Propuneri Joc

DeletedUser

Pai cum sa aibe acelasi ip...eu nu am intalnit retele cu acelasi ip...cel putin daca e platit. Platesti ai ip diferit la reteaua respectiva...eu cred ca a fost facut daca mai ai un frate sau ceva care doreste sa joace triburile si sa nu va ajutati intre voi..ca unu mai poate intra la celalalt pe cont(personal cred ca de fapt a fost facuta pt multi-account si ii lasa pe astia sa aibe 20 conturi ca doar tot la triburile vin banii:), numai ca asa nu se creaza sansa de push)

Daca te afli in spatele unei retele de bloc/cartier/scara serverul are un singur ip real (de net). In reteaua locala voi aveti toti ip-uri diferite intre voi, dar astea sunt ip-uri de retea. Cat timp am stat eu in regie in camin tot caminul avea 1 singur ip de net. Practic chiar daca ai ip de retea tu cand intri pe net se vede ip-ul de net nu ip-ul tau de retea.

Uite cazul meu concret. Serverul are ip de forma 86.xxx.xxx.xxx , ip-ul pc-ului de pe care scriu e 192.168.0.2 (asta e ip din clasa ip-urilor specifice retelelor locale). Cand eu ies pe net se vede ip-ul serverului in nici un caz ip-ul meu local, pot sa iti confirme si moderatori de aici ca ei vad un ip de forma 86.xxx.xxx.xxx .

De ce retea de bloc/cartier/scara? Simplu ai net cu bani mai putin si daca reteaua e bine facuta merge mai bine ca un abonament de 10$. Nu vorbesc de tona de formalitati ca sa fie in regula din toate punctele de vedere (mai ales din cel legal) si de faptul ca daca e retea de cartier normele europene spun ca trebuie ingropate cablurile alea (daca e de bloc scapi ca nu tragi cabluri intre blocuri :p )... Nu ai acte pentru reteaua de cartier poti sa ai probleme serioase, se stiu destule cazuri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Daca te afli in spatele unei retele de bloc/cartier/scara serverul are un singur ip real (de net). In reteaua locala voi aveti toti ip-uri diferite intre voi, dar astea sunt ip-uri de retea. Cat timp am stat eu in regie in camin tot caminul avea 1 singur ip de net. Practic chiar daca ai ip de retea tu cand intri pe net se vede ip-ul de net nu ip-ul tau de retea.

Uite cazul meu concret. Serverul are ip de forma 86.xxx.xxx.xxx , ip-ul pc-ului de pe care scriu e 192.168.0.2 (asta e ip din clasa ip-urilor specifice retelelor locale). Cand eu ies pe net se vede ip-ul serverului in nici un caz ip-ul meu local, pot sa iti confirme si moderatori de aici ca ei vad un ip de forma 86.xxx.xxx.xxx .

De ce retea de bloc/cartier/scara? Simplu ai net cu bani mai putin si daca reteaua e bine facuta merge mai bine ca un abonament de 10$. Nu vorbesc de tona de formalitati ca sa fie in regula din toate punctele de vedere (mai ales din cel legal) si de faptul ca daca e retea de cartier normele europene spun ca trebuie ingropate cablurile alea (daca e de bloc scapi ca nu tragi cabluri intre blocuri :p )... Nu ai acte pentru reteaua de cartier poti sa ai probleme serioase, se stiu destule cazuri.

Intrebare: Si de unde ai vrea sa stiu eu, unul care sa zicem ca nu am asa multe cunostiinte, ca toti din blocul nostru au acelasi ip cand de fapt la ip local ne arata ip diferit? Vom fi taxati ca ne sprijinim caci folosim diferite calculatoare aflate in diferite apartamente, fiecare platind ip diferit...nu cred afimatia ta...tre sa aud si de la moderatori si admini...(si o sa intreb si cateva cunostiinte)....eu unu consider ca era facuta pentru un pc caci in general la firmile de net cu a caror persoane am discutat se platesc ip-uri pentru fiecare pc(desigur...scoatem din calcul cazurile de furt net...eu vorbesc de cazurile legale)

Si luam cazul asta. Sa zicem ca nu imi cunosc toti vecinii...sunt nou in bloc:)...si nu am cum sa stiu care sunt persoanele care joaca triburile...si se intampla sa ne intalnim in aceasi lume si ne trimitem resurse...mi se pare aberant sa fii taxat pentru asa ceva. Cred ca adminii dispun de un sistem mai performant....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Propun ca rundele speed sa aiba mai mult de 50 de jucatori...macar 100...
 

DeletedUser

@cmihail astea sunt cele 3 clase de ip specifice retelelor locale:

* 10.0.0.0 - 10.255.255.255 (10/8 prefix) - adrese private de clasa A
* 172.16.0.0 - 172.31.255.255 (172.16/12 prefix) - adrese private de clasa B
* 192.168.0.0 - 192.168.255.255 (192.168/16 prefix) - adrese private de clasa C

Cum afli daca ai ip real de net? Simplu.

Deschizi pagina asta: http://www.ip-adress.com/ si o sa iti spuna ip-ul real de net.

Start -> Run scrii cmd aici, dai Ok. Acolo scrii ipconfig /all . O sa iti scrie niste date. Te intereseaza ce scrie in dreptul la IP Adress. In functie de numarul de conexiuni la retea e posibil sa apara mai multe IP Adress fiecare in cadrul conexiunii respective. Daca nici una dintre valorile scrise la IP Adress nu corespunde cu ip-ul pe care ti-l arata la http://www.ip-adress.com/ atunci cel mai probabil nu ai ip real de net. Daca valorile care apare la IP Adress sunt toate in clasele pe care le-am scris la inceputul postului atunci esti intr-o retea locala. :)

Intrebare: Si de unde ai vrea sa stiu eu, unul care sa zicem ca nu am asa multe cunostiinte, ca toti din blocul nostru au acelasi ip cand de fapt la ip local ne arata ip diferit? Vom fi taxati ca ne sprijinim caci folosim diferite calculatoare aflate in diferite apartamente, fiecare platind ip diferit...nu cred afimatia ta...tre sa aud si de la moderatori si admini...(si o sa intreb si cateva cunostiinte)....eu unu consider ca era facuta pentru un pc caci in general la firmile de net cu a caror persoane am discutat se platesc ip-uri pentru fiecare pc(desigur...scoatem din calcul cazurile de furt net...eu vorbesc de cazurile legale)

Si luam cazul asta. Sa zicem ca nu imi cunosc toti vecinii...sunt nou in bloc:)...si nu am cum sa stiu care sunt persoanele care joaca triburile...si se intampla sa ne intalnim in aceasi lume si ne trimitem resurse...mi se pare aberant sa fii taxat pentru asa ceva. Cred ca adminii dispun de un sistem mai performant....

Daca esti intr-un network care are un singur ip de net poti sa anunti la suport ca e o retea de cartier, ca aveti toti un singur ip si ca iti este imposibil sa contactezi toti membri acelei retele pentru a afla daca mai exista inca unul care joaca triburile. In cazul retelelor de cartier mari e posibil sa se intample asta si cum nu poti sa obligi toti membri retelei sa stea intr-un chat local singura solutie ar fi sa te apuci sa le bati la usa la toti si sa ii intrebi ceea ce e ridicol. Personal cred ca daca depui un tichet in care spui ca esti intr-o retea de cartier cu un singur ip si ca iti e imposibil sa verifici daca mai joaca cineva triburile nu o sa fie probleme. (Teoretic adminul retelei respective are putea sa logheze toate ce faceti voi pe net si sa iti spuna daca mai e cineva dar cel mai probabil ori nu logheza ce faceti pe net ori nu isi bate capul sa caute prin tona de loguri.)

Presupunem prin absurd ca ar vedea si ip-urile din reteaua locala. Nu ii ajuta cu nimic. Se poate trisa rapid, in cazul retelei mele orice poate sa isi schimbe dupa bunul plac ip-ul in clasa 192.168.0.x el aparand astfel cu alt ip local.

Multi-accountul se prinde printre altele dupa interactiuni intre conturi de pe acelasi ip, conturi care folosesc acelasi ip si joaca frecvent intre aceleasi intervale orare, conturi care folosesc acelasi ip si nu au fost declarate la impartirea conexiunii la internet si nici nu exista un tichet in care sa explici de ce iti e imposibil sa declari impartirea conexiunii la internet.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Start -> Run scrii cmd aici, dai Ok. Acolo scrii ipconfig /all . O sa iti scrie niste date. Te intereseaza ce scrie in dreptul la IP Adress. In functie de numarul de conexiuni la retea e posibil sa apara mai multe IP Adress fiecare in cadrul conexiunii respective. Daca nici una dintre valorile scrise la IP Adress nu corespunde cu ip-ul pe care ti-l arata la http://www.ip-adress.com/ atunci cel mai probabil nu ai ip real de net. Daca valorile care apare la IP Adress sunt toate in clasele pe care le-am scris la inceputul postului atunci esti intr-o retea locala. :)

Stiam partea asta....nu stiam partea cu acelasi ip la mai multi. Eu unul stiam ca toti au ip diferit...asa credeam.
 

DeletedUser10870

Important

ar trebui sa faceti speed12 permanent dar sa fie cu 2 zile apararea incepatorului.....ar fi cel mai tare server
 

DeletedUser

propunere

ar trebui ca cei care au 20-30sate sa nui mai innobileze pe cei care au doar un sat
 

DeletedUser

buna.Am si eu o propunere privitoare la joc...poate la o noua lume knd se va face:
1. daca am trupe de sprijin in alt sat propriu sa poata fi folosite la atac impreuna cu trupele din satul care stationeaza
2. sa se poata trimite la atac nobilul cu trupe din alt sat propriu, daca-l trimit in satul respectiv
3. sa se poata uni mai multe trupe din sate proprii in vederea unui atac concentrat
e adevarat ca la prima vedere par niste prostii, dar daca ne gandim un pic..in istorie..in ceea ce priveste atacurile.. asa ceva era perfect normal si se foloseau mai bine armata unita a aceluiasi popor dekt impartita in functie de sate!
 

DeletedUser

asta ar shimba jocul in totalitate... daca ai avea 20 de sate de atac si ai uni trupele s`ar alege prafu... 120k topoare , 50000 cav usoara si inca vreo 10000 cavaleri arcasi pe un atac... plus berbeci, ce rost ar mai avea jocul... daca primesti 3 atacuri d`astea (de la 3 jucatori) ai pierdut garantat toate satele... in concluzie parerea mea - bad ideea
 

DeletedUser5276

pai daca eu am 10 sate full de atac adica 7000 topoare 3000 cavalerie sa zicem si unesc armata de la 10 sate adica 70 000 topoare si 30 000 cavalerie si le trimit pe un sat nu are cum sa nu ai rup tot


deci mi se pare o prostie
 

DeletedUser

Propunere adaugare detalii

Dupa cum stiti, la targ... daca mergeti la trimitere materii prime si alegi "proprii" se deschide o fereastra de unde poti alege satul. Acolo sunt trecute doar resursele din sat si gradul de ocupare a magaziei. Ar fi foarte bine daca ar fi trecut si gradul de ocupare cu populatie. Spre exemplu, daca vreau sa-mi trimit resurse pe alt sat e bine ca vad ca e magazia plina sau nu, dar nu stiu si daca mai pot construi ceva acolo.

Multumesc :D
 
Sus