Experimentul de la Geneva

DeletedUser13067

rautate!
eu am zis ce scrie in acea carte si ce au zis oamenii-stramosii nostrii. nu e vina mea ca suntem un popor crestin
 

DeletedUser

rautate!
eu am zis ce scrie in acea carte si ce au zis oamenii-stramosii nostrii. nu e vina mea ca suntem un popor crestin

si tu de unde stii ce-or zis stramosii nostrii ? aaa...ai citit din carti...si totusi...cum poti avea incredere intr-o bucata de hartie ?:)
 

DeletedUser

v3rra, daca tot poporul o sa se duca rand pe rand sa se arunce de pe pod in Dunare, o sa il urmezi, sa fi in rand cu poporul? :)
 

DeletedUser

Nu, dar as incerca sa ii conving sa nu faca asta:D

Acelasi lucru poti sa faci si cu tine si credinta. Nu inseamna ca daca 99% din popor e crestin tu nu ai mai putea alege.

Deja e urat ca vorbim de credinta si de alea si nu e legat de topic. Ma retrag in intuneric. :)
 

DeletedUser13067

Acelasi lucru poti sa faci si cu tine si credinta. Nu inseamna ca daca 99% din popor e crestin tu nu ai mai putea alege.

Deja e urat ca vorbim de credinta si de alea si nu e legat de topic. Ma retrag in intuneric. :)

Nu imi voi nega niciodata orientarea spirituala :D
 

DeletedUser

N-am absolut nimic cu tine. :)
asta este si mai grav.

cum naiba de toate discutiile stiintifice ajung la religie? sa-i ardem pe rug pe nemernici!!!
io la crede si nu cerceta am una mai simpla: daca io va zic ca is trimisu' lu al de sus pe pamant, ma credeti sa ma bagati la veseli?
 

DeletedUser13067

asta este si mai grav.

cum naiba de toate discutiile stiintifice ajung la religie? sa-i ardem pe rug pe nemernici!!!
io la crede si nu cerceta am una mai simpla: daca io va zic ca is trimisu' lu al de sus pe pamant, ma credeti sa ma bagati la veseli?

nu:))) nici chiar asa
 

DeletedUser

nu:))) nici chiar asa

adica: hai sa respectam religia, dar nu mai pe alocuri si din cand in cand. sau ca aia... egalitate, da io is mai egal decat tine. adica ce am zis io de la inceput. ipocrizie, mica, dar tot ipocrizie se numeste. anumite lucruri le credem, anumite le cercetam, anumite le bagam la zdup.
 

DeletedUser13067

adica: hai sa respectam religia, dar nu mai pe alocuri si din cand in cand. sau ca aia... egalitate, da io is mai egal decat tine. adica ce am zis io de la inceput. ipocrizie, mica, dar tot ipocrizie se numeste. anumite lucruri le credem, anumite le cercetam, anumite le bagam la zdup.

ipocrizie din partea mea? de ce? una e sa cred ce spune sfanta carte si alta e sa cred ce spune un muritor de rand...
si ideea de "eu sunt profetul" ... aici fiecare va crede cum va simti....
cred ca se simt aceste lucruri...
nu am citit Biblia, decat in anumite paragrafe, nu merg saptamanal la biserica, dar am credinta mea... Poate ca mediul in care am crescut m-a silit sa fiu asa... Depinde de fiecare om cum percepe credinta si voia lui Dumnezeu. Iar eu acum prefer sa inchid acest subiect, cel putin din punctul meu de vedere...
 

DeletedUser

nu am zis ipocrizie din partea ta, nu te cunosc si nu imi permit sa trag concluzii :eek:. ci din partea religiei, bibliei si bisericii. dupa cu am mai zis, credinta este ceva ce trebuie simtit, nu practicat sau bagat cu forta in oameni.
 
Sus