Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser36524

Faza cu interzicerea denumirii de "Wehrmacht" mi se pare un ABUZ ! De ce? Pentru ca este.

In 1919 dupa primul razboi mondial cand a fost proclamata Republica de la Weimar, presedintele ei a fost numit printre altele "conducator suprem al Wehrmachtului".

Wehrmachtul nu este DELOC o inventie nazista. Wehrmachtul nu este o grupare nazista. Nu este nici SS-ul lui Himmler nici SA-ul lui Lutze. Nu a dat foc la evrei. Nu a pazit Auschwitzul sau Treblinka. Nu au pazit gettouri evreiesti in Polonia. Nu au facut experiemente pe copii. Nu ingrasau pamantul cu cenusa celor ucisi.

Ce a facut Wehrmachtul?

Erau baieti, barbati, batrani, luati de acasa, de langa sotii, copii, familii si dusi sa lupte intr-un razboi in care credeau pentru un om pe care il detestau. Au suportat conditii inumane de trai, in transeele rusesti inghetate, in nisipurile fierbinti ale Africii, in namolul Balcanilor si a Frantei. De multe ori fara mancare, cateodata fara munitii, fara haine calduroase, fara combustibil, fara dreptul de a spera la o intoarcere acasa. Cu toate aceste luptau - pe tot intinsul Europei pentru o idee in care credeau. Pentru ca erau supusi idei de ONOARE, MANDRIE, si aveau CURAJUL de a spera intr-o victorie care stiau ca nu va veni niciodata. Erau pur si simplu o armata la fel cum era si cea britanica, si cea sovietica, si cea americana. Nu apelau la marsavii mai mari decat inamicii lor. Nu au luptat pentru ca aveau sete de sange. Au luptat pentru ca trebuiau sa lupte. Au luptat pentru ca erau Germani si GERMANIA era la razboi. Au facut ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi pentru propria tara. Daca ROMANIA ar fi ataca ar trebui sa stam acasa si sa o lasam calcata in picioare doar pentru ca este condusa cum este condusa?

Stimati Admini - aveti o minte tare incuiata privind aceasta chestiune. Tratati ca pe un scuipat una din cele mai brave si demne forte militare din istorie doar pentru ca s-a nascut intr-o Germania condusa de nazisti.

Patriotismul nu inseamnă ura impotriva altor neamuri, ci datorie catre neamul nostru; nu inseamna pretentia ca suntem cel mai vrednic popor din lume, ci indemnul sa devenim un popor vrednic. A fi patriot nu e un merit, e o datorie. Numai cine nu socoate iubirea de tara drept o datorie e in stare sa se laude cu ea.

Wehrmachtul la Monte-Cassino
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser38023

Berthier a spus:
Dara ROMANIA ar fi ataca ar trebui sa stam acasa si sa o lasam calcata in picioare doar pentru ca este condusa cum este condusa?

Nu, ar trebui sa le servim inamicilor pe tava capetele conducatorilor nostri si abia apoi, daca insista, sa ne luptam cu ei.. :rolleyes:
 

DeletedUser

Faza cu interzicerea denumirii de "Wehrmacht" mi se pare un ABUZ ! De ce? Pentru ca este.

In 1919 dupa primul razboi mondial cand a fost proclamata Republica de la Weimar, presedintele ei a fost numit printre altele "conducator suprem al Wehrmachtului".

Wehrmachtul nu este DELOC o inventie nazista. Wehrmachtul nu este o grupare nazista. Nu este nici SS-ul lui Himmler nici SA-ul lui Lutze. Nu a dat foc la evrei. Nu a pazit Auschwitzul sau Treblinka. Nu au pazit gettouri evreiesti in Polonia. Nu au facut experiemente pe copii. Nu ingrasau pamantul cu cenusa celor ucisi.

Ce a facut Wehrmachtul?

Erau baieti, barbati, batrani, luati de acasa, de langa sotii, copii, familii si dusi sa lupte intr-un razboi in care credeau pentru un om pe care il detestau. Au suportat conditii inumane de trai, in transeele rusesti inghetate, in nisipurile fierbinti ale Africii, in namolul Balcanilor si a Frantei. De multe ori fara mancare, cateodata fara munitii, fara haine calduroase, fara combustibil, fara dreptul de a spera la o intoarcere acasa. Cu toate aceste luptau - pe tot intinsul Europei pentru o idee in care credeau. Pentru ca erau supusi idei de ONOARE, MANDRIE, si aveau CURAJUL de a spera intr-o victorie care stiau ca nu va veni niciodata. Erau pur si simplu o armata la fel cum era si cea britanica, si cea sovietica, si cea americana. Nu apelau la marsavii mai mari decat inamicii lor. Nu au luptat pentru ca aveau sete de sange. Au luptat pentru ca trebuiau sa lupte. Au luptat pentru ca erau Germani si GERMANIA era la razboi. Au facut ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi pentru propria tara. Daca ROMANIA ar fi ataca ar trebui sa stam acasa si sa o lasam calcata in picioare doar pentru ca este condusa cum este condusa?

Stimati Admini - aveti o minte tare incuiata privind aceasta chestiune. Tratati ca pe un scuipat una din cele mai brave si demne forte militare din istorie doar pentru ca s-a nascut intr-o Germania condusa de nazisti.

Patriotismul nu inseamnă ura impotriva altor neamuri, ci datorie catre neamul nostru; nu inseamna pretentia ca suntem cel mai vrednic popor din lume, ci indemnul sa devenim un popor vrednic. A fi patriot nu e un merit, e o datorie. Numai cine nu socoate iubirea de tara drept o datorie e in stare sa se laude cu ea.

Wehrmachtul la Monte-Cassino

Subscriu 100%
Armata germana pe timpul razboiului a fost poate cea mai civilizata si disciplinata armata la vremea respectiva. A luptat intr-un razboi care a fost impus Germaniei de catre partidul nazist si hitler. Trebuia sa lupte, asa cum orice armata din lumea asta lupta la comanda politicienilor. De aceea numele de WEHRMACHT ar trebui sa inspire germanilor respect si mandrie si in nici un caz rusine. In razboi, din pacate, se intampla si lucruri nedorite si neortodoxe. Dar armata germana nu a fost nici mai buna si nici mai proasta din acest punct de vedere decat celelalte armate participante. De unde sunt eu, batranii povesteau ca in timpul razboiului nemtii iti luau vaca din curte si iti plateau pentru ea. Rusii luau tot si daca ridicai glasul iti plateau cu balalaica.
Asa ca tot ce tine de Armata Germana din timpul razboiului nu este cu nimic diferit de celelalte armate beligerante. Si ca o parere personala, daca nebunul nu se baga in treburile armatei, dadea doar ordinele strict necesare, si lasa generalii sa faca isi faca treaba, Germania castiga razboiul. Daca ar fi fost mai bine sau mai rau, asta e alta discutie, dar din punct de vedere militar si tehnologic Germania a fost superioara aliatilor, au pierdut razboiul datorita unor ordine cretine venite de la un nebun, lipsa de resurse materiale si umane in partea a doua a razboiului.
 

DeletedUser

Faza cu interzicerea denumirii de "Wehrmacht" mi se pare un ABUZ ! De ce? Pentru ca este.

In 1919 dupa primul razboi mondial cand a fost proclamata Republica de la Weimar, presedintele ei a fost numit printre altele "conducator suprem al Wehrmachtului".

Wehrmachtul nu este DELOC o inventie nazista. Wehrmachtul nu este o grupare nazista. Nu este nici SS-ul lui Himmler nici SA-ul lui Lutze. Nu a dat foc la evrei. Nu a pazit Auschwitzul sau Treblinka. Nu au pazit gettouri evreiesti in Polonia. Nu au facut experiemente pe copii. Nu ingrasau pamantul cu cenusa celor ucisi.

Ce a facut Wehrmachtul?

Erau baieti, barbati, batrani, luati de acasa, de langa sotii, copii, familii si dusi sa lupte intr-un razboi in care credeau pentru un om pe care il detestau. Au suportat conditii inumane de trai, in transeele rusesti inghetate, in nisipurile fierbinti ale Africii, in namolul Balcanilor si a Frantei. De multe ori fara mancare, cateodata fara munitii, fara haine calduroase, fara combustibil, fara dreptul de a spera la o intoarcere acasa. Cu toate aceste luptau - pe tot intinsul Europei pentru o idee in care credeau. Pentru ca erau supusi idei de ONOARE, MANDRIE, si aveau CURAJUL de a spera intr-o victorie care stiau ca nu va veni niciodata. Erau pur si simplu o armata la fel cum era si cea britanica, si cea sovietica, si cea americana. Nu apelau la marsavii mai mari decat inamicii lor. Nu au luptat pentru ca aveau sete de sange. Au luptat pentru ca trebuiau sa lupte. Au luptat pentru ca erau Germani si GERMANIA era la razboi. Au facut ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi pentru propria tara. Daca ROMANIA ar fi ataca ar trebui sa stam acasa si sa o lasam calcata in picioare doar pentru ca este condusa cum este condusa?

Stimati Admini - aveti o minte tare incuiata privind aceasta chestiune. Tratati ca pe un scuipat una din cele mai brave si demne forte militare din istorie doar pentru ca s-a nascut intr-o Germania condusa de nazisti.

Patriotismul nu inseamnă ura impotriva altor neamuri, ci datorie catre neamul nostru; nu inseamna pretentia ca suntem cel mai vrednic popor din lume, ci indemnul sa devenim un popor vrednic. A fi patriot nu e un merit, e o datorie. Numai cine nu socoate iubirea de tara drept o datorie e in stare sa se laude cu ea.

Wehrmachtul la Monte-Cassino

Ai pus punctul pe I. Bravo. Postul zilei din ce-am vazut pana acum.
 

DeletedUser

Apoi mai! La urma urmei noi ce facem aici? Ne expunem frustrarile, facem ore de istorie sau incercam sa trasam unele linii nediscriminatorii privind un cuvant sau altul? Sau o combinatie intre cele trei?
Ca nemtilor le este rusine de istoria lor, nu prea as crede ca putem noi judeca! Ei au incercat sa-l omoare pe Hitler si nu au reusit, noi l-am omorat pe Ceausescu (cica noi, dar asta e alta poveste)! Cand auzim numele de Antonescu, ne facem mici! Aaa si pe el l-am omorat!
Mergem in Anglia si cand ne intreaba de nationalitate mintim ca suntem sarbi, cehi, greci!
Personal, nu am vazut pe triburi un ID gen: "Ceausescu", "Antonescu", "Regele Mihai"!!!

Odata, pe o lume, cu cativa prieteni am facut un trib PCR - Partidul Comunist Roman! Toti aveam ranguri gen: dictator, informator, securist, tovaras! Anuntul intern era de genul: "Acest trib se bazeaza pe dictatura! Ordinele se executa si nu se discuta! Este interzis a se da cu parerea sau a avea o opinie! Dictatorul stie ce are de facut!"
Multi fugeau incotro apucau, dar unii stateau!
Era foarte tare deoarece era ceva inedit si ne-am distrat!
 

DeletedUser24788

neata all... n-am mai intrat de mult pe forum... am o intrebare
pot bate taleri cu autoclikerul????
 

DeletedUser39591

Am o intrebare referitor la Lumea Clasica:
Daca eu sprijin Playerul X care are 100 lanci,spade cu tehnologia 2
Iar eu il sprijin cu 50 lanci,spade cu tehnologia 9
Atunci 150 lanci,spade cu tehnologia 2 si 9 vor lupta?
Sau vor fi 150 lanci,spade de tehnologia 2?
Sau 150 lanci,spade tehnologia 9 ?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
@ Men of West - autoclickeru este interzis conform regulii 7 a jocului .

@ Haba12 - trupele lupta conform tehnologiei satului in care sunt stationate ( sprijin sau proprii ).
 

DeletedUser24788

@ Men of West - autoclickeru este interzis conform regulii 7 a jocului .

@ Haba12 - trupele lupta conform tehnologiei satului in care sunt stationate ( sprijin sau proprii ).

aha. mersi raka de raspuns:) ma gandeam ca e interzis dar vroiam sa stiu sigur:) bine ca mi-ai zis inainte sa incep sa bat:D
 

pirates406

member
Scor reacție
0
west-ule, intrebarea asta trebuia pusa pe privat! toti care o sa treaca pe-aci, o sa dea un search pe google sa vada ce-i ala autoclick! : ))
 
Sus