discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1957

Poate sunte nevoit sa plec undeva si sunt sitter intr-o zona de lupta. Si dau sitter la o noua persoana care nu are intentii atat de bune... Acum daca primesti un sitter esti legat ca de o piatra cu el? Nu e corect... Ar trebui ca sitterul care a facut asta sa fie pedepsit nu cel initial. E ca si cum ai pedepsi un vanzator de arme ptr ca a vandut legal o arma cu care a fost impuscat un om. Nu vanzatorul e vinovat, ci cel care a tras.
Atunci sa incercam o imbunatatire, sa se anunte orice schimbare de sitter la suport.



Asta doream sa stiu... Azi e in 7 pana in 13 mai avem timp. O sa ne descurcam noi cumva, dar apoi sa va vad pe voi cum va descurcati cu ticketele referitoare la noul regulament si cu interpretarea lui.... :D
Cat de rautacios a sunat asta :)
 

DeletedUser

Atunci sa incercam o imbunatatire, sa se anunte orice schimbare de sitter la suport.

Uite asta e o idee buna. Cand primim un sitter si il dam altcuiva sa putem anunta la suport asta si dupa aceea acel player care a primit sitterul sa fie total raspunzator ptr ceea ce va face cu contul primit in grija. Cred ca e utila o imbunatatire a acestei parti din regulament.



Cat de rautacios a sunat asta :)
Sunteti legati de noi. Daca noi avem batai de cap in mod sigur veti avea si voi. User-admin e un cuplu pe viata, pana cand netul ii va desparti. :rolleyes:
 

DeletedUser

Daca acea impartire este de lunga durata nu poti sa iei sate de la cel cu care ai avut declarata impartirea conexiunii de internet. Daca acea impartire este de scurta durata, ex. un prieten a stat in vizita 1-2 saptamani la tine poti sa ii cuceresti din sate in momentul in care el se lasa de joc sau din alte motive doreste sa ti le cedeze.

Scrieti asta IN REGULAMENT, pentru ca acum, acolo, nu este scris asa, ci:
În general este permis ca un jucător să cedeze sate altor jucători.(satele trebuie cucerite prin scăderea adeziunii la 0 ) Totuşi, există nişte reguli ce trebuie respectate: 2 jucători care împart aceeaşi conexiune nu pot să-şi unească conturile. Aceasta include şi conturile care în trecut au împărţit legătura la internet.

Asta cer toti pe aici, daca se fac niste reguli, sa se faca exacte, nu interpretabile. Conform regulamentului de acum, oricine a impartit candva [oricat de putin] legatura de Internet, nu are voie sa predea sate celui cu care a avut legatura vreun sat. Desi, probabil, la o impartire de o saptamana doua adminii nu vor pedepsi acea fapta, dupa cum spui tu. Incalcand regulamentul zic eu.


apoi:
Pe un cont nu poate juca cineva sitter pe o perioada mai lungă de timp doar pentru a da ceda satele contului la care este sitter.

Eu de aici inteleg ca daca cineva joaca sitter pe o perioada scurta de timp [din nou ajungem la problema ambiguitatii - ramane sa ne lamuriti ce inseamna o perioada mai lungă/scurta de timp], poate bine mersi sa cedeze satele contului respectiv. Desi, probabil, la o verificare, adminii il vor sanctiona, pentru ca este cedare de sate. Incalcand regulamentul zic eu.


ce vroiam sa subliniez este faptul ca aceste reguli sunt atat de interpretabile incat ele nu sunt reguli. Un admin poate judeca doua cazuri asemanatoare dupa cum i se PARE lui, avand o plaja larga de posibilitati de interpretare a regulilor, astfel putand da doua verdicte opuse, fiind in ambele cazuri acoperiti de regulament. Ceea ce este aberant.
Regula, ca si legea de altfel, trebuie sa lase cat mai putin loc interpretarilor. Daca nu e asa, ele sunt indrumari... spuneti-le ca atare. Ca sa stim la ce sa ne asteptam.



La final vreau o lamurire clara daca se poate asupra unui aspect de detaliu:
un jucator lasa sitter unui coleg de trib, dupa care uita de joc, nu se mai intoarce. Daca trec 60 de zile, contul devine limitat. Daca trec 120 de zile, inteleg ca acel cont va fi inchis [ ? asa e? ].
Sitterul nu vrea sa predea satele, el are grija de cont, dar apare riscul
ca satele sa devina parasite si astfel sa poata ajunge si in alte triburi, nu numai in cel in care a crescut acel cont. Parerea mea ca orice titular de cont ar trebui sa doreasca, daca nu e vreun spion ceva, ca satele sa ramana in tribul care l-a adapostit si ajutat sa ia acele sate. Deci, sitterul va trebui sa aiba aceeasi dorinta. Insa el nu o poate duce la indeplinire acest deziderat, pentru ca ar incalca regulamentul.
Ce se poate face?
O solutie ar fi ca sitterul sa ia decizia impartirii satelor, cu riscul de a fi sanctionat. E normal?
O alta ar fi sa priveasca stand degeaba cum satele devin parasite. E normal?
Sau eventual sa dea anunt in ziar poate poate titularul il vede si revine, fie in joc, fie ca sa dea ticket cum ca este de acord sa i se imparta satele in trib...
Vreau sa stiu de la admini cum vad ei rezolvarea in acest caz. Si acest raspuns ar trebui pus in regulament, ca sa stie toata lumea ce are de facut.

Mai sunt multe lucruri care pot fi astfel discutate in regulamentul de pe triburi. Parerea mea e ca in loc sa se ascunda in spatele faptului ca regulile vin de sus, echipa din Ro ar trebui sa colaboreze cu jucatorii pentru a lamuri setul asta de reguli. Eu nu spun ca trebuie schimbate, ci lamurite. Sa se spuna clar ce e voie si ce nu, fara a lasa loc de interpretare 'judecatorului'.




In acest caz ai dreptate, jucatorul este mai putin experimentat si face greseli pe cont, sunt sigura ca un bun jucator nu va lasa contul oricui in sitting.
In momentul in care absolut toti jucatorii vor face ce zici tu mai sus am sa ajung la concluzia ca se foloseste o tehnica de a "fenta" regulamentul.

si cum veti face deosebirea intre un jucator care chiar fenteaza regulamentul si unul care nu neaparat nu stie sa joace, ci chiar a avut nevoie sa trimita trupele in atac/suport?



Da, primul sitter la care propietarul a lasat contul

Si daca nu el este cel care a facut predarea de cont, ce vina are?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In acest caz ai dreptate, jucatorul este mai putin experimentat si face greseli pe cont, sunt sigura ca un bun jucator nu va lasa contul oricui in sitting.
In momentul in care absolut toti jucatorii vor face ce zici tu mai sus am sa ajung la concluzia ca se foloseste o tehnica de a "fenta" regulamentul.


Normal ca am dreptate ,dar eu vreau sa vad contra argumente, cum dovediti voi ? Eu v-am dovedit ca , conform acutalului si viitorului regulament nu aveti cum sa imi dovediti mie ca jucatorul Y si Z a incalcat regulamentul .

carp cazacu
Junior Member

Adaugă data: 07.10.2008 #1 Astăzi, 12:54:41 Sus
eu abia astazi am descoperit jocul asta, asa ca scuze de intrebarea, poate repetata...: cat timp functioneaza protectia de incepator fata de atacuri si cum?????

exemplu de jucator incepator .
Nu ma obliga nimeni cui sa ii las sitter, las cui doresc , jucator bun sau jucator incepator .
Atat timp cat este sitter el ia decizile pe contul respectiv, bune sau rele .

Atat timp cat nu este creat un regulament bun si fara ambiguitati exista portite si cu siguranta toti le vor acesa si in loc sa se creeze un mediu placut se va creea haos .
Si cum imi cerea un admin sa ajut ii spun : Nu nu voi creea eu un regulament pentru voi sau sa va ajut . Eu sunt utilizator iar voi admini si este de datoria voastra si nu a mea .

Atat timp cat acest regulament nu este pus la punct , nu exista incalcari de reguli fiindca nu pot fi dovedite de regulament . Si astfel orice masura luata impotriva exemplelor date de mine sunt inafara regulamentului si drept urmare abuz .
 

DeletedUser8255

Pai atunci sactiune se aplica dupa data de 13 octombrie, deci daca stergem inainte ca loctiitor se iau regulile dinainte. Nu verificati daca a fost trecut anu trecut playerul la legatura de internet. Luati daca a fost sters dupa data de 13. Nu ar trebui sa aibe legatura nimic cu ce sa intamplat inainte. Iar unirea conturilor daca tot vreti sa nu se mai uneasca conturi (desi e dreptul fiecarui jucator de a face ce vrea cu contul), faceti in felul urmator. Cel care vrea sa cedeze contul sa va trimita un mesaj cu motivele pentru care se lasa de joc si cui ii cedeaza contul, si in caz ca a fost trecut odata la legatura de internet, sa va spuna si de ce a fost trecut!

Ca asa e o porcarie!
 

DeletedUser1957

O sa dezbat fiecare fraza din regula "§3) Mod de vacanţă (locţiitor)"

Modul de vacanţă este o modalitate de a înlocui temporar un jucător.
Din moment ce este temporară, dacă un cont a avut sitter pe o perioadă de 60 de zile în ultimele 120 de zile, atunci contul va deveni cont “limitat”, adică de pe acest cont nu se vor putea trimite atacuri sau resurse.


Temporar inseamna maxim 60 de zile. Ce depaseste 60 de zile consecutive de sitter
duce la limitarea actiunilor de pe cont.Dupa 120 de zile acel cont se poate considera
fara propietar si va fi inchis.

Este interzisă crearea mai multor conturi şi folosirea Modului de Vacanţă pentru a juca pe toate.
Fiecare cont trebuie să aibă un jucător activ.


Fiecare jucator are dreptul la un singur cont pe o lume. A detine mai multe conturi in sitting create
de acelasi jucator este interzis.

Dacă jucătorul se decide să renunţe la joc, pe cont nu este permis să joace un sitter permanent.

Cand un jucator decide sa se lase de joc, are opiunea de a anunta la suport ca va lasa contul in sitting
la un alt jucator pentru a ii ceda satele in cel mai scurt timp.Aceasta este o alegere in cazul in care
jucatorul respectiv nu are timpul necesar sa isi imparta singur satele.
A juca sitter permanent pe un cont inseamna a detine mai multe conturi.

In timp ce un jucător stă sitter pe cont, între acest cont şi jucătorii ce împart aceeaşi legătură de internet
(inclusiv prieteni, familie, colegi ce joacă de pe aceeaşi reţea) cu sitter-ul nu sunt permise niciun fel de interacţiuni
(atacuri, suport, trimiterea de resurse, atacuri sau suporturi coordonate).


Un cont luat in sitting inseamna un cont pe acelasi IP cu propriul cont.
Aici ne gandim la regula "§2) Mai mulţi jucători cu aceaşi legătură de internet", deoarece asta si este... mai multe conturi pe
aceeasi conexiune de internet.

Aceasta regulă se aplică şi conturilor ce au sitteri ce împart aceeasi conexiune la internet.

Daca pe aceeasi conexiune sunt declarate un numar de conturi care impart acelasi calculator, Ip, cel care are
un cont in sitting nu va interactiona cu celelalte conturi aflate pe aceasi conexiune cu el.

Orice interactiune este interzisa 24 de ore după ce modul de vacanţă a fost încheiat.

Dupa ce propietarul contului a revenit, nu va interactiona cu cel care a avut mod de vacanta 24 de ore.
Interactiune inseamna atac comun, sprijin catre acelasi jucator.Aceasta se aplica si la celelalte conturi care
sunt declarate la impartirea conexiunii de internet cu cel care a fost sitter.


Este interzis să staţi sitter la un cont doar pentru a trimite resurse altor jucători.
Conturile ce sunt utilizate în mod clar ca şi conturi de susţinere vor fi închise.


Daca un jucator, a renuntat la joc nu aveti voie sa stati sitter doar pentru a ajuta alte conturi sa se dezvolte.
Dezvoltarea acelor conturi se face prin trimitere de resurse in mod deosebit si trupe suport.

Jucătorii şi sitteri sunt responsabili în mod egal pentru greşelile făcute pe conturile de sitter.
Atunci când alegeţi un sitter, să fiţi siguri că este o persoană de încredere.


Absolut toti jucatorii au acceptat regulamentul la intrarea in joc. In momentul in care oferi mod de vacanta un mic set de reguli va sunt afisate.
Daca sti regulile si le respecti nu ai de ce sa gresesti ca sitter.Orice jucator trebuie sa fie constient ca nu isi poate lasa contul pentru care a muncit oricui.
Daca alege sa nu il intereseze este si vina lui.


Si acum regula care este cea mai dezbatuta.

Pe un cont nu poate juca cineva sitter pe o perioada mai lungă de timp doar pentru a da ceda satele contului la care este sitter.

Mod de vacanta inseamna temporar nu definitiv.
Pana la limita de 60 de zile exista posibilitatea ca acel jucator sa revina. Deja la 120 de zile acel cont este considerat inactiv,nu mai exista propietarul activ.
Regulamentul nou va interzice sa impartiti satele fara acordul propietarului, acord care poate fi dat numai prin acel anunt la sistemul de suport.
Un cont care sta in sitter mai mult de 60 de zile tinde sa devina de sustinere.
Sunteti obligati sa anuntati la suport ca aveti un cont care nu are propietar.
Orice cont abandonat in joc care a ramas in mod de vacanta va fi inchis.
Aveti de ales in a tine un cont 120 de zile pana il inchidem noi sau a anunta echipa de la suport ca acel cont a depasit perioada de 60 de zile de sitter consecutiv.


Referitor la interpretarile unor cedari de sate care pot sa aibe loc pe un cont.
Nu sunt pedepsite pierderile de sate in conflicte.
Teorie de genul X este n00b si ataca cu toata armata iar Y cucereste tot contul nu tine la orice.
X care este n00b va ataca un dusman. Tot un dusman va riposta, in momentul in care cuceririle se fac tot de catre trib atunci se vede intentia clara de a nobila contul.

Sper sa nu fi sarit prea multe. Astept intrebari acolo unde nu ati inteles.
 

DeletedUser

Nu esti singura persoana care fara sa stie mai are un jucator de triburile pe acelasi IP. Se poate face diferenta intre jucatori care sunt pe acelasi IP si nu se cunosc, jucatori care sunt pe acelasi IP se cunosc dar sustin ca nu au stiut si intre jucatori care au mai multe conturi pe acelasi IP.

Si cum se poate face aceasta diferentza... cum se poate face diferenta intre jucatori care stiu ca au acelasi ip si cei care sustin ca nu stiu??
 

DeletedUser1957

Daca eu iti spun diferenta inseamna ca iti spun cum sa trisezi mai bine. :)
 

DeletedUser1957

Pai atunci sactiune se aplica dupa data de 13 octombrie, deci daca stergem inainte ca loctiitor se iau regulile dinainte. Nu verificati daca a fost trecut anu trecut playerul la legatura de internet. Luati daca a fost sters dupa data de 13. Nu ar trebui sa aibe legatura nimic cu ce sa intamplat inainte. Iar unirea conturilor daca tot vreti sa nu se mai uneasca conturi (desi e dreptul fiecarui jucator de a face ce vrea cu contul), faceti in felul urmator. Cel care vrea sa cedeze contul sa va trimita un mesaj cu motivele pentru care se lasa de joc si cui ii cedeaza contul, si in caz ca a fost trecut odata la legatura de internet, sa va spuna si de ce a fost trecut!

Ca asa e o porcarie!

Aceasta regula se aplica din ziua de 13. Tot de atunci se iau in considerare si impartirile de conexiune. Nu va inchide nimeni conturi care au avut inainte de data de 13 aceasta impartire candva.
 

DeletedUser

Referitor la interpretarile unor cedari de sate care pot sa aibe loc pe un cont.
Nu sunt pedepsite pierderile de sate in conflicte.
Teorie de genul X este n00b si ataca cu toata armata iar Y cucereste tot contul nu tine la orice.
X care este n00b va ataca un dusman. Tot un dusman va riposta, in momentul in care cuceririle se fac tot de catre trib atunci se vede intentia clara de a nobila contul.


Conform regulilor nu ai cum sa dovedesti nimic de ce ai spus .
Aici dai tu cu presupusul cum foarte bine pot face si eu.
Si vei vedea ca o se existe mii de situatii de acest gen si conform regulilor nu puteti face nimic.
Ori faceti reguli clar in care sa nu lase la latitudinea adminului sa decida el cum vrea ori faceti un mare abuz fiindca nu respectati regulamentul .

Macar spuneti de acum ca sa stiu ca aveti de gand sa va bateti joc de noi si decizile de inchidere, avertisare sau mai stiu eu ce, nu se i-au pe baza de regulament ci pe buna dispozitie a celui care studiaza problema .
 

DeletedUser1957

kosssmin

Aceasta include şi conturile care în trecut au împărţit legătura la internet.
Aceasta fraza a fost scoasa din regulament.


În general este permis ca un jucător să cedeze sate altor jucători.(satele trebuie cucerite prin scăderea adeziunii la 0 ) Totuşi, există nişte reguli ce trebuie respectate: 2 jucători care împart aceeaşi conexiune nu pot să-şi unească conturile.

Este logic ca doi jucatori care impart o saptamana conexiunea de internet este ocazional. Cand doi jucatori impart 1, 2 , 3 6 luni acea conexiune este pe o perioada cu mult prea mare si aceia sunt doi jucatori care isi impart conexiunea in mod frecvent. Nu este trecut in reguli deoarece si noi analizam aceste reguli de pe .net si incercam sa gasim o solutie favorabila si voua.

De aici am ajuns la concluzia ca impartirile trecute ocazional se pot datora unor vacante petrecute impreuna de cei doi jucatori sau diferitor probleme si am ales sa nu fim atat de drastici.
 

DeletedUser8255

Deci daca am trecut pe cineva la legatura de internet, si acel cineva acum vrea sa imi dea satele, dar la legatura de net nu a stat decat 3 zile ca pana atunci nu se poate sterge...atunci dupa ce este sters mai poate fi innobilat?

Dupa cate am inteles din mesaj daca a fost sters inainte de data de 13 nu e problema se ia in vigoare vechiul regulament, dar daca e dupa data de 13 riscul exista?
 

DeletedUser1957

Referitor la interpretarile unor cedari de sate care pot sa aibe loc pe un cont.
Nu sunt pedepsite pierderile de sate in conflicte.
Teorie de genul X este n00b si ataca cu toata armata iar Y cucereste tot contul nu tine la orice.
X care este n00b va ataca un dusman. Tot un dusman va riposta, in momentul in care cuceririle se fac tot de catre trib atunci se vede intentia clara de a nobila contul.


Conform regulilor nu ai cum sa dovedesti nimic de ce ai spus .
Aici dai tu cu presupusul cum foarte bine pot face si eu.
Si vei vedea ca o se existe mii de situatii de acest gen si conform regulilor nu puteti face nimic.
Ori faceti reguli clar in care sa nu lase la latitudinea adminului sa decida el cum vrea ori faceti un mare abuz fiindca nu respectati regulamentul .

Macar spuneti de acum ca sa stiu ca aveti de gand sa va bateti joc de noi si decizile de inchidere, avertisare sau mai stiu eu ce, nu se i-au pe baza de regulament ci pe buna dispozitie a celui care studiaza problema .

Regulile indiferent cat de fixe si clare vrei sa fie nu vor fi niciodata.
Asta inseamna un regulament de zeci de pagini pe care nu il va citi chiar mai nimeni.

Din cate observ te deranjeaza faptul ca adminul are dreptul si de a interpreta.

Sa iti dau un fapt concret in care te avantajeaza interpretarea adminului.

X a gresit fara intentie. Y care este jucator de triburile si bun prieten cu X a ajuns in vizita la X au intrat amandoi pe acelasi calculator. Atat Y cat si X au uitat ora la care s-a intamplat asta, si incearca pe cat posibil sa respecte cele 24 de ore dar X ii va trimite resurse lui Y cu 10 minute inainte de se termina cele 24 de ore.
Daca eu aplic regulamentul litera cu litera pedeapsa va fi exact pentru ilegalitatea comisa. Dar pot rationa ca acel X cat si Y au incercat respectarea regulamentului dar nu au stat cu ochii pe ceas si au sarit cele 10 min.
Este normal sa dau dovada de bunavointa. Acesta este un caz in care este benefic ca adminii sa poate interpreta greselile.
Se "vad" intentiile clare de a trisa si greselile. Tocmai din acest motiv nu exista un program care sa inchida orice jucator la orice greseala si sa nu ai dreptul de a comunica cu el.

Incearca sa nu fi atat de revoltat asupra grupului de oameni care administreaza partea aceasta a jocului. Din cati jucatori am inchis pana acum iti zic ca de doua ori am gresit eu, si atunci a fost neatentia, si stiu sa imi cer si scuze daca gresesc.Si totusi, pana la finalul discutiei cu cel inchis in 80% din cazuri mi-au dat dreptate... si de multe ori raspunsul a fost "am incercat si eu sa vad daca merge".
 

DeletedUser1957

Deci daca am trecut pe cineva la legatura de internet, si acel cineva acum vrea sa imi dea satele, dar la legatura de net nu a stat decat 3 zile ca pana atunci nu se poate sterge...atunci dupa ce este sters mai poate fi innobilat?

Dupa cate am inteles din mesaj daca a fost sters inainte de data de 13 nu e problema se ia in vigoare vechiul regulament, dar daca e dupa data de 13 riscul exista?

Doar daca dupa data de 13 il ai la impartirea conexiunii de internet.
 

DeletedUser

Regulile indiferent cat de fixe si clare vrei sa fie nu vor fi niciodata.
Asta inseamna un regulament de zeci de pagini pe care nu il va citi chiar mai nimeni.

Din cate observ te deranjeaza faptul ca adminul are dreptul si de a interpreta.

Sa iti dau un fapt concret in care te avantajeaza interpretarea adminului.

X a gresit fara intentie. Y care este jucator de triburile si bun prieten cu X a ajuns in vizita la X au intrat amandoi pe acelasi calculator. Atat Y cat si X au uitat ora la care s-a intamplat asta, si incearca pe cat posibil sa respecte cele 24 de ore dar X ii va trimite resurse lui Y cu 10 minute inainte de se termina cele 24 de ore.
Daca eu aplic regulamentul litera cu litera pedeapsa va fi exact pentru ilegalitatea comisa. Dar pot rationa ca acel X cat si Y au incercat respectarea regulamentului dar nu au stat cu ochii pe ceas si au sarit cele 10 min.
Este normal sa dau dovada de bunavointa. Acesta este un caz in care este benefic ca adminii sa poate interpreta greselile.
Se "vad" intentiile clare de a trisa si greselile. Tocmai din acest motiv nu exista un program care sa inchida orice jucator la orice greseala si sa nu ai dreptul de a comunica cu el.

Incearca sa nu fi atat de revoltat asupra grupului de oameni care administreaza partea aceasta a jocului. Din cati jucatori am inchis pana acum iti zic ca de doua ori am gresit eu, si atunci a fost neatentia, si stiu sa imi cer si scuze daca gresesc.Si totusi, pana la finalul discutiei cu cel inchis in 80% din cazuri mi-au dat dreptate... si de multe ori raspunsul a fost "am incercat si eu sa vad daca merge".

Regulile trebuie facute nu pentru a fi interpretate si ce spui tu acum este grav, adica imi spui ca nu ai fost impartial si defapt ai luat decizii in functie de jucatori si cum ti s-a parut tie ca este corect sau nu .

Pai la ce mai sunt reguli daca doar noi trebuie sa le respectam dar admini nu ?
De ce mai este regulament daca oricum nu se aplica si este lasat la latitudiunea adminilor sa ia decizile .
 

DeletedUser8255

Aha...atunci inseamna ca nu o sa am riscul sa fiu inchis, pentru ca la legatura de internet l-am sters inainte de 13 octombrie.


Multumesc de raspuns!
 

DeletedUser1957

DREAD LORD daca tu consideri ca este grav sa pedespesti mai putin aspru greseala unui jucator care nu si-a dat seama atunci impulsionezi toti adminii sa aplice regulamentu sever de pedespe de pe net.
Si daca tot se schimba acest regulament al jocului o sa sustin atunci sa fie aplicat la fel de sever acelasi regulament de pe net.

Din pacate daca adminii sunt mai blanzi acolo unde exista o greseala fara o intentie clara de a trisa sunt considerati impartiali. Daca sunt mai severi atunci cand exista ilegalitati masive si lipsa bunului simt la contradictii sunt impartiali si atunci... tin cu tribul x sau y.

Atunci nu cred ca isi mai are rostul nici aceasta discutie daca tot ce incerc eu sa explic consideri impartial sau nedrept sau nu te avantajeaza.
Imi cer scuze atunci pentru ca v-am rapit timpul cu explicatiile mele si o sa rog un moderator sa inchida topicul.

Imi pare rau ca nu intelegi diferenta intre greseala si intentia clara. Daca urmaresti sistemul de pedepse si legi din justitie ai sa descoperi ca si acolo exista ceea ce incerc eu sa iti explic.
 

DeletedUser

Se pare ca nu cunosti termenul de regulament si de reguli , el trebuie aplicate corect si cum sunt scrise acolo si nu lasate interpretarilor .
Admini trebuie sa fie gardianul regulamentului si sa il aplice impartial.
Nu trebuie sa diferentieze persoanele si sa aplice regulamentul diferit in functie de caz.
(acest lucru l-ai zis tu , nu l-am zis eu ).
Atunci nu cred ca isi mai are rostul nici aceasta discutie daca tot ce incerc eu sa explic consideri impartial sau nedrept sau nu te avantajeaza.

Yna
Imi cer scuze atunci pentru ca v-am rapit timpul cu explicatiile mele si o sa rog un moderator sa inchida topicul.

Sa inteleg ca daca venim cu argumente si daca dorim o mai mare transparenta trebuie sa ne inchideti gura si in acesta situatie topicul ?
Nu a fost deschis pentru noi ,utilizatorii , s-au a fost deschis pentru alt motiv ?
 

DeletedUser

Atunci nu cred ca isi mai are rostul nici aceasta discutie daca tot ce incerc eu sa explic consideri impartial sau nedrept sau nu te avantajeaza.
Imi cer scuze atunci pentru ca v-am rapit timpul cu explicatiile mele si o sa rog un moderator sa inchida topicul.

Explicatiile date au fost foarte utile. Recunosc ca nu am inteles la inceput mare lucru din noul regulament. Citind explicatiile la anumite reguli, discutand anumite situatii teoretice am putut sa ma lamuresc cat de cat. Oricum, cand voi avea o problema, o nelamurire legata de sitter sau de alte chestii (de ex daca dau un sitter la cineva si acea persoana nu are grija prea bine de el care este riscul ca eu sa fiu pedepsit ptr asta) voi face ticket. Asta chiar daca stiu ca e bine ce fac, ptr mai multa siguranta.

Regulamentul asta face ca adminul sa fie mult mai mult pus in situatia de a analiza situatiile, de a stabili gradul in care ceva a fost intentionat sau nu. Oricum ar fi vor iesi discutii, acum cred ca vor fi mai multe decat de obicei. Intr-un fel ati deschis o cutie a Pandorei.

Multumesc ptr raspunsurile date si timpul pe care ni l-ai acordat yna. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

DREAD LORD daca tu consideri ca este grav sa pedespesti mai putin aspru greseala unui jucator care nu si-a dat seama atunci impulsionezi toti adminii sa aplice regulamentu sever de pedespe de pe net.
Si daca tot se schimba acest regulament al jocului o sa sustin atunci sa fie aplicat la fel de sever acelasi regulament de pe net.

Din pacate daca adminii sunt mai blanzi acolo unde exista o greseala fara o intentie clara de a trisa sunt considerati impartiali. Daca sunt mai severi atunci cand exista ilegalitati masive si lipsa bunului simt la contradictii sunt impartiali si atunci... tin cu tribul x sau y.

Atunci nu cred ca isi mai are rostul nici aceasta discutie daca tot ce incerc eu sa explic consideri impartial sau nedrept sau nu te avantajeaza.
Imi cer scuze atunci pentru ca v-am rapit timpul cu explicatiile mele si o sa rog un moderator sa inchida topicul.

Imi pare rau ca nu intelegi diferenta intre greseala si intentia clara. Daca urmaresti sistemul de pedepse si legi din justitie ai sa descoperi ca si acolo exista ceea ce incerc eu sa iti explic.



faci paralela cu sitemul real, dar nu tineti cont de nimic din sisemele legale reale. iar in impartialitate nu cred...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus