Pehashics

  • Autor subiect DeletedUser5203
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser9509

nu ma refeream la genul de oftica la care crezi tu,ok sa iti demonstrez ca nu vreau sa devin senior mebru nu mai postez aici,in final nici nu ma intereseaza ce sa intamplat intre triburile despre care se dicuta.ne vedem pe alte topicuri unde e interes comun.
 

DeletedUser

nu ma refeream la genul de oftica la care crezi tu,ok sa iti demonstrez ca nu vreau sa devin senior mebru nu mai postez aici,in final nici nu ma intereseaza ce sa intamplat intre triburile despre care se dicuta.ne vedem pe alte topicuri unde e interes comun.

ai uitat sa inchizi usa din spate dupa ce ai iesit...esti tare amuzant :D ma amuza teribil postarile tale...
 

DeletedUser9509

asta e,usa din spate nu mai exista dupa ce au iesit mai multi ca tine.
 

DeletedUser184

avertisment general

va recomand sa reveniti la subiect - fara devieri majore de la subiect ca se va aplica regulamentul
 

stou

member
Scor reacție
0
Cu toate ca s-ar putea sa fiu judecat dupe cele ce voi spune incontinuare si sa fiu blamat de multi !!!
Omerta are tot sprijinul si respectul din partea Just !!!!
thewarassasin nici voi nu prea a-ti raspuns la mesaj cat timp am fost aliati !!! Si v-ati bagat piciorele in rezervarile noastre ,A-ti luat sate de la noi si nu v-a pasat ori nu ati raspuns,ori am fost tratati de sus cand am facut apel la voi !!!
Dupa ce s-a rupt alianta !!!! parca s-a schimbat placa !!!!!(nu o lua ca pe o lipsa de respect departe de mine gandul asta !!! )
Sa revenim la subiect !!!
Omerta va trai atata timp cat Sorin alias Simavo va juca pe L Clasica !!!!Si cred ca va juca suficient de mult !!!!

L.E:
EDW va suprafietui si el intr-un fel sau altul !!!! Probabil nu ai obs cu cine is in cardasie :)))!!!!!
 
Ultima editare:

DeletedUser

multumim de sustinere tribului JUST , intr-adevar sunt jucatori buni si oameni de onoare :) tot respecul din partea mea si probabil si din partea tribului OMERTA
 

DeletedUser9509

stou,eu nu am primit nici un mesaj,era greu sa controlezi un trib cu 800 de mebrii,daca stiam de anumite mesaje nu se intamplau multe chestii,dar intreaba-ti tu niste membrii cat ia ajutat K.L, cum am spus asta se uita,erau atacati de Omerta si de altii,si nu au pierdut nici 1 sat datorita noua,si asta sa intamplat de nenumarate ori.dar asta e rasplata ce sa faci.
 

DeletedUser

ce sa zik despre K.L ...vai capu vostru mah...cand noi curatam sate si le aduceam adeziunea la 20-25 voi le loati si nu raspundea`ti la msj.....si cand vi sa loat voua un sat pe nedrept tipati ca disperati...uitand ce ia`ti fakt JUST`lui inainte...nare rost mah...n`ai cu cine mah n`ai cu cine... niste....sa nu zik...:))
 

DeletedUser

Stou, nu cred ca este cazul sa mai spun, respectul este reciproc.
La masa de oaspeti a Omertei intotdeauna vor fi bineveniti oamenii.
Fiintele umanoide care nu se incadreaza in categoria membrilor Umanitatii, vor plange mereu la usa noastra si voi ciuguli, necrofilic, niste organe pe care oricum ni le-am fi amputat singuri.
 

DeletedUser

nu stiu daca va prefaceti sau chiar nu intelegeti, dar nu phx v-a atacat, ci adaescu si lady hay, si nu v-au atacat de cand au trecut la noi, doar le-am permis sa continue
daca au atacat si altii de la noi din trib au fost greseli, nu trebuiau sa se bage
simavo, ce face omul cu mana lui stii cum se numeste, nu? si atunci de ce te mai plangi? stii ce are adaescu cu tine si cu omerta

tineati voi linia frontului dintre phx si ec? pe cine? adaescu avea treaba lui cu voi, nu cu phx, zizitop s-a calmat

si nu mai impartiti jigniri voalate in stanga si in dreapta, din fericire nu toti adera la conceptul vostru de onoare
cat de onorabil e sa iti provoci adversarii sa te insulte? nu e impotriva regulamentului, e foarte usor de facut (nu toti au diplome in jocul asta, nu toti au crescut in cartiere selecte), adversarii sunt banati, dar e onorabil?
la fel de onorabil e rupi aliante si pna-uri dupa convenienta, sa iei jucatori de la dusmani si altele asemenea

nimeni n-a zis vreodata ca principiul fundamental al phx e onoarea, n-am zis niciodata ca avem cei mai buni, cei mai inteligenti, cei mai iscusiti sau cei mai culti jucatori, nu am zis vreodata ca phx ar fi un mare proiect unic pe serverul romanesc

suntem doar ceea ce putem castiga si ce putem apara, nimic mai mult
nu jucam pentru laude, onoare sau respect, pentru ce jucam doar noi stim

va mandriti cu onoarea vostra, dar pana acum nu am vazut la voi decat trufie
onoarea nu se declama, cuvintele mestesugite nu va ajuta sa o castigati sau aratati, ea doar exista
nu va mai mandriti atat cu ea si aratati-o in alt fel, nu pe forum, in joc

va complaceti in situatia asta? a rupt phx pna cu voi, nu-i nimic, au aparut 2 insi pe forum, v-au pupat in *** si va simtiti mai bine
nu va obliga onoarea sa detestati linguseala? ciudat, eu asa aveam impresia ca ar trebui sa mearga lucrurile
fiecare cu onoarea lui vad

legat de ce scria rumi, despre colegul pe care era sa-l concedieze pentru mesaje din joc, parerea mea este ca o parte a onoarei e sa-ti aperi colegii si prietenii chiar si atunci cand gresesc, sa-i sustii chiar daca nu esti de acord cu ei, cel putin in fata celorlalti, si eventual sa rezolvi lucrurile in privat (pe scurt trebuia sa-i zici "partii vatamate" ceva de genul "asta e, mai greseste omul/ era nervos, se mai intampla, o sa-si ceara scuze")

si in caz ca va intrebati, n-am primit niciodata ban pentru insulte, si nu am injurat vreodata pe cineva in joc (sau pe forum, pe mess sau mai stiu eu unde), la fel ca voi am obiceiul de a insulta oamenii si de a-i enerva pastrand o limita a decentei
ini displace ceea ce faceti voi si spre deosebire de voi atunci cand fac asta nu ii mai si reclam la suport dupa ce imi raspund asa cum stiu ei mai bine

acum iar apareti 20 de insi si ma insultati cum stiti mai frumos, dar insultele sunt insulte, cu sau fara cuvinte obscene, cu sau fara banare, asta trebuie sa intelegeti
la cum merg lucrurile phx n-o sa piarda razboiul, asa ca mai avem timp sa ne intalnim
poate o sa ne aratati atunci ce inseamna onoarea, e o lectie pe care chiar as vrea s-o invat
pana atunci poate mai invatati si ce inseamna modestia si mai scapati de teatralitate

bafta la joc tuturor

p.s.: in caz ca nu v-a placut post-ul meu (si chiar daca v-a placut) astept atacurile pe adresa 481|568, sau pe orice alt sat din zona (preferabil al ec-ului, ar fi chiar culmea din toate satele de acolo sa-l nimeniti tocmai pe al meu):D
 

DeletedUser

Nu e trufie, este o atitudine naturala. Iarta-ne daca nu stim sa ne exprimam mai mediocru, nu ne sta in fire. Nu avem veleitati de oameni culti, stai linistit, dar nici limba de lemn nu ne place. Eu una, sunt crescuta la margine de Bucuresti, intr-o enclava munctoreasca, scoala nu mi-a placut cine stie ce (in clasa a IX-a am fost exmatriculata pentru chiul, in anul IV de facultate aveam 16 restante etc), prin urmare, am un limbaj mediu si cam atat. La fel sta situatia si la colegii nostri, suntem medii, din foarte multe puncte de vedere.
Cat despre colegul cu pricina, iarta-ma daca subiectivismul nu-mi intuneca celelalte principii, probabil nu detin suficient instinct de conservare al tribului. Da, din pacate, onoarea este foarte importanta pentru mine.

Acesta este un post mai vechi de-ale mele:

Datorita titlului, am inteles ca acest subiect este unul serios. Din cauza asta, am evitat o vreme sa-l citesc, desi un prieten din joc mi-l recomandase. Nu eram in dispozitia de a primi si procesa serios, dar, iata, m-am pus sa-l citesc si am intalnit pareri si viziuni aspura jocului, interesante.

ONOÁRE, (5, 6) onoruri, s.f. 1. Integritate moralã, probitate, corectitudine; demnitate, cinste. ♢ Câmp de onoare = câmp de luptã pe care ºi-au dat viaþa cei care au luptat pentru apãrarea patriei. ♢ Loc. adj. De onoare = a) demn de încredere, cinstit, onest; b) care angajeazã cinstea, demnitatea cuiva; c) onorific. ♢ Expr. Pe cuvântul meu (sau tãu etc.) de onoare sau pe onoarea mea, a ta etc. = formulã folositã pentru a întãri o afirmaþie sau pentru a garanta respectarea unei promisiuni. 2. Reputaþie, prestigiu, faimã, vazã. ♢ Expr. A face (cuiva) onoare = a servi (cuiva) spre laudã, spre falã; a onora. ♦ Mândrie, demnitate. 3. Preþuire deosebitã, consideraþie, respect, stimã. ♢ Gardã de onoare = gardã simbolicã instituitã în semn de respect cu ocazia unei anumite solemnitãþi. (Ieºit din uz) Panou (sau tablou, tabel etc.) de onoare = panou cu numele (ºi fotografiile) salariaþilor unei întreprinderi sau a unei instituþii evidenþiaþi în muncã. Cavaler (sau domniºoarã) de onoare = persoanã care însoþeºte mirii la ceremonia cununiei. Doamnã (sau damã) de onoare = doamnã ataºatã unei regine, unei prinþese. ♢ Loc. adj. De onoare = de frunte, de cinste. ♢ Loc. adj. ºi adv. În onoarea cuiva (sau a ceva) = (care se face) pentru a cinsti pe cineva (sau ceva). 4. Favoare, cinste. ♢ Expr. (În formule de politeþe) A avea onoarea sã... (sau a...) = a avea cinstea sã... A face (cuiva) onoarea sã... (sau a...) = a face (cuiva) favoarea de a..., a face cinstea de a..., a socoti demn de... (Fam.) Am onoarea (sã vã salut), formulã respectuoasã de salut. Nu am onoarea = nu cunosc, nu ºtiu. 5. Manifestare a stimei, a consideraþiei pentru cineva, exprimatã prin semne de cinstire, de respect; p. ext. (la pl.) ranguri, demnitãþi. ♦ (Mil.; de obicei cu verbele „a da“, „a prezenta“; în forma onor) Prezentarea armei în semn de salut la întâmpinarea unei autoritãþi militare sau civile superioare, la paradã, la înmormântare etc.; semnal de goarnã care însoþeºte de obicei aceastã prezentare. ♢ Expr. Pentru onor! = comandã pentru darea onorului. A face onorurile casei = a-ºi îndeplini îndatoririle de gazdã la o recepþie, la un bal etc. 6. (Înv.; în forma onor) Poziþie socialã, rang. ♦ (La pl.) Figurã mare (damã, valet, rigã, as) la unele jocuri de cãrþi. [Var.: onór s.n.] – Din lat. honor, -oris, fr. honneur, it. onore.

Cam lung, nu? si totusi, necesar, spre o mai buna comprenhensiune a conceptului.
Sincer, a invoca aspectul virtual al jocului, lipsa lui de consistenta reala, spre a te putea manifesta oricum, mi se pare putin las, daca nu chiar mai mult.
Onoarea nu are granite, nici sociale, nici rasiale, nici sexuale si nici virtuale.
Nu pot sa cred ca un personaj care se comporta execrabil in joc, netinand seama de nicio valoare umana, este, de fapt, in RL, un om vertical, demn de admiratie. Nu, este acelasi om, eliberat de constrangerile sociale, asa cum spunea si colega mea mai sus. Fiti siguri ca aceasta este reala lor natura. Tocmai, din acest motiv, cred ca in acest joc, avem sansa sa vedem oamenii asa cum sunt. Masca nu este purtata in joc, masca este purtata in viata reala.
Mi-a fost dat sa intalnesc in acest joc tot soiul de oameni. In cazul unora dintre ei, sunt fericita si norocoasa ca i-am cunoscut, data fiind natura lor exceptionala. Acesta este aversul medaliei...reversul ar fi acei oameni mici, urati, pociti, care nu tin seama de nimic, dar, se apara negand orice legatura intre personajul din joc si omul din viata reala.
Dati-mi voie sa ii dispretuiesc, sa nu-i doresc pe aceeasi harta cu mine, iar eu, sa-mi pastrez umanitatea si principiile ce mi-au fost inoculate, inca din copilarie.
Tot respectul din partea mea celor care merita...restul, sper sa nu ne intalnim pe harta.

Sunt mandra de Omerta si de tot ce si-a propus. Suntem mici, vom avea parte de multe infrangeri, sunt convinsa, dar nu ne vom lasa, cel putin o parte din noi. Vom duce la bun sfarsit aceasta idee, idee pentru care am revenit in joc.
Nu ma deranjeaza criticile, am, sper eu, destula minte sa n-o fac. De exemplu, daca acum un jucator din 300 ar vrea sa fiu de rasul lumii, ar putea posta rapoartele mele de atac. N-am avut timp si au fost trimise alandala, si un jucator de 2 sapatamani s-ar fi putut apara. Da, ar avea toate motivele sa ma critice, dar faptul ca nu imbratisez limba de lemn si ca nu am aspiratii mai modeste in acest joc, nu le pot accepta ca si motive de critica, dimpotriva.
 

DeletedUser

Si-acum gata cu cearta si cu insultele voalate, am o promisiune solemna de respectat: sa le fac prajituri la colegi :D
Damn! Deja miroase a ars!!:eek::eek::eek::eek:
 

DeletedUser1195

nu stiu daca va prefaceti sau chiar nu intelegeti, dar nu phx v-a atacat, ci adaescu si lady hay, si nu v-au atacat de cand au trecut la noi, doar le-am permis sa continue

eu nu ma prefac,sa stii.Chiar nu inteleg:)
PHX a cerut un PNA cu noi,nu invers.Dupa 2 saptamani ne-a anuntat ca acest PNA nu mai exista si ne-au atacat.Ce spui tu nu e adevarat.Chiar azi am pierdut un sat la zdanutz.La mine in raport zice ca e din PHX,sau o fi un bug?

Si app de trufie:i-ati permis lui adaescu sa ne atace?Adaescu ne ataca si cand era in EC,nu cred ca avea nevoie de permisiunea voastra.Ati avut nevoie de punctele lui si de un jucator bun ca el,fiindca recunosc e un jucator bun si ati nesocotit pactul pe care voi il ceruseti de la noi.Noi asta va reprosam.
Cu adaescu ne luptam noi si fara acordul vostru.

In rest,provocarile au fost reciproce si nu ne fac cinste nici noua ,nici lui adaescu.Intre timp ne-am mai maturizat si noi si am ajuns la o alta intelegere a conflictului.Una superioara.:)
Am toata admiratia pentru tenacitatea si ambitia lui adaescu si sper ca si el recunoaste in mine un bun aparator.In mod sigur ne vom mai intalni pe harta si nu cred ca va cere el permisiunea cuiva sa ne atace din nou.Si nici noi.:)
 

stou

member
Scor reacție
0
thewarassasin dupa cum spuneam nu am nimic cu voi sau cu tine personal !!! Credema te rog si nici nu v-am acuzat ca sunteti toti la fel !!! Insa cand ai un trib de 800 de oameni sii ii mentii acolo trebuie sa accepti si reversul medaliei.
Harta albastra aduce si necazuri nu numai ferice !!! Iar actiunele noastre au si repercursiune pe care trebuie sa le acceptam !!!
Ceea ce am obs este ca multi mebri K.L. gen MicMicutul la primil semn de pericol au dat bir cu fugitii !!
Tot respectul din partea nostra pentru mebrii K.L. care au ramas pe loc indiferent de pericol !!!
Cat despre cei care au plecat in alte parti !!! Just nu uita niciodata doar amana momentele inevitabile !!!!!Acei jucatori vor intra intr-un final in Just insa doar satele jucatorul va ramane la intrare !!!!
thewarassasin un sfat dezinteresat apucate si taie in carne vie acolo si mai salveaza ce se poate inca nu e prea tarziu !!!
Tot respectul !!!
Si scuze celor din omerta pentru acest Off-topic !!!!
 

DeletedUser

aaa, deci tu esti aluna
limba de lemn e cealalta chestie (de lemn = rigida), deci nu prea ma contrazici cand zici ca iti displace limba de lemn (asta am zis eu de fapt, dar cu mai multe cuvinte)

si satul ala de dimineata eu l-am luat, eram sitter, ca riposta la atacul lui simavo pe unul din satele lui zdanutz (dupa ce a venit atacul am observat ca doar isi omora niste trupe, dar deja spionasem satul si trimisesem trupele pe satul tau, al lui simavo era rezervat)
 

DeletedUser

aaa, deci tu esti aluna
limba de lemn e cealalta chestie (de lemn = rigida), deci nu prea ma contrazici cand zici ca iti displace limba de lemn (asta am zis eu de fapt, dar cu mai multe cuvinte)

si satul ala de dimineata eu l-am luat, eram sitter, ca riposta la atacul lui simavo pe unul din satele lui zdanutz (dupa ce a venit atacul am observat ca doar isi omora niste trupe, dar deja spionasem satul si trimisesem trupele pe satul tau, al lui simavo era rezervat)


Limba de lemn utilizată atât în scris, cât şi în vorbire, în ziare, cărţi şi la radio, este considerată capodopera dezinformării, deoarece este imposibil de folosit de cineva fără ca acesta să nu devină în acelaşi timp şi dezinformator şi dezinformat. Principalele caracteristici ale limbii de lemn sunt: • caracterul impersonal şi pasiv al frazelor (“relaţiile reciproce s-au strâns“, „într-o atmosferă de stimă şi respect reciproc“, „s-au exprimat urări“ etc.) • abundenţa mijloacelor lingvistice care servesc la accentuarea obligativităţii (a trebui, a fi dator, cu necesitate, negreşit, obligatoriu, neabătut etc.) • maniheismul (lipsa nuanţelor, împărţirea strictă în doar două categorii ale oricărui domeniu sau mulţimi de oameni – buni şi răi, prieteni şi duşmani, devotaţi şi trădători, abstract şi concret, general şi particular, obiectiv şi subiectiv etc.) • metaforele şi personificările excesive (hidra capitalistă, părintele popoarelor cu referire la Stalin etc.) • codificarea (anumite cuvinte, ca „revizionist“ sau „duşman al poporului“, dau semnalul de atac; altele, precum „lipsa de vigilenţă revoluţionară“, servesc drept avertisment sau ameninţare etc). Limba de lemn nu este apanajul exclusiv al comuniştilor. Toţi specialiştii – medicii, juriştii, militarii, preoţii, filosofii etc. – au limba lor de lemn. Diferenţa constă în faptul că respectivele jargoane specializate înseamnă ceva, cel puţin pentru cei iniţiaţi, şi deci nu sunt dezinformatoare nici pentru cei ce le înţeleg, nici pentru cei ce nu le înţeleg. Limba de lemn este astfel opusul transparenţei, ea trebuie descifrată, citită printre rînduri. Limba de lemn ascunde realitatea, pe care o încăpsulează în formulele prefabricate ale doctrinei despre CUM TREBUIE SĂ FIE REALITATEA.


wiki dixit :)


Si daca o sa ma intrebi de ce am adus acest text in discutie este pentru ca si "breasla" asta tribala si-a dezvoltat propria limba de lemn :)
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus