Experimentul de la Geneva

DeletedUser1079

Oricum , raman la parerea mea: dacat o gaura neagra mai bine o Fanta roz!:D
 

DeletedUser12563

Bună băeţi şi fete))))))

Îmi pare că ne batem capu cu chestii care nu ţin de noi şi cărora nu le putem face nimic))), atât doar să stăm pe forume şi să discutăm aiurelile ce sunt scrise pe alte forume şi să facem haz de necaz (sau de prostie :D). După mine fie chiar şi sfârşitul lumii (o ştim cu toţii că va fi şi aşa chestia e de plus-minus câteva milioane de ani), oricum lume e cilcică - murim - noi vin alţii. A peri sistemu nostru solar se formează altu))))))) Aşa a fost şi aşa va fi. Aşa că trăiţi cu ziua de azi şi nu uitaţi că poate fi şi mâine zi.....

P.S. Pentru cei ce doresc să ştie ce se scrie în presă: http://www.infoportal.ro/rezultate~cautare-LHc.html.
 

DeletedUser

Bună băeţi şi fete))))))

Îmi pare că ne batem capu cu chestii care nu ţin de noi şi cărora nu le putem face nimic))), atât doar să stăm pe forume şi să discutăm aiurelile ce sunt scrise pe alte forume şi să facem haz de necaz (sau de prostie :D). După mine fie chiar şi sfârşitul lumii (o ştim cu toţii că va fi şi aşa chestia e de plus-minus câteva milioane de ani), oricum lume e cilcică - murim - noi vin alţii. A peri sistemu nostru solar se formează altu))))))) Aşa a fost şi aşa va fi. Aşa că trăiţi cu ziua de azi şi nu uitaţi că poate fi şi mâine zi.....

P.S. Pentru cei ce doresc să ştie ce se scrie în presă: http://www.infoportal.ro/rezultate~cautare-LHc.html.

Stai sa-nteleg...
Vrei sa mori?
 

DeletedUser

Nu, ma. In 2012 se opreste nu stiu ce calendar stravechi... :rolleyes:

pai l-au facut pana in 2012 ca atunci credeau ei ca se sfarseste lumea( Apocalipsa ) ...acum am vazut ca exista o poezioara de a lu nostradamus care zice ca in 2012 se sfarseste lumea si ca totul a inceput de la geneva
acum intrebare de 10 puncte: exista geneva prin ani 1500-1600? ca eu habar n-am:-??:-??

totusi cred k ca sunt numai niste nascociri:D:D:D:)))=)))
 

DeletedUser

pai l-au facut pana in 2012 ca atunci credeau ei ca se sfarseste lumea( Apocalipsa ) ...acum am vazut ca exista o poezioara de a lu nostradamus care zice ca in 2012 se sfarseste lumea si ca totul a inceput de la geneva
acum intrebare de 10 puncte: exista geneva prin ani 1500-1600? ca eu habar n-am:-??:-??

totusi cred k ca sunt numai niste nascociri:D:D:D:)))=)))

de unde ai citit? vreau sa stiu si eu. si pe mine m-ar interesa....:D
 

DeletedUser

poezia:

Migrés, migrés de Genefue trestous,
Saturne d’or en fer se changera,
Le contre Raypoz exterminera tous,
Auant l’aruent le Ciel signes fera.


Adică:

„Fugiţi, fugiţi din Geneva cu toţii,
Saturn din aur în fier se va transforma,
Raza contra-pozitivă (adică negativă? n.trad.) va extermina totul,
Vor fi semne în cer înainte de aceasta.”


Link

dar raman la intrebarea mea : exista geneva prin ani 1500-1600?
 

DeletedUser

Sfarsitul lumii e atunci cand vrea Dumnezeu, nu cand vrem noi sau Nostradamus asta. Experimentul de la Geneva este foarte important pentru cultura noastra. Dar la "dat cu parerea" suntem primii pe glob, ca romanu' stie 99 de meserii dar niciuna buna. Cea mai mare prostie care a fost vreodata difuzata la tv este aceasta cu sfarsitul lumii.
 

DeletedUser

Sfarsitul lumii e atunci cand vrea Dumnezeu, nu cand vrem noi sau Nostradamus asta. Experimentul de la Geneva este foarte important pentru cultura noastra. Dar la "dat cu parerea" suntem primii pe glob, ca romanu' stie 99 de meserii dar niciuna buna. Cea mai mare prostie care a fost vreodata difuzata la tv este aceasta cu sfarsitul lumii.

Este mult mai probabil ca lumea sa se sfarseasca din cauza unui astfel de experiment(din cauza stiintei si in special a omului), decat din cauza ca "vrea Dumnezeu".
 

DeletedUser6558

E sfirsitul lumii, am pierdut acasa cu Lituania, ce mai vreti...
 

DeletedUser

poezia:

Migrés, migrés de Genefue trestous,
Saturne d’or en fer se changera,
Le contre Raypoz exterminera tous,
Auant l’aruent le Ciel signes fera.


Adică:

„Fugiţi, fugiţi din Geneva cu toţii,
Saturn din aur în fier se va transforma,
Raza contra-pozitivă (adică negativă? n.trad.) va extermina totul,
Vor fi semne în cer înainte de aceasta.”


Link

dar raman la intrebarea mea : exista geneva prin ani 1500-1600?

Scuze dar cred ca traducerea corecta e putin diferita :

„Fugiţi, fugiţi de la Geneva cu toţii,
Saturn din aur în fier se va transforma,
Raza contra-pozitivă (adică negativă? n.trad.) va distruge totul,
Iar semne vor aparea pe cer.”


Traducere pe romaneste :

Explodeaza acceleratorul de particule si apar gauri negre pe cer care distrug tot.



O poezie de a lui Eminescu despre stele ca sa readucem armonia in topic si sa ne dam seama de puterea luminii care e inghitita de o gaura neagra.



LA STEAUA

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.



Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.


Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.



Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.



(1886, 1 decembrie)
 
Sus