discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Ceea ce uitati voi, este un lucru esential. Noul regulament nu a aparut din simpla dorinta a administratorilor serverelor romanesti, ci s-a aliniat la regulamentul existent pe celelalte servere. Nu uitati ca triburile.ro nu e de sine statator ci apartine unui concern care detine toate serverele de acest gen, prin urmare e un lucru absolut normal ca toate serverele sa aiba acelasi regulament.

In ceea ce priveste anumite specificari facut de unii dintre voi, unele sunt pur si simplu aberante. Cititi toate cele 26 de pagini ale acestui topic si veti vedea. Asta nu inseamna ca parerile voastre sunt ignorate. Dar procentual vorbind, din cele 20 de servere de tribalwars existente la aceasta ora, noi reprezentam doar 1:20. Insuficient pentru ca cei de la InnoGames sa decida schimbarea anumitor parti din regulament.
Multe din parerile exprimate de voi in diferite topicuri, au fost puse in practica dupa cum multi dintre voi ati observat in anumite cazuri. Dar asta a venit ca dovada a faptului ca nu doar noi, cei de pe triburile.ro doream acest lucru.

In consecinta, nu va cer altceva decat sa nu mai lansati acuzatii de genul "nu vor adminii, nu le pasa ce zicem noi, etc" atata timp cat noi nu reprezentam un factor decizional in schimbarea unui regulament sau a stilului jocului.
 

DeletedUser

Legatura internet

Poate sa-mi spuna si mie cineva, daca eu stau in camin studentesc si in acel camin probabil ca mai este un jucator de triburile.....eu de unde pot sa-l aflu si sa-l trec la impartire legatura net???
Angajez SRI ?:D
 

DeletedUser

nu am primit nici un fel de raspuns/reactie la ce am scris asa ca cu scuzele de rigoare repostez...

http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=170189&postcount=184

si completez cu propuneri de modificare:

- calculele acestea de verificare, oricare ar fi ele, trebuie facute automat de program... "1000-2000 cavalerie in plus" sau "am 200k resurse dau comanda, renunt si am 300k" se observa dar cifrele mici (ex.: 8 cavalerie, 229 resurse) nu se pot urmari uman... daca nu se poate automat sa se scoata regula... sau reformuleze... acum se considera hotie si 2000 cav in plus si 8...

- cedarea satelor, fiind sitter, catre cei din trib nu e permisa... desi nu vad cine si cum triseaza... ar merge o imbunatatire... cedarea de catre sitter sa fie posibila cu acordul scris al titularului de cont... titularul face sesizare catre admini ca se lasa si cutarescu ii va imparti satele catre trib... iar ala incepe transferul de sate numai dupa ce a primit raspunsul ca "da, titularul si-a dat acordul; transferul nu e un abuz si poate incepe..."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

§9) Unirea conturilor
...................................
Totuşi, există nişte reguli ce trebuie respectate: 2 jucători care împart aceeaşi conexiune nu pot să-şi unească conturile. Aceasta include şi conturile care în trecut au împărţit legătura la internet.


@Mater Dolores - conform regulamentului actual daca o data ai declarat conexiunea comuna chiar si temporar este sanctionabil daca ulterior, si dupa luni in urma se cedeaza sate

Deci cazul prezentat este sanctionabil in viitor - sau e la latitudinea adminilor daca "observa" ca acum ceva vreme a fost declarat si sters o "conexiune comuna" intre jucatori, ceea ce iar duce la posibile dispute

Nu incerc sa protejez trisorii si multiaccount-urile ci caut solutie pt o problema cu care in viitorul apropiat sau mai indepartat multi jucatori se vor confrunta daca joaca corect



@BlooM - 1:20 este "unul in plus" pt ca ma indoiesc ca pe alte servere nu exista aceeasi probleme si nemultumire a jucatorilor in legatura cu schimbarea de regulament , deci daca si triburi.ro transmite nemultumirea jucatorilor spre Inno inseamna inca o "sucursala" care sustine o anume directie de dezvoltare
 

DeletedUser

nu am primit nici un fel de raspuns/reactie la ce am scris asa ca cu scuzele de rigoare repostez...

http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=170189&postcount=184

Nu te sanctioneaza nimeni pt existenta unui bug, ci pentru exploatarea lui. Regulamentul spune clar, esti pedepsit daca le exploatezi, nu pentru ca ele apar. De aceea se si cere jucatorilor ca atunci cand descopera un bug sa-l anunte pentru a fi reparate erorile.

§6) Greşeală de program (bug)
Fiecare jucător este obligat să anunţe imediat descoperirea greşelilor în program (Support). Exploatarea greşelilor duce la închiderea contului sau la alte pedepse.

@BlooM - 1:20 este "unul in plus" pt ca ma indoiesc ca pe alte servere nu exista aceeasi probleme si nemultumire a jucatorilor in legatura cu schimbarea de regulament , deci daca si triburi.ro transmite nemultumirea jucatorilor spre Inno inseamna inca o "sucursala" care sustine o anume directie de dezvoltare

Nu am spus ca nu se transmite, din contra. La fel cum au existat si cazuri cand modificarile aparute in joc au coincis cu cererile jucatorilor, pot aparea si modificari de regulament care coincid. Dar, acestea nu se decid de catre noi, noi doar exprimam opinia generala a jucatorilor.
Totusi, ca sa discut tot procentual, din 160000 de conturi existente, sa presupunem ca jucatori activi sunt 40000, doar un sfert. Pe forum sunt utilizatori inregistrati 13000 din care activi, 2000. Ceea ce face ca 2000 din 40000 sa insemne acelasi 1:20.
Acest lucru a determinat-o pe carmi, sefa de proiect a Team Triburile sa decida trimiterea unui mesaj ingame pe toate serverele prin care se anunta noua modificare de regulament si link catre noul regulament, pentru ca toti jucatorii sa ia la cunostinta despre acest lucru si astfel, jocul sa isi desfasoare cursul sau firesc in limitele noului regulament.
Si inainte de a primi si alte posturi pe aceasta tema, va cer rabdare, trimiterea de mesaje pe un server intreg nu se face atat de usor precum pare. Vor fi anuntati toti jucatorii de pe toate serverele romanesti, dar acest lucru cere timp. Acesta e singurul lucru care vi se cere: rabdare


Sper ca v-am raspuns la marea majoritate a intrebarilor, opiniile voastre exprimate in acest topic au fost citite, prin urmare va rog ca daca mai este ceva de spus, sa postati in limitele regulamentului. Acuzatiile directe sau voalate exprimate pe viitor vor fi pedepsite conform regulamentului acestui forum.

Va multumesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1957

Nu cred ca am fost destul de clar . Amicul meu intra ca sitter. luam tot ce putem de pe acel cont si in ultima zi trimite trupele suport undeva. Apoi amicul renunta la sitter pana in ziua fatidica. Contul pe care a fost sitter ramane in continuare in trib si dam si dupa aceea in el. Nu asteptam sa devina sate barbar. Eu nu vad nicio incalcare de regulament aici. Acel cont e de capul lui, iar trupele sunt plecate din sate. Nu ar fi niciun motiv sa fie inchis contul iar nobilarea lui ar merge conform planului. Ar fi ca si cum proprietarul nu ar mai intra pe el, doar ca nu mai sunt trupe, trupele fiind scoase in mod legal.

In cazul pe care il expui tu rezolvarea este asa:
Jucatorul care primeste mod de vacanta este obligat sa joace pe cont ca si propietarul. Acel jucator nu conteaza cat dispare din joc. Daca depaseste acele 120 de zile contul va fi inchis, daca ajunge la 60 contul va fi limitat.
In cazul in care se intampla asa cum ai zis tu mai sus sitterul initial va fi inchis in cazul in care propietarul revine si va face o reclamatie. Reclamatia lui va fi facuta contra sitterului initial care nu a avut grija de cont.
Sper ca ai inteles ce am zis dar abia sunt la cafea si exista posibilitatea sa fiu neinteligibila.
Buna dimineata la toata lumea, am sa incerc sa raspund fiecaruia dintre voi.
 

DeletedUser


Nu te sanctioneaza nimeni pt existenta unui bug, ci pentru exploatarea lui. Regulamentul spune clar, esti pedepsit daca le exploatezi, nu pentru ca ele apar. De aceea se si cere jucatorilor ca atunci cand descopera un bug sa-l anunte pentru a fi reparate erorile.

mersi de raspuns dar te rog sa mai citesti odata ce am scris si vei vedea ca eu am scris foarte clar pe cand regulamentul este total ambiguu...

nici eu si nici voi nu puteti dovedi ca am descoperit/n-am descoperit "cifra schimbata"

daca "am exploatat" gresala se cheama ca am observat-o, daca n-am observat-o atunci nu are cum sa fie vina mea...

si atunci cum se hotaraste ceva?


Exploatarea greşelilor duce la închiderea contului sau la alte pedepse.
de aici rezulta ca folosirea sistematica si in cunostinata de cauza a erorilor descoperite este sanctionabila... nu neobservarea unei greseli singulare si intamplatoare... dar nu se poate face diferenta intre situatii la cum arata regulamentul...

Propuneri:
- calculele acestea de verificare, oricare ar fi ele, trebuie facute automat de program... "1000-2000 cavalerie in plus" sau "am 200k resurse dau comanda, renunt si am 300k" se observa dar cifrele mici (ex.: 8 cavalerie, 229 resurse) nu se pot urmari uman... daca nu se poate automat sa se scoata regula... sau reformuleze... acum se considera hotie si 2000 cav in plus si 8...

- cedarea satelor, fiind sitter, catre cei din trib nu e permisa... desi nu vad cine si cum triseaza... ar merge o imbunatatire... cedarea de catre sitter sa fie posibila cu acordul scris al titularului de cont... titularul face sesizare catre admini ca se lasa si cutarescu ii va imparti satele catre trib... iar ala incepe transferul de sate numai dupa ce a primit raspunsul ca "da, titularul si-a dat acordul; transferul nu e un abuz si poate incepe..."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu e chiar cum zici ca daca e incalcat suntem inchisi. Inca o chestie, regulamentul intra in vigoare doar din 13 octombrie dupa cate am inteles. Deci pana atunci pot sa sterg de la impartirea legaturii de net si pot lua sate si asa am rezolvat problema?

As dori si eu raspuns la aceasta intrebare. Nimeni nu s-a sinchisit sa spuna ceva legat de asta, iar in momentul in care am deschis tichet la admini, au raspuns la toate intrebarile, mai putin la asta.

@admini: E normal asa ceva?
 

DeletedUser1957

Buna ziua,

O intrebare simpla ,atacam cu tribul cateva sate ,cucerim un sat vin si sprijinele si inca sunt atacuri din tribul nostru inclusiv cu nobili.Cine a cucerit satul nu are timp sa stea sa scoata sprijinele, si lasa sitter ,care asta trebuie sa faca sa scoata trupele afara ca ne macelarim trupele ca nebunii intre noi .Satul va fi cucerit de alt coleg.Sitterul e pasibil de ban in acest caz?
Cred ca ar fi ideal aplicarea regulii noi la satele cu adeziune 100.

Aceasta este o actiune de joc si nu o cedare de sate.
NU va pedepsi nimeni o actiune in joc, exista momente cand esti sitter si nu ai cum sa pastrezi satul, cand un sat al jucatorului unde esti in mod de vacanta este atacat il pierzi si recucerirea o face alt coleg de trib, etc.. acestea sunt actiuni la nivel de joc care nu se pedepsesc.
Sunt pedepsiti sitteri care golesc contul in mod special pentru a fi cucerit, acest lucru se poate observa de un admin fara sa existe posibilitatea de a interpreta ceva.
 

DeletedUser

mersi de raspuns dar te rog sa mai citesti odata ce am scris si vei vedea ca eu am scris foarte clar pe cand regulamentul este total ambiguu...

nici eu si nici voi nu puteti dovedi ca am descoperit/n-am descoperit "cifra schimbata"

daca "am exploatat" gresala se cheama ca am observat-o, daca n-am observat-o atunci nu are cum sa fie vina mea...

si atunci cum se hotaraste ceva?

de aici rezulta ca folosirea sistematica si in cunostinata de cauza a erorilor descoperite este sanctionabila...

Un exemplu clar:
numarul de locuri in ferma mai mare de 24000 (sau 26400 in cazul satelor cu bonus de acest tip). Daca ai armata care depaseste aceasta cifra, nu poti spune ca nu ai vazut, pentru ca orice jucator stie limita la ferma, deci scuza e prea puerila.

In ceea ce priveste alte tipuri de erori, fiecare poate fi depistat, si desi exista prezumtia de nevinovatie, repetarea exploatarii unei erori exclude automat aceasta nevinovatie.
 

DeletedUser1957

As dori si eu raspuns la aceasta intrebare. Nimeni nu s-a sinchisit sa spuna ceva legat de asta, iar in momentul in care am deschis tichet la admini, au raspuns la toate intrebarile, mai putin la asta.

@admini: E normal asa ceva?
Fiecare primeste un raspuns la ce intreaba, aceasta este in functie si de aparitia adminilor pe forum.Un moderator care se ocupa doar de forum nu va poate lamuri chiar in toate aspectele.Nu exista admin non-stop care sa raspunda instant atunci cand adresati o intrebare.Eu zic sa aveti putina rabdare si sunt sigura ca nu va raman intrebarile fara raspuns.

Daca acea impartire este de lunga durata nu poti sa iei sate de la cel cu care ai avut declarata impartirea conexiunii de internet. Daca acea impartire este de scurta durata, ex. un prieten a stat in vizita 1-2 saptamani la tine poti sa ii cuceresti din sate in momentul in care el se lasa de joc sau din alte motive doreste sa ti le cedeze.
 

DeletedUser1957

Poate sa-mi spuna si mie cineva, daca eu stau in camin studentesc si in acel camin probabil ca mai este un jucator de triburile.....eu de unde pot sa-l aflu si sa-l trec la impartire legatura net???
Angajez SRI ?:D

Nu esti singura persoana care fara sa stie mai are un jucator de triburile pe acelasi IP. Se poate face diferenta intre jucatori care sunt pe acelasi IP si nu se cunosc, jucatori care sunt pe acelasi IP se cunosc dar sustin ca nu au stiut si intre jucatori care au mai multe conturi pe acelasi IP.
 

DeletedUser1957

Astept inca un raspuns! Oricum dupa cat am citit tipicul asta imi dau seama ca aproape toata lumea e nemultumita de "noul" regulament. Daca tot vreti sa il aplicati, ca de modificat sau sters nu se pune problema, de ce nu faceti cum a zis oq...sa il aplicati doar pe noile lumi, ca majoritatea playerilor ca mine sau ca oq sau ca altii care au scris aici joaca de 1 an jumate dupa anumite reguli, si acum brusc apar altele!

Regulile nu sunt in totalitate altfel.
Exista o cosmetizare la cele vechi, erau destul de brut formulate si cred ca acum sunt ceva mai explicite si cateva noi reguli introduse: cele legate de sitter si imposibilitatea de a cucerii sate de la cel cu care ai avut declarata impartirea conexiunii de internet pe o perioada destul de lunga.
Schimbarea regulilor se face peste tot in functie de nevoia de imbunatatire a unui sistem.
 

DeletedUser

Fiecare primeste un raspuns la ce intreaba, aceasta este in functie si de aparitia adminilor pe forum.Un moderator care se ocupa doar de forum nu va poate lamuri chiar in toate aspectele.Nu exista admin non-stop care sa raspunda instant atunci cand adresati o intrebare.Eu zic sa aveti putina rabdare si sunt sigura ca nu va raman intrebarile fara raspuns.

Daca acea impartire este de lunga durata nu poti sa iei sate de la cel cu care ai avut declarata impartirea conexiunii de internet. Daca acea impartire este de scurta durata, ex. un prieten a stat in vizita 1-2 saptamani la tine poti sa ii cuceresti din sate in momentul in care el se lasa de joc sau din alte motive doreste sa ti le cedeze.

Cred ca nu am fost destul de clar. Din cate am inteles noul regulament intra in vigoare de la 13 octombrie. Pana atunci pot lua asemenea sate, de la cei cu care am impartit legatura la internet?
 

DeletedUser1957

Cred ca nu am fost destul de clar. Din cate am inteles noul regulament intra in vigoare de la 13 octombrie. Pana atunci pot lua asemenea sate, de la cei cu care am impartit legatura la internet?

Da, pana la intrarea regulamentului in vigoare se merge pe vechiul regulament.
 

DeletedUser

In cazul pe care il expui tu rezolvarea este asa:
Jucatorul care primeste mod de vacanta este obligat sa joace pe cont ca si propietarul. Acel jucator nu conteaza cat dispare din joc. Daca depaseste acele 120 de zile contul va fi inchis, daca ajunge la 60 contul va fi limitat.
In cazul in care se intampla asa cum ai zis tu mai sus sitterul initial va fi inchis in cazul in care propietarul revine si va face o reclamatie. Reclamatia lui va fi facuta contra sitterului initial care nu a avut grija de cont.
Sper ca ai inteles ce am zis dar abia sunt la cafea si exista posibilitatea sa fiu neinteligibila.
Buna dimineata la toata lumea, am sa incerc sa raspund fiecaruia dintre voi.

1. Sitterul initial? Nu inteleg asta prea bine. Primul la care a dat sitter sau cum..
2. Eu credeam ca pana pe 13 de luna asta am voie sa fac ce doresc cu conturile la care sunt sitter, inclusiv sa trimit trupele la plimbare. Eu daca am trimis trupele la plimbare ptr a i se lua satele si am renuntat la sitter pana pe 13 pot fi banat ptr incalcari ale regulamentului? Parca nu se aplica si retroactiv regulament.
3. In sfarsit s-a dat acea circulara cu noul regulament, multumim foarte mult ptr deosebita promtitudine in ascultarea propunerilor userilor de rand.
4. Bine ai revenit yna, sper ca ai cateva pachete de tigari la dispozitie... O sa ai nevoie de ele :D
 

DeletedUser

Cu riscul de a lua iar avertisment si probabil banat pe forum fiindca am avut curajul sa imi spun pararea despre noul regulament voi demonstra de ce regula cu cedeare de sate prin sitter nu este viabila(Care prezintă condiţiile, calităţile necesare pentru a dura, a se menţine, a se dezvolta -> asta pentru ca unii se pare ca nu cunosc bine limba romana )

Exemplu : 1
Jucator X lasa sitter pe Y . Y de pe sitter ataca cu toata armata formata din ofensiva+defensiva alt jucator ,astfel jucatorul Y de pe sitter ramane cu satele goale.
Z ataca si inobileaza jucatorul pe care Y este sitter .
Y niciodata nu poate fi facut raspunzator , deoarece atat stie el sa joace, ataca aiurea si pierde. Este un joc pentru toate categoriile de jucatori deci poti sa faca orice cu armata sa (asta daca nu cumva apare o noua regula si aici )
Z nu are nici o vina , el ataca pur si simplu sate si le cucereste .

Exemplu 2 :

X lasa sitter pe Y , Y trimite toata armata ca support la un jucator (din cate stiu eu este legal sa trimiti suport - asta daca nu va veni o noua regula )
Cum ziceam atat stie Y sa joace , habar nu are, este jucator noob si nu stie ce sa faca .
Z ataca si inobileaza jucatorul pe care Y este sitter.


Conform actualellor reguli nu se poate lua nici o masura ,deoarece nu puteti sa obligati un jucator cum sa joace , daca el joaca slab asta este. (asta daca nu cumva apare o noua regula in care jucatori incepatori nu au voie sa mai joace )
X data viitoare probabil va lasa sitter la un jucator experimentat .

Astept cu nerabdare contra-argumente , mesajele de le cei fara contra-argumente vor fi ignorate.
 

DeletedUser1957

1. Sitterul initial? Nu inteleg asta prea bine. Primul la care a dat sitter sau cum..
Da, primul sitter la care propietarul a lasat contul

2. Eu credeam ca pana pe 13 de luna asta am voie sa fac ce doresc cu conturile la care sunt sitter, inclusiv sa trimit trupele la plimbare. Eu daca am trimis trupele la plimbare ptr a i se lua satele si am renuntat la sitter pana pe 13 pot fi banat ptr incalcari ale regulamentului? Parca nu se aplica si retroactiv regulament.

Pana pe 13 poti face ce doresti respectand vechiul regulament.
 

DeletedUser1957

Cu riscul de a lua iar avertisment si probabil banat pe forum fiindca am avut curajul sa imi spun pararea despre noul regulament voi demonstra de ce regula cu cedeare de sate prin sitter nu este viabila(Care prezintă condiţiile, calităţile necesare pentru a dura, a se menţine, a se dezvolta -> asta pentru ca unii se pare ca nu cunosc bine limba romana )

Acest topic este deschis pentru a dezbate aceste reguli nu ca sa isi primeasca avertisment cineva daca isi expune pararea decent pe forum. Sigur nu o sa te inchida nimeni indiferent cate intrebari ai in acest topic, referitor la regulament.

Exemplu : 1
Jucator X lasa sitter pe Y . Y de pe sitter ataca cu toata armata formata din ofensiva+defensiva alt jucator ,astfel jucatorul Y de pe sitter ramane cu satele goale.
Z ataca si inobileaza jucatorul pe care Y este sitter .
Y niciodata nu poate fi facut raspunzator , deoarece atat stie el sa joace, ataca aiurea si pierde. Este un joc pentru toate categoriile de jucatori deci poti sa faca orice cu armata sa (asta daca nu cumva apare o noua regula si aici )
Z nu are nici o vina , el ataca pur si simplu sate si le cucereste .

Exemplu 2 :

X lasa sitter pe Y , Y trimite toata armata ca support la un jucator (din cate stiu eu este legal sa trimiti suport - asta daca nu va veni o noua regula )
Cum ziceam atat stie Y sa joace , habar nu are, este jucator noob si nu stie ce sa faca .
Z ataca si inobileaza jucatorul pe care Y este sitter.


Conform actualellor reguli nu se poate lua nici o masura ,deoarece nu puteti sa obligati un jucator cum sa joace , daca el joaca slab asta este. (asta daca nu cumva apare o noua regula in care jucatori incepatori nu au voie sa mai joace )
X data viitoare probabil va lasa sitter la un jucator experimentat .

Astept cu nerabdare contra-argumente , mesajele de le cei fara contra-argumente vor fi ignorate.

In acest caz ai dreptate, jucatorul este mai putin experimentat si face greseli pe cont, sunt sigura ca un bun jucator nu va lasa contul oricui in sitting.
In momentul in care absolut toti jucatorii vor face ce zici tu mai sus am sa ajung la concluzia ca se foloseste o tehnica de a "fenta" regulamentul.
 

DeletedUser

Da, primul sitter la care propietarul a lasat contul

Poate sunte nevoit sa plec undeva si sunt sitter intr-o zona de lupta. Si dau sitter la o noua persoana care nu are intentii atat de bune... Acum daca primesti un sitter esti legat ca de o piatra cu el? Nu e corect... Ar trebui ca sitterul care a facut asta sa fie pedepsit nu cel initial. E ca si cum ai pedepsi un vanzator de arme ptr ca a vandut legal o arma cu care a fost impuscat un om. Nu vanzatorul e vinovat, ci cel care a tras.

Pana pe 13 poti face ce doresti respectand vechiul regulament.

Asta doream sa stiu... Azi e in 7 pana in 13 mai avem timp. O sa ne descurcam noi cumva, dar apoi sa va vad pe voi cum va descurcati cu ticketele referitoare la noul regulament si cu interpretarea lui.... :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus