discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser706

si acum ce faci tata ai venit sa periezi Adminii de aici?
Este abuz si gata! Pe banii mei sti cum e vorba ai ? pe banii mei si me mana mea mor ..... trist dar adevarat!

Oricum TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!

Nu i perie tata nimeni ..
Au acasa femei sa i perie ...
Incerc sa spun ca regulile nu le fac in nici un caz admini romani ..
Ei doar le aplica ..
Bine sau rau .....asta nu e treaba mea ..
Dar regulile sunt doar preluate de ei ...
Credeti ca a schimbat Lamine regulile dupa cum la taiat pe el capul ..?
Sa fim seriosi ...
Habar am daca sunt regulile bune sau proaste ..
Poate voi aveti dreptate si sunt proaste ...
Si ??
Pot eu sau oricare din noi sa schimbam ceva ?
Cunoasteti vreun precedent in care organizatori unui servar au schimbat regulile pentru ca asa au vrut niste jucatori ?
Unde ?
Putin le pasa ...
 

DeletedUser

Am si eu o intrebare in legatura cu noile detalieri de reguli:

Daca sitterul se decide la un moment dat sa atace inamicul de pe contul sittuit, intr-un ultim efort, cu toate trupele, inclusiv defensive, si a doua zi un coleg de trib se hotaraste sa atace contul sittuit (pen' ca l-a injurat pe mess, sa zicem) si gaseste deci satele goale sa inteleg ca vor fi banati sitterul si contul sittuit deorece n-a prevazut faptul ca va ajunge cumva sa se certe cu colegul atacator ? Cumva sitterul este obligat sa il anunte pe atacator ca satele sunt goale si deci sa astepte macar vreo 2 saptamani pana se strange ceva aparare care, sa speram, va multumi vreun admin plecat in cautarea dreptatii ?

Nu vi se pare putin aiurea sa se spuna ca aceasta regula a fost introdusa datorita unor bezmetici care au renuntat la cont, dar, vezi Doamne, n-au fost multumiti cui au lasat sitterii satele ? Pai daca il streseaza atata la sentiment, sa stea naibii pe cont si sa lase satele cui vrea, nu sa depuna tichete care duc extinderi mai mult decat interpretabile de reguli ...
 

DeletedUser

Nu inteleg de ce nu am voie sa pun in profil Adolf Hitler ? A fost unul din cei mai cruzi dictatori din istoria omenirii ... asa SI? Atita timp cat face parte din instorie si e scris in manualul de istorie din generala, acest conducator de armata (bun/prost nu asta are importanta) si-a castigat dreptul de a fi scris oriunde. Si STALIN a fost un conducator care prin masurile lui a schinjuit o gramada de prizonieri ( sa nu mai spun de soldatii care ereau trimisi la atac fara arme, - in cel mai bun caz 2laUnaBucata ) ... iar el are voie. Ce norme de discriminare puneti in practica, deoarece sant foarte curios.
Sa inteleg ca nici Ceausescu nu avem voie sau acum mai nou orice Dictator e banat in profil?
Cuvintele Obscene sau cu tenta sexuala sa zicem ca sant deacord , dar sa fie singura limitare ... restul le consider (precum e la moda) discriminare.?

Referitor la SITTER, consider ca SITTER-ul e JUPAN pana cand se intoarce PROPRIETARUL si mi-se pare o regula extrem de normala. Proprietarul trebui sa incredinteze contul unuia de incredere, iar increderea se castiga, nu se ofera. Eu sincer va recomand sa nu va incarcati cu reguli aberante ca si asa numarul jucatorilor activi e in scadere.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13763

Am si eu o intrebare :
"*** am 10 conturi si sunt trecute toate la legaturi de internet..."
si le folosesc fara sa incalc regulile astea :

"Este interzis să folosiţi un cont pentru a aduce profituri de orice fel altui cont care foloseste aceeaşi reţea.
Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unul altuia
Este interzis ca jucatorii ce folosesc aceeasi reţea să atace, trimită suport sau resurse unui al treilea jucător."


pot juca ???
 

DeletedUser

Am si eu o intrebare :
"*** am 10 conturi si sunt trecute toate la legaturi de internet..."
si le folosesc fara sa incalc regulile astea :

"Este interzis să folosiţi un cont pentru a aduce profituri de orice fel altui cont care foloseste aceeaşi reţea.
Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unul altuia
Este interzis ca jucatorii ce folosesc aceeasi reţea să atace, trimită suport sau resurse unui al treilea jucător."


pot juca ???

Pai ai regula asta:

§1) Un cont pro jucător

Fiecarui jucător îi este permis să administreze un singur cont pe lume de joc. Excepţie fac conturile care sunt administrate ca sitter, prin intermediul opţiunii Mod de Vacanţă. Transmiterea parolei unui alt jucător este interzisă

Si daca vrei mai mult citeste si aici.
 

DeletedUser13763

da dar ** zic k e km proasta regula asta... pt k obligat regula 2 cea c legatura d internet o anuleaza pe prima... *** stai sa te gandesti putzin...
 

DeletedUser1195

Nu se poate face o LUME in care sa nu existe reguli?:D

eu chiar as vrea o astfel de lume:fara reguli ,fara admini.Acolo va veti defulata toate inconvenientele provocate de reguli si va castiga cel care va avea cel mai mult timp si mai multa indemanare pentru a gestiona multe,foarte multe conturi.

Lasati-le pe celelalte noua celor care dorim sa ne masuram in mod corect puterile,respectand un regulament,pe care proiectantul si proprietarul jocului l-a conceput si pe care noi l-am asumat.


@Negue01,am mai dat raspunsul ,chiar in acest topic,dar se pare ca e destul de greu de citit chiar totul:nu ai voie fiindca regulamentul jocului interzice asta.Aceasta regula exista cand ai bifat ca esti de acord cu regulamentul,de bifat ai bifat sigur,fiindca altfel nu te-ai fi putut inscrie in joc.Daca ai bifat fara sa citesti cu atentie ce semnezi e problema ta.Iar daca ai bifat fara sa fii de acord,doar pentru a te inscrie in joc,imi pare rau,in ciuda convingerilor tale intime va trebui sa respecti regulamentul asumat.

Majoritatea jucati si alte jocuri de acest gen si stiti foarte bine ca regulamentele tuturor jocurilor sunt draconice.Regulamentul triburilor e destul de permisiv,dar ce oportunitate extraordinara de discutii s-a oferit acum....
 

DeletedUser

Da cetatene albertus, nu am voie deoarece regulamentul jocului interzice asta, dar regulile se pot modifica si chiar imbunatati decatre cei care sant in masura dupa o dezbatere cu jucatorii. E spre beneficiul tuturor ca regulile sa fie cat mai corecte.
In legatura cu Sitterul : Daca adminul nu primeste plangere din partea proprietarului, inseamna ca acel cont a fost gestionat corect! iar procedura de "corectie" nu isi are rostul sa se aplice, indiferent daca acel cont si-a pierdut toate satele.

Ps. Regulile generale Forum Triburi :
2.4. Pentru a evita repetarea argumentelor, mai ales in cazul discutiilor lungi, va sugeram ca intotdeauna sa cititi intregul topic inainte de a posta un raspuns. Înainte de a posta un topic nou, folositi functia de cautare pentru a va asigura ca nu exista un topic asemãnãtor.

Nu e o obligatie sa citesc toate 150reply-uri, ci doar se recomanda. Ma bucur sa ma incadrez in reguli :) Cu toate astea, iti multumesc ca reformulezi si pt. mine ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4360

Sunt multe lucruri care nu ar trebui sa fie in acest regulament si se ofera inca o data posibilitatea administratorilor acestui joc sa judece dupa bunul plac si sa se comporte ca niste tortionari fara respect pentru regulile jocului tocmai pentru ca ei le pot interpreta asa cum doresc .

Mi se pare normal ca atat timp cat nu am raportat nici un bug in defavoarea mea sa nu fiu pedepsit pentru ca s-a intamplat unul in favoarea mea si eu nu am observat . Joc de pe 21 ianuarie 2008 acest joc si pana acum nu am observat nici un bug. Si nici nu m-a preocupat sa stau sa vad ce scapari are jocul ... sunt lucruri mult mai bune de facut in acest joc .

Credeti ca daca eu intru de 10-20 de ori pe zi verific sa vad ce trupe am in ferma din satul 105 ? sau daca anulez o comanda pentru trupe si primesc 92% sau 100% resurse inapoi imi dau seama de aceasta ?
In momentul in care trebuie sa ai grija de peste 200 de sate cred ca nu mai sta nimeni sa se uite peste toate satele ... doar face ce are de facut si trece la urmatorul . Poate ca regula asta se aplica cand ai 10-20 de sate dar cand depasesti acest numar nu mai sta nimeni sa vada exact ce se intampla in anumite sate .


Inca o tampenie uriasa este sa nu pot sa am ce vreau la profil . Nu vad care e problema daca vreau sa scrie la profil in rusa sau in ebraica . Nu aveti alte lucruri mai bune de facut decat sa imi cititi proflul meu ?

De fapt am vazut eu cat va duce mintea in momentul in care ati luat jumatatea din satele unui jucator doar pentru ca scrisese ca vinde contul la profil iar jucator raportat pentru ca isi vindea satele si pentru care s-au prezentat discutii pe messenger cat si in joc in care se preciza cate sate vinde si ce suma vrea pe ele si cum sa se desfasoare plata a fost lasat sa predea satele fara sa se ia vreo masura impotriva lui .

Intotdeauna am avut impresia ca acest joc este pentru a te distra insa persoanele din administratia jocului prefera sa persecute jucatorii decat sa le explice ca nu e permis sa scrie anumite lucruri la profil . Nici nu ma mira faptul ca unora li se urca la cap puterea imediat ce ajung la ea .

Nu am mai auzit pana acum ca administratorii altor jocuri sa intre in triburi si sa isi dea drept de intemeietor pentru ca apoi sa dea informatii altui trib rival . Dar de traim in Romania si aici din pacate gasim romani .

Cea mai mare "noutate" si chiar sunt curios cat timp v-a luat sa va ganditi la ea este aceste noi reguli cu privire la activititatea sitterilor .

Mi se par absolut aberante acest modificari . Cateodata ma intreb : voi ganditi inainte sa faceti ceva ?

Nu am nici un dubiu ca NU , altfel s-ar fi vazut .

Cu alte cuvinte nu este permis ca daca esti sitter sa scoti trupele din sate pentru a da acel cont spre inobilare interna . De regula atunci cand un jucator decide sa renunte lasa contul sau tribului din care face parte . Nu sta nimeni sa joace inca 2-3 saptamani pana ii este preluat contul doar ca sa vada asta asa ca ofera sitter unui jucator din trib care ii imparte satele ... dar acum vad ca asta este interzis in acest moment . Spuneti ca e voie in continuare sa joci de pe contul unde esti sitter sa il dezvolti normal ... dar ce se intampla daca trimiti trupele la plimbare in alte sate iar in timpul asta cineva ia satele ramase fara aparare ... sunt inchis ... oops ...
Ca sa nu mai zic de alte probleme care pot sa apara pe parcurs : cum ar fi jucatori care lasa sitter si apoi dispar ... nu ai cum sa dai de ei ... astepti 2-3 luni apoi realizezi ca nu se mai intorc si vrei sa inobilezi acel cont ... ooops nu se poate :))
Esti in razboi si jucatorul x vrea sa renunte . El ar mai ramane 3-4 zile sa renunte la sate dar fiind la granita cu dusmanii sau chiar in mijlocul lor cu satele burdusite de trupe asta e cam greu de realizat .
Am preferat sa raman sitter pana la incheierea razboiului ca abia apoi sa impart satele jucatorilor respectivi tocmai pentru a micsora riscul sa cada in mainile dusmanilor . Acum nu se mai poate voi fi inchis daca fac asta :))

Nici o problema va spun si solutia ... intamplator am o sora ... care nu joaca acest joc dar la nevoie poate sa faca anumite chestiuni destul de simple ... isi face cont si ii pasez sitterul la acel jucator . Scoate trupele din sate si inobilam acel jucator . Ea a inchisa dar ce ma intereseaza pe mine ca se pierde un cont de 116 puncte ... ca astfel de conturi se pot face imediat :)

Sau altfel cand renunta un jucator ii cer parola de la cont ... stau sitter 2-3 luni apoi ii spun sorei mele sa intre pe acel cont si am rezolvat problema :)

E ceva ilegal in asta ? Nu vad ce ar fi . Oricum nu aveti cum sa demonstrati ca e ceva ilegal :))

Un lucru insa e trist in loc sa va preocupati sa dezvoltati acest joc va preocupa mai mult cum sa ingraditi si mai mult drepturile jucatorilor si sa aplicati reguli abuzive pe care utilizatoriii ar trebui sa le stie asa din senin . Ca si cum atunci cand ii bagi cuiva pumnul in gura si il umpli de sange e vina celui batut ca nu ti-a ghicit tie gandurile . Sa fim totusi seriosi .
 

DeletedUser184

sa facem un rezumat la tot ce s-a intamplat pana acum
@ gray wolf - punctele premium nu obliga innogames decat la oferirea unui anume serviciu si anume contul premium care din cate tin eu minte indiferent de regulament a ramas acelasi. ca adaugire daca incalci regulamentul (care vrei nu vrei a fost anuntat ca s-a modificat - a se citi anuntul de pe prima pagina) te "arzi" - indiferent ca iti convine sau nu acela este regulamentul (si acelasi este si pe .net si cu siguranta acolo se aplica).

acum pentru toti -
in afara de discutii contrare (zicea cineva ca s-a incercat modificarea de catre jucatori...sa imi arate si mie cineva ca nu am vazut..) - nu va convine ceva?
luati ideea de baza si "creati" regula - sa vedem si noi cam ce ati vrea...
dar bine zicea cineva ....- nu se poate oare o lume fara reguli?ce atata regulament ca e mai sigur fara el - sa trisam ca in vestul salbatic.
 

DeletedUser

Discutii vor fi intotdeauna, acolo unde exista posibilitatea. Una peste alta, aceasta noua varianta a regulamentului este mai apropiata de cea de pe .net si, in plus, explica mai detaliat anumite reguli, a caror proasta intelegere a fost invocata de jucatorii prinsi pe picior gresit.
Da, inca are lipsuri, dar salut progresul.
La regula cu sittingul as avea doar o propunere. Jucatorul care se lasa, sa fie lasat sa lase sitter pentru a-i fi impartite satele, cu conditia sa anunte acest lucru la sistemul de suport. Atunci este clar ca sitterul a actionat conform dorintelor proprietarului.
Un singur lucru m-a deranjat, faptul ca nu s-a anuntat in joc schimbarea regulamentului, printr-un mesaj cu trimitere la anuntul de pe forum. Realitatea ca foarte multi jucatori nu viziteaza forumul extern, este cunoscuta atat de catre echipa de admini, cat si de catre jucatori. Poate se va purcede, totusi, la o astfel de masura. Ar fi de natura sa asigure cunoasterea noii forme a regulamentului, de catre mult mai multi jucatori.
 

DeletedUser5673

acuma cu noul regulament calcati in picioare dreptul jucatorilor
trebuiau inforati printr-o cirulara
ati schimbat si jocu din miscare ceia ce nu e bine ai inceput cu o regula asa sa se continue nu e de mirare ca se lasa oameni de joc . A fost o mare pierdere de vreme ca m-am jucat triburile
 

DeletedUser184

La regula cu sittingul as avea doar o propunere. Jucatorul care se lasa, sa fie lasat sa lase sitter pentru a-i fi impartite satele, cu conditia sa anunte acest lucru la sistemul de suport. Atunci este clar ca sitterul a actionat conform dorintelor proprietarului.
acest lucru s-a mentionat anterior - jucatorii ce doresc sa se lase vor avea posibilitatea sa trimita ticket si sa mentioneze persoanele carora li se vor ceda satele sau persoana care le va ceda iar in felul acesta se va reduce posibilitatea de "lucru" contra dorintei titularului
 

DeletedUser

luati ideea de baza si "creati" regula - sa vedem si noi cam ce ati vrea...

AM inteles ca unii au lasat sitteri si nu le-a convenit la cine au ajuns satele. Din pctul meu de vedere nu e un motiv ca pentru niste inconstienti ( nu au stiut sa-si aleaga un sitter de incredere) sa se dea peste cap tot jocul. Dar daca asa trebuie sa fie .....personal accept. Dar macar dati-ne solutii de rezolvare! Nu ne bagati pe gat un regulament aparut pe parcursul jocului si apoi sa ne spuneti "descurcativa"! De exemplu sunt leader de trib, si imi place sa cred ca am o legatura destul de stransa cu toti colegii! Unii din anume probleme personale , peste un anume timp, vor sa se lase. Precum s-a scris mai sus , voi chiar credeti ca o persoana care s-a decis sa se lase va mai sta 2-3 sapt pe cont sa-si predea satele colegilor si sa vada cum ii sunt inobilate!
Respectivii lasau sitter la mine sau un alt coleg care sa le imparta. Mi se pare o solutie foarte eleganta! Ok, am inteles ca acum nu mai este posibil, dar de ce vi se pare ANORMAL ca acele sate sa ramana in tribul care l-au ajutat sa le cucereasca ?????
Macar daca ati implementat acesta regula ( am inteles ca motivul ar fi ca unii se plangeau ca sitterul i-a predat satele fara voia titularului) , eu zic ca ari fi fair si normal sa ne dati si niste solutii/posibilitati ca titularul sa isi poata preda satele prin sitter! Daca el inainte de a se lasa va da un mesaj sau prin joc , sau prin mailul cu care s-a inscris pe el! Eu zic ca ar trebui gasita o solutie care sa imparta si capra si varza!!

In alta ordine de idei, cu atacurile pe aceasi tinta de pe sitter si contul propriu, am inteles ca nu sunt posibile nici dupa ce trec cele 24 de ore? Pai asemenea lucruri sunt inacceptabile! Adica eu atac o tinta ......peste 4 zile colegul meu ataca aceasi tinta si ma lasa sitter 5 ore deoarece in acel interval nu poate sa fie on sa lanseze atacurile! Sau am cont de sitter la un coleg care este in concediu! Atac tinta d ela mine si peste X zile nu o mai pot ataca de pe contul de sitter. Pai atunci de ce mai iau sitter de la om dc nu il pot ajuta sa ii cuceresc sate? Si nu-mi spuneti ca pot ataca o alta tinta ....mai sunt si triburi/jucatori care joaca tactic ....nu ataca haotic tot ce e rosu! Nu vad sensul regulii......din moment ce au trecut 24-48 de ore ....nu e un atac care sa dezavantajeze aparatorul( poate reface zid , poate cere sprijin ...etc)
 

DeletedUser1195

Citat din regulament:

Este interzis ca un jucător să atace acelaşi jucător atât de pe contul lui cât şi de pe contul la care este sitter. Regula se aplică chiar dacă diferenţa dintre orele de ajungere a atacurilor de pe un cont şi de pe celalalt este mai mare de 24 de ore. Acelaşi jucător poate fi atacat de pe ambele conturi doar după 24 de ore de la încheierea modului de vacanţă.
 

DeletedUser

§9) Unirea conturilor
În general este permis ca un jucător să cedeze sate altor jucători.(satele trebuie cucerite prin scăderea adeziunii la 0 ) Totuşi, există nişte reguli ce trebuie respectate: 2 jucători care împart aceeaşi conexiune nu pot să-şi unească conturile. Aceasta include şi conturile care în trecut au împărţit legătura la internet. Pe un cont nu poate juca cineva sitter pe o perioada mai lungă de timp doar pentru a da ceda satele contului la care este sitter.

Formularea asta include si impartirea ocazionala a legaturii la internet. Exemplu ipotetic: Merg in vizita la un coleg de trib si ma loghez de la el de acasa. Bineinteles ca declaram amindoi legatura comuna ca sa respectam regulamentul. Dar dupa jumatate de an decid sa nu mai joc si vreu sa cedez satele respectivului jucator. Hmmm, se pare insa ca nu pot face asta conform regulamentului desi e foarte clar ca nu s-a/se urmareste obtinerea unui advantaj suplimentar fata de ceilalti jucatori.

Parerea mea este ca ar trebui inclusa o perioada in cursul careia nu se poate face cedarea satelor in aceste conditii, un termen de 60 de zile de la renuntarea la impartirea legaturii pare sa fie rezonabil.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus