Intrebare model defensiv

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser

Cea mai buna metoda de aparare e un sat stacked. Ca asa in final depinde si de modul cum construieste trupele cel care te ataca.

o rugaminte... te rog sa folosesti termeni pe intelesul tuturor. sa nu uitam ca aceasta rubrica se adreseaza in special incepatorilor. si pentru ei termenii ca "dodge", "stacked", "spear", si altii de gen mai rau ii incurca.

p.s. tu esti clona lui open mind? :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ce il mai innebuniti pe om ..de la o simpla intrebare pana unde s`a ajuns

@godefroy:incearca sa folosesti apararea data de many dar dupa opinia mea in loc de spioni mai degraba recrutezi arcuri sau CG ... cum a spus si j123 e mai eficient sa ai sate specializate
 

DeletedUser

eu am pus o aparare in functie de apararea data de el...nu am zis ca eu fac atitia spioni pe fiecare sat...prefer satele specializate de spioni...aparare buna zic eu ca e aceasta:lanci/spade/arcuri in raport 2/1/3+1000 cav grea...
 

DeletedUser

Stai linistit,indiana,nu ma incurca raspunsurile tuturor celor suficient de amabili incat sa-si dea cu parerea,ci dimpotriva,imi ofera o gama variata de solutii,din care o voi alege pe cea optima :).

Cat despre acel sat "stacked",tot nu a spus nimeni ce inseamna,asa ca va rog sa traduceti,daca tot s-a ajuns la folosirea de termeni de specialitate :p
 

DeletedUser

da...intr-o talmacire aproximativa inseamna supraincarcat sau suprapus. insa aici e vorba de cum trebuie sa arate un sat cu trupele proprii in el si nu toate trupele tribului adunate intr-un singur sat.
 

DeletedUser

Stacked= amplasasea a cat mai multor trupe de aparare pentru a micsora pierderile in fata unui/unor atacuri.
 

DeletedUser17342

-foarte putina lume pune accent pe arcasii calare, singura arma eficienta impotriva arcasilor pedestri.

ai dreptate in totalitate, DAR, oricum nu sunt atat de puternici precum se crede. aici ma refer intr-un atac ce ajunge pe un sat diversificat de aparare. oricum, parerea mea, folosirea excesiva a cal. arcasi e o greseala. prefer oricand usorii(in numar mare) in fata cal. arcasi (in numar mare)
 

DeletedUser

Nu-i nici o problema...probabil ai jucat si pe .net si de acolo te-ai molipsit cu terminologie originala :p
 

DeletedUser5809

Sincer, iti recomand 2 metode sa construiesti, dar asta cand ai mai multe sate:
1)
5000 lanci
5000 arcasi
500 spioni
1600 cav grea
De ce asa, se construieste mai repede, plus, neavand spade, cand trimiti suportul, ajung mai repede, spadele avand cel mai mare timp de parcurgere al unui camp, din toate unitatile defensive.Plus, avand mai multe sate asa, cei 1600 de cav grea pot sa actioneze ca suport rapid, pana ajunge si restul de deffence.

2)Cam aprox (depinde cum construiesti si satul):
5000 lanci
10000 spada
500 spioni
5000 arcasi

Iti trebuie foarte mult timp sa construiesti atat, cam 39 de zile parca, din cate stiu eu, fatza de aprox 28-30 cat e la primul. Aceasta varianta iti ofera cu 20% mai multa aparare ca cea de sus, dar timpul de constructie si faptul ca ai spade si dureaza pana ajunge suportul in satul unde vrei, cam naspa.
Deci sincer, construieste un sat asa, unu asa, cand iti aperi un sat, pui un sat din varianta 1 si unu din varianta 2, si ai maximum de eficienta in defensiva:D

Daca tot am postat ceva, sa zic si ceva constructiv:D
 

DeletedUser6558

Eu cred ca lănci+săbii 10k+10k e cel mai bun. Arcaşii , prea scumpi şi greu de făcut. Şi vulnerabili la arcaşii călare. Eu foloseam totdeauna arcaşi călare.
 

DeletedUser

Eu cred ca lănci+săbii 10k+10k e cel mai bun. Arcaşii , prea scumpi şi greu de făcut. Şi vulnerabili la arcaşii călare. Eu foloseam totdeauna arcaşi călare.

tu da dar din 10 ma intreb cati folosesc arcasi calareti? si eu folosesc cam 400 in atac deoarece in lumile avansate apararea fara arcuri nu prea exista
 

DeletedUser6558

Eu pe atac aveam aprox. 1500-1700 cav. uşoară, tot atâţia arcaşi călare şi restul topoare, nu mai ştiu câte, vreo 4000 cred.
 

DeletedUser17342

eu merg pe 2 principii de baza:

un mod de sat de atac pentru NOOBI si un mod de sat de atac pentru jucatori buni :))(ma refer la stilul de a-si construi defensivele) bine pe langa satele specializate si tot tacamul.
 

DeletedUser

Va multumesc tuturor pentru amabilitatea de care ati dovada raspunzandu-mi la intrebare.In mod sigur imi voi constitui o defensiva buna,dupa ce compilez toate sfaturile voastre si le aplic la situatia mea(zona de pozitionare pe harta,apropierea de colegii de trib si gradul de pericol reprezentat de potentialii inamici).Urez mult succes tuturor,atat in viata reala,cat si in joc :).
 

DeletedUser

din cate am priceput eu o batalie se desfasoara simplificat cam asa.
sa zicem 100 cav usori si 200 topoare contra 300 lancii, 300 spade. se vor infrunta 50 usori cu 150 lancii, 50 usori cu 150 spade, 100 topoare cu 150 lancii, 100 topoare cu 150 spade. supravietuitorii primei runde se vor imperechea din nou (daca e cazul) pana ramane un invingator final.

fac acum o scurta analiza a arcasilor:

arcasii pedestrii sunt foarte buni in lupta impotriva cavalerie usoare si a infanteriei atacatoare dar sunt foarte slabi in fata arcasilor calare.

acum sa revenim la arcasii calare. dupa cum bine stim multi dintre noi, multi jucatori evita sa faca prea multi arcasi calareti din diferite motive: durata mare de fabricatie, scumpi, atac 120 fata de 130 cavaleria usoara.
in atac se vor imparti proportional cu fiecare trupa defensiva. in consecinta pentru lupta directa arcasi calare-arcasi pedestri vor ramane foarte putini arcasi aparatori.
iar o simulare fara zid si cu moral 100 arata cam asa:

Agresor Unităţi: 0 0 0 0 0 0 100 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 100 0 0 0 0 0
Apărător Unităţi: 0 0 0 2395 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 2395 0 0 0 0 0 0 0 0

deci 100 de arcasi calare pot omori aproape 2400 de arcasi pedestri (1200 la zid 20). si tinand cont ca acesti pedestri sunt deosebit de eficienti in lupta contra celorlalte trupe atacatoare, rezulta o paguba deosebit de importanta pentru aparator. facand atata paguba intr-un adversar periculos pentru celelalte trupe de atac, in rundele viitoare sau la urmatoarele atacuri le va fi mult mai usor cavaleriei si topoarelor sa scape de lancieri si sabii.
acum se pune problema cati arcasi calare sa fie intr-un sat de atac. eu cred ca daca se ataca un sat care nu este blindat 5-600 sunt suficienti. (daca sunt trupe atacatoare in exces nu vor avea un efect prea mare in balanta bataliei; deci ne trebuie exact atati arcasi cat sa faca paguba maxima). dar intr-un sat blindat, dupa parerea mea, cel mai bine este ca primele sate care ajung la tinta sa aiba cel putin 500 de berbeci si minim 1000 de arcasi calare.

concluzia mea este urmatoarea: intrucat multi evita sa faca arcasi consider ca obligatoriu in fiecare sat de atac trebuie sa existe arcasi calare cel putin 500 si in fiecare sat defensiv trebuie facuti cat mai multi arcasi tocmai din considerentul ca sunt niste sate atipice si vor ataca sau vor fi atacate de niste sate tipice ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

trebuie privit si din alte puncte de vedere. calaretii arcasi sunt omorati de 3 unitati defensive FOARTE intalnite in satele de aparere: spade, grei si catapulte

oricum sunt de acord cu tine asupra numarului, dar mai mult de 1000 sa zicem ar fi exagerare inutila.

incearca sa bagi in simulator un sat cu 2 ferme de aparare full sa zicem. si baga atacuri specializate doar pe o singura arma. sa vezi eficienta fiecarei unitati de atac asa ca o idee in fata unui sat 'semi-blidat' pentru o lume aflata la inceput . bineinteles ca apararea ramane identica in toate simularile. si, apoi poti sa schimbi tipurile de aparare
 

DeletedUser

pai ferma full a ta sunt convins ca difera ferma full a mea. iar algoritmul luptei e mult mai complicat decat regula de 3 simpla.
in alta ordine de idei fiecare trupa atacatoare este omorata de cele 3 unitati defensive cele mai intlnite. dupa cum bine stim, orice trupa are puncte forte si puncte slabe. insa e bine ca am cazut de acord asupra numarului de arcasi calare necesari in primele atacuri pentru omorarea inamicului public "arcasul pedestru" (o trupa foarte eficienta in aparare in fata celorlalte trupe de atac). cat despre simulari, am tot facut de cativa ani de zile ;)

p.s. catapultele au valoare mare in defensiva doar pe lumile noi, mai ales insotite de paladinul echipat cu artefactul corespunzator. dar pana trimiti catapulte sprijin face vrabia pui. iar de cele mai multe ori conteza mai mult viteza trupelor decat puterea lor de lupta.
eu am jucat doar pe lumile vechi si nu am facut catapulte decat in cazuri disperate cand trebuia umpluta repede ferma.

p.p.s. referitor la simulari: un sat de atac numai cu cavalerie usoara face mai multe pagube pe un sat standard de aparare decat unul format din cavalerie usoara si topoare.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus