Intrebare model defensiv

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser17342

total de acord cu tine. stiu si cu algoritmii luptei la ce te referi. au fost dezbatute subiectele astea foarte intens o data cu aparitia primelor lumi la noi.

aia era ideea de fapt de la p.p.s. dar trebuia lasata sa fie descoperita :p . si depaseste chiar si unul format doar din CA. bine oricum astea sunt asa mici subtilitati ale jocului. oricum pe lumile cu arme ai avantaje si mai mari pentru a face sate de genu. singurul MARE dezavantaj e timpul de productie
 

DeletedUser

de asta ce ziceti?


1 catapulta = 100 defensiva

2630 catapulte = 263.000 defensiva

2630 catapulte + 1 paladin (cu flama in mana) = 2.630.000 defensiva
 

DeletedUser

pai e ce ziceam eu...e valabil numai pentru lumile mai mari de 10.

catapultele au valoare mare in defensiva doar pe lumile noi, mai ales insotite de paladinul echipat cu artefactul corespunzator.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

simulatorul zice altceva! :confused:

Uita-te mai bine:

Pune 100 catapulte in defensiva si 1000 topoare in atac si calculeaza separat, cu flama si fara flama apoi (noroc 0%):

Fara flama:

1000 topoare
125 distruse

100 catapulte
100 distruse

Cu flama:

1000 topoare
1000 distruse

100 catapulte
25 distruse

:)
 

DeletedUser

si mai spunetii ca asta numai incepand cu L10 :) pe lumile celelalte care au camera de arme nu se aplica acest bonus asupra paladinului
 

DeletedUser

intrebare:
sunt utile, totusi catapultele pe un sat defensiv? (paladin cu flama, desigur)
eu am incercat sa pun cateva (200) de exemplu intr-un sat de aparare si nu m-au dezamagit inca...:p
 

DeletedUser29094

Pai da, eu folosesc 50, poate ca-s prea putine.
Depinde ce configuratie ai la cladiri.
Aparare in general, eu folosesc
3500 spade
3500 lanci
3500 arc
1600 cav. grea
50 catapulte

Poate sa-mi zica cineva ceva mai bun, daca se poate?
 

DeletedUser

intrebare:
sunt utile, totusi catapultele pe un sat defensiv? (paladin cu flama, desigur)
eu am incercat sa pun cateva (200) de exemplu intr-un sat de aparare si nu m-au dezamagit inca...:p

pe lumile unde au bonusul special da .. sa zicem ca ai paladinul pe granita si peste noapte iei un sat in mijlocul dusmanului.. lasand la o parte faptul ca ajunge rapid la destinatie ,puterea de lupta este foarte mare iar la atacuri de la n ore distanta sa trimiti 4-5 sate de catapulte pe satul atacat + paladin atacurile sunt egale cu 0 ... pe lumile unde exista acest bonus nu strica cateva sate numai de catapulte
 

DeletedUser

sa mai vorbesti si cu un prieten sa iti dea 2000 de catapulte cu paladin si flama si plus ce ai tu :))

nici nu ma gandesc
 

DeletedUser11867

nu inteleg ce atata disputa pe tema asta...cand te ataca cineva nu o sa stai sa calculezi care e cea mai buna formula...in final toate formulele sunt bune atata timp cat ai destula aparare...
catapultele au si ele slabiciuni cum ar fi ca trebuie sa fie folosite impreuna cu paladinul...si cum paladinul e unul de jucator....
si cel mai important cand esti in zona de razboi cea mai buna aparare e cea pe care poti sa o faci cel mai rapid...
su pt indiana18 stii gresit...pune intrebarea la suport si o sa vezi...
 

DeletedUser

nu inteleg ce atata disputa pe tema asta...cand te ataca cineva nu o sa stai sa calculezi care e cea mai buna formula...in final toate formulele sunt bune atata timp cat ai destula aparare...
catapultele au si ele slabiciuni cum ar fi ca trebuie sa fie folosite impreuna cu paladinul...si cum paladinul e unul de jucator....
si cel mai important cand esti in zona de razboi cea mai buna aparare e cea pe care poti sa o faci cel mai rapid...
su pt indiana18 stii gresit...pune intrebarea la suport si o sa vezi...

nu joc pe lumi cu paladin dar tot pe forum citeam,acelasi lucru numai ca in loc de flama era halebarda parca
 

DeletedUser

pai da dar are efect la mai multe catapulte deci ai 4360 catapulte cu flama verifica-ti simulatorul :))
 

DeletedUser

simulatorul nu stie sa interpreteze care sunt trupele satului si care sunt primite sprijin. si din cate stiu eu, paladinul nu are efect decat asupra trupelor din satul lui. iar proprietatile paladinilor nu se multiplica ci fiecare actioneaza independent doar asupra trupelor pe care le insoteste.
 

DeletedUser

nici tu nu stii bine...paladinul are efect asupra tuturor trupelor..fie din sat, fie sprijin

un paladin influenteaza un singur rand de unitati...2 paladini cu aceeasi arma nu e indicat, ca doar pentru unul din ei se aplica..in schimb 2 paladini cu 2 arme diferite ajuta, ca deh..
 
Sus