 oameni cunoscuti de dinainte . bineinteles ca nu dadeam mesaj 'e nevoie de sprijin pe satul ala' ci dadeam mesaje personale in care ii spuneam fiecaria ce si cat deff sa trimita , unde sa atace si cate fuluri si nobili sa trimita ... era o placere sa intreb cine/ce deff mai are acasa si sa primesc zeci de replici . e complicat dar dupa cum vezi se poate .
2. destul de greu dar nu imposibil
3. daca tie iti pare rau ca ajuti cum vrei sa fii ajutat ? recent si eu am stagnat pe un alt server tocmai pt ca timp de cateva zile doar i-am ajutat pe unii sa ia sate . dar ... nu regret .
4. uneori da , alteori nu .
5. faci trenulet de 5 nu de 4 :) pe server 1 va fi crima pana vei reusi sa faci 4 sau 5 nobili :(
comert in oricare directie poate face oricine , nu serverul impune limitari ci noi jucatorii . fie vrem sa folosim pp-uri fie nu . cu problema steagurilor sunt de acord cu tine dar ... ne adaptam . poate multora va place sa jucati zi de zi cu acelasi setari . mie nu , mie imi plac provocarile . mi-a placut o setare introdusa in ultimii ani si nu as mai juca ( exceptie l38 ) fara setarea asta . e vorba de sprijin doar in trib si cand paraseai tribul trupele se retrageau . mi-a placut pentru ca spre deosebire de setarea normala pe setarea asta a trebuit sa imi bat capul si sa gasesc solutii sa ma apar si sa organizez apararea cat mai bine .
suntem mii de jucatori ceea ce inseamna mii de pareri . respect parerea fiecaruia dintre voi . totusi sunt 4800 jucatori si vor mai intra multi . multi nici nu se vor mai loga pe cont . probabil va fi o lume slaba , sansele sunt mari . vom vedea . mie imi plac provocarile , altora nu .
parerea mea . nu incerc sa conving pe nimeni ca e o setare ok . asa cum eu am tot dreptul sa o consider ok si tu sau altii aveti dreptul sa o considerati o setare naspa .
 
Ultima editare de un moderator:

Adenauer

member
Scor reacție
105
Parere personala. Cei mai multi dintre noi ne-am cam obisnuit sa tragem tare, facem t-train si trimitem pe unul mai slab dezvoltat, urmarea fiind, primul sat cucerit. Insa, ideea de trib? Pe speciala joc alaturi de inca 20 si ceva de colegi, la inceputul lumii am dominat un continent in maxim o luna (dominat=peste 50% din K innobilat). Ajutorul intre colegi nu are niciodata, niciun, dezavantaj. Singurii care pot spune asta sunt cei care joaca "jucatorii" si nu "triburile". Interesul tribului este ca el sa ajunga sa domine lumea, iar in acest demers va gasi adversari unii mai slabi, si unii mai puternici. In mod natural, pentru a-i elimina pe adversarii mai puternici, tribul trebuie sa-si arate unitatea si sa atace in "haita". Intotdeauna cand ataca mai multi jucatori, primul care ataca va pierde trupele iar ceilalti vor beneficia de sacrificiul lui. Ceea ce spunea ionne.gunner este adevarat, acela va ramane in urma, insa cel mai important, tribul progreseaza spre obiectivul sau de a domina.
Setarile de pe L39 sunt, iarasi personal, bune, si daca nu eram blocat pe 2 lumi as fi intrat cu mare placere sa joc si prima mea lume cu biserica.
 

DeletedUser45282

daca cineva imi trimite puncte-premium (nu conteaza prin ce metoda)dar trimite de buna voie ,
ei daca dau ticket cum ca "mi s-au furat ppurile" le pot primii inapoi?
 
Scor reacție
209
Ti le imprumuta de bunavoie pentru ca tu minti ca le returnezi in cateva zile. E o diferenta, da?

saxwood te-a innobilat ma?!
doamnee.
e bine de stiut ca nu sunt singurul
mai e saxwood pe conferinta?
ati murit ma?
nu inca
ce a patit saxwood?
****
imi datoreaza 30PP :D
inca e pe confa
cred
apare acolo
Ala si acum imi datoreaza 200 de pp
cine>?
Saxwood ala
cand i-ai dat 200 pp?
La inceput .
Tot zicea ca mi le da .
nu imprumutati ma pp-uri
ce profil are de skype?
E primu in confa
Mie nu mi-a raspuns
<<< Imi mai dai pp-urile ??

nu le mai vezi
clar
Sclav
asa sunt astia
gaini
stau glumesc, spam si apoi te ard in ***
da voi de cine vorbiti?
ce om... :D
Dati-l afara de aici
de saxwood ma
a dat inceput nou si stergere cont
nu de alta, ca nici nu voiam 30pp inapoi..
stiu
deci saxwood ala a fost la noi in trib sa cerseasca PP-uri si sa lase satul altcuiva sa-l farmeze si cucereasca...?
habar nu am
ba chiar ieri voia cica sa-i dea teapa lu unu de ppuri
SaxWooD: cate pp ai mane tu ?:p
Multe :p
SaxWooD: zi numaru` :) iti spun apoi de ce :p
Nu-ti mai dau :p
SaxWooD: nu mai vreau
SaxWooD: oricum trebuie sa -ti dau
SaxWooD: :p
SaxWooD: eu
887 parca
SaxWooD: daca ma ajuti sa dau teapa unuia iti dau eu 10.000 :p ;)
SaxWooD: eu cu tine si cu zzz
SaxWooD: daca i sti
Uhm....
SaxWooD: daca il sti
SaxWooD: pai am vorbit noi 2 cu unii
SaxWooD: 50000 ne iese ;)
SaxWooD: aia sunt de incredere
SaxWooD: dar noi nu :)) :p
uhm...
dar cum vreti sa-i dati teapa?
SaxWooD: sa-i aratam aluia inainte un nr de ppuri
SaxWooD: i-am dat un cont
SaxWooD: deja
SaxWooD: pe lumea 35
SaxWooD: si ne-a dat 10000
SaxWooD: adica lu` bad
SaxWooD: si azi imi da mie partea
SaxWooD: 40000
SaxWooD: bad deja are
SaxWooD: 50000
Uhm, nu sunt prea interesat de pp-uri, deci nu ma bag
sorry
vreau eu pp-urile alea:|
cate i-ai dat?
Mie sa imi dea alea 200


Vreau si eu 200 PP...vi le dau maine dimineata..
daca gasesti pe cnv sa-ti dea
zi-mi si mie cine ti-a dat :))))
ba
eu vreau sa fac combinatii
ala cica invarte 50000 de ppuri
50.000?
cu tot cu pensie =)))
Baaa...
si ma gandesc ca am pierdut cateva ore intr-o noapte
sa farmez pt el

Dar stai ca nu esti singurul

pepsikiller mar 02, 18:49
esti?

Daredevil MephistO mar 02, 18:50
Da.

pepsikiller mar 02, 18:50
ma poti ajuta te rog frumos cu 100pp
mai am si eu 100 si vreau sa activez contum premium pe o luna

[ imprumut ]

pepsikiller mar 02, 18:54
imi poti da macar un raspuns ? fie el si negativ.

Daredevil MephistO mar 02, 19:03
Pai, cand le returnezi? Cate 100 am tot dat si nu le-am mai vazut inapoi.

pepsikiller mar 02, 19:04
joi

Daredevil MephistO mar 02, 19:08
mar 02, 19:08 Transmite -100 7698 to: pepsikiller

pepsikiller mar 02, 19:08
multumesc mult :)

Daredevil MephistO mar 02, 19:11
Cu placere.

pepsikiller mar 02, 20:11
mai esti ?

Daredevil MephistO mar 02, 20:12
Da.

pepsikiller mar 02, 20:12
imi mai poti da te rog frumos 100pp
am activat cpul acum :)
dar imi mai treubuie si pt asistent

Daredevil MephistO mar 02, 20:13
Pai tu cereai pentru lumea 38 sau ce lume? 30 iti dau pentru asistent.

pepsikiller mar 02, 20:14
Stiu ca 30 de zile costa 30pp
cer pt 38 , si mai imi trebuie ceva la injumatatiri

Daredevil MephistO mar 02, 20:16
Ti-am trimis.

pepsikiller mar 02, 20:18
merci mult
sa-ti dee Dumnezeu triplu

Daredevil MephistO mar 02, 20:20
Sper ca nu iei pp-uri cu ingerasalucky ala ca a pus mana pe cont un tepar.

pepsikiller mar 02, 20:20
nu mane
nici nu il cunosc pe ala

Pepsikiller e incuiat ca a vandut contu

am ** aseara cu propietarul de drept de pe pepsikiller
la telefon
este un baiat de 17 ani care invata pentru bac
si neavand timp sa intre a cautat un coplayer care s-a dovedit a fi un escroc
l-a facut pe sennik de 700pp

Dar asta e. Pana la urma noi suntem vinovati ca avem incredere in asa-zisii colegi.
 

liana

member
Scor reacție
35
Cred ca Ione e de acord cu o lume de.asta,cu sanse egale...doar...sa fie pe toate planurile..Adica,sa cada si comertul,si steagurile...
Sanse egale e totusi un eufemism,cand poti cumpara la greu tot ce vrei,fata de altul care nu o poate face..
Mai ales la inceput de lume,ce sanse are unul fara pp.uri,in fata unuia care.si cumpara de toate...
Asta e alta treaba,separat de setarile lumii asteia..: dupa zece lumi,asa,pe bani..nu ar fii interesanta una in care doar cp poti activa,si atat?Fara injumatatiri,fara cumparat resurse,steaguri.etc?
 

DeletedUser45426

Salut! Am şi eu o întrebare. Pe lumea 39 când duc mouse-ul pe Religios îmi spune 'nici o penalizare pentru infidelitate'. Îmi puteţi spune ce este această penalizare?
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Se refera la "statutul" satului respectiv - religios sau nereligios. Daca satul se afla sub influenta razei bisericii, atunci iti apare mesajul mentionat de tine. In caz contrar, va aparea o penalizare ce consta in faptul ca trupele vor lupta cu putere de 50% (atat in aparare cat si in atac).
 

DeletedUser30177

Mythra , tocmai am observat ca m-ai inchis... De ce?!

Ai ceva personal cu mine?

Nu vor fi warnuri/banuri aici decat in cazuri extreme, de aceea apelez la bunul simt al fiecaruia care va posta aici. Imi rezevr totusi dreptul de a sterge orice post inutil, pentru a pastra ideea topicului.

primul post ...
 

DeletedUser30177

Deci repet.

Daca am o problema la suport? cu un moderator, ce pot sa fac?!
Consider ca nu mi se acorda atentie.

Pot vorbi cu un alt moderator?
Mai indulgent, si mai putin impulsiv?!
 

DeletedUser

daca poti posta nu esti 'inchis' pe forum ci pe joc deci la suport gasesti raspunsuri nu pe forum .
 

DeletedUser30177

am un cont mai vechi sesser :) cu care tocmai am postat o intrebare. si am fost banat.

si daca citesti primul post, se spune :

Nu vor fi warnuri/banuri aici decat in cazuri extreme, de aceea apelez la bunul simt al fiecaruia care va posta aici. Imi rezevr totusi dreptul de a sterge orice post inutil, pentru a pastra ideea topicului.
 

DeletedUser

daca citesti putin mai mult descoperi asta
6.3. Toate reclamaţiile sau criticile în legătură cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzând aici sancţiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această temă pe forum se va considera infracţiune şi va fi pedepsită cu sancţiune, iar tema va fi închisă/ştearsă.
 

DeletedUser30177

"Am deschis acest topic in ideea de a creea transparenta in cea ce priveste "munca" unui moderator pe acest forum; si de ce nu, de a creea o anumita legatura intre moderatori si utilizatorii forumului."

Intrebarea mea este : Daca am o problema la suport cu un moderator, se poate vorbi cu un alt moderator?
Este o intrebare.
Nu mi-am spus problema din joc, ci doar o intrebare.

Deci nu este o critica!
 
Sus