Razboaiele lumii

  • Autor subiect DeletedUser42199
  • Data de început

DeletedUser39475

La placinte inainte, la razboi inapoi. Cam asta e mentalitatea multor asa-zisi jucatori. De ce sa piarda averea virtuala cand foarte bine pot da bir cu fugitii la primul fake? Nu conteaza ca tribul le-a salvat satele la un moment dat, ca i-au ajutat sa respinga 10, 100, 1000 de full-uri. Daca ei simt nevoia sa tradeze, vor trada mai devreme sau mai tarziu. Si de cele mai multe ori isi ataca fostii colegi care candva i-au sprijinit de cum au intrat in tribul advers. Asa e omul, asta e cursul jocului si nu poti, ca si conducator care iti dai mereu interesul pentru trib sa stii dinainte ce se va intampla, ce vor face serpii pe care "i-ai crescut la san" de cand aveau 100 de puncte.

Cel mai castigat conducator e acela care renunta cand vede ca nu are cu cine si lasa pe altul sa-si bata capul, ca altfel ar fi pierdut timp pretios degeaba. Si va zic din proprie experienta ca nu se merita sa-ti bati capul cu toti batutii in cap.

Iar diplomatia se schimba de la o saptamana la alta. Nu poti sa ii blamezi pe altii ca sunt activi si considera ca un PNA sau o alianta cu tine, care abia te misti si mai mult ii incurci, nu le mai e de nici un folos. Plus ca intervine nevoia de expansiune.

Hai sa zic si eu o parare, daca nu e cu suparare.

Dare, in primul rand, jucatorii cu care intri nu te lasa, te asigur de asta. Sunt cazuri speciale, dar daca faci echipa cu un grup, aveti obiective comune, sigur nu vei avea parte de tradari din partea lor.
Dar pe parcursul jocului se mai fac recrutari. Ceva iti zic...daca recrutezi un jucator dint-un trib, sa te astepti sa faca acelasi lucru cand da "de o paine mai calda". Trebuie sa stii sa-l tii. Aici intervin mai multi factori, gen, sa-l testezi, sa vezi ce-i poate capul, sa il pui sa colaboreze, sa il cunosti si informal. Crede-ma, daca l-ai castigat de partea ta, este ca si cum ai fi intrat cu el pe lume. Exista si javre, dar sa stii ceva, astea, de obicei le vezi comprtamentul devreme si poti actiona in consecinta. Am vazut o multe de copii frustrati, care ar da orice sa recruteze jucatori de top, cred ca ar fi in stare sa stea in genunchi. In fine, hai ca dau in altele.

Cel mai castigat conducator este acela care uita de orgoliile personale, de ceea ce-l macina pe el si gandeste exclusiv la nivel de trib. Majoritatea razboaielor prostesti se nasc din cauza unor conducatori frustrati, care au ceva cu x, iar daca au ei, li se pare corect sa aiba tot tribul, chiar daca nu e benefic pentru acesta in momentul dat. Greseli care le tot repeta si nu isi dau seama unde a fost eroarea. Gandeste-te ca ai oameni care isi pun baza in tine, nu faci decat sa-ti bati joc de ei. Nu se face asa ceva! Si daca renunti, la fel, iti bati joc de oamenii care au crezut sau poate mai cred in tine.

In legatura cu diplomatia...Intodeauna am fost de parere ca razboiul se castiga cu diplomatia si nu cu trupele. Consider ca nu e nimeni in masura sa critice diplomatia unui trib, care exclusiv foloseste "divide et impera" in abordarea hartii. In diplomatie nu exista etica, exista eficienta pentru trib, gandeste pentru trib, cu ei joci, pe el il conduci. Diplomatiile de lunga durata nu se bazeaza pe nu stiu ce incredere, ci sunt coincidente mari de interese comune, mai sunt exceptii, dar foarte rare.

Pace voua, aici, la razboaiele triburilor!
 

DeletedUser3357

Nu cred ca se rezuma totul la "diplomatia castiga razboaie si nu trupele". Cred ca este un echilibru pe undeva. Plus ca trebuie luat in calcul numarul de sate ale triburilor, nivelul jucatorilor, pozitia pe harta,etc. De exemplu un razboi intre un trib ce domina k44 si un trib ce domina k54, nu este echilibrat. In k44 sunt mai multe sate ca si numar decat in k54, automat un avantaj. Fiind mai multe sate , sunt si mai dese pe harta in k44, deci mai greu sa spargi 'nucleul' .
Ce pot sa subliniez este ca, intradevar, cele mai multe diplomatii de succes si de durata sunt bazate pe simplul fapt ca exista interese comune,si nu pentru ca x de la mine e prieten cu y de la ei.
Diplomatie de durata bazata pe interese comune am vazut. Diplomatie de durata bazata pe prietenie dar fara interese comune nu am intalnit. Cand sunt si prieteni si au si interese comune cu atat mai bine.
 

DeletedUser39475

Atata timp cat ai razboi cu un trib si pui toata harta pe el, cu diplomatia castigi razboiul. Am vorbit in toate directiile despre eficienta maxima. Asta vad eu eficienta. Bineinteles ca sunt implicate si trupe, dar in esenta sti ce vreau sa zic.
 

DeletedUser44200

Desi mai putin interesanta ca centrul hartii, eu as propune sa mai aruncati cate un ochi si pe la coltul, pe iubitul K33 unde tr(i)eburile promite sa devina ceva mai palpitante intre Hugo si ~FP~ :)
 

DeletedUser3366

care ştie cu cine se luptă time? nu de alta dar nu prea pare să o deranjeze vreun trib încât are timp să spargă trupe de atac pe triburile de margine
 

DeletedUser523

cu satele de barbari...
si cu internele ;)

Triburile.ro Profilul Tribului : It is just a matter of time... (conquer stats)

Câştiguri din triburi (695 total)

#1 B Nici un trib 244 cuceriri 35,11%
#2 Y Time 148 cuceriri 21,29%
#3 D ALONE 28 cuceriri 4,03%
#4 D RO 22 cuceriri 3,17%
#5 D VIP 21 cuceriri 3,02%
#6 D ~NL~ 17 cuceriri 2,45%
#7 D SUMMER 16 cuceriri 2,3%
#8 E Niv!an 15 cuceriri 2,16%
#9 E W.T.W. 15 cuceriri 2,16%
#10 D N!v!an 13 cuceriri 1,87%
#11 D N3wEra 12 cuceriri 1,73%
#12 D NewEra 12 cuceriri 1,73%
#13 E ~THOR~ 11 cuceriri 1,58%
#14 E Nivian 9 cuceriri 1,29%
#15 D Knight 8 cuceriri 1,15%
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Ai o statistica si pe jucatori? Eu spun ca din 148 de interne, 149 le-a luat timo maas, dj de dj :D
 

DeletedUser523

mno, decat sa ne batem cu externu ca altii....

comenteaza anumiti indivizi pe aici, si daca ii cauti pe harta...gasesti si sate de barbari mai mari in punctaj decat ei...
fiecare cu ce poate si stie.... :)
hei nu te aprinde si nu mi-o lua in nume de rau ca sti doar ca voi imi sunteti simpatici ;) eu am comentat doar pe baza celor spuse de tine. daca esti un pic stresat de la atatea lupte cu ... mai i-a o pauza de la ele si stai si tu mai mult pe extern sa te relaxezi la o discutie amicala si o bere rece....
 
Sus