Eseuri

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Scopul în a juca cinstit este acela de a obţine o satisfacţie sănătoasă şi reală din practicarea lui. Important este să participi ? Nu, important este cum o faci.

Respectul de sine, de partenerii de joc, ar trebui să fie un scop în sine, dincolo de vreun câştig, vreun premiu sau altă răsplată.

Aşa este, motivaţia tuturor celor implicaţi este deosebită nefiind vorba de o contravaloare materială a "muncii" prestate, ea este de multe ori prea personală în a fi dezvăluită şi ţine de educaţia şi scopul fiecăruia.

Îndoiala ... mândria ... două noţiuni care nu se alătură fericit, mai degrabă ne dorim clarificări şi răspunsuri pentru a ne satisface orgoliile.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Presimt că se încadrează la subiectul DE CE ?, de aceea voi continua dialogul.

Există o anume diferenţă între cele două aspecte surprinse de tine. Mai întâi jucăm ...

Fiecare jucător este stăpânul unui mic sat, pe care îl aduce la faimă şi putere.

Cât de atractiv este anunţul, câţi l-au citit la început ? ... Şi totuşi cât este adevărat, jocul te transformă încet-încet într-un stăpân, al unui sat, al unui trib ... faimă şi putere ... la fel de adevărat. Ştim cu toţii situaţii în care transformarea s-a produs sub spectrul unor arogări nejustificate de drepturi şi puteri doar în baza unor acte formale cum ar fi înfiinţarea unui trib, fără ca aptitudinile sau experienţa să contribuie la asta, fără ca măcar bunul simţ să constituie o piedică. S-a ajuns astfel la situaţii neverosimile şi situatii destul de ciudate, nu este cazul să divagăm acum.
Interesant totuşi de văzut acea limită trasată de tine ... cine este "victima" aici, cine devine sclavul : jocul sau jucătorul ?

cand nu mai intri sa iei un sat ci pentru a munci la sute de sate...sa organizezi un trib, sa gandesti strategii, sa fii ciuca batailor si a injuraturilor..si asta gratuit, fara nici un scop.

Deja vorbim de un aspect, ce-i drept de actualitate : Există nemulţumiţi, există colegi care vor contesta tot ce faci, există riscul ca aceste nemulţumiri ale lor să degenereze. Şi pentru ce ? Există vreo legătură cu viaţa reală ? Este un deja vu cumva ? Aşa facem şi acolo, întoarcem spatele şi renunţăm ? Şi cine va câştiga ? Depunem armele, nu mai continuăm, este mai comod aşa ... noi am face, dar nu vrem ...
Dăm satisfacţie celor fără valoare şi devenim complici, asta facem !

Totul pe lume are valoare, numai valoarea nu are !

Trist dar adevărat şi stii pentru ce ? Pentru că nu avem scopuri, idealuri, suntem manipulaţi şi îndoctrinaţi să renunţăm la ele. Ca şi aici, ni se injectează ura faţă de semeni, faţă de cei începători, faţă de cei cu experienţă, faţă de conducători, faţă de duşmani, faţă de toţi ! Cu toţii fură, cu toţii înjură ... cu toţii sunt praf, noi suntem cei mai buni !!! Administratori şi moderatori, incompetenţi ... CE ROST ARE ??? NICIUNUL !! Ce facem, cedăm ... plecăm ... abandonăm ... din păcate, nu mereu cu capul sus ... ce convenabil, ce uşor ...

Revin, ca jucător scopul meu nu este socializarea, scopul meu este să devin stăpân, să capăt faimă şi respect printre jucător.

Pe forum am intrat ca să socializez, intr-adevăr ... mai întâi pe cel intern (totuşi parte din joc) şi apoi pe cel extern ... mult mai greu ca pe joc, recunosc :) ... atacuri coordonate, reînobilări, sprijin etc ... lucruri uşoare în comparaţie ... acum forumim ...
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
John, mă refer exclusiv la joc aici. Scopul meu în astfel de confruntări este să câştig. Fac sport, jocuri pe pc, întreceri de orice fel cu un singur scop : să câştig. Contează cum, de fapt este cel mai important, dar acesta este scopul.
Mirajul primului loc este, alături de considerente de ordin terapeutic sau de recreaţie, un scop în sine ... faimă şi putere ... virtual vorbind, cu conotaţii diferite de realitate.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
În interviul publicat zilele trecute în Gândul, Cristian Tudor Popescu a pus filosofului credincios Andrei Pleşu o întrebare pe care a declarat că n-o înţelege: „Dacă Dumnezeu ar alege să vi se adreseze pe Internet, ce nickname credeţi că ar folosi?“. În situaţia d-lui Pleşu par a fi destui cititori, credincioşi sau nu. Prin urmare, CTP se explică :

P.S.
Dumnezeu poate să se adreseze oamenilor sau unuia singur în ce mod crede El de cuviinţă: prin semne cereşti, în vis, prin gura unui boschetar, printr-o carte divină sau prin culorile unui amurg. Sau prin Internet. Adevăratul Nume al lui Dumnezeu este interzis cunoaşterii umane în toate religiile. Toate numele pe care i le ştim, Dumnezeu, Allah, Iahve etc sunt doar substitute. Prin urmare, pentru a stabili dialogul pe net cu un om, cu tine, Cel de Sus îşi va lua un nickname. Acest Pseudonim va fi ales de divinitate în aşa fel încât să rezoneze numai cu tine, să deschidă numai în tine un canal de comunicare, să te facă să înţelegi că vorbeşte cu tine chiar El. Poate fi un cuvânt sau o expresie din miezul fiinţei tale, nebănuit de nimeni – dacă ar fi stat de vorbă, de pildă, cu cetăţeanul Kane, nickname-ul lui Dumnezeu ar fi fost Rosebud. Mai mult, acest cuvânt-cheie ar putea exprima ceva ce nu conştientizezi cu privire la adevărata ta natură – te crezi un viteaz, dar pseudonimul sub care ţi se adresează Dumnezeu te dezvăluie ca pe un impostor laş. Şi numai tu vei şti asta.

De fapt, l-am întrebat pe domnul Pleşu, într-un mod legat de ideea credinţei în Dumnezeu: „Cine credeţi că sunteţi, la 60 de ani, domnule Andrei Pleşu?“

Dacă există şi dacă comunică, cred că Dumnezeu îşi alege câte un nickname pentru fiecare.

Mi-a plăcut foarte mult ...


Omul este un animal sociabil care-şi detestă semenii. - Eugene Delacroix
Omul e singurul animal care-şi poate rata viaţa. - Mircea Eliade

şi
Este mai dăunător a suporta un prieten rău şi perfid, decât un animal sălbatic; animalul sălbatic poate să vă rănească corpul, dar prietenul rău vă poate răni mintea. - Buddha


PS : frumos Falcon Lady:)
 

DeletedUser12196

Cine sunt EU cu adevarat,de ce ma aflu aici,de ce am venit,de ce m-am pierdut incetul cu incetul printre randuri de gand intr-o viata straina de mine OMUL.
Sunt pieduta intr-un labirint fara iesire.
Deschid usa dupa usa intr-o goana nebuna cautand sa TRAIESC fiecare clipa dar uit ca in urma mea ele se inchid ascunzand tot ceea ce am uitat sa fiu cu adevarat.Nu pot sa ma intorc si sa schimb ceva desi mi-asi dori cu disperare sa o fac .Nu pot decat sa merg inaite ,mereu inainte ,inaintand pe acest drum fara intoarcere numit viata.
Dar cine sunt EU,omul?
Sunt toate acele imagini false create de voi,sunt suma gandurilor si faptelor mele,sunt sora,prietena si mama .
Sunt omul care asteapta cu nerabdare ploaia pentru a-si amesteca lacrimile cu ea si pentru a-si linisti sufletul...
 

DeletedUser

Eu....probabil un animal sociabil.
Un animal care traieste in haita, chiar daca se numeste societate, cel care incerca sa isi stapaneasca instinctele primare, care se lupta cu ceilati pentru conducerea haitei.
Eu care ma bucur de perioada de tranzitie dintre nastere si moarte....viata si moartea is sigure...de ce fac cu tranzitia?
Eu care lupt pentru mine, dar ma lupt si pentru cei din jur, aproape de animal, fac odata gandesc de 2 ori dupa, mieluselul intr-o haita de lupi.
Cautandu-mi un loc, un spirit, o vocatie, traind viata cu urcusuri si coborasuri, impins la deal de prieteni, tinut de ei in varful muntelui cand bate vantu'.
Eu un om simplu cu ambitii mari si cu mari crize de rabdare.
Eu asa cum sunt, cu bunele si cu relele mele.
 

DeletedUser28078

:D:D:D:D:D Eu, puternica?????
Ultima data cind am carat 5 kg. de piersici ca sa fac un gem a fost acum 10 ani!!!:D:D:D
 

DeletedUser26904

nu stiu despre gem..sper sa-mi povestesti....vorbeam de personaj "lady godiva" si de tine...dana, nu?
 

DeletedUser28078

Da, Dana ma cheama.....si mi-a parut cumplit de rau ca nu am fost in Constanta atunci cind ai venit.....dar am vazut pozele :)
Am sa pun miine ceva ..... mi-am distrat ceva vreme tribul care intre timp a disparut...., cu tot felul de " povestiri umoristice ". Acum nu mai am cui povesti, asa ca incerc sa va povestesc voua;)
 

DeletedUser28078

..... si apoi sa stii ca numele meu nu se trage de la dezbracata aia de Lady Godiva , eu sunt o mare friguroasa :p, si nici par lung nu am avut in viata mea:D Cu gindul la trufele de ciocolata "Lady Godiva" mi-am pus porecla :D
 

DeletedUser28078

Despre cit de meseriasi pot fi meseriasi :)

Hai sa va povestesc una mica ...asa de "bun venit"

Inainte vreme Marian ma scotea in lume....acum nu imi mai da nici sa maninc , cica tine la silueta mea ( pe unde o mai fi ea acum???).
Intr-o vara ma duce pe Litoral ( ce chestie nimeni nu mai foloseste cuvintul asta acum) adica in Neptun la o cafenea-pizzerie in stil turcesc.
De obicei mergem in Mamaia cu taxiul ca sa bea si el ceva dar acum era seara mea....puteam sa fac ce vreau....drept urmare m-am tavalit bine-bine pe si prin toate divanele intinse prin cafenea, am gustat din toate liqueur-urile din bar, am stropit cafeaua cu vre-o doua feluri de rom m-am descaltat, am stat turceste, am mai vrut asa... de final si vre-o 2 Cuba libre si cind am cerut si narghileaua Marian a zis stop de la atita miscare executata cu corpul si cu manutele ti s-o fi facut si tie foame ..... si hai sa-ti dau o pizza ca ti-o ajunge periplu prin Anatolia via Caraibe. Am parasit cu regret decorul in care ma gindeam sa pozez in odalisca pentru vre-un pictor talentat.
M-am adunat si cuminte , spasita si descaltata am mers cu grija vre-o 15 metri mai incolo si ne-am asezat la masa. Vine unul lung, desirat, bubos si cu miinile rosii si ne intreaba ce vrem: Noi? buna pace....si 2 pizza si niste vin ...de care aveti?
La sticla zice el ...si in acel moment l-am si incadrat in categoria oamenilor cu care eu nu am ce discuta. Sunteti sigur ca nu e la butoi? zic eu . La care el spre stupefactia noastra totala zice : ma duc sa intreb! L-am scos de acolo unde il incadrasem si ma gindeam unde as putea sa-l bag acum....n-am gasit asa ca l-am lasat suspendat. Se intoarce si zice: avem doar la sticla . Noi incapatinati insistam : de care? El : alb si rosu.
Ahaaaaaa , deci rose nu aveti ???? Casca ochii mari la mine ....il incuiasem pe vecie.
Marian intervine salvator : un meniu aveti? Nu de alta dar daca pentru un pahar de vin pierdusem 10 minute si tot nu aflasem nimic ,ne-am dat seama ca asta nu o sa invete italiana in timp util ca sa-i putem face o comanda pe care s-o si inteleaga si sa fie in stare sa o aduca.
Cu meniul pe masa apasind tare cu degetelele pina la albire ,pe ce vroiam sa mincam am spus fara sa scoatem un cuvint , totul. Stupoare... individul avea memorie vizuala asa ca am capatat tot ce am cerut, repede.
Eu n-am putut sa maninc tot, asa ca am lasat in farfurie o bucata maricica de pizza. Marian pentru ca a fost cuminte si a mincat tot a fost premiat prin luarea farfuriei din fata ....pe a mea parca nici nu o vedea. Am fumat prima tigara cu ochii tinta la el si toate indemnurile mele facute cu genele si sprincenele " ia-mi ma, farfuria din fata" au ramas fara raspuns.
La a doua tigara mi-am dilatat si pupilele si....tot nimic, el nu avea ochi pentru mine dar incepuse sa se uite ingrijorat spre farfurie. In sfirsit am inteles: nu stia ce sa faca, saracul.
Il chem si il iau cu binisorul: tu de unde esti? din Mangalia zice el. Fii atent, eu iti spun, iar tu sa tii minte in felul asta sa vada tot poporul ce ospatari stilati sunt in Dobrogea: cind tacimurile sunt puse asa.... ( incrucisez repede tacimurile in farfurie iar el sperios, tresare) inseamna ca persoana respectiva mai maninca daca sunt asa ( si le mut cum au stat ele in ultima jumatate de ora) inseamna ca poti sa iei farfuria ... Deci ce iti spun tie tacimurile astea acum? Se uita la mine fix si curios incepuse sa-mi numere circumvolutiunile, pe la cinci a pierdut sirul si a renuntat intuind ca sunt mai multe decit stie numara el, dar privirea admirativa inca si-o pastrase si cu veneratie, gituit de emotie ma intreaba pe un ton constatativ: sunteti ospatara! Am crezut ca iau foc si i-am raspuns cit am putut de intepat: eu sunt de profesie om civilizat!
Farfuria mi-a disparut din fata si o data cu ea si dorinta mea de ai mai invata pe altii meserie!
 

DeletedUser

Scuze ca te intreb si eu, dar esti ospatara?

ps: mi-a placut la nebunie povestea ta, sper sa mai scrii si altele :D
 

DeletedUser26904

..... si apoi sa stii ca numele meu nu se trage de la dezbracata aia de Lady Godiva , eu sunt o mare friguroasa :p, si nici par lung nu am avut in viata mea:D Cu gindul la trufele de ciocolata "Lady Godiva" mi-am pus porecla :D

s-acum spui?????????:p eu care te credeam la fel de "revolutionara":rolleyes:

mi-ai adus aminte de ..prajiturile de la mare...de acum

in prima zi la restaurantul hotelului...amandine..nu multumesc
a doua zi..amandine..nu multumesc .."altceva n-aveti?".."ba da, dar am luat 60 de amandine si nu le-am vandut"..."dati 5...nah"(bineinteles ca nu le-au mancat cei mici )
a treia zi fericita gasesc cofetarie si savarine...cumpara repede, mergem la umbrelute (asta era un fel de foisor ) si papam savarine ...in doua ore masa..intreaba de desert...intreb si eu ..."iar numai amandine?" ...."nuuuu..azi numai savarine"
ziua 4...hotarat..iar savarine o sa ne dea astia...fuga la cofetarie si luam nuferi...ce era la pranz? ...ati ghicit...ca si mine dealtfel in fiecare zi....ce urmau sa aduca la restaurant... ce zici, telepatie?
 
Sus