Experimentul de la Geneva

DeletedUser

nu stiu unde vezi tu ceva de inchinaciune. io cred in puterea ei si in singurul cuvant al lui isus: beti acest vin ca este sange din sangele meu!!
 

DeletedUser12563

Văd că ne abatem de la discuţie şi pentru a ne întoarce poftim nişte date:
" Experimentul in cifre

- 10 ani pentru construirea acceleratorului de particule (LHC)
- LHC se afla la 100 de metri adancime sub Alpi si este lung de 27 de kilometri
- 6.000 de cercetatori din 80 de tari implicati in proiect
- s-au chetuit aproximativ 4 miliarde de euro
- socurile protonice in interior degaja o caldura de 100.000 de ori mai mare decat cea din interiorul Soarelui
- in zilele urmatoare se va ajunge ca energiile puse in miscare sa ajunga la valori incredibile de circa 7 teraelectronvolti
- un singur segment de detectare a razelor magnetice cantareste 1.920 de tone"

sursa: infoportal.ro
 

DeletedUser

Măi băieţi şi fete, deci părerea mea (hâc) este că sfârşitul lumii a avut loc, numai că adminii au dat roll-back! Hai noroc!
 

DeletedUser

deci mai asteptam cu sfarsitul lumii, si eu imi puneam toate sperantele in nikita... ca ne salveaza.
 

DeletedUser

ce tappenie

io cred ca ie o mare prostie experimentul asta
ca daca nu merge bine ati auzit ce se poate intampla!:mad:
 

DeletedUser

Cum ma ii important cu numeroase aplicatii practice... deci .. daca iese.. si dovedim existenta cromozomului x e important asa ca lasati aberatiile .
 

DeletedUser

io cred ca ie o mare prostie experimentul asta
ca daca nu merge bine ati auzit ce se poate intampla!:mad:
numi place experimentul asta
Cum ma ii important cu numeroase aplicatii practice... deci .. daca iese.. si dovedim existenta cromozomului x e important asa ca lasati aberatiile .
Reflectii din putul gandirii.

Zicea cineva pe forum mai demult ceva de genul 'le-au dat si la astia calculator'...
Mai puneti ('pune-ti'? :confused: :rolleyes:) si voi mana pe-o carte si apoi lansati-va in pareri.
 

DeletedUser

da speriati mai sunteti de experimentul asta,stati frate relaxati,bucurati-va de viata nu va umpleti mintea cu toate prostiile despre "apocalipsa"...daca omul putea distruge Terra o distrugea de mult...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

DeletedUser

omul deja a inceput sa distruga planeta...doar ca o folosit procedee cu efet intarziat (poluarea....s.a.m.d.)
 

DeletedUser

parerea mea e ca banii si efortul respectiv puteau fi mult mai bine investiti in alte cercetari. De ex niste motoare bazate pe alt tip de combustibili/mai eficace/ non-poluante...ca tot se zice ca nu mai e mult petrol. Sau niste surse de energie alternativa ca si acolo stam rau. Ceva cu implicatii mult mai practice. Da in fine...presupun ca nu o sa stim niciodata adevaratele dedesubturi ale unor proiecte de genul asta.
 

DeletedUser12563

Fraţilor eu nu înţeleg de ce toţi consideră acest experiment atât de straşnic.. Am făcut şi eu vreo câteva glume, dar văd că am fost luat în serios)) Dacă vorbim serios atunci aşa să fie.
Deşi eu nu am cunoştinţe în domeniu, din informaţia citită despre LHC mi-am făcut următoarele concluzii:
1. Experimentul decurge normal, omenirea are tehnologii noi, şi progresul face o săritură enormă;
2. Experimentul decurge normal, dar nu aduce rezultatul dorit, atunci avem timp pierdut şi în juru la 5 mlrd de euro aruncaţi pe vânt, dar avem experienţă şi ştim că aşa cum s-a făcut nu se face;
3. Big Bang întradevăr se poate de imitat cu acest aparat, dar explozia nu a fost calculată corect, atunci avem o gaură neagră în centru sitemului solar şi de a vorbi de jertfe şi bani în acest caz e absurd)))
 

DeletedUser

Ce vă tot ciondăniţi fără noimă? Trebuie să fii cumpătat, mergi la biserică şi ceri iertare lui Dumnezeu ca să fii curat în ziua respectivă.
Citiţi Biblia şi faceţi doar cele de cuviinţă! Dacă aveţi prea multe îndoieli citiţi Apocalipsa şi convigeţi-vă, dacă doar asta vă interesează
 

DeletedUser

io unu o sa fiu inconjurat de beri, uischiuri si suedeze... asa sa imi ajute LHC!
 

DeletedUser12196

eeeeeeeeeeeeheeeeeeeeeeeeeeeei,la aproape un an (ce vremuri domnule,ma certam cu drackon si-i dedicam melodii pe radio net:D)ce credeti ca s-a intamplat?
personal imi doresc ca acest experiment sa fi continuat pentru ca revelatia trebuie sa vina .trebuie sa spunem adio atator milenii de teama si ura .
 

DeletedUser

nu aveti motive de ingrijorare deoarece micro-gaurile negre create de experiement au o durata de viata foarte scurta, deci nu se poate pune problema unei gauri in centrul sistemului solar, oricum, centrul sistemului solar- planetar de fapt- este soarele
 

DeletedUser

Am o idee ca sa mai lungim timpul.Ce ipoteza aveti voi despre gaurile negre ?
 

DeletedUser

gaurile negre sunt fenomene naturale sau cosmice care sunt, de fapt, extra-cosmice si non-naturale. de ce? pentru ca universul este un continuum spatio-temporal, iar gaurile negre, desi interactioneaza asupra materiei si a energiei aflate in spatiu-timp, sunt situate in afara lui. ele se formeaza ca urmare a unui proces cosmic suficient de violent incat sa distruga textura spatio-temporala. astfel de procese sunt colapsurile gravitationale ale stelelor. o stea de masa medie sau mare, intr-o faza avansata a evolutiei sale, in lipsa combustibilului necesar pentru continuarea proceselor termonucleare, de fuziune a unui element intr-altul, poate sa intre in colaps gravitational. principiul de functionare al unei stele este relativ simplu. initial, toate stelele contineau cu precadere hidrogen, cel mai usor element chimic, care era si elementul cel mai raspandit la inceputurile universului. prin fuziunea nucleara, 4 protoni de hidrogen erau transformati intr-un proton de heliu, iar surplusul de masa al hidrogenului- deoarece 4 protoni de hidrogen sunt putin mai masivi decat un proton de heliu- era transformat in energie, energia fantastica degajata de o stea. odata cu epuizarea rezervelor de hidrogen o stea trece din cea mai lunga etapa a evolutiei sale- secventa principala- in faza finala. aici heliul, ramanand elementul cel raspandit in compozitia stelara, este fuzionat in carbon. dupa ce se epuizeaza si rezervele de carbon se trece la arderea neonului, oxigenului, siliciului. astfel putem spune ca stelele sunt corpurile care au creat planetele- prin expulzarea straturilor exterioare ale atmosferei lor- si au difuzat toate elementele chimice in univers- ele sunt adevaratele creatoare ale formei actuale a materiei din univers: toate elementele chimice de pe pamant s-au gasit candva, intr-o alta stare de agregare, pe soare. insa nu toate stelele trec cu bine peste aceste momente nodale, momente cand, epuizandu-se rezervele elementului predominant si utilizat la fuziunea nucleara, se trece in mod natural la fuzionarea urmatorului element din punct de vedere al masei si, implicit, al prezentei sale in compozitia stelara. mai exact, exista un moment critic cand steaua se contracta crescandu-si densitatea si temperatura, insa pierzand din masa, straturile periferice ale atmosferei ei sunt expulzate in exterior, tocmai ca urmare a contractiei gravitationale, daca temperatura creste suficient de mult, se poate trece la fuzionarea altui element, daca nu, contractia gravitationala continua pana cand are loc un colaps gravitational prin care se produce o gaura neagra. gaurile negre sunt concentrari ale materiei deosebit de mari care curbeaza pana la penetrare structura spatio-temporala. cele mai multe dintre stele, prin pierderile de materie si suplimentarile de densitate succesive reusesc sa depaseasca momentele critice devenind supernove, pitice albe sau chiar continuandu-si existenta ca stele "tipice". insa mai devreme sau mai tarziu, o stea care a depasit mai multe momente critice si care si-a pastrat suficienta masa- deci care de la inceput a avut o masa considerabila, caci altfel nu ar fi trecut peste mai multe faze- se va gasi in imposibilitatea de a genera o temperatura suficient de mare prin pierderea de masa si cresterea densitatii incat va imploda dand nastere unei gauri negre. iar gaurile negre nu fac altceva decat sa absoarba materia si energia din universul limitrof lor. ele au o forta de atractie foarte mare avand , datorita acestui lucru, si un rol esential in stabilitatea universului. se presupune ca fiecare galaxie are in centrul ei o gaura neagra, formata in perioade mai timpurii ale universului, prin colapsul unor stele, iar aceasta imprima intregii materii galactice miscarea quasi-circulara fata de centru si determina stabilitatea materiei galactice astfel incat aglomerari mari de materie de tipul galaxiilor pot exista intr-o forma unitara.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ar mai fi de adaugat faptul ca gaurile negre sunt ilustrarile cele mai pregnante ale efectelor gravitatiei asupra tesaturii spatiu-timp. orice corp care poseda gravitatie, cum e cazul si al planetelor, deformeaza structura spatio-temporala determinand corpurile mai usoare, aflate in vecinatatea lui, sa i se circumscrie pe diferite orbite. gravitatia are efecte profunde asupra materiei ai a energiei. insa un fenomen care poseda o forta gravitationala atat de mare incat distruge, practic, corpul din care s-a originat, recte steaua, si penetreaza spatiul-timp, va avea efectele cele mai exemplare asupra zonei spatio-temporale inconjuratoare. astfel, corpurile care vor intra pe orbita unei gauri negre vor fi conditionate sa se deplaseze orbital cu viteza luminii fara a avea posibilitatea de a parasi orbita din ergosfera gaurii negre decat daca ar dezvolta o viteza super-luminica. corpurile si energia care vor fi absorbite de gaura neagra vor disparea, efectiv, din compozitia universului, singura modalitate de a estima cuantumul de materie si de energie absorbit de o gaura neagra este observarea acesteia, inclusiv cunoasterea procesului formarii ei, apropiindu-se de gaura neagra corpurile capata viteze superioare celei a luminii si incep sa sfideze legile cosmosului, asa cum sunt ele cunoscute. Ca atare, nu exista modalitati de a impiedica o gaura neagra sa absoarba materie si energie- o ipotetica nava spatiala ar trebui sa dezvolte viteze super-luminice progresive pentru a putea evada din ergosfera unei gauri negre. Implicit, timpul cunoaste modificari la astfel de viteze, el se scurge mult mai lent, incat, pentru un observator exterior absorbtia unui corp de o gaura neagra dureaza virtual infinit.
Ceea ce trebuie clarificat este faptul ca gaurile negre sunt fenomene compatibile cu forma actuala a universului si nu exceptii patologice. cat timp materia cosmica are o continua tendinta centrifuga fata de locul exploziei initiale care ar fi stat la originea universului, ea distantandu-se atat fata de locul big bang-ului, dar si dispersandu-se, galaxiile devenind tot mai indepartate una fata de alta, ceea ce mentine coeziunea unor parti de materie sunt tocmai gaurile negre- cat timp materia si energia se afla pe oribita unei gauri negre ea nu va fi devorata de catre aceasta, desi, bineinteles, s-au observat situatii, ca in cazul quasar-ilor, in care o gaura neagra supermasiva absorbe fragmente masive dintr-o galaxie determinand efecte vizuale spectaculoase
 
Sus