discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Am spus ca jucatorii adevarati i si cuceresc satele cu trupe ..
Nu e cazul tau insa ...si nu este nici subiectul topicului ...
Nu ai sa vezi vreodata un jucator valoros ca se plange ca nu i se da voie sa imparta legatura de internet cu cei " 14 frati care ii are , nevinovati acasa " , sau ca este nedreptatit ca nu poate prelua 100 de sate de la jucatori care se lasa ...
repet ..
Nu este cazul tau ...
Si pentru a nu fi interpretata jignire , pot verifica si altii :

http://ro.twstats.com/ro4/index.php...7707&pn=-1&type=&enemy=-1&enemyt=-1&min=&max=

Sa fie asta motivul pentru care erai atat de revoltat ?


adica?...zi pe scurt care e ideea cu acel link?...
o ironie ieftina...decat sa faci tot apropouri din astea mai bine zi ce ai pe suflet!...nu tine in tine ca nu e bine
 

DeletedUser706

regula cu legatura de internet comuna si imposbilitatea unuia dintre juktori d a mai putea lua satele celuilalt mi se pare prea deplasata...
exemplu: eu joc cu fratele meu triburile, ne dezvoltam la fel d mult (sa zicem 100 d sate)...ne punem la legatura comuna de internet sa nu apara probleme...insa dupa 2 luni el nu mai poate juk(un oarecare motiv)si vrea sa renunte...intrerupe legatura de internet..cum ar putea el sa dea satele altcuiva:eek::eek::eek:, deoarece exista o regula sa nu le lase fratelui sau, ca au avut in trecut legatura de internet comuna:confused::confused:....:confused:...asta e chiar aiurea....

Prietene aceasta regula este pusa pentru urmatorul motiv :

Eu i mi deschid 15 conturi ..
Le pun la impartirea legaturi de internet si spun ca mama mi a turnat 15 frati ..
Cresc cele 15 conturi pana la un anumit nivel de puncte si apoi le unesc ..
Crezi ca este corect ?
De ce tu ai fi avantajat in joc ,doar pentru ca ai declarat ca ai mai multi frati
Este un joc de "care avem mai multi frati " ?
Sunt destule sate pe harta ..
De ce sa nu le ei pe celelalte ...?
 

DeletedUser4586

oricum tu urmezi turma si in joc, de ce sa nu si aici, nu? :)

s-au incercat in trecut sa se cizeleze regulile de catre forumisti, dar ai impresia ca i-a ascultat cineva?

aici, cand se lucreaza, cand nu. asta cu sitterul nu era in regulament baiatule si nici de un termen nu scrie nicarieri.

dar ai dreptate, regulile sunt la fel de proaste si alambicate ca si cele din codul penal.

ah,aia era problema,regula cu sitterul,denumita si..."asuprirea lui lake"..aia era problema ta,trebuie sa spui direct..
 

DeletedUser13778

fiecare jucator are obligatia sa verifice periodic regulamentul jocului.
regulamentul se poate schimba fara a se anunta in prealabil.

Ei, na, asta-i buna...
Cine va da dreptul sa modificati regulamentul dupa cum poftiti?
Din cate stiu, cu totii aveti conturi pe joc, iar posibilitatea modificarii regulamentului dupa bunul plac al unora poate permite savarsirea unor abuzuri chiar de catre cei care trebuie sa le preintampine...
Poate ca modificarile ar trebui puse in discutia tuturor inainte de a fi adoptate, deoarece imi vine greu sa cred ca unii sunt mai destepti decat restul. In afara de asta, doua minti fac mai mult decat una singura...
Referitor la "Regulamentul" postat mai sus, marturisesc ca este foarte alambicat... Nu ma refer la ideile ca atare {care, oricum, le-am observat si pe jocurile straine}, ci la modul in care acestea sunt exprimate si postate. Mai mult, o serie de "reguli" se repeta inutil, altele sunt geru de inteles.
Nu am timp acum pentru o analiza serioasa a lui, dar o sa revin cu detalii.
 

DeletedUser

am si eu o nelamurire...cum demonstreaza cineva ca satele au fost cedate? e interzisa prin lege nebunia temporara? daca ma ataca vreun aliat sau chiar coleg de trib fix pe un sat gol, pe un cont unde sunt sitter si care sat se afla intr-o zona safe si armata mi-e trimisa sprijin pe front....cum demonstrez eu ca nu am cedat satul? sau ce numar de unitati de aparare suntem obligati de acum sa tinem in sat ca sa fim siguri ca nu il pierdem?

poate pun o intrebare care a mai fost pusa si atunci imi cer scuze ca nu am citit tot topicul cu atentie...dar tocmai am primit o instiintare cu noile reguli iar eu din spusele lui lamine si citez "tu ca atacator nu incalci regulamentul daca il ataci si posibil preiei satul/satele, insa persoana de are grija de acel cont daca scoate trupele poate sa aibe contul inchis si sa primeasca sanctiune" inteleg ca de acum incolo, nu mai accept nici un sitter si sa joace toti pentru ei, ca eu nu imi risc contul meu ca sa fac garda si sa ma rog pentru scaderea pretului la medicamente!
 

DeletedUser

Cum a spus lamine anterior, este obligatia fiecarui player sa verifice periodic regulamentul. Iar modificarile se pot face in mod neanuntat. Cu asta am fost toti de acord cand am bifat casuta aia cu "accept termenii si conditiile".

scuza-ma ca intervin dar nu mi se pare corect
consider ca e dreptul nostru sa fim anuntati de orice schimbare a regulamentului, anuntati pe cineva din conducerea triburilor, sau gasiti o solutie de compromis, ceva ..
acuma sa ma pun sa citesc in fiecare zi regulamentu k sa vad daca nu apr modificari?
 

DeletedUser706

Ei, na, asta-i buna...
Cine va da dreptul sa modificati regulamentul dupa cum poftiti?
Din cate stiu, cu totii aveti conturi pe joc, iar posibilitatea modificarii regulamentului dupa bunul plac al unora poate permite savarsirea unor abuzuri chiar de catre cei care trebuie sa le preintampine...
Poate ca modificarile ar trebui puse in discutia tuturor inainte de a fi adoptate, deoarece imi vine greu sa cred ca unii sunt mai destepti decat restul. In afara de asta, doua minti fac mai mult decat una singura...
Referitor la "Regulamentul" postat mai sus, marturisesc ca este foarte alambicat... Nu ma refer la ideile ca atare {care, oricum, le-am observat si pe jocurile straine}, ci la modul in care acestea sunt exprimate si postate. Mai mult, o serie de "reguli" se repeta inutil, altele sunt geru de inteles.
Nu am timp acum pentru o analiza serioasa a lui, dar o sa revin cu detalii.

Uite si o opinie serioasa ...
Este un adevar ca nu trebuie sa schimbi regulile jocului , in timpul desfasurarii jocului
Totusi ..
Oricat as fi de acord cu tine , trebuie sa recunoastem ca nu traim in comunism ..
Acest servar este o propietate privata ...
Urmarea ...orice om care are capul pe umar o cunoaste ..
Daca maine cei de la Kent baga in loc de tutun , marar ....asta e .
Ne place ..cumparam ..nu ne place ...asta e .
Asa si aici ..
Si eu sunt de acord ca unele lucruri nu sunt firesti ..
Dar sunt in casa lor ..
Este o propietate privata ..
Si trebuie sa accept si sa respect regulile lor !

PS:Sper sa nu le dau idei la aia de la Kent sa fumam de maine marar !
 

DeletedUser

Toate profilurile, descrierile, adăugările de joc şi forumul trebuie să fie scrise pe româneşte

Profilul meu are numele printului din Novgorod Alexander Nevski ( i-a batut pe teutoni ), satele au nume rusesti, la profil am 2 strofe in germana si am si un "in memoriam" ( latina !!! ) pt prietenii pierduti pe parcursul jocului - deci o varza. Nu stiu ce ziceti voi de legislatia europeana , dar mi se pare discriminare. Sa zicem ca vine un englez care lucreaza la Ambasada Marii Britanii din Romania si vrea sa joace cu noi . Saracu vorbeste cu adminii in engleza sau cu alti jucatori. Il dam afara ca e englez si nu stie romana ? Motivatia -> nu esti roman -> out. Atunci fratilor , pe Tribal Wars ,unde sunt toate natiile pamantului , ce faci ?
Asta e doar un caz care mi s-a parut haios, mai ales ca un roman este Comisarul European pt multilingvism :)) http://ro.wikipedia.org/wiki/Leonard_Orban. Daca nu mai invata nimeni engleza, franceza, germana, spaniola, italiana sau orice alta limba, unde ajungem ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mda

normal sau anormal acesta este regulamentul si pe .net in momentul de fata.
singura diferenta intre noi si acei de pe .net este ca acolo s-a aplicat retroactiv si la noi nu.
daca acel jucator doreste sa isi lase satele le poate ceda de buna voie cui doreste el fara a exista vreo problema.
de ce aceasta regula?simplu - au existat la un moment dat reclamatii precum sitterii au jucat contrar dorintelor proprietarului si au cedat satele catre alti jucatori, drept urmare titularul este nedreptatit de sitter.

pai bine bine se poate verifica de cand nu a mai intrat respectivul de pe ip`ul pe care se conecta cu userul lui nu ? e anormal , si se pare ca nu numai mie nu imi place ce aud dar si altora .... ce este de facut in cazul asta? pt ca sincer eu daca stau 2 luni la cineva sitter si clar imi lasa contul nu mie/tribului .... nu mi se pare logic ca noi sa nu pastram satele in trib sincer!
 

DeletedUser706

Toate profilurile, descrierile, adăugările de joc şi forumul trebuie să fie scrise pe româneşte

Profilul meu are numele printului din Novgorod Alexander Nevski ( i-a batut pe teutoni ), satele au nume rusesti, la profil am 2 strofe in germana si am si un "in memoriam" ( latina !!! ) pt prietenii pierduti pe parcursul jocului - deci o varza. Nu stiu ce ziceti voi de legislatia europeana , dar mi se pare discriminare. Sa zicem ca vine un englez care lucreaza la Ambasada Marii Britanii din Romania si vrea sa joace cu noi . Saracu vorbeste cu adminii in engleza sau cu alti jucatori. Il dam afara ca e englez si nu stie romana ? Motivatia -> nu esti roman -> out. Atunci fratilor , pe Tribal Wars ,unde sunt toate natiile pamantului , ce faci ?
Asta e doar un caz care mi s-a parut haios, mai ales ca un roman este Comisarul European pt multilingvism :)). Daca nu mai invata nimeni engleza, franceza, germana, spaniola, italiana sau orice alta limba, unde ajungem ?

A.Nevski
Si eu sunt de acord cu tine ca este o regula tampita , dar din pacate ea vine tocmai de la cei de pe .net ..si va fi greu de schimbat
E adevarat ca ramane la latitudinea adminilor romani daca versurile si toate cele enumerate de tine raman sau nu ...
Din pacate astea sunt regulile "si afara " ..si nu cred ca ai nostri le pot schimba ...
Cei mai vechi stiu ca personal mi a fost desfintat tribul de cateva ori pentru ca se numea ROMANIA si avea pe pagina de profil cuvinte in limba romana .
Pur si simplu fara nici un advertisment 100 de oameni din trib ne am trezit pe afara ...si ne certam intre noi cine a desfintat tribul
Nici macar nu ne au avertizat !


Nu ti spun ca ne au desfintat tribul pentru ca scrisesem pe forumul intern in limba romana !!!!
Deci au intrat au vazut ca aveam pe forum topicuri in limba romana ..si fara nici o avertizare ..ne au desfintat .

Si atunci RO[Romania] era pe locul 1 ca trib !
Nu a contat !

Cred ca pe cel putin 4-5 servare a trebuit sa refac tribul de 2-3 ori pentru ca ne desfintau mereu ..
Era deajuns sa apara o fraza care nu era in engleza ...si gata !
Pe servarul 9 am avut 4 academi ale tribului desfintate pentru ca aveau fraza "Membrii ai Triburile Unite Romania"
Deci nu era de gluma

Nu i ti mai spun la cate sate mi a fost modificat numele pentru ca era in romana !

Seara se numea "satul lui ION "...dimeata era "Deleted by TW Support" ...
Deci eu spun ca admini romani sunt inca indulgenti ...
Mergeti pe .net sa vedeti cum se respecta regulile acolo !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13778

Uite si o opinie serioasa ...
Acest servar este o propietate privata ...
Si eu sunt de acord ca unele lucruri nu sunt firesti ..
Dar sunt in casa lor ..
Este o propietate privata ..
Si trebuie sa accept si sa respect regulile lor !

PS:Sper sa nu le dau idei la aia de la Kent sa fumam de maine marar !

Respectul trebuie sa fie reciproc, deoarece "proprietatea" asta se tine pe banii nostri...
 

DeletedUser

Mie personal noile reguli mi se pare ca vor provoca probleme imense adminilor deoarece :
- fiind mai complicate vor trebui respectate ad literam si adminii isi pierd calitatile de judecatori; eu stiu ca ei vor sa se explice, dar ar fi mai usor daca ar explica undeva pe forum. Adica in loc de mai multa legislatie, mai multa claritate . La mine in trib avem un Tribunal cu 5 judecatori pe forum in care judecam toate abaterile de la legile tribului si dam verdicte pt ca toti jucatorii sa cunoasca judecatile si rezultatele lor. In acest moment fiecare jucator inchis poate sa faca gura ca a avut ceva un admin cu el, iar asta genereaza reactii in lant. Daca s-ar vedea clar pe forumul mare motivele pentru care a fost inchis si cum este sustinuta sentinta ar fi mai usor , nu credeti ?
- fiind respectate ad literam, ca orice lege prea stricta, lasa foarte multe portite. Comparati orice Constitutie dintr-o tara civilizata cu cea de la noi :). La ei sunt simple -> usor de lucrat cu ele, la noi e super amestecata si complexa -> cunoastem rezultatul si anume ca este inutilizabila si avem nevoie de o Curte Constitutionala numai ca sa o citeasca, cand de fapt orice judecator ar trebui pe baza ei sa ia o decizie


Si pt aztecul : nasol atunci -> evident un abuz si o discriminare ; mi se pare opera unor oameni lipsiti de cultura si ,mai mult, a unor oameni care nu vor sa cunoasca alte culturi .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

pe mine nu ma deranjeaza prea mult regulamentul, ci faptul ca nu se vrea ca jocul sa fie imbunatatit. Am o gramada de mici detalii care ar micsora timpul pierdut aiurea cu cel putin 20%, si asta ma refer in contul premium.
 

DeletedUser

vazusem la un moment dat ceva legat de faptul ca daca s-ar intampla ca un admin sa iti ceara sitter. :)) de ce ar avea nevoie sa iti ceara una ca asta, cand el are acces oricand la contul tau? era scris pe undeva ca au dreptul sa iti citeasca mesajele. deci ar fi stupid sa iti ceara tie asa ceva. daca pot si singur, de ce sa iti cer voie? :))

lasand la o parte, faptul ca nu sunt instiintati jucatorii, alias clientii, alias cei ce aduc practic veniturile celor care stau si abuzeaza de puterea pe care o au, ca sa citez un post anterior, cu privire la modificarile aduse vechiului (de acum) regulament, e pura marlanie. dar asta este doar parerea mea.

fi sigur ca un admin iti citeste absolut tot ce vrea inimioara lui din mesagerie de pe forum fie el si ascuns!
 

DeletedUser706

Si pt aztecul : nasol atunci -> evident un abuz si o discriminare ; mi se pare opera unor oameni lipsiti de cultura si ,mai mult, a unor oameni care nu vor sa cunoasca alte culturi .


Exact asta mi au spus si ei ...
Ca in calitate de lider discriminez potentiali jucatori care doresc sa joace in tribul meu si care nu cunosc limba romana .
Mai mult ..
Mi sa explicat , politicos, ca este un servar englez si ca ori respect regulile lor ...ori pot sa ies pe afara sa ma plimb ...

Imagineazati ca eram un trib format numai din romani ...si nu puteam sa scoatem un cuvant in limba romana pe forum , ca ne trezeam desfintati ...
Trebuia sa verific zilnic forumul , ca romani ...na ca romani ...trebuia sa mai arunce o injuratura naosa , romaneasca ..si trebuia sa o sterg pana nu o vedeau "bossi" ...

Deci repet ..
Admini romani sunt bomboane ..pe langa ce e pe .net !
[si chiar nu am treaba sa i laud .....dar incercati sa jucati 6-7 luni pe acolo ...si pe urma faceti o comparatie !]
 

DeletedUser

Uite si o opinie serioasa ...
Este un adevar ca nu trebuie sa schimbi regulile jocului , in timpul desfasurarii jocului
Totusi ..
Oricat as fi de acord cu tine , trebuie sa recunoastem ca nu traim in comunism ..
Acest servar este o propietate privata ...
Urmarea ...orice om care are capul pe umar o cunoaste ..
Daca maine cei de la Kent baga in loc de tutun , marar ....asta e .
Ne place ..cumparam ..nu ne place ...asta e .
Asa si aici ..
Si eu sunt de acord ca unele lucruri nu sunt firesti ..
Dar sunt in casa lor ..
Este o propietate privata ..
Si trebuie sa accept si sa respect regulile lor !

PS:Sper sa nu le dau idei la aia de la Kent sa fumam de maine marar !


Nene ... protectia consumatorului iti spune ceva e aberant ce zici cu kent`ul si tra la la.... pt ca tu daca cumperi tigari e clar cumperi tutun nu cumperi kent dar in loc de tutun ai marar ... hai sa fim seriosi !
 

DeletedUser4833

am citit si eu pentru prima oara regulamentul!
o gluma proasta!
 

DeletedUser

Eu ma duc sa-mi redenumesc Novgorodul in Blejoi ? E bine :D ? ( fara suparare pt cei din Blejoi, daca e cineva )
 

DeletedUser

Exact asta mi au spus si ei ...
Ca in calitate de lider discriminez potentiali jucatori care doresc sa joace in tribul meu si care nu cunosc limba romana .
Mai mult ..
Mi sa explicat , politicos, ca este un servar englez si ca ori respect regulile lor ...ori pot sa ies pe afara sa ma plimb ...

Imagineazati ca eram un trib format numai din romani ...si nu puteam sa scoatem un cuvant in limba romana pe forum , ca ne trezeam desfintati ...
Trebuia sa verific zilnic forumul , ca romani ...na ca romani ...trebuia sa mai arunce o injuratura naosa , romaneasca ..si trebuia sa o sterg pana nu o vedeau "bossi" ...

Deci repet ..
Admini romani sunt bomboane ..pe langa ce e pe .net !
[si chiar nu am treaba sa i laud .....dar incercati sa jucati 6-7 luni pe acolo ...si pe urma faceti o comparatie !]

si acum ce faci tata ai venit sa periezi Adminii de aici?
Este abuz si gata! Pe banii mei sti cum e vorba ai ? pe banii mei si me mana mea mor ..... trist dar adevarat!

Oricum TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!
 

DeletedUser

Trebuie sa fim cu totii de acord cu o modificare a regulamentului sau cu o "detaliere" a lui. Daca aceasta se face cred ca ar trebui sa fim si noi consultati cu privire la aceste schimbari pentru ca in definitiv noi facem jocul ca jucatori .
Nu te obliga nimeni sa joci daca nu esti de acord cu regulile. Ne cerem scuze ca nu ai fost consultat inainte de schimbarea regulamentului. Nu imi pot imagina cum ne-a scapat asa ceva.
Astfel de formulari din partea administratorilor nu au ce cauta pe aici. Cei de la InnoGames nu cred ca vor fi bucurosi de astfel de formulari din partea unor administratori.
Detalierea regulilor trebuia facuta de catre administratori inca de la inceputul jocului. Daca unii dintre noi au avut curajul sau il au si in acest moment sa spuna ca regulamentul jocului este vag si usor interpretabil de catre jucatori cat si despre administratori ni sa spus ca regulamentul este destul de clar si ca doar daca vrem noi sa il speculam poate fi neclar. Daca cei de pe . net au schimbat regulamentul nu inseamna ca trebie sa il schimbam si noi. Nu inseamna ca tot ce au schimbat ei poate fi corect sau bun. Nu trebuie sa mai existe efectul acesta de turma. Nu pot sa inteleg de ce exista aceasta tensiune in joc si intre jucatori si administratorisau chiar intre jucatori. In toate thread-urile de pe forumurile interne si cel extern mereu trebuie sa se gaseasca unul dintre noi mai "istet" si sa ironizeze sau sa se contreze cu altcineva Scopul acestui joc ar fi acela de a ne relaxa de a pierde timpul cat mai placut.

§6) Greşeală de program (bug)
Fiecare jucător este obligat să anunţe imediat descoperirea greşelilor în program (Support). Exploatarea greşelilor duce la închiderea contului sau la alte pedepse.

Exemple:
Dacă observi că primeşti prin întreruperea de unităţi mai multe materii prime înapoi decât ai dat, nu ai voie să exploatezi faptul acesta şi trebuie să anunţi greşeala.
Dacă observi că ai în ferma la nivelul 30 mai multe unităţi în sat decât ar trebui, trebuie să anunţi şi acest lucru.

Speta poate fi interpretata si alfel. Noi ca jucatori avem obligatia sa raportam aceste erori de joc (bug-uri). Din cate am inteles din explicatiile administratorilor se exclude faptul ca jucatorul chiar sa nu observe aceasta eroare. Ca administratori ar trebui sa va ganditi ca jucatorul respectiv poate nu a avut ferma la lev 30 sau nu a avut fermele pline deci nu este chiar asa vizibila eroarea. Cat despre primirea de mai multe materii prime prin intreruperea comebzii de cladiri sau de unitati este un pic absurd. Cred ca nu este nimeni care sa stea cu calculatorul in mana sa faca astfel de calcule. De fapt voiam sa ajung in alta parte.Cele de mai sus sunt indatoririle noastre ca jucator. Nu? Dar cu drepturile noastre cum ramane? Ce se intampla daca aceste erori sunt in defavoarea noastra ? Si nu puteti nega ca au fost si astfel de situatii. In astfel de situatii ati putut accepta greseala si noi ca jucatori am fost obligati sa o acceptam ca fiind omeneasca, din cauza caderii uni server sau mai stiu eu din cauza unor orecare atacuri din exterior asupra serverului.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus