Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

"Un calator ajunge la un pod. La capatul podului un gardian ii spune conditia de trecere: sa emita un enunt ... daca minte il va spanzura ... daca spune adevarul ii va taia capul. Ce a spus calatorul ca sa treaca?"

"eu nu spun adevarul"
 

DeletedUser

Am uitat niste detalii, n-am mai retinut exact cum mi-a zis profa la scoala :p
Dupa ce clep7 mai curge un minut, incepi sa masori cele 9 minute abia acum.
Deci dupa ce o lasi sa se termine (1min), o intorci rapid, in acelasi timp cu cea de 4 (da, a 3-a oara), dupa care inca odata si se mai duc 4 minute.

Vine 1+4+4 , daca intelegi ce am vrut sa zic :)
Sincer, mai bine de atat nu-mi vine cuvinte in cap :|

este varianta lui rockitos ... dar nu vrei sa se impacienteze clientul asteptand 7+9=16 min?! ... crezi ca mai primeste chelnerul bacsis? ... nu se poate direct in 9 min?
 

DeletedUser

da nu poti sa numeri babeste,in gand,secunda cu secunda pana se fac 9 minute? :D

sau mai bine...dupa soare nu merge?...de ce trebuie neaparat sa folosesti clepsidrele?

sau si mai bine...ca sa fii sigur...nu poti sa i ceri clientului sa ti imprumute un ceas? :eek:
 

DeletedUser

facem asa: dam drumul ambelor clepsidre. cea de 4 se termina mai repede si ca urmare o intoarcem. in acest moment in cea de 7 raman 3 minute. lasam sa se scurga acestea si apoi o intoarcem si pe cea de [7] minute-> in acest moment in cea de 4 ramane [1] minut. dupa trecerea acestui minut intoarcem clepsidra de 7 minute( in care evident ramane sa se scurga [1] minut) si pe cea de 4 minute o aruncam la gunoi si astfel obtinem 9 minute din prima:)
7+1+1=9

sper ca rationamentul meu este suficient de clar chiar si dupa 2 beri=))
 

DeletedUser

Un magazin este aprovizionat cu 10 cutii de cuie de 10 grame/cui, numerotate de la 1 la 10. Dintr-o eroare o cutie a fost umpluta cu cuie de 9 g/cui. Care cutie contine cuiele de 9 grame/cui avand in vedere ca aveti voie sa faceti doar o singura operatiune de cantarire?
 

DeletedUser

prima cutie ->deoarece atunci cand au fost umplute..cel care a pus cuiele a vazut ca sunt de 9g/cui si nu a mai putut sa indrepte greseala iar celelalte sunt de 10 g/cui

sau

cantarim prima cutie.->daca e de 10 g/cui .inseamna ca ultima e de 9 g/cui fiindca celelalte nu aveau cum sa fie umplute cu 9/cui ..-> ori prima ori ultima :D
explicatie in prima:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

se numeroteaza cutiile de la 1 la 10

se ia un cui din prima cutie...2 cuie din a doua...3 cuie din a treia...pana la 10 cuie din a 10-a

se cantaresc toate cuiele luate mai sus...iar daca toate ar avea 10 g cantarul ar trebui sa arate 55g...

dar sigur va arata mai putin...daca va arata cantarul N g...atunci se scade 55-N...iar valoarea obtinuta va fi egala cu numarul de cuie de 9 g de pe cantar si cu numarul cutiei in care sunt cuie mai usoare...

sper ca s-a inteles...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

se numeroteaza cutiile de la 1 la 10

se ia un cui din prima cutie...2 cuie din a doua...3 cuie din a treia...pana la 10 cuie din a 10-a

se cantaresc toate cuiele luate mai sus...iar daca toate ar avea 10 g cantarul ar trebui sa arate 55g...

dar sigur va arata mai putin...daca va arata cantarul N g...atunci se scade 55-N...iar valoarea obtinuta va fi egala cu numarul de cuie de 9 g de pe cantar si cu numarul cutiei in care sunt cuie mai usoare...

sper ca s-a inteles...


cutiile sunt deja numerotate :p
rationamentul este bun ... dar ti-a dat cu "virgula" ... mai incearca :D
daca toate ar avea 10 g cantarul ar trebui sa arate 55g...
asta inseamna ca in teorie ar trebui sa ai 55:10=5,5 cuie :)))
mie nu-mi place sa umblu cu jumatati de masura
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17308

re

am lucrat in constructii.. si stiu ca cuiele au o anumita inscriptie pe ele:)) deci desfaci cutiile si te uiti la cuie si afli care e cutia cu cuie de 9 grame:))
 

DeletedUser17308

re

tu ai o rezolvare.. dar eu am alta:) tehnic e cum zic eu.. logic e cum e solutia ta... la ora asta nu ma agit cu gandirea.. deci succes la cei ce isi rup creierii:)
 

DeletedUser17308

re

sa dau si eu un raspuns:) eu zic ca cutia cu numaru 9 are cuie de 9 grame.. a gresit cel ce a umplut.. si a pus cuie de 9 in cutia de 9:))
 

DeletedUser

allecs112 a zis bine. doar ca la suma s-a incurcat.
in mod normal suma ar fi de 220, daca am calculat corect { (n*(n+1))/2) , unde n parcurge intervalul de la 1 la 10 , si adunam toate sumele care obtinem astfel }
apoi scadem din suma obtinuta, 220 probabil, cat ne arata cantarul, iar diferenta reprezinta nr cutiei
 

DeletedUser

sa dau si eu un raspuns:) eu zic ca cutia cu numaru 9 are cuie de 9 grame.. a gresit cel ce a umplut.. si a pus cuie de 9 in cutia de 9:))

rezolvarea nu implica indicarea cutiei ... poate sa fie oricare ... ci a metodei de determinare a cutiei cu cuie de 9 grame/cui :p
 

DeletedUser18686

Pentru mine problema asta parca e in chineza la orele astea :))
 

DeletedUser25672

Doar o idee..dar zice acolo ca are loc o singura operatiune de cantarire asa ca nu ma opreste nimic sa pun toate cutiile pe cantar si sa iau cate una...

cand vad ca scade greutatea cu 90g in loc de 100g(de ex.) aceea e cutia cu cuie de 9g.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus