Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Raspuns : Germanul

Cum am dedus :

2e52scw.jpg



Pentru inceput sa deducem ordinea casutelor :

Stim ca britanicul sta in casuta ROSIE
Mai stim ca olandezul locuieste in prima casa care este langa cea albastra ! iar casa verde trebuie sa fie in stanga celei Albe

Locatarul casei din mijloc bea lapte iar cum locatarul casei verzi trebuie sa fie in stanga casei albe si bea cafea =) Britanicul bea lapte =) casa rosie este in mijloc

===================================


PASUL 2 :

Stabilim nationalitatile locatarilor caselor si detaliile legate de acestia :

Stim ca , in mijloc este CASA ROSIE si este a britanicului mai stim ca britanicul bea lapte iar danezul bea ceai


CASA 1 (GALBEN) - Olandezul locuieste in casa galbena deoarece acesta locuieste langa casa albastra

Olandezul fumeaza Down Hill deoarece locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”

CASA 2 (Albastru)

Aici sta fumatorul de Carlbrough deoarece acesta are un vecin care bea apa =) Olandezul bea apa deoarece stim ca britanicul bea lapte iar casuta verde bea cafea astfel fumatorul de Carlbrough nu poate avea vecin decat pe olandez !

Deasemenea fumatorul de Carlbrough are un vecin care are o pisica =) fie britanicul fie olandezul are pisica !

Cum cel care are o pasare fumeaza Pass Mall iar Olandezul fumeaza Down Hill => Britanicul are o pasasre iar olandezul este cel care are o pisica !

O sa ma intrebati de ce am eliminat celelalte 2 casute insa daca cititi pana jos o sa vedeti !

Pentru a deduce nationalitate celui care sta in casuta albastra trebuie sa aflam ce bea in functie de tigarile pe care le fumeaza ...

Stim ca fumatorul de wind fill bea bere ca neamtul fumeaza rustguns ca englezul bea lapte iar casuta verde bea cafea iar olandezul bea apa dupa cum am demonstrat mai sus ! =) casuta albastra nu poate sa bea decat ceai =) Danezul locuieste in casuta ALBASTRA

CASA 3 (ROSU)

Britanicul

Stim ca bea lapte

Fumeaza Pas Mal avand in vedere ca stim deja ca Olandezul fumeaza DownHill , Danezul fumeaza Carlbrough , neamtul fumeaza Rustguns iar cel care fumeaza Wind Fill bea bere !

Persoana care fumeaza Pas Mal are o pasare = ) britanicul are pasare !

CASA 4 (VERDE)

Casa 4 bea cafea =) CASA 5 bea bere =) CASA 5 fumeaza Wind Fill = ) CASA 4 este locuita de GERMAN care fumeaza Rustungs

Cum Danezul are Cal (avand in vedere ca locuieste langa cel care fumeaza Down Hill) britanicul are pasare olandezul are pisica iar stim ca suedezul are deja un caine =)) RASPUNS FINAL GERMANUL ARE UN ACVARIU CU PESTI

CASA 5 (ALB) => Suedez nu mai are nevoie de demonstratie !!!


=======================


Sper ca e explicat cat de cat coerent :D ...

Acum sunt fericit ca sunt printre aia 2% destepti :))

Explicatia ta este prea complicata pentru ceilalti 98%.
Explicatia mea este mult mai simpla: nu trebuie decat sa desenati 5 case una langa alta si apoi sa scrieti cate un atribut langa ea.
Problema este ordinea de parcurgere:

i. olandezul locuieste in prima casa
m. olandezul locuieste langa casa albastra
g. locatarul casei din mijloc bea lapte
d. casa verde se afla in stanga casei albe (e)
e. locatarul casei verzi bea cafea
a. britanicul locuieste in casa rosie
h. locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”
k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza “Down Hill”
o. fumatorul de “Carlbrough” are un vecin care bea apa.
l. fumatorul de “Wind Fill” bea bere
c. danezul bea cu placere ceai
n. germanul fumeaza”Rustguns”
b. suedezul are un caine
f. persoana care fumeaza “Pas Mal” are o pasare
j. fumatorul de “Carlbrough” locuieste langa cel care are o pisica

Restul ... nu e decat o joaca.

Intrebarea mea: este suficient de usoara explicatia?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Felicitări !!! Să înţeleg că 2 % din populaţia globului joacă pe 15 ... hmmm, asta obligă :)

A mai rămas o problemă nerezolvată ? (grrr, Darkacid20, mai bine nu întrebam :D)
 
Ultima editare:

DeletedUser6637

Mentionez ca nu l-am rezolvat decat partial si asta cu destul de mult timp in urma .... :D ....dar cine stie ce genii se mai afla printre noi :D


2mmwugh.jpg
 

DeletedUser4010

Hmmm....poate sunt eu mai "greu de cap" dar nu prea inteleg cum as putea completa rebusul . Se da doar anul in care ne aflam , si acesta nu se cere in tabel :)
 

DeletedUser

problema este complexa
poate fi rezolvata pe baza unor ecuatii
trebuie sa gasesti doar punctul de plecare :D

Rectific pe baza unor inecuatii :p
ca de exemplu:
1) L-l<100
2) L-l>9
3) Lxl<100.000
4) Lxl>9.999
5) lxl<100.000
6) lxl>9.999
din 5) si 6) rezulta ca l este cuprins intre 100 si 316
tinand cont de 2) rezulta ca l este cuprins intre 100 si 306
unde:
L = lungimea Lc
l = latimea Lc

Cel putin asta e parerea mea
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6637

Totul incepe de la 15 orizontal ....

Cubul vitezei lui dunk in mile/ora

Viteza lui Dunk nu poate fi decat 3 sau 4 mile/ora dat fiind ca ne trebuie ca rezultatul sa fie format din 2 cifre

2 la puterea a 3-a = 8

3 la a 3-a = 27

4 la a 3-a = 64

5 la a 3-a = 125


Insa deocamdata nu gasesc de ce sa ma leg pentru a vedea care dintre 27 sau 64 este punctul de plecare ..... si nici cine stie ce chef de calculat pe acolo n-am :)
 

DeletedUser

Care e satul tau ?

@d3kharo, pune problema aici, nu ne trimite la plimbare. Dati-va silinta si fiti mai concisi, sa nu ceara altii zeci de lamuriri dupa voi. Multumesc.

scuze, nu a fost intentia mea sa va trimit de aici :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser18538

"Un calator ajunge la un pod. La capatul podului un gardian ii spune conditia de trecere: sa emita un enunt ... daca minte il va spanzura ... daca spune adevarul ii va taia capul. Ce a spus calatorul ca sa treaca?"

Raspunsul:Ma lasi sa trec?
 

DeletedUser11852

hmm eu vad putin altfel problema lui darkacid20.
E o problema de optimizare complexa, in care constrangerile sunt functie de variabile...dar nu e imposibila :D

Va dau un indiciu: avem doua cazuri pentru viteza: 3m/h sau 4m/h. Numai unul dintre acestea respecta urmatoarea conditie: sa parcurgi 4/3 din perimetru intr`un timp din doua cifre in minute, iar perimetrul sa fie sub 1000 si peste 100.
O sa aflati si perimetrul si timpul doar de aici :D
Restul nu va spun...doar va arat, daca termin :)))
 

DeletedUser

Mentionez ca nu l-am rezolvat decat partial si asta cu destul de mult timp in urma .... :D ....dar cine stie ce genii se mai afla printre noi :D


2mmwugh.jpg

Sa nu las problema nerezolvata...dupa mine solutia ar fi urmatoarea

3 8 7 2 0 X 1
5 X 3 2 X 4 4
5 X 9 X 3 5 2
X 1 6 1 0 X X
7 2 X 1 9 1 3
9 X X X 7 9 2
2 7 X 1 6 X 5

Cum am facut-o?

Ei bine la Vertical 1 era "Valoarea Lc in silingi/pogon" ceea ce m-a dus cu gandul la faptul ca Aria se putea masura exact in pogon...
Deci L*l = Multiplu de 4840

Mai departe viteza...2 variante 3 sau 4...
Am luat 3 si am prelucrat...obtinand V = 88 yarzi / minut

Stim cu toti ca V = d/t deci t = d/V
d=4/3 * P
cum P = 2(l+L) => d = 8/3(l+L)
adica t = 8/3(l+L) * 1/88
t=(l+L)/33

P < 1000 inseamna 2(l+L) < 1000 inseamna l+L < 500
(l+L)/33 < 500 / 33
adica t < 15,15...

In continuarea am calculat l*L cu proprietatile...
e format din 5 cifre
se imparte exact la 4840
a 3-a cifra e plauzibila (diferita de 0)
a 4-a cifra e plauzibila (cel mult 3, daca e mai mare fica are peste 40 de ani,
baiatu peste 80,ceea ce inseamna tatal cam 100...)

Astfel am obtinut 4 rezultate, care le-am notat cu x...

Acum avem
l+L=t*33
adica L=33t-l
l*L=x
adica (33t-l)*l=x
l^2(patrat) - 33tl + x = 0
l e numar natural...deci Delta trebuie sa fie natural
am tot calculat Delte...pana cand am obtinut una naturala...
am calculat 2 valori ale lui l, una era falsa fiind mai mare ca L
am aflat L, perimetrul,aria,viteza si tot ce mai imi trebuia...
acum la D5 avem cifra 0...ceea ce inseamna ca G7 e 5...indiferent de celelalte cifre
din perimetru aflam ca fermierul are ferma de a25 ani...
deci a luat-o din 1bc0 ... e clar ca c este egal cu 1...aflandu-ne in 1935
acum 9 vertical devine egal cu 11
16 orizontal este egal cu 27 - 11 deci 16
7 orizontal se poate si el calcula...si ne da 352...
obtinem varsta fiului mare de 45 ani...ceea ce inseamna ca fica cea mica are 22 de ani si s-a nascut in 1913...
deci taranul detine ferma de 325 ani adica din 1610...
acum avem un numar 7ab6 patrat perfect...obtinem 2 valori... 7056, care e falsa (fiica nu poate avea 02 ani, fiind cea mijlocie) si 7396
Acum avem pretul in lire fiind egal cu a42, iar raportul intre pretul in silingi / pogon stim ca incepe cu 3...
Calculam numarul de pogoane si obtinem 8
Nu ramane decat sa dam valori lui a astfel incat sa obtinem un numar de 3 cifre care incepe cu 3...si nimerim din prima, singura solutie fiind a = 1
Mai stim acum ca a2 * 11 = ab2
Dam valori lui a pana cand prima cifra a numarului obtinut numai este egala cu a...si se opreste la 82...deci a = 7 si b =9...

Si ultima parte a fost terminata...
 

DeletedUser11852

@ arcanine: cat am rezolvat pana acum din problema coincide, desi eu am ales alta cale.
Cert e ca 4/3*perimetru (care are 3 cifre) impartit la viteza in yarzi pe secunda (1760*radical de ordinul 3 din 15 orizontal / 60 [[ora*60min]]) trebuie sa iti dea nr intreg din 2 cifre.
Pentru asta exista doar varianta 3 mile / ora. 3*3*3=27 minus campul 9 (doua cifre, prima strict diferita de zero) trebuie sa dea un nr din doua cifre. Mai avem conditia la campul 9 ca a doua cifra sa fie 1 (e vorba de un an relativ apropiat lui 1935).
etc, etc, etc...vin de la bere, nam chef :D
 

DeletedUser

vad ca lumea someaza ... atunci sa va mai dau o problema mai usoara si amuzanta :D

Mama ta are cu 21 ani mai mult decit tine si peste 6 ani vei fi de 5 ori mai tinar decit mama ta. Intrebare: UNDE ESTE TATAL TAU? :confused:
 

DeletedUser

vad ca lumea someaza ... atunci sa va mai dau o problema mai usoara si amuzanta :D

Mama ta are cu 21 ani mai mult decit tine si peste 6 ani vei fi de 5 ori mai tinar decit mama ta. Intrebare: UNDE ESTE TATAL TAU? :confused:

Dintr-un sistem de ecuaţii elementare rezultă că y = -0,75 (ani), ceea ce ar însemna că tatăl tău este... în mama ta :p

Deasemenea, la această problemă ar mai putea fi date următoarele răspunsuri (care sunt mai pe placul moderatorilor :D), deoarece tatăl ar putea să se afle în mai multe locuri:

Pe bancheta din spate a maşinii...))
În WC-ul pt. dame al unui restaurant...))
În podul casei sau în dormitor...))
În pădure sau pe o banchetă într-un parc...))
Chiar şi la servici, într-un loc bine ascuns de ochii lumii...))
Alte variante? :rolleyes:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

orice e posibil :D
in lift? pe plaja sau in apa marii?
alte variante?

rezolvarea este uratoarea:
b + 21 = m
5(b + 6) = m + 6
unde:
b = varsta ta
m = varsta mamei tale

folosind metoda substitutiei rezulta:
5(b + 6) = (b + 21) + 6
5b + 30 = b + 27
5b - b = 27 - 30
4b = -3
b = -0,75 ani (sau -9 luni)

In concluzie: TATAL TAU ESTE PESTE MAMA TA!
Pentru cei mai pudici ... TATAL TAU II FACEA O INSEMINARE NATURALA MAMEI TALE!
 

DeletedUser

O problema simpla de logica. Pe vremea romanilor un detinut este condamnat la moarte, totusi cezar vrand sa arate poporului ca el este milostiv cu oamenii ii da posibilitatea sa scape, in felul urmator. Se vor folosi 2 biletele pe care se va scrie Eliberare si pe celalat Moarte, omul nostru putand scapa sau muri in functie de biletul pe care il va trage in piata civica. Cu putin timp inainte de a trage biletul bietul om afla ca pe ambele bilete scrie MOARTE. Ce face omul ca sa scape el fiind obligat sa traga un bilet (si totusi sa scape)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

O problema simpla de logica. Pe vremea romanilor un detinut este condamnat la moarte, totusi cezar vrand sa arate poporului ca el este milostiv cu oamenii ii da posibilitatea sa scape, in felul urmator. Se vor folosi 2 biletele pe care se va scrie Eliberare si pe celalat Moarte, omul nostru putand scapa sau muri in functie de biletul pe care il va trage in piata civica. Cu putin timp inainte de a trage biletul bietul om afla ca pe ambele bilete scrie MOARTE. Ce face omul ca sa scape el fiind obligat sa traga un bilet (si totusi sa scape)

Ar putea sa ia un bilet, pe care apoi sa il distruga . Cum pe celalalt (cel intreg) scrie 'moarte' , in mod normal lumea se va gandi ca biletul distrus era cel care l-ar fi salvat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus