Eseuri

DeletedUser18063

azi.... sunt trist.am imbracat o haina veche si am plecat sami caut amintirile.Clipele perecute alaturi de cei dragi,prieteni vechi.sper sa le si gasesc.Incep sami revin,haina veche imi da caldura si comfortul amintirilor de altadata.incep sa mi se perinde prin fata ochilor toate,inchid ochi si le vad: prieteni,chefuri,munte,mare,cort,tabere,antrenamente,

cantonamente,certuri,batai,,prieteni,prietene,

nopti,sarutari,imbratisari,mic dejun,zambete ascunse,bere.........Deschid ochii,sting tigara,pun pe masuta cana goala de cafea,ma ridic din fotoliu,ma schimb si ma duc la lucru.......,o alta zi.O alta amintire.
 

DeletedUser28078

atunci asta este pentru tine Radule :)

Inainte de a avea motocicleta am inceput sa alergam cu masina grupurile de motociclisti, ba mai mult unde vedeam un pilc de indivizi cu casti in cap hop si noi...cu gura pina la urechi si cu un aer intre timp si spasit pe fata: "n-ati vrea unul dintre voi...n-are nimeni drum...nu este nici o intilnire la... vrem cu disperare sa ne aduca cineva motorul de la Tg Mures." Ce motor intrebau ei foarte interesati. O Yamaha Virago ! , cind auzeau le ingheta zimbetul pe buze si isi reluau discutiile ca si cind nu am fi fost acolo...nu prezentam nici un interes....ei erau vitezisti ba citiva sprijineau niste KTM-uri.... chopper?.... blahhhh.... nici batuti nu i-ar fi interesat. Stiti eu sunt incepator ...zicea Marian si te uitai ca pina si urechile ii erau rosii. Pina la urma perseverenta a dat roade si unuia i s-a facut mila de Marian si s-a dus sa-i aduca motorul. Si omul nu s-a grabit deloc....a adus motorul in vre-o 3 zile, timp in care a verificat reactiile tineretului de gen feminin la vederea "bolidului" din nenumaratele orase si padurici prin care sau pe linga care a trecut. Desigur ar fi fost mult mai bine pentru el daca nu ar fi primit 100 de telefoane pe km liniar de la unul care repeta ca un papagal acelasi lucru: "unde esti?" In aceste 3 zile Marian a slabit 3 kg., era palid de nerabdare, tremura de emotie pentru ca intr-un final sa lesine de bucurie. El se uita siderat la motocicleta iar eu ingrozita la motociclist...parca era omul cavernelor....nuuuuuuuuuuuuuu... , nu pentru ca era imbracat intr-un costum de piele neagra si nici ptc avea niste cizme ca de astronaut ci pentru ca avea pe el toate insectele din "fauna" autohtona care zboara prin "flora" rutiera...avea....avea...de la drosofila melanogaster pina la libelule strivite si cred ca petele alea mai mari pe care nu mi le-am putut explica erau vrabii care nu au avut nici o sansa ...culoarul lor de zbor a fost mult prea jos iar impactul mult prea puternic. Dupa ce s-a oprit din topait in jurul motocicletei Marian zice cu voce de tenor gituita de emotie ( el fiind de fapt un bariton ririit): "urca-te Dana " Nu ma urc ca cad ....zic eu neinteresindu-ma cacofonia ci faptul ca chiar nu stiam cum sa abordez chestia aia ...care era cam lata si clar nu imi ajungeau picioarele jos. Urca-te zice ..o tin eu. Ma urc si incep sa zbier tare...dar tare de tot pentru ca tot asa ma durea ....tare , tare de tot. Imi atinsesem piciorul de teava de evacuare care ffffffffffffrigea ca dracii aia mari ca nu apucase sa se raceasca dupa ultimii 120 de km. decind mersese motorul in continuu. O saptamina am alternat compresele cu unguentele timp in care Marian alterna polish-urile pentru elementele cromate cu cremele pentru pielea de pe sa si coburi. Fluiera fericit si stergea praful de pe motor care de fapt nu apuca sa se astearna. Pentru ca a plouat a bagat-o in casa...prea muncise mult sa o lustruiasca......"ma lasi, Dana?" nu apucasem sa zic da ca m-am si impiedicat de ea. Bibelou , nu alta ...si asa avea sa ramina in urmatoarea luna ptc Marian nu avea carnet.
 

DeletedUser18063

Mi sa inamplat dupa un timp pe malul unei ape,oare cat a trecut?am si uitat cum se numea.....,oricum,nu asi dori la nimeni sa i se intample ce mi sa intamplat mie,ma simteam asa de bine in mijlocul ei,cum care ei? a padurii...ah,nu am zis.scuze...da era bine,era liniste....ma simteam nou...atunci lam auzit cum soptea cristalin in dreapta mea si ma apucat setea,iesind din padure pietrisul malului abrupt sa rostogolit sub mine,nu mia pasat,doream doar sa mai simt iarasi dulceata apei de munte,rece,vie, iute....mam aplecat in maini,am inchis ochii si am inceput sa beau....simteam cum renasc....fericit am deschis ochii cu o alta viziune asupra vietii mele,atunci lam vazut,mam speriat atat de tare incat nu mam mai putut ridica,ma privea prin luciul apei repezi,am incercat sa fug si mam impiedecat,am simtit cu oroare cum mam zgariat pe un genunche iar pietricelele marunte de pe malul apei miau intrat adanc sub unghii,sincer eram inebunit cred ca de spaima si nervi si frica si repulsie am muscat si din pamant........,Nu stiu cum am scapat in ziua acea.....,acum mam obisnuit cu el....il vad in oglinda si stiu ca sunt eu...am imbatranit.....ce pacat....Mie dor de apa aia.......,am uitat cum ii zice...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser28078

Ca orice roman care se respecta, Marian a vrut sa rezolve problema carnetului in mod neaos adica pe ocolite ( de ce sa fie usor, cind poate sa fie greu) si a continuat cu intrebarile: "cine stie pe vre-unul sa-mi iau si eu carnet mai repede ?"....si telefoanele au inceput sa sune...si am aflat despre veri, nasi si cuscri de cumetrii vitregi care au vre-o legatura cu politia sau care tocmai au iesit la pensie si nu ne mai pot ajuta. Intr-una din zile Marian a gasit persoana aceea foaaaarte importanta care putea sa-l ajute, bineinteles nu dezinteresat....ca doar toate pe lumea asta au un pret. A venit de la intilnire si avea o fizionomie ciudata. Curind mi-am dat seama ca avea mandibula cazuta si toate stradaniile mele de a o pune la loc dadeau gres: Dana, mi-a cerut 800 de Euro pt. carnet!!!!!??. Eu nu sunt buna la matematica, dar fara ajutorul calculatorului reiesea clar ca imi pot cumpara cumpara vre-o 4 perechi de pantofi, 5 bluzite si ceva...lenjerie intima de banii aceia, deci trebuiau neaparat economisiti si nu investiti in nevasta aluia care lua spaga. Asa ca mi-am sprijinit barbia in palma , am inceput sa clipesc des si cu un glas suav am spus: Marian nu iti dai seama, ai sa ma plimbi si pe mie cu motorul...tu trebuie sa stii ce ai de facut...mai bine ai invata si ai da examen. Privirea ii era pierduta in gol. Stiam ce gindeste: decit sa pateasca ceva nepretuita ( adica eu) mai bine pun mina si invat. In urmatoarele saptamini fiecare avea programul lui : Marian prin poligon ,eu prin magazine.....si dupa ce ca veneam obosita trebuia sa ascult plina de interes: cum Marian vrrrrimmm la dreapta si ihiiii frina....si stai sa vezi, priiimmmm am ocolit....si... si m-am oprit la 2 centimetri....mai avem putin si invatam si eu tot si puteam chiar sa-mi iau si eu carnet in contumacie.
 

DeletedUser

:)) deci pana la urma a luat carnetu :)) ..felicitari :)

asteptam "drumetiile" cu motorul :))) si potentialele incercari de'ale tale sa il conduci :))
 

DeletedUser28078

Cind o sa am chef o sa va povestesc cum am mers eu cu motorul..... pina atunci am gata pregatita o alta povestire.

Hai sa va povestesc de ce nu suport Janis Jolin! Intr-un timp sotul meu facuse o pasiune pt. muzica asteia. Acum vre-o exact 14 ani in loc sa ascult Santana...ascultam Janis Joplin,,toata ziua ,de incepusem sa iau si eu niste "inalte" meseriase prin casa cind vorbeam. Si s-a facu 1 Mai si contrar obiceiului zice: te duc la iarba verde. Du-ma zic eu si incep sa ma pregatesc...paturici, cosulete, castronele...arahidute, mangalas...casetute ...de unde Mp3 pe vremea aia....si am luat si prietenii cu copii cu tot. Ajungem in padure....si aflam ca acolo era rezervatie de vipere...dupa indelungi deliberari ...ne dam seama ca toti suntem datori cu o moarte si fie ce o fi....se ia hotarirea ca copiii, jdemii la numar ,sa stea prin copaci...ceea ce au si facut. dupa jumatate de oara de carat din masina la viitorul loc al faptei, nu instalam...si uitam masina deschisa cu Janis urlind in delir. Gratarul fumega si vin....granicerii....ca doar nu credeati ca m-a dus in padure la Murfatlar ? ...nu ...undeva pe linga Negru Voda mai mult la bulgari decit in Romania....si unde mai pui ca se gasisera si alti destepti care preferau veninul de vipera si mirosul florilor castraveciorilor bulgaresti... repede s-a rezolvat cu politia de frontiera...am hranit-o cu mici si cefute, am stropit-o cu bericele si vinisor si am aranjat-o.
 

DeletedUser

saracii copilasi :(
La liceu am avut o colega pe care mama ei nu a lasat-o in nu stiu ce excursie ptr ca locul ala era conform "legendelor" plin cu serpi sau vipere :|
 

DeletedUser28078

Si a venit marea zi….1 Mai ….nu era mare pentru ca era muncitoreasca ci pentru ca la Cap-Mamaia se intilneau motociclistii din toata tara.
Marian tremura de emotie ...... si printre dinti tot murmura “te iau si pe tine, te iau si pe tine “ desi nu ii cerusem asa ceva si pentru mine suna mai mult a amenintare.
Cu o seara inainte ca sa omoare timpul si nerabdarea a baut vre-o 3 beri in plus , a fumat cu un pachet de tigari mai mult si a tocit vre-o 3 cirpe frecind nimicul de pe cromul motorului. Urmarea? ....a doua zi dimineata desi au cintat 2 telefoane , aia de la Nightwish erau lac de apa iar 50 cent se saturase sa-l vada pe Mayweather batindu-l pe La Hoya , Marian al meu nu se dadea trezit .
Intr-un final buimac, se ia cu miinile de cap si zice: n-ai casca ma duc sa-ti cumpar! In graba mare uita sa ia si capul meu cu el si drept urmare vine cu o casca de nazist cu 2000 de numere mai mare decit imi trebuia mie. Se uita fericit la mine desi nu ma vedeam din casca si ar fi fost foarte bine daca mi-ar fi dat un tub de respirat in felul asta fiind complet pregatita pentru un snorkeling aerian. “ Lasa ca o potrivim din curea “...si energic cu miscari de expert ma stringe de git.
Privirea ii era suspect de ghidusa asa ca ma asteptam la o noua grozavie. Si ....: “ti-am mai luat ceva !” Tinea miinile la spate si m-am gindit ca imi da niste flori si ma lasa acasa .... Ti-ai gasit!? . Ascundea la spate o pereche de cizme rosu cu albastru: “se asorteaza cu motorul!” Gura pacatosului adevar graieste , doar cu motorul se asortau pentru ca eu aveam o geaca de piele in carouri intre arlechin si steagul de la F1 care mergea cu ghetele ca nuca in perete.
Le-am imprumutat zice....le-am gasit in magazin am vrut sa le cumpar dar mi-au zis ca sunt ale copilului patronului ..uite ce frumoase sunt. Le-am luat si am zis ca le aduc inapoi miine, a strigat ala dupa mine.... dar am fugit repede. Cizmele aproape furate imi veneau perfect. Mi-am completat tinuta cu o pereche de jeansi , si masochista ca si cind nu ma chinuia destul cureaua de la casca mi-am pus si o esarfa si ca supliciul sa fie deplin mi-am pus in spate un rucsac cu vre-o 2 sticle de apa fara de care nu plec de acasa, cu aparatul foto si fara trusa de prim ajutor si rivanol pe care mi-a interzis strict sa o iau . Macar un leucoplast......nimic, am zis!
Marian s-a imbracat in graba , pantaloni de piele in care parea mai slab cu vre-o 2 kile, geaca de piele care costase cam jumatate din pretul telefoanelor date ca sa o gaseasca si o super casca de care imi vorbise vre-o 2 saptamini in continuu de ai fi zis ca este casca de pilot de F 21 sau la cit or fi ajuns astia cu numaratoarea acum. Gatit pruna imi spune ca suntem in intirziere.
Mariaaaaaaaaaaaaaaaaan , mie mi-e frica !
Ma ia de umeri si banuiesc ca se uita in ochii mei , eu nu il vedeam ...de casca pe care o sprijinisem pe niste ochelari . “Dana, un singur lucru trebuie sa stii nu pui picioarele jos sub nici o forma in rest ...... o sa vezi o sa-ti placa!?” N-am auzit nici ce a spus...de casca . Paralizata de frica stateam ca stilpul in fata motorului si nu ma dadeam suita.
 

DeletedUser12196

Asta imi aduce aminte de mine...
Era in vara lui 198...si ce mai conteaza?Aveam doar 16 ani si eram o rebela,credeam eu (ceva de genul spun ca tine ca nu ma doare gura dar fac numai cum ma taie capul).Credeam ca il iubesc pe Marius pentru ca el spunea ca ma iubeste si se tinea ca un catelus dupa mine dar, daca ar fi sa fiu sincera, imi placea doar sa-mi inebunesc prietenele care visau la Elvis si la...Marius.
Eu, ca totdeauna, aveam alte preferinte cum ar fi Piere Brice si David Essex din pricina caruia am fost data afara din sala de cinema pentru ca am aruncat cu pantoful in ecran (sau cum i-o spune panzei aleia pe care se fac proiectiile, hai ca stiti ce vreau sa spun;) ).
Dar sa revin...
Era vara, era vacanta si prin discotecile "Schit" si "Zalomit" a trecut asa,ca un curent electric, zvonul ca Bogdan a gasit un club sportiv unde se face motocros .
Dar unde era afurisitul de Bogdan care nu-si mai prea arata mutrita prin discoteca?
Pana la urma am facut rost de adresa lui si intr-o seara, insotita de inca trei prietene i-am facut o vizita...dar usa blocului era inchisa.
Ce sa facem acum? Sa plecam acasa? Sa-l cautam a doua zi? In nici un caz...
Asa ca am format un cor de strigatoare care il chemau pe diverse tonuri pe Bogdanel.
Si Bogdanel a venit dar nu inainte de a ne primi injuraturile de rigoare din partea asistentei,in persoana locatarilor nemultumiti care nu concepeau sa fie deranjati dupa "sfanta ora ...22:00", ca doar de aceea inchideau si usa de la intrare,nu?
Degeaba a incercat el sa ma convinga sa renunt .Pana la urma eu si Aurelia ne-am dat intalnire cu el a doua zi la Bucur Obor ...
Si dragul de el a fost punctual...nu si noi, doar eram fete si nu me puteam dezmintii. Am ajuns cu o mica intarziere de 25 de minute si, desi cred ca si-ar fi dorit sa nu fi ajuns deloc, nu a spus decat ca se bucura sa ne vada si ne-a condus la clubul "METALUL"(unde acum este depoul de metrou Pantelimon).
Antrenorilor nu le venea sa creada ca doua fete vor sa faca acest sport dar ideea de a avea si fete in echipa le-a placut.
Am fost intrebate daca vrem curse pe teren accidentat sau circuit de viteza si cum Aura tacea ca melcul am ales eu...viteza.I-am satisfacut si curiozitatea bietului antrenor spunandu-i ca fac acest sport din pricina lui Essex. Cred ca m-a crezut nebuna si zau ca nu era prea departe de adevar.
Am falsificat semnatura tatalui meu pe formularele de inscriere si, dupa o noapte in care am visat curse nebune si aterizari spectaculoase in piscina clubului, cu tot cu motocicleta bineinteles caci altfel nu ar mai fi fost spectaculoase, a doua zi ne-am prezentat la antrenament...
Ce sa va spun, n-am retinut nimic din detaliile tehnice prezentate.Aveam un singur gand : sa ma vad pe motor.Strangeam pumnii si imi spuneam ca nu pot fi gasca si ca nu am de ce sa am emotii doar mersul pe motocicleta e unul si acelasi cu mersul pe bicicleta.
Am fost invitate sa ne alegem motoarele de antrenament si echipamentul iar eu am luat o Honda rosie si echipament negru -rosu.Apoi a venit dezamagirea...cu Honda participam doar la concursuri, antrenamentul il faceam cu o "rosinanta" veche si prafuita iar prima cursa aveam sa o fac cu antrenorul in "pozitie centrala".
Mi-am dat seama ca e cam afurisit acest "mers pe bicicleta" dar nu m-au facut sa renunt nici plansul mamei ,nici implorarile bunicii, nici accidentul suferit la un antrenament care m-a scos pe tusa 6 luni si mi-a facut rost de costum gipsat de la gat si pana la genunchi pentru trei luni.
Sa nu va mai spun cum imi chinuiam colegii de clasa care erau nevoiti sa mearga o statie cu trenul (de regula pana la Perisi)ori de cate ori aveam concurs si ii spuneam tatalui meu ca merg in excursie cu clasa...
Si daca voi credeti ca acum sunt altfel, mai inteleapta si ma grijulie, ma bucur din tot sufletul sa va dezamagesc .:D:D:D
 

DeletedUser18063

Hm,asta imi aduce aminte de inceputul vietii mele sportive......daca mati vedea acum,cred ca var pufni rasul,mi sa ridicat buza in dreapta sus pentru inceputul unui suras,iar in ochi a aparut o frantura de lacrima....amintiri,,,,....
Va mai aduceti aminte cei mai "vechi" cum pe vremea lui raposatul veneau la scoli astia din cercurile sportive si te alegeau pt un anumit sport care credeau ei ca e mai bun pt statura si configuratia ta?Ei pe vremea aia(eram intra patra) si eram mare "fotbaliator"(nu am fost bun niciodata decat la scandalurile din timpul meciului cand il mai calmam pe unu sau pe doi).A durat asta pana intro zi la scoala si stiu sigur ca era trimestrul doi,a aparut un ins mai invarsta grizonat,nici prea mare dar nici mic cu o statura indesata....
Sa prezentat ca fiind antrenorul de lupte libere de la Casa Pionierilor, si ne a intrebat care vrem sa facem lupte,nea facut un scurt istoric al luptelor,de la fenicieni,greci pana la mongolii de azi si inclusiv tranta de la noi(strasnica tranta) sau inscris cativa si a mai ales el vreo 5 printre care si pe subsemnatul care la vremea aceea visa doar la Paltinisanu,Dembrovski,Dumitrache,Dobrin...Lucescu...
Stiu ca mam dus intro dupamasa la Casa Pionierilor(si Soimilor Patriei) jos la demisol era sala de lupte,nea descaltat si nea pus in sezut intro pozitie cat mai lejera langa saltea...si a inceput sa ne ia pe fiecare si sa ne incerce rezistenta la caderi,prize(etc)....Nu am sa uit niciodata ca eram intr pereche de pantaloni de sport(aia de bumbac largi ca si casa Scanteii) bagati intro pereche de ciorapi care imi ajungeau pana peste glezne(ma credeam mare sportiv)Pana mia venit randul......stiu ca ma prins intro priza pe umar si mia facut o intoarcere(acum stiu,atunci ,,,eram afon rau) si a dat cu mine de saltea de a iesit si praful de acasa.....,fire vijelioasa din tata in fiu(familie de boxeri,eu am fost "oaia neagra",mam apucat de lupte,de erau sa lesine si tata si bunicu cand au aflat si care traiau cu speranta ca vor scoate din "nervosul" lor nepot si fiu un al doilea Nicolae Linca )mam ridicat intro secunda de jos,alta priza o intoarcere peste cap cu proiectare si priza la sol,iara mam ridicat dupa cateva secunde de chinuiala,ei........ problema a venit cand ma izbit a treia oara de saltea si mam ridicat furios si spunandui "Mesterului"(asa urma sa ii spun timp de 12 ani dupa vreo o luna jumate):-Apai sa te duci dracului si tu si luptele tale!!!. Pe moment cred ca lam lasat masca,pana a doua zi cand a venit la scoala sa ma astepte sa ies de la ore,stiu ca lam vazut si mam tirat pe poarta din spatele scolii,o saptamana ma asteptat aproape in fiecare zi,pana a venit la noi acasa si a vorbit cu mama care sia dat acceptul sa merg la lupte(asta dupa pledoaria "Mesterului" ca asa ucenic in lupte nu a mai avut,cum a dat el cu mine si cum mam ridicat eu si lam....).Si asa a inceput aventura mea de 12 ani in sportul care se numeste Lupte libere.Nu am avut satisfactii banesti dar amintiri si un perete plin de medalii,mai multe vaze(asta se dadea pe vremea aia,nu cupe) si o groaza de tricouri cu(virgula) culorile Romaniei pe ele,mai am si acum,plus satisfactia ca mai antrenez din cand in cand o grupa de pusti(unii cu real talent) care imi aduc aminte de mine si de inceputurile mele in sportul acesta.....frumos pentru mine... :) Hai ca am picat in butoiul cu melanconie.. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

Ei,cum sa nu stiu...
Eu am fost selectata pentru atletism la Dinamo si chiar am practicat acest sport 2 ani pana un capcaun de doctoras a luat o banala insolatie drept afectiune cardiaca si mi-a prescris un tratament care urma sa ma aseze intre cei drepti daca nu m-asi fi condus dupa ideea ca nu merita sa traiesti cu un pumn de medicamente stand cuminte acasa.
Minteam ca iau tratamentul si ca merg la biblioteca dar adevarul e ca ma distram la baza din baneasa a clubului Dinamo facand echitatie ( de, sport pasiv ca activ era interzis de medic).
 

DeletedUser

Un pumn de pamant ...

De cand era mic se intalnise cu moartea. Isi amintea si acum trupul acela din carul tras de boi. Era asa de stralucitor, mult prea stralucitor fata de al celorlalti. Nu intelegea de ce acel nene merge asa, i se parea atat de incomod, plus ca tinea ochii inchisi de parca se rusina de toata multimea care il inconjura. Intreabandu-si bunica ce anume se intamplase, de ce toata aceasta multime, ea ii spuse simplu: "E mort si il ducem la gropa". Mort... oare ce insemna asta, ar fi vrut sa mai intrebe, dar privirea pierduta a ei il oprii. Oricum va vedea curand ce insemna , ce era cu "groapa" aceea.

A crescut , a participat si la alte inmormantari, a vazut si alte gropi sapate. Toate i se pareau la fel, parca retraia iar si iar prima inmormantare din viata lui. Oameni in negru, un preot tinand o slujba pentru cel din cosciug, apoi drumul pana la locul de veci. Multimea mergea tacuta pe drum, din cand in cand se mai auzea cate un strigat care spunea: Nu pleca! Nu ma lasa aici !. Apoi iar liniste si drumul continua spre destinatia sa.

Azi era la fel, dar atat de diferit. Multimea mergea agale pe drum, tinandu-si umbrele cat mai bine in mana pentru a nu fi luate de vant. Din acea multime ii atrase atentia o femeie cu un baietel langa. Privirea ei trista, ochii inlacrimati , mana ei care strangea acel copil de parca i-ar fi fost teama sa nu ii fie luat, toate acestea il faceau sa se simta ciudat. Atat de trista, dar atat de frumoasa i se parea. Din cand in cand se mai oprea pentru un moment parca dorind sa renunte la acel drum, sa isi ia copilul si sa mearga acasa, departe de tot si de toate... Isi continua totusi drumul de fiecare data.

Isi muta privirea spre cosciug, il vazuse pe cel din el la biserica. Daca cel din copilaria sa era batran, acesta era mai tanar, mult mai tanar. Era si el alb, mult prea alb fata de restul. Parea ca dormea, chipul lui era linistit. "Oare moartea e singura care aduce linistea" se gandi...

Micul cortegiu a ajuns la cimitir. Ploaia se intetise, vantul batea si mai puternic facand umbrelele inutile. "Ce vreme urata pentru o inmormantare" spuneau unii din oameni. "Oare ce vreme e potrivita pentru astfel de lucruri" se gandea el. Lumea se stransese langa groapa pentru a cobora acolo sicriul. Femeia cu copilul ii atrasesera atentia din nou. Plangea, lacrimile ei se prelingeau pe acea fata atat de frumoasa. Copilul de langa ea nu parea sa inteleaga mare lucru, era speriat. Femeia il lua la pieptul ei si il saruta pe obrajori, parea ca tine la piept toate diamantele din lume.

Incet sicriul era coborat in groapa. Ploaua atat de tare, cateva fulgere luminau cerul. Femeia lua un pumn de pamant si il atunca peste cosciug, apoi doi oameni cu lopeti acoperira incet incet groapa. Oamenii plecau de acolo dorind sa se puna la adapost de furtuna. Zari iar acea femeie, pleca din cimitir, ar fi vrut sa se duca sa o stranga in brate, sa o incurajeze... Ea insa disparu intr-o masina care o ducea departe de acel loc. Se gandi ca in aceste momente in alt colt al lumii o alta viata aparea pe lume, unul moare altul se naste.

Ramase singur langa mormant. Era timpul sa plece si el....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Un ultim pahar

Zece ani de faima. Chipul ii aparuse pe toate copertile revistelor de specialitate si nu numai, avansase de la un simplu medic la directorul celui mai prestigios spital din tara. Avea o sotie frumoasa, impreuna aveau un copil, cel mai frumos din lume. Casa lui era intr-o zona selecta a orasului, loc pentru adunari festive si diverse banchete, detineau doua masini sport ultimul tip. Aveau totul.


Aveau totul si nimic. Timpul se scursese asa de repede, mai avea atatea lucruri de facut, incepuse niste proiecte de cercetare pe care acum nu va mai apuca sa le termine. Sotia lui va ramane singura, nu isi va vedea fetita in prima ei zi de scoala, la liceu, nu ii va cunoaste primul iubit, nu o va conduce in ziua nuntii. Cele doua iubiri ale vietii lui vor avea insa totul, tot ceea ce vor isi vor putea permite. Adunase in cei zece ani suficienti bani pentru asta, se vor putea bucura de viata, doar ca el nu va fi acolo.


Cum incepuse totul.... in urma cu zece ani traia in chirie cu sotia intr-o garsoniera dintr-o zona rau famata a orasului. El si nevasta lui nu isi permiteau nici sa manance intr-un restaurant select o data pe luna. Tot ce castigau se ducea pe facturi, pe cele necesare traiului zilnic. Isi doreau un copil, dar cu ce sa il tina, ce viitor sa ii ofere? Uneori cand venea seara acasa isi gasea sotia plangand. Ea isi stergea repede lacrimile, spunea ca i-a intrat ceva in ochi, dar el stia... Era atat de frumoasa cand o luase de nevasta, iar acum arata ca un trandafir ofilit, imbatranita prematur, cu riduri. I-a promis ca ii va oferi tot ce e mai bun in lumea asta cand s-au casatorit. Promisiuni , doar promisiuni.

Apoi a venit acea seara. S-a dus intr-un bar de langa casa lui, sa bea ceva. Poate dorea doar sa amane momentul in care isi va vedea iar sotia plangand sau poate ca asta a fost destinul sau. In timp ce isi bea berea un strain veni langa el si ii propuse ceva care ii va schimba viata. L-a inceput la crezut nebun, dar pana la urma a acceptat targul oferit. Se saturase de acel trai, obosise sa isi vada sotia lui plangand, imbatranind inainte de vreme. Dorea sa aibe impreuna acel copil mult visat, dar mereu amanat.


In seara asta era singur acasa. Isi trimisese familia intr-o vacanta spunandu-le ca va veni si el a doua zi. Nu ii dorea langa el cand va veni ceasul platii. Pentru cei 10 ani va plati cu sufletul sau. Nici nu crezuse in asa ceva, in existenta sufletului. Ii turna un alt pahar de Jack Daniels asteptand, mai erau cateva minute pana la ora 22.


A doua zi in ziare aparu stirea ca distinsul doctor Grigore Maxim murise din cauza unui atac de cord.


noiembrie (1)

* Un ultim pahar
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

frumos..mi-aminteste de "The Short Happy Life of Francis Macomber" de Ernest Hemingway, explicatiile monotane ale profesoarei de engleza si intrebarile noastre ... a fost fericit...
 
Sus