scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

DeletedUser

Sa speram ca vom prelua si noi ce fac astia pe afara,macar in domeniul jocurilor,ca la alte capitole,no way :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Nu stiu la ce te referi exact, dar zic sa ramanem la subiect, pentru altfel de discutii ar exista spamul, privatul usw.
 

DeletedUser

Eu, ca free jucator am obligatia de a ma supune regulilor aplicate jocului free. Eu, in calitate jucator care plateste , am dreptul de a cere "socoteala" celor ce-mi vand acest serviciu. (imi vinzi, nu sunt obligat sa cumpar, dar cand cumpar devine obligatie) ceea ce numim noi marketing.
ma intreb ce inseamna dreptul celui ce plateste pentru joc si al celui ce nu plateste pentru joc , care ar fi beneficiile pe care unii ar trebui sa le aiba in plus fata de altii ( pe langa cele deja existente si pe care le cunoastem cu totii ) ? daca tot vorbim de insule adica de real life , ce drepturi are in + 1 care are mai multi bani si plateste mai multe impozite decat ceilalti ? in afara drepturilor pe care li le dam unii dintre noi cand ne guduram pe langa ei nu au nimic in + .teoretic legea prevede aceleasi drepturi si obligatii , pe sosele nu sunt benzi speciale pentru diferite categorii sociale samd . spun teoretic pentru ca daca nu este asa de vina suntem noi factorul uman si nu legea . in real life daca vrei luxul ultimului tip de bmw platesti pentru el , daca vrei sa zbori la clasa 1 sau sa stai pe o plaja privata platesti pentru ele . fara suparare dar la fel e si in joc , daca vrem sa avem parte de lux ( de optiunile pe care ni le ofera contul premium in + fata de cele pe care le au utilizatorii non premium ) platim pentru ele . deci , cam ce drepturi ar trebui sa avem in + cei ce folosim premium si cei ce nu folosesc nu ar trebui sa le aiba ? ar trebui sa existe un set de reguli pentru cei cu premium si 1 pentru cei non premium ?
uilizatorul non premium ar trebui sa aiba dreptul la un singur cont iar celalalt in functie de numarul de pp-uri investite ? pentru 1000 de pp-uri sa aiba dreptul la al 2 lea cont , pentru 2000 al 3 lea samd ?
dar nu se face nimic cand ei sugereaza o idee sau macar sa incerce sa adune ideea aia cu ideea aia
in ultimii ani jocul a suferit multe modificari , e ceva diferit totusi fata de cum era in 2008 cand am inceput eu sa joc . prima modificare care imi vine in minte a avut la baza o propunere a jucatorilor de pe .ro ( nu stiu daca si pe alte servere au avut aceeasi idee ) este cea cu posibilitatea de a alege tinta catapultei . au mai fost propuneri legate de planificator care din pacate nu s-au adoptat , marcarea atacului si a sprijinului pe harta si multe altele . deci se face ceva , ca nu se face absolut tot ceea ce vrem noi e o alta poveste .

ne vaitam ca avem injumatatiri , ca avem schimb de resurse contra pp-uri ... oare cine e de vina , nu noi jucatorii ? tot pe baza ideilor noastre s-au introdus si aceste 'beneficii' . uite un exemplu concret :
http://forum.triburile.ro/showthread.php?45648-Schimbare-nick-name&p=1107302#post1107302
asta e deja existenta pe alte servere , e fumata . pe langa asta au mai fost propuneri de a putea cumpara nobilii ( probabil si de a putea cumpara sate ) . uite alt exemplu :
http://forum.triburile.ro/showthread.php?42474-Mai-multe-optiuni-PP
oare oricare dintre noi avand ( si multi avem ) o firma oarecare indiferent de domeniul de activitate daca ar veni 1 si ar spune 'ba eu vreau sa faci aia' si acel 'aia' i-ar aduce mai multi bani ar refuza sa o faca ? nimeni nu ar face asta . orice firma are de plata taxe , are de plata salarii samd .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sunt perfect de acord cu tine nyx,au existat modificari,dar eu vroiam sa spun ca vad aceiasi jucatori nemultumiti de serveru .ro,unii dintre ei f buni,sunt si altii care nu au ce sa faca si incearca sa faca un subiect din nimic,dar de asta e frumos jocu,eu as vrea ca din ideiile unor oameni simpli sa se construiasca ceva,unii chiar au idei bune,la mine la firma daca ar venii angajatu sau un oarecare om si mi-ar spune ca e mai bine asa,si sa fac aia,as incerca sa vad daca are dreptate si as pune-o in aplicare daca ar fi asa,pt ca si noi participam cu ceva la jocul asta,nu numai ce lucreaza in spate,de asta vrem/vor macar sa ni ia in seama ideiile :)
 

DeletedUser

pai tu ai 1 care propune , ei au zeci/sute + ideile proprii :)
nemultumiti vor exista tot timpul . unii din motive reale dar si altii din motive inchipuite doar pentru ca asa vor ei sa fie contra . vorbim de un grup de N oameni care sunt de N ori mai putini decat cei pe care trebuie sa ii multumeasca si stim bine ca nu poti multumi pe toata lumea oricat ai incerca . sa privim si partea buna a lucrurilor si anume aceea ca totusi se tine cont si de cerintele noastre . nu stiu daca si pe alte jocuri se intampla asta .
 

DeletedUser

Normal ca nemultumiti vor fi tot timpul,asta e clar,ca si in viata de zi cu zi :)
 

DeletedUser

am cunoscut jucatori excelenti, jucatori de echipa, care se implicau total pentru trib, dar care nu voiau, sub nicio forma sa bage bani in pp. pur si simplu nu voiau nici macar 30 de pp-uri degeaba ca sa isi noteze atacurile. preferau sa joace kamikaze, cu cate 5 -10 sate, dar nu cu premium. si am vazut jucatori cu premium care isi bateau joc si de premium si de colegi. taxa de infiintare a tribului - in opinia mea - nu ar duce decat la o si mai agresiva scadere a calitatii jocului. oamenii care impun acum, cand e gratis, sa le dai 50 de pp-uri ca sa nu te dea afara din trib vor fi si mai agresivi cu jucatorii care vor avea nefericita ocazia de a intra in tribul condus de astfel de indivizi - pe motiv: ba e tribul meu, am dat bani din buzunar ca sa il infiintez faci ce spun sau zbori...

jocul de calitate se bazeaza pe respect iar respectul nu se cumpara de nicaieri, doar se castiga cu munca si respect pentru ceilalti.

dar cu toate acestea nu va asteptati ca respectul sa va fie dat automat de toata lumea. am intalnit oameni care, atunci cand noobs tribul condus de mine avea statistici de 1000 de sate castigate si 30 pierdute intr-o luna de joc (in cele 30 cele mai multe erau snipinguri involuntare sau schimburi de sate de la aliati), spuneau ca echipa cu acele performante e lipsita de valoare... desi ei niciodata nu facusera parte dintr-o echipa cu statistici cat de cat apropiate... gura lumii e sloboda si mare, atat de mare ca nu o astupa nici macar pamantul. problema jocului, a noastra a romanilor cred, este insa ca de cele mai multe ori ii promovam pe cei care vor sa fie sefi nu pe cei care merita. bunaoara aress 20 pe care il salut si ma bucur ca il reintalnesc pe forum, a fost pe 32 intr-un trib unde ii era cunoscuta valoarea, dar sefii lui din kill nu l-au promovat niciodata mai sus de statutul de membru de incredere. erau altii conducatori, oameni de josnica speta, dar el, care dovedea discernamant si coloana vertebrala, nu. cati dintre voi nu ati intalnit triburi unde sunt promovati oamenii cu aceeasi purtare ca si cea a politicienilor de azi?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Am intalnit si eu ceva din ce spui tu,jucatorii vechi,f buni,care erau simpli jucatori,care pe alte lumi au condus triburi mari,si nu le-a fost ceruta parerea in nici-un caz,bine am si observat ca acum sunt multi tineri de 13-14 ani care conduc un trib,nu vad ce decizio ar putea sa ia el..la varsta asta :)
 

DeletedUser

multi din cei tineri nu reusesc sa inteleaga ceva: ca le lipseste un lucru care se numeste experienta de viata. conducerea unei echipe - fie pe jocul asta fie oriunde altundeva - presupune abilitatea de a judeca corect iar experienta de viata te ajuta - pe langa alte insusiri - sa ai o buna judecata. este adevarat, unul dintre cei mai buni sefi de trib pe care i-am intalnit - este antagon. cand l-am recrutat in noobs, avea 17 ani, era la liceu. campion in romania la debate, un baiat cu o minte ascutita ca un brici si cu un bun simt enorm... cu abilitate in comunicare, si o putere de a previziona corect purtarile oamenilor cu care venea in contact pe aceasta lume virtuala. putea ca sef sa anticipeze miscarile aliatilor, adversarilor, colegilor de trib, si avea suficienta rabdare sa isi pregateasca capcanele in liniste si cu atentie... dar a fost singurul pustan care mi-a demonstrat ca poate fi bun lider si a ajuns lider cand era deja la facultate.
 

DeletedUser

Mai sunt si tineri ca cel care l-ai mentionat tu,toata admiratia,dar ma minuneaza unii care vin si imi spun ce sa fac,eu care joc de-o viata jocu asta,si le spui ca nu este bine,ei tot ca ei,ca vezi domne eu sunt conducator,nu se mai lasa invatati,fac totul pe capul lor,asta este,de dragul jocului ii lasam sa-si dea singur cu capu in pod :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Asta cu tinerii e o discutie prea complexa ca sa fie deschisa aici si nu cred ca experienta de viata este ceea ce le lipseste in mod special. Ca sa joci jocul asta si foarte bine nu trebuie sa fii mare experimentat al vietii sau mare invatat. Mai degraba as zice ca le lipseste existenta unor calitati fundamentale (de exemplu respect). Evit sa scriu mai multe ca nu are legatura cu jocul:)
 

liana

member
Scor reacție
35
Asta cu tinerii e o discutie prea complexa ca sa fie deschisa aici si nu cred ca experienta de viata este ceea ce le lipseste in mod special. Ca sa joci jocul asta si foarte bine nu trebuie sa fii mare experimentat al vietii sau mare invatat. Mai degraba as zice ca le lipseste existenta unor calitati fundamentale (de exemplu respect). Evit sa scriu mai multe ca nu are legatura cu jocul:)

Cred ca are mare legatura cu jocul!
Si cu subiectul.
Exact asta dauneaza de fapt,app de calitatea lui: abundenta de pusti de 14 ani...
 

DeletedUser

Majoritatea au 13-14 ani si isi fac trib,nu ca ar fi o chestie rea asta,dar logica lor si gandirea nu ii caracterizeaza sa conduca un trib!!!
 

DeletedUser

asta da , asa e . si aici motivele sunt diverse dar toate pleaca de la cei 7 ani de acasa . apoi urmeaza anturajul , influentele samd . cand in presa ( scrisa - audio - vizuala ) se promoveaza doar scandaluri / manelisti / figuri de buftea ei ce sa invete ? ca e bine sa faca si ei ce arata aia .
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
De aceea nu am vrut sa intru in aceasta discutie pentru ca e un subiect mai complex care nu are legatura cu jocul. Scaderea calitatii jocului are si o legatura directa cu scaderea calitatii oamenilor care il joaca, fie ei adolescenti sau nu.
 

DeletedUser44123

No, ma simt nevoit sa-i raspund direct lui martianu, apoi indirect lui alex si nyxu.

Dragule, vino cu o idee care din perspectiva ta ar corecta putin dezechilibrul acesta numit "bataie de joc" . Ok, hai sa presupunem ca o infiintare platita nu ar avea avantaje benefice. Bun. Atunci car ar fi solutia? Nu vad decat pareri neargumentate in ceea ce priveste o propunere.
Crezi ca propunerea este doar una de dragul de a fi ? Nu, este o propunere venita in lipsa altor solutii oficiale. Vezi cumva pe cineva care sa ne zica: " mai baieti... hai sa ne adunam noi astia .ro , deschidem un forum dedicat acestei probleme, discutam, vedem ce am putea face si apoi rezumam la inno ceea ce vrea .ro-ul, bla,bla,bla...."
Suntem invatati sa ne dam cu parerea pt ca e mai usor sa zici "nu merge" decat sa zici "asa cred ca ar merge" Deci, atunci cand dezaprobi o propunere,o dezaprobi printr-o alta propunere...ca la randu-i sa fie argumentata,intoarsa pe dos.bla,bla,bla...
Daca o sa continuam asa, doar dandu-ne cu pararea , nu ajungem nicaieri. Solutii nu cauze!
Cat din ceea ce discutam noi aici ajunge in atentia inno-ului ?...
 

DeletedUser

mie nu mi-ai raspuns :)

undeva mai sus cineva zice ca cel ce va plati pentru a face trib va spune apoi ' e tribul meu am platit pentru el' si tot va face ceea ce face acum . deci varianta cu plata pica .

oamenii sunt in joc cum sunt si in real . ticalosi , hoti ... de admirat , de urmat ... nu jocul ne schimba si nici noi pe el . eu am o vorba ,nu jocul este murdar ci oamenii au adus mizeria cu ei .

+ de asta de cand a aparut tw au trecut 8-10 ani . in 8 10 ani atractiile pe care le au oamenii s-au schimbat . tinerii de atunci au alte prioritati in viata , adultii de atunci la fel ... + ca oferta acum e mult mai diversificata decat era atunci . inno avea un singur joc , acum cate are ? concurenta lor la fel + altii aparuti noi pe piata .
 
Sus