Ce lipseste acestui forum ?

Ce lipseste forumului extern ?


  • Total votanți
    111
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Text original :

Pai am experimentat pe propria mea piele o sanctiune ce consta in 45% din satele pe care le aveam pentru ca nu l-am trecut pe fratemiu la impartire,desi el ma avea trecut,in conditiile in care el isi administra singur contul si nu am trimis nici macar o resursa sau o trupa catre satul lui.

1.Motivatia banarii a fost :

Am observat ca folositi mai multe conturi pe acelaşi computer, fara a respecta regulile jocului. Aveţi voie să jucaţi numai cu un cont! §1) Un cont pro jucător In plus: 1.Transport ilegal de resurse sau trupe; 2.Sustinere de conturi


2.Ultimul raspuns al adminului care a judecat cazul :

Sanctiunea reflecta ad-literam regulamentul, nu stiu ce sanctiuni au primit colegii dumneavoastra si sincer nu ma intereseaza, va reduc sanctiunea la 12 sate, celelalte 33 se vor retrage insa la prima abatere de la regulament, indiferent care va fi aceasta, celalalt cont ramane inchis, de acum depinde doar de dumneavoastra.


Pedeapsa :

punishment: se retrag 12 sate


Intrebare :

Iar mintim poporu' cu televizoru ? :confused:
 

DeletedUser

Parca era vorba de forumul extern.... Eu vreau un interviu cu rakanishu :D

ps: ma ofer sa ti-l iau eu , contra onorariu bineinteles ...
 

DeletedUser

si eu cu liana vrem tort de ciocolata (daca mi-ai facut pofta...) dar nu avem asa ca ne punem pofta in cui
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Parca era vorba de forumul extern.... Eu vreau un interviu cu rakanishu :D

ps: ma ofer sa ti-l iau eu , contra onorariu bineinteles ...


Am postat doar un raspuns la adresa lui mesteruuu, doar asa ca titlu informativ.

Interviu cu mine ? Onorariul neaparat trebuie sa fie in bere !
 

DeletedUser

Iti fac o rezervare :))

Ca-i foarte solicitat :))

Secretara mea va lua legatura cu secretara ta sa stabileasca data

Eu vreau un interviu cu nihilius.
Asta ar fi ceva nou pentru mine, sa raspund eu la intrebari.

Am postat doar un raspuns la adresa lui mesteruuu, doar asa ca titlu informativ.

Interviu cu mine ? Onorariul neaparat trebuie sa fie in bere !

In regula, vei primi o lada de bere fara alcool pentru interviu.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Uite un exemplu:

Post 1: "de ce m-a atacat asta??????"
Post 2 (autor, un spammer de mare clasa): L'Oreal!

Mai vrem exemple :)
__________________________________

Ca sa incercam un lucru la care suntem deficitari (valorificarea sondajelor), recapitulam :

La intrebarea "Ce lipseste acestui forum" a raspuns un numar de 114 utilizatori (infim in comparatie cu cei activi, in jur de 2000 dupa statistici).
Nu stiu daca se poate considera relevant dar acesta este interesul actual.

1. Concursuri cu premii - 43 % din raspunsuri. De acord, ideea de competitie atrage si "se vinde". Din pacate mizele (fie si simbolice) si ambitiile unora au compromis ideea de competitie pe forum, dar mai sunt si alte cauze, obiective (timpul necesar organizarii, motivatia implicarii organizatorilor, credibilitatea lor etc.). Greu, dar nu imposibil de realizat.

2. Comunicare din partea TT (anunturi, explicatii) - 31 %. Sincer, ma mira aceasta alegere (ca si pondere in special), in conditiile in care apropierea dintre moderatori si jucatori a ajuns la un nivel foarte bun dupa parerea mea. Desigur, explicatiile nu pot fi pe toate pe intelesul sau pe placul nostru, deciziile care conduc la anumite masuri de asemenea, dar comunicare din partea moderatorilor exista. Se poate si mai bine, desigur :)

3. Altceva - 12 %. Intr-adevar, am citit cateva comentarii bune, valoroase as spune, prin asta intelegand un dialog constructiv. Se doreste corectitudine si fair-play, implicarea jucatorilor importanti (si ai liderilor de triburi), moderatori profesionisti, regulamente in conformitate cu drepturile omului, obiectivitate si profesionalism din partea moderatorilor (care conteaza :D), limba romana, spammeri, trolli de calitate etc ... propuneri de luat in seama. Personal mi-am asumat multe dintre ele si ma voi stradui sa le pun in practica.

De remarcat si observatiile lui mesteruuu ... Sunt multe de discutat, intr-adevar :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

Mai vrem exemple :)
__________________________________

Daca d-ta doresti, voi sta la scormonit forumul. Normal, asa ceva s-ar incadra la "postul zilei".

Acu, partea cu drepturile omului. Multa lume invoca "dreptul la libera exprimare" pe forum sau in joc. Problema aici se pune putin altfel. Amendamentul 1 al Constitutiei Statelor Unite, care, daca-mi amintesc bine, era cel care garanta ceea ce astazi se numeste "drept de libera exprimare", spunea ca Guvernul nu are dreptul de a limita exprimarea libera a presei.
De aici s-a ajuns la extrapolari ale amendamentului care se resimt si pe internet.

Si pe alte forumuri este f clar exprimat: nimeni nu iti ingradeste dreptul la libera exprimare. DAR, in momentul in care iti creezi un cont pe site-ul unei firme, acel site este proprietatea privata a firmei respective. Cand un user is creeaza un cont acolo, el este de acord cu Termenii si Conditiile de utilizare, si implicit cu regulamentul intern al site-ului respectiv. Prin urmare, daca administratorii acelui site zic " pe site-ul asta nu aveti voie sa postati tickete sau sa discutati sanctiuni", userii se pot conforma sau sunt liberi sa paraseasca acel site.

Ca exemplu, deja citat aici pe forum: Persoana X vine la mine acasa (triburile.ro) in vizita. Eu informez persoana respectiva ca la mine in casa nu se fumeaza si toti trebuie sa se descalte la intrare (adica am un Regulament). Persoana respectiva intra in casa, sub pretextul dreptului la libera exprimare, incaltata cu bocanci plini de noroi, cu care calca pe covorul meu alb, se aseaza pe canapeaua mea alba, isi intinde picioarele pe masuta de cafea si isi aprinde nonsalant un trabuc. Acu....sa nu-i trag un papuc de casa in dos si sa inchid usa pe dinauntru dupa el?

LE: un vot "pro" interviului cu nihilius
 

DeletedUser

Ca exemplu, deja citat aici pe forum: Persoana X vine la mine acasa (triburile.ro) in vizita. Eu informez persoana respectiva ca la mine in casa nu se fumeaza si toti trebuie sa se descalte la intrare (adica am un Regulament). Persoana respectiva intra in casa, sub pretextul dreptului la libera exprimare, incaltata cu bocanci plini de noroi, cu care calca pe covorul meu alb, se aseaza pe canapeaua mea alba, isi intinde picioarele pe masuta de cafea si isi aprinde nonsalant un trabuc. Acu....sa nu-i trag un papuc de casa in dos si sa inchid usa pe dinauntru dupa el?

Morala: Daca ai persan alb, canapea alba, pereti albi, tablouri albe dar nu si baston alb, de ce mama lui naiba ala cornos si cu sageti pe coada iti chemi prietenii betivani , porci si tarani la tine acasa? Doar ca sa ii papucesti cu albu papucilor?:D
 

DeletedUser6558

Morala: Daca ai persan alb, canapea alba, pereti albi, tablouri albe dar nu si baston alb, de ce mama lui naiba ala cornos si cu sageti pe coada iti chemi prietenii betivani , porci si tarani la tine acasa? Doar ca sa ii papucesti cu albu papucilor?:D

Noblesse oblige. Sau obligé.
 

DeletedUser

2. Comunicare din partea TT (anunturi, explicatii) - 31 %. Sincer, ma mira aceasta alegere (ca si pondere in special), in conditiile in care apropierea dintre moderatori si jucatori a ajuns la un nivel foarte bun dupa parerea mea.

O singura parere este intotdeauna subiectiva, de aici probabil e si diferenta de perceptie dintre ce realizezi tu ca si persoana si ce se defineste prin a fi "realitatea". De multe ori iti faci o impresie gresita deoarece atunci cand esti moderator sau admin primesti laude si linguseli de la multi jucatori (care spera sa obtina un mic avantaj prin aceste manifestari) insa de cele mai multe ori acestia de abia asteapta sa te intorci sa iti dea in cap (asa-i romanul).
Daca ai fi un simplu jucator care ai da prima oara pe acest forum, ai realiza ca aceasta lacuna in comunicare cu membrii echipei triburile (TT) pe acest forum este un lucru evident. In primul rand nu prea gasesti lucruri utile cum ar fi niste tutoriale, niste raspunsuri ordonate la intrebari simple, niste explicatii foarte clare la anumite situatii de joc, etc. Majoritatea temelor deschise sunt pline de spam, astfel ca e greu sa gasesti ceva cu adevarat interesant. Ingradirea dreptului jucatorilor la o critica constructiva este o alta mare deficienta a acestui forum precum si sanctiuni date aiurea si stergeri uneori in exces ale posturilor. Ar mai fi multe lipsuri pe care sper sa le depistati si singuri.
Spor la treaba!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus