Harta L4

DeletedUser

bine mai pisoiule Tom,totusi Jerry e cam viclean vezi sa nu te prinda el in capcana,si vezi ca mai sunt si caini,Spike sta la panda sa vada daca il trezesti pe ala micu' :)
 

DeletedUser

Am trait sa o vad si pe asta... se discuta despre o posibila alianta intre TRX si MaSoN :)

Au fost extrem de multe discutii si contre intre membrii celor doua triburi. Fiecare la randul lui a incercat sa justifice de ce e celalalt pe primul loc... si inca se discuta despre posibile decaderi si despre posibile razboaie si se dau pronosticuri :)

Parerea mea este ca strategic, o viitoare colaborare intre cele doua triburi este ar putea elimina restul triburilor mari de pe L4, nu doar trepadusii.
Eu spun ca deocamdata orgoliile sunt mari si cel putin pentru inca o perioada cele doua triburi se vor ignora (cum spunea si cineva inaintea mea)... pana se va stabili o formula completa a ambelor triburi pe K45.
Dupa aia... orice este posibil :)
 

DeletedUser

o alianta intre ele ar distruge lumea 4 (cred ca o gramada de insi ar da delete account)......insa aceste triburi se bat pentru primele 2 locuri.....si cea mai buna metoda si rapida sa urci e sa iei din satele tribului de deasupra ta....
 

DeletedUser

o alianta intre ele ar distruge lumea 4 (cred ca o gramada de insi ar da delete account)......insa aceste triburi se bat pentru primele 2 locuri.....si cea mai buna metoda si rapida sa urci e sa iei din satele tribului de deasupra ta....

Nu inteleg cum ar putea o astfel de alianta sa distruga lumea 4. Adica pe mine, jucator in R4B, trib situat la nord de TRX, cu ce m-ar afecta aceasta alianta? Ei bine, cu absolut nimic! In cazul unui razboi cu TRX, Mason ce credeti ca ar putea sa faca? :) Credeti ca vor trimite sprijin sau atacuri pana pe k24, k23 sau k33? :):) La fel de mult (adica deloc) va fi afectat, de exemplu si tribul DTR, situat la sud de Mason. In eventualitatea unei aliante intre Mason si TRX, acestia mai mult ca sigur nu vor fi atacati de TRX din simplul motiv ca-i despart doua continente. Un alt exemplu de trib care nu va fi afectat de o asemenea alianta este tribul »ender. Ei nici macar nu au o granita comuna solida cu niciunul din cele doua triburi!
Familii puternice sunt pe lumea 4 si totusi nu fac mare lucru. Eu sunt de parere ca putem dormi linistiti, o alianta intre Mason si TRX nu ar afecta pe prea multa lume ci doar triburile centrale, cum ar fi RE sau TNT, triburi cu care acestea au granita comuna. Deci, nu va agitati! Deocamdata lasati lamele si alte obiecte ascutite deoparte!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6604

tu care crezi ca ar fi directia de expansiune in cazul in care vor deveni o familie ?? avand in vedere ca mijlocul hartii le va apartine si vor avea spatele asigurat ??De dat jos nimeni nu o sa ii mai poata da jos, iar triburile puternice de la margine nu vor putea sa le faca fata indiferent ca sunt atacati doar de un singur trib din familia TRX - »Mason.Uitate pe harta si observa distributia triburilor pe harta L4 si o sa vezi de ce am dreptate.
O alianta intre familiile TRX - »Mason nu e de dorit pentru L4, iar un razboi intre ele ar duce la decaderea ambelor triburi, ei trebuie sa decida daca vor sa domine L4 sau sa pice amandoua( ma refer doar la caderea din clasament, nu la desfiintarea triburilor).
 

DeletedUser

tu care crezi ca ar fi directia de expansiune in cazul in care vor deveni o familie ?? avand in vedere ca mijlocul hartii le va apartine si vor avea spatele asigurat ??De dat jos nimeni nu o sa ii mai poata da jos, iar triburile puternice de la margine nu vor putea sa le faca fata indiferent ca sunt atacati doar de un singur trib din familia TRX - »Mason.Uitate pe harta si observa distributia triburilor pe harta L4 si o sa vezi de ce am dreptate.
O alianta intre familiile TRX - »Mason nu e de dorit pentru L4, iar un razboi intre ele ar duce la decaderea ambelor triburi, ei trebuie sa decida daca vor sa domine L4 sau sa pice amandoua( ma refer doar la caderea din clasament, nu la desfiintarea triburilor).

Tot ce am spus mai sus, am spus cu harta in fata. Pentru mine nu conteaza in niciun fel daca TRX ma ataca si are alianta sau nu cu Mason. Intelegi ce vreau sa zic?
Mult mai interesata mi se pare evolutia familiei Spread The Fear Union, care controleaza toata partea de SV a lumii si este formata din triburile de pe locurile 3, 4, 11 si 12. Cred ca ei ar avea mai multe sanse sa domine lumea.
 

DeletedUser6604

care crezi ca or sa fie castigatori dintre cele doua tabere daca fac familie TRX cu »Mason ??
Rosu = familiile »Mason si TRX cu tot cu academii
Albastru = Familia STFU cu tot cu academii


image.php
 

DeletedUser

Sincer, eu cred ca in cele din urma, familia STFU ar avea castig de cauza pentru ca in lupta cu Mason ar detine superioritate numerica iar lupta cu TRX ar fi echilibrata. Bineinteles ca aici ar interveni detaliile, organizarea triburilor combatante, colaborarea dintre membrii triburilor, etc.
Oricum, ce discutam noi aici, deocamdata, e de domeniul fantasticului! :):)
 

DeletedUser

superioritatea numerica nu conteaza,degeaba ai 200 de membri daca nu stiu sa se coordoneze intre ei
 

DeletedUser

Sincer, eu cred ca in cele din urma, familia STFU ar avea castig de cauza pentru ca in lupta cu Mason ar detine superioritate numerica iar lupta cu TRX ar fi echilibrata. Bineinteles ca aici ar interveni detaliile, organizarea triburilor combatante, colaborarea dintre membrii triburilor, etc.
Oricum, ce discutam noi aici, deocamdata, e de domeniul fantasticului! :):)


..dupa cum apare HARTA facuta de colegul Cocoviteazul fara nici o suparare..Obsev niste avanposturi alea familiilor TRX si MASON in interiorul familiei STFU care le vor tine blocate multe trupe celor din jur fara a sprijinii granitzele cu TRX si MASON...

MASON o fi el trib fara superioritate numerica dar au granitza redusa-relativ cu STFU care o pot ermetiza lejer si vor "recruta" multe sate de la STFU..

TRX granitza redusa-relativ cu STFU, granitza care la potentialul lor o vor ermetiza lejer si se vor lua si ei de "recrutat"ate lejer de la STFU..

STFU unde isi vor directziona apararea la grantza cu MASON..??...cu TRX???,.,.,. sau in jurul acelor adevarate cuiburi de viespii care sunt destule in interiorul familiiei lor..:)))

..in cel mult 2-3 luni vor pierde STFU mult teren.,.,
 

DeletedUser

In mod normal, jucatorii ramasi in joc in acest moment ar trebui sa aiba ceva experienta acumulata...

Indradevar multi au capaptat experienta, dar inca mai sunt destui care inca nu stiu cum se "mananca" jocul


Aici sunt multe triburi care nu apar pe harta si nu au inca nici o relatie cu cele 2 familii. Aici se va face diferenta, depinde cum isi vor juca cartea aceste triburi
 

DeletedUser6604

e simplu, intre cele 3 familii nu ai sanse, asa ca vor trebui sa fuzioneze. Cele din centru cu familia TRX sau familia »Mason ( nu de alta dar sa fii inconjurat de astea 2 familii nu cred ca da bine la supravietuire ). Iar restul vor fi doar pierderi colaterale.
Oricum ce vorbim aici cred ca e de domeniul fantasticului pe moment si ca am inceput sa "o luam pe aratura" rau de tot.
 

DeletedUser

..dupa cum apare HARTA facuta de colegul Cocoviteazul fara nici o suparare..Obsev niste avanposturi alea familiilor TRX si MASON in interiorul familiei STFU care le vor tine blocate multe trupe celor din jur fara a sprijinii granitzele cu TRX si MASON...

MASON o fi el trib fara superioritate numerica dar au granitza redusa-relativ cu STFU care o pot ermetiza lejer si vor "recruta" multe sate de la STFU..

TRX granitza redusa-relativ cu STFU, granitza care la potentialul lor o vor ermetiza lejer si se vor lua si ei de "recrutat"ate lejer de la STFU..

STFU unde isi vor directziona apararea la grantza cu MASON..??...cu TRX???,.,.,. sau in jurul acelor adevarate cuiburi de viespii care sunt destule in interiorul familiiei lor..:)))

..in cel mult 2-3 luni vor pierde STFU mult teren.,.,

Hai sa fim seriosi! Avanposturile tribului TRX in interiorul familiei STFU sunt... fara sens, la fel cum erau si cele din interiorul tribului NWO (ma refer la fostul BaU, care a intrat la voi). Din cate stiu eu, acolo ati pierdut o groaza de trupe de aparare si cand ati vazut ca nu aveti sorti de izbanda ati renuntat la acei jucatori. Nu am dreptate?

Vorbesti despre familia STFU ca si cum ar fi o adunatura de tantalai care doar ar sta si v-ar privi in timp ce voi le luati satele.

Nu vreau sa fiu rau, insa cred ca esti putin subiectiv. Sa nu uitam, esti, totusi in TRX! :) Pe de alta parte eu nu sunt in niciunul dintre cele doua triburi si mai mult, nu cunosc pe nimeni din familia STFU in timp ce in TRX am cativa prieteni buni pe care ii cunosc personal. Deci, cred ca sunt obiectiv atunci cand spun ca familia STFU ar avea mai multe sanse intr-o astfel de confruntare.
 

DeletedUser

e simplu, intre cele 3 familii nu ai sanse, asa ca vor trebui sa fuzioneze. Cele din centru cu familia TRX sau familia »Mason ( nu de alta dar sa fii inconjurat de astea 2 familii nu cred ca da bine la supravietuire ). Iar restul vor fi doar pierderi colaterale.
Oricum ce vorbim aici cred ca e de domeniul fantasticului pe moment si ca am inceput sa "o luam pe aratura" rau de tot.

Ai dreptate, ne-am cam indepartat de subiect. Nu mai pune nimeni o harta cu primele 10 triburi si academiile lor?
 

DeletedUser4838

Cateva comentarii pe prima Harta:
Intre timp Gordon si DMU au cam disparut, trebuia adaugata familia noastra, Emperors Sanctuary si se vedea izolarea familiei ~NOA~.

Comentariile pe a doua harta sunt inutile, harta e inutila. Nu am purtat niciodata discutii cu TRX despre atacuri asupra STFU - Nici nu cred ca se va aduce in discutie asta. Oricum e aiurea tot ce se discuta aici.
 

DeletedUser

In ceea ce priveste STFU, nu pot vorbi pentru intreaga familie, dar acele "avanposturi" sunt tribul PHX. Dupa iesirea PHX din familia STFU, acestia au intrat in familie cu TRX.

Ceea ce vedeti acolo cu rosu, in interiorul familiei STFU, sunt ceea ce a mai ramas din PHX dupa declararea razboiului contra ender. Ultima oara cand am verificat, dintr-un trib de 190 de membri au ramas aproximativ 50. Acele asa zise "avanposturi", cred eu, sunt ultimele bastioane de aparare ale PHX-ului.

In ceea ce priveste un razboi TRX+MaSoN vs STFU, cred ca problema ar fi asemanatoare cu eventualitatea oricarei alte combinatii intre familiile care s-ar razboi: STFU are o structura destul ce compacta, iar razboiul ar fi blocat pe granitele tribului, care pot fi intarite de cei din mijloc. Cred ca am asista doar la o pierdere imensa si complet inutila de trupe, in cazul in care familia s-ar organiza in asa fel incat granitele sa fie securizate. Lucru valabil probabil si pentru celelalte doua familii.

Pot sa asigur persoana care a pus la indoiala experienta jucatorilor din familie, ca, desi exista exceptii de la aceasta regula, majoritatea jucatorilor din STFU a trecut prin experienta razboiului si va sti sa se organizeze in eventualitatea unui conflict de o asemenea anvergura.

Iar motivul pentru care exista impresia ca pe L4 nu se face nimic...zic eu, este din cauza vitezei lumii. La viteza 1 nu te poti astepta la evenimente care sa schimbe fata lumii 4 in decurs de cateva saptamani.
 

DeletedUser

Iar motivul pentru care exista impresia ca pe L4 nu se face nimic...zic eu, este din cauza vitezei lumii. La viteza 1 nu te poti astepta la evenimente care sa schimbe fata lumii 4 in decurs de cateva saptamani.

Viteza intradevar este mica pentru schimbari atat de bruste.......


Impresia mea e ca nu prea conteaza ce se scrie aici, pt ca foarte putini membri au cont pe extern........si pana la urma ei vor fi vei care vor decide........binenteles daca se aplica macar cateva ideii de democratie
 
Sus