Pastila albastra

  • Autor subiect DeletedUser1079
  • Data de început

DeletedUser1079

Don Balieca, bine te-am regasit, fie si pentru "cateva randuri". Pastila albastra si "Don Balieca si lumea filmului" sunt deja in bookmark. Exact cum spui tu, imi iau de la tine doza zilnica necesara da....fantastic :) Felicitarile mele.
BlooM

Plecăciuni! :)
 

DeletedUser

tipu ** nu iau pastile. decat pealea care ma fac sa visez dar pe lumea online intru cand sunt dreaz si nu prea sunt mult timp ...ma rog ...ca fapt divers ** am intrat sa va zic la toti care stati online sa ma contactati si sa faceti o cerere mare de vise sub forma de pastile ...... mai ** poate va zic cum sa ma contactati (nr se telefon, id) sal oameni online ..
 

DeletedUser1079

Catapultele aruncau vase cu smoala aprinsa de cum se lasase seara. Nu avea cum sa reziste si ultimului asalt. Imi adusesem si patru guvernatori. O sa las unul sa refaca cetatea. Dar intai o sa o fac una cu pamantul. De ce? Pentru ca fara tine, regina mea, lumea asa cum o stiam nu mai exista. Si sper sa gasesc genaralul capabil sa ma faca sa simt si fizic durerea care o simt in inima...
 

DeletedUser1079

Soarele apunea peste intinderea tribului. Trecuse sezonul de lupta. Lasase sabia grea din mana si luase plugul. Pune din nou paine pe masa familiei obtinuta cu sodoarea fruntii lui. De mult nu-si mai vazuse nevasta asa zambitoare. Copiii se jucau toata ziua umpland curtea si casa de rasete vesele si nevinovate. Din cand in cand se mai trezea strangand ceva in mana, tare, scrasnind din dinti, cu gandul departe. Grozaviile razboiului inca il mai bantuiau. Cateodata parca simtea in gura gust de sange. Metalic. Niciodata sangele lui. Acum statea pe prispa casei si privea copacii unduitori in bataia vantului, de un verde din ce in ce mai inchis odata cu coborarea soarelui. "Ce bine e acasa". Din bucataria de vara, in aer liber, se inalta un miros de tocana si mamaliga. "Cu muraturi si vin rosu" gandi instinctiv. La mare distanta fierul se lovea de fier. Caii nechezau. Ordinele se dadeau raspicat, amanunte se stabileau intre comandanti. Maine in zori vor ajunge la destinatie. Micul colt de rai, cu copaci unduitori nu va mai fi niciodata ce a fost.
 

DeletedUser

Nu stiu dc, dar stilul tau de scris imi aduce aminte de un drag scriitor al copilariei mele: Chiril Tricolici. Scria carti de aventura si jur ca ai stilul lui. Multumim mult pt pastilele de descretit fruntea. (http://www.librarie.net/autor/439/Chiril-Tricolici) Sper sa nu considere cineva ca fac reclama, acest link este pus numai cu titlu informativ.

mai degraba seamana cu Mihail Drumes.. si anumite caracterizari de acolo mi se par chiar plagiate. nu este asa...insa ceva este la mijloc , are imaginatie
 

DeletedUser1079

In acelasi loc, in luna mai, a debutat un proiect care se va intine pana anul viitor. Mai multi indivizi, cu aspiratii in ale scrisului, colaboreaza la crearea unei singure povestiri. Lunar, cate unul, duce mai departe povestirea inceputa de predecesori. Am avut privilegiul si onoarea sa fiu primul, cel care alege numele povestirii si da tonul la distractie. Rezultatul nu poate fii decat spectaculos. Asa ca va invit la lectura:
http://fanzin.clubsf.ro/republica/
 
Sus