Propunere: mutare NOBILI / autokill NOBILI

quz0r

member
Scor reacție
144
Cred că ieşi mai câştigat (din punct de vedere al timpului pierdut) dacă omori un nobil pe un sat propriu, prin atac (sau sprijin pe un barbar din apropiere, urmat de atac), decât să-l decazarmezi/autokillezi. Presupun că dacă ai atâtea sate încât îţi permiţi mutarea lor de pe un sat pe altul, nu-ţi faci probleme din cauza resurselor. Sunt de părere că de la un anumit nivel al jocului farm-ul este inutil..resursele din minaj sunt suficiente/inutile şi nu plângi după alea 50k din fiecare pe care le-ai putea pierde prin distrugerea nobilului/nobililor.

Contra

1. sa zicem ca ai 100 de sate si vrei sa iei intr-o zona 10 sate la un organizat... cand zic organizat, atunci ma refer ca ataca mai multi jucatori si se iau sate simultan intr-un timp cat mai scurt...

2. acuma tu faci pentru 10 sate minim 40 pana 50 de nobili sa participii la organizat... de acord? sau m-ai pierdut deja? :))

3. vine organizatul, dai nobilii la secunda, spargeti adversarul si albastriti zona! SUPER, felicitari!

4. acuma acea zona s-a albastrit si tu ramai cu 30-40 de nobili intr-o zona albastra... cam nasol, nu?

5. acuma conducerea stabileste urmatorul organizat intr-o saptamana in alta zona... ce faci? strici nobilii pe sate proprii, sa-i refaci in zona noua... muti resursele pe satele noi sa faci acolo noi nobili... etc... cam nasol, nu? puteai farma in timpul asta, sau puteai iesii cu nevasta la un suc...

Scuze colega, dar nu ai dreptate.
2. Când faci nobilii pentru organizat, îi faci cât mai aproape de graniţă. Logic, nu?
5. Organizatul în altă zonă, la 1000 de sate..scuze, dar ce dracu' mai farmezi la 1000 de sate? Pe serverul românesc, când un jucător ajunge la 1000 de sate nici sate de barbari pe hartă nu mai sunt.

Pe lumile normale, la peste 100 de sate, deja ai 80/90 de ferme pline. Resurse gârlă din care baţi taleri.
Când iei sate într-un organizat, poţi deja face nobili.
Pe lumile cu pachete (pe alea pe care poţi muta nobilii), satele din organizate se iau în funcţie de punctaj/CN. Nu ar avea rost să ataci sate de 2k, fără curte la niv 3. Ai luat sat cu CN la 3, ai imediat posibilitatea de a recruta alţi 3 nobili, etc. Dacă ai luat 10 sate în organizatul ăla, poţi face lejer 30 de nobili. Fără să-i omori pe ceilalţi din zona albastră :)..ăia ţine-i pt fake-uri, ţine-i pt trădători, pentru recuperări în cazul în care vin atacuri pe satele de susţinere din mijloc..
 
Ultima editare:

DeletedUser

sunt cazuri si cazuri!

aici e vorba de lumile cu taleri! pe setarile clasice e alta poveste...

iti zic un caz:

1. un player a fost ceva ocupat timp de 4-5-6 saptamani... granita a avansat la ca. 30-40 de ore de el... pentru ca oricum nu era nici o data lipit de granita... acuma a revenit in forta si cu timp de joc... face astia 50 de nobili la 40 de ore distanta si ia astea 10 sate direct in granita... acuma el vrea sa mute nobilii ramasi direct in granita... ce s-ar bucura de optiunea asta de a aduna nobilii in satele noi... :))

sunt cazuri si cazuri... daca avansezi mereu cu granita si granita cu tine, tit dau dreptate ca e usor de a face nobilii acolo...

dar mai e si cazul in care devine un jucator barbar in marea albastra, sau e unul bagat la interne... etc...

din aceste motive, mutarea nobililor a devenit ocupatia nr.2 pe joc pentru mine, dupa farmat...

oricum nu inteleg cum un player versat nu poate sustine posibilitatea de a muta nobilii... asta e...
 

DeletedUser39777

CarlaDaimler a spus:
plaxex- a spus:
CarlaDaimler a spus:
plaxex- a spus:
CarlaDaimler a spus:
:))

ai jucat cu mai mult de 2 sate?

Nu prea... eu joc doar pana la 1 sat si apoi il pierd mereu.

atunci si eu as fi contra! :)))

traiasca crescatorii de sate!

ce ne-am face fara voi? :)

Cred ca ati ramane la fel cum sunteti acum... noobi!

creste mai departe satele acelea... si nu mai cotcodacii...

dar sa-mi multumesti in 2-3 luni cand se aplica aceasta posibilitate de a muta nobilii din sat in sat! :))

spor la simcity

Oare el e alt zeu al triburilor?
 

DeletedUser

revenim la tema!

MUTAREA NOBILILOR intre sate, precum se muta Paladinul!
 

DeletedUser31455

Este o idee buna, pe care mi-as fi dorit-o si eu pe L 16 unde depasisem 2500 sate.
La 20 sate nu e musai, desi resursele consumate pentru 1 nobil nou sunt aceleasi si la cont de 1000 sate si la cont de 20 sate.
Deci....De acord!
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Eu nu înţeleg de ce vă plângeţi din cauza farmului şi a resurselor, când aveţi 1000/2500 de sate..
 

DeletedUser

Eu nu înţeleg de ce vă plângeţi din cauza farmului şi a resurselor, când aveţi 1000/2500 de sate..


hai sa revenim la tema! clarificati ce nu intelegeti prin mesaje...

aici e vorba de MUTAREA NOBILILOR intre sate, precum se poate muta Paladinul!
 

DeletedUser

» Mută paladinul aici. Sosire: mâine la ora 01:51 atat dureaza sa mut paladinul de pe un sat pe altul desi pe harta durata este de 1.25.56 . e ora 22.08 deci dureaza 3.43 ore sa il mut iar recrutarea unui nobil dureaza 1.57.56 pe l49 .

da-mi o explicatie care sa ma convinga ca e mult mai ok sa astept 3.43 ore in loc de 2.32 ( 1.57.56 recrutarea + 35 minute distanta pe sat lipit . daca paladinul are nevoie de 3,43 ore nobilul va avea nevoie de minim 5 . e ilogic sa iti doresti o durata mai mare in loc de una mai mica .
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
banui ca nu ai jucat pana acuma cu mai mult de 1000 sate proprii... nu ma refer la lucrul ca ai preluat un cont... ma refer ca nu-mi pot imagina ca ai crescut un cont peste 1000 de sate si l-ai dus pana la capatul unei lumi/server... (Raspuns pe privat daca e nevoie...)

ok, iti dau dreptate ca trebuie sa gandesti bine unde faci nobilii... dar acuma citeste bine ce scriu si incearca sa intelegi...

1. sa zicem ca ai 100 de sate si vrei sa iei intr-o zona 10 sate la un organizat... cand zic organizat, atunci ma refer ca ataca mai multi jucatori si se iau sate simultan intr-un timp cat mai scurt...

2. acuma tu faci pentru 10 sate minim 40 pana 50 de nobili sa participii la organizat... de acord? sau m-ai pierdut deja? :))

3. vine organizatul, dai nobilii la secunda, spargeti adversarul si albastriti zona! SUPER, felicitari!

4. acuma acea zona s-a albastrit si tu ramai cu 30-40 de nobili intr-o zona albastra... cam nasol, nu?

5. acuma conducerea stabileste urmatorul organizat intr-o saptamana in alta zona... ce faci? strici nobilii pe sate proprii, sa-i refaci in zona noua... muti resursele pe satele noi sa faci acolo noi nobili... etc... cam nasol, nu? puteai farma in timpul asta, sau puteai iesii cu nevasta la un suc...

6. nu e vorba de a economisii resurse, mai mult e "timpul pierdut" in focus...


va aduc aminte celor care au trecut prin introducerea asistentului de farmare! cine mai zice azi ca a fost o prostie?

ca sa ma intelegeti, trebuie sa va ganditi la un cont cu mai mult de 100 de sate... e clar, ca la 2-3-20 de sate e aproape indiferent...

dar de aceea suntem aici, sa discutam :))

o seara buna!

E plictisitor sa muti nobili, sa refaci grupele, sa faci balansarea
Dar pentru un loc acolo in top o facem, se pierde timp, dar asta ne face jocul

La alea 100 sate am ajuns si pot sa zic ca nu mi-a murit bateria la mouse sa mut cativa nobili (nu toti) pentru ca la un organizat poti sa dai si la 10 ore.
Dar daca tu ai timp sa tii 2 granite de ce nu ai avea timp sa iti muti si nobili?
Pai de ce sa mai numeste organizat?... sa va organizeze jocul?
Nu, nu e clar ca la 2-3-30 sate e aproape indiferent, atunci te chinui sa iti faci un trenulet si ai multa grija sa il faci unde iti trebuie

Chiar ma faci curios... da-mi si mie te rog un link sa vad cate sate luati voi la un organizat si faceti zona albastra la nivelul ala de joc

Si... ca sa te pierd ar trebui sa te am... n-ai vrea asta.

La fel, si dumneavostra va urez o seara buna!
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Umila mea parere de fost jucator ( nu am ajuns vreodata la 1000 de sate, eram mai "starter" de felul meu ) este foarte scurta :
Nobilul fiind unitatea suprema in joc nu ar trebui sa beneficieze de aceleasi "avantaje" ca si restul trupelor "de rand", deasemenea cred ca o astfel de "facilitate" nu ar duce la altceva decat la denaturarea jocului asa cum multi dintre noi il cunoastem. Ne facem calcule cat, unde...l-am omorat, este gata peste x ore + cat face pe drum trebuie sa il lansez la ora x, si invers ce miscare ar putea face dusmanul...etc, etc.

Repet, parere strict personala :)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Decizia apartine voua, jucatorilor...daca majoritatea doreste, atunci se propune...daca nu, nu.
 

DeletedUser

» Mută paladinul aici. Sosire: mâine la ora 01:51 atat dureaza sa mut paladinul de pe un sat pe altul desi pe harta durata este de 1.25.56 . e ora 22.08 deci dureaza 3.43 ore sa il mut iar recrutarea unui nobil dureaza 1.57.56 pe l49 .

da-mi o explicatie care sa ma convinga ca e mult mai ok sa astept 3.43 ore in loc de 2.32 ( 1.57.56 recrutarea + 35 minute distanta pe sat lipit . daca paladinul are nevoie de 3,43 ore nobilul va avea nevoie de minim 5 . e ilogic sa iti doresti o durata mai mare in loc de una mai mica .

e foarte simplu de explicat...

sa zicem ca ai toti nobilii recrutati, adica trebuie sa astepti pana se sparg nobilii ca sa recrutezi noi nobili... pana intru pe fiecare sat, sa stric nobilii (vorbim de o mutare de 20-30+ de nobili), sa-mi mai si trimit resurse (pentru 20-30+ de nobili) pe satele noi (unde vreau sa fac nobili) ma costa relativ mult timp si sincer mi-e prea multa "click-aleala" inutila (comparatie: farmatul cu si fara asistentul de farmare)... in schimb nu m-ar deranja daca mutatul nobililor ar dura 1-2-3 zile... precum ati specificat, trebuie sa te pregatesti din timp...

pentru cei care le dureaza mutatul prea mult, ramane valabil versiunea de a sparge nobilii precum explicat de Nyx...

eu vad aceasta posibilitate de a muta nobilii ca o imbunatatire a jocului... nu vreau rau nimanui :))
 

DeletedUser

sa zicem ca ai toti nobilii recrutati
nu am niciodata toti nobilii recrutati si nici nu scad pe server avansat sub 15-20 disponibili a fi recrutati oricand oriunde
iar cand e cazul de organizat si probabil voi avea nevoie de resurse pentru nobili am grija din timp sa pot face ultima actiune doar : recrutarea . nu stau atunci in 5 minute sa aduc resurse .
acum intelegi de ce sunt contra . sincer nu vad ce plus ar aduce .

cand ataci organizat banuiesc ca trimiti trenulet de pe acelasi sat . in cazul asta ca trimiti pe alt sat 3 nobili in acelasi timp efortul e acelasi ca si cand omori doar 1 . daca dai nobili de pe sate diferite atunci da , efortul e mai mare
 

DeletedUser

Umila mea parere de fost jucator ( nu am ajuns vreodata la 1000 de sate, eram mai "starter" de felul meu ) este foarte scurta :
Nobilul fiind unitatea suprema in joc nu ar trebui sa beneficieze de aceleasi "avantaje" ca si restul trupelor "de rand", deasemenea cred ca o astfel de "facilitate" nu ar duce la altceva decat la denaturarea jocului asa cum multi dintre noi il cunoastem. Ne facem calcule cat, unde...l-am omorat, este gata peste x ore + cat face pe drum trebuie sa il lansez la ora x, si invers ce miscare ar putea face dusmanul...etc, etc.

Repet, parere strict personala :)

exact aici e punctul! un jucator de 100+ (sa nu mai zic de 1000+) sate nici n-ar mai sta pe ganduri la aceasta schimbare.... parere strict personala :)

"denaturarea jocului cum multi dintre noi il cunoastem"? chiar crezi ca va fi o asa mare schimbare/denaturare? ce sa zic/zicem de introducerea recrutarii in masa(in 2003?), introducerea talerilor(in 2004?), reducerea timpului de constructie prin puncte premium(in 2008/2009?), steagurilor(in 2010?), schimbul de resurse pe PPuri(2012?), Paladinul(in 2006?), asistentului de farmare (in 2007?), introducerea bonusurilor precum pesterea monstrilor, palariile magice, etc (in 2012?), etc. ..... nu vorbesc strict de serverele .RO ... toate astea au denaturizat jocul mai mult decat crezi ca il poate denaturiza mutarea nobilului...

si toate schimbarile astea au un lucru comun! au revoltat mereu jucatorii dar pana la urma au imbunatatit jocul si l-au facut mai interesant si placut!

o seara buna,
Ralf10

PS: la fel, parere strict personala! :) suntem aici sa citim pareri personale :)
 

DeletedUser42834

Umila mea parere de mincinos......

Repet, nu am nicio valoare ca "admin"(moderator de joc) si nici putere de decizie de a implementa aceasta functie(nu sunt programator si nici admin, sunt moderator de joc si mai iau si decizii pripite...si in cele mai multe cazuri nici nu imi recunosc greselile), sunt si eu un spectator ca toti ceilalti cu o oarecare prioritate :)

Daca tot zici ca majoritatea decide, de ce nu faci sondaj dom'le??? pun pariu ca peste 80% chiar 90% ar dori mutarea nobilului exact ca paladinul.

Nobilul este o unitate importanta, exact ca si paladinul, deci clar ca trebuie sa aiba un rol mai "special" cum ar fi: mutarea lui in alte sate exact ca si paladinul si inca ceva, sceptrul lui vasco.. cel care scade adeziunea... este clar un item pentru nobil, dc sa nu poate fi echipat un nobil la alegere cu Sceptrul lui Vasco?! ar mai fi multe de adaugat.. dar cu cine sa vorbesti daca nu te aude nimeni...
 

DeletedUser

e mai simplu uneori sa vorbesti in loc sa te gandesti de ce
serverele de joc sunt in germania nu in romania , tehnicienii si cei ce dezvolta jocul tot acolo . la fel si cei ce decid ce se schimba in joc si ce nu . pe scurt tot e in germania . ce poate face raka e doar sa le trimita propunerea voastra daca voturile sunt in majoritate pro .

ps : merg sa-mi iau popcorn si cola .
 

DeletedUser45492

Daca mutarea nobililor ceea ce ar fi un plus oarecum inutil la prima vedere in ideia ca poti sparge nobili si sa ii faci unde vrei doar ca ia timp in plus , as fi de parere ca decazarmarea ar fi ok sa se adauge in joc daca vreti sa ramanem la un acelasi triburile pe care l-am jucat pana acum , pentru ca setarea asta ar putea schimba putin jocul , cu un folos mai mare sa nu zicem doar pe speed , cat si pe lume normala (eu m-am lasat imediat de un an de lumi normale , deci toate parerile mele sunt vis-a-vis de speed si din amintiri de lumi normale) , mereu si pe speed-uri decazarmarea ar fi mult mai rapida decat o eventuala spargere a lor , deoarece la rush-uri cand sunt proaspete cucerite satele si iau cam 20 de sate intr-o anumita zona in aproximativ 10-15 minute , eu nu fac nici o trupa pe ele astfel atunci cand am un singur nobil pe sat trebuie sa atac cu nobillul un sat proaspat cucerit cu putine trupe pe el si aproape ca imi omor trupele de acolo si nobilul nu moare , mereu caut un sat cu sa zicem macar 50 de cai pe el cat sa imi moara si mie nobilul . Asta e atunci cand ramai cu un nobil si limita fake te incurca pe sat de mai mare de 10k (ca la 10k limita fake e 100) , daca raman cu 2 nobili e deja lux , dau cu 2 nobili undeva , limita fake nu ma mai incurca si mor direct nobili (daca nu e zidul 0 , bagati in simulator 2 nobili cu zid 0) , dar pe rush de obicei zidurile sunt 15-20 .

Schimbarea nobililor ar deregla poate putin jocul si decat sa stai 5ore un exemplu sa muti nobilul la cam 10 campuri , mai bine l-as sparge (sa zicem ca spargerea ia 30 de minute pana la cel mai apropiat sat) , si l-as crea acolo (bine inteles daca am resurse, dar sa zicem ca avem ca ne trimitem din timp resurse astfel incat negustorii cum sunt rapizi cam in timpul in care moare nobilul ar veni resursele) si astea ar fi alte cam o ora jumate pana se face nobilul , deci 2 ore cu spargere de nobil e mai ok decat 5 ore cu mutare de nobil , asta in cazul in care vrei sa faci doar unu , dar daca e sa spargi 3-4 nobili sa faci trenul alt undeva , respectiv tot la 10 campuri , ar putea fi rentabil inmultind o ora jumate x 4 nobili = 6 ore + alte 30 de minute pana ajung acolo nobilii sa se sparga , deci 6 ore jumate , asta in cazul in care dai pe un sat lipit , cu mutare ti-ar lua 5 ore , cu tu defapt doar muti nobili , si muti direct 4 odata nu 4 pe rand asa cum este la crearea lor.

E rentabil pentru mai multi nobili , mi-ar fi si mie rentabil pe speed sa mut bazele de nobili de cate 30-40 de nobili sa ii mut pe toti pe un sat cat mai in extremitate sa iau sate in zona aia pe rush , zic rush fiindca acolo nobilii sunt mai importanti (si vorba lui Ralf ajungi si la 1000 , chiar 3000 de sate , pe rush de 3 zile eu fac 3000 de sate daca bag calumea) , deci ramane cum am scris mai sus , e inutila la putini nobili , dar utila mai multi nobili sau si mai bine , la distante mici . ( Exemplu ai un sat lipit de tine pe ala ai mai multe trupe si 3 nobili si tu ai un nobil pe un sat cu mai putine trupe dedesubtul lui , ar fi mai ok sa muti nobilul pe ala cu sa zicem fullul de atac si ti-ar lua ~30 de minute decat sa-l spargi nobilul ~30 de minute ca dai cu nobilul si ceva trupe daca te incurca limita fake in fullul tau ca apoi pe satul unde ai fullul sa faci nobilul , pe langa cele 30 de minute sa iti ia alte o ora si 30 de minute sa faci nobilul , deci 2 intr-un final ) .

Concluzia mea:

- La distante mari ai putea sparge nobili , ca nu ar fi rentabil sa ii muti , decat daca ai multi nobili pe satul ala (pe lume normala nu prea e rentabil sa ai mai mult de poate cam 8 nobili pe acelasi sat , 4 e de obicei ok , insa pe speed avusesem si 40-50 de nobili pe un singur sat pe rush , deci ar fi foarte rentabil sa mut direct 40-50 nobili pe un alt sat sa zicem in alta zona decat sa sparg consum poate din ei cativa in limita necesarului , sau sa-i sparg sa ii fac apoi pe satul unde doresc (cu o zona mai buna in a cuceri alte sate decat zona satului precedent)

- La distante mici categoric folositor , sub cam 10 campuri distanta , ma gandesc in economisirea timpului , sunt n cazuri de obicei.

- Iar multi nobili sa muti e vorba englezilor awesome :))) Deja e treaba foarte smechera , de aceea ziceam mai sus ca ar putea deregla putin jocul insa fiind optimisti intr-o directa poate mai buna .


Am observat ca in ultimul timp toata lumea zice "ca ba daca era asa jocu sau uite asa" , desi eu as vrea ca jocul sa ramana in starea lui actuala , naturala , deoarece cu toate schimbarile noi care ar aparea mi-ar fi frica sa nu se strice jocul , sa nu apara o optiune care sa strice de tot jocul si apoi sa devina atat de schimbat in rau astfel incat sa ma las de tot de el , nu ca nu mi-ar sta capul la asta , dar privind la un viitor mai bun in setarile jocului , facandu-l tot mai interesant si aia din Germania tre sa se ocupe cu ceva :) Lasand jocul fara nici o imbunatatire din momentul asta ar deveni monoton jocul , asa ca mai schimba cate ceva mai putin sau mai mult semnificativ tot zice wow la ceea ce apare si parca ne vine cheful sa mai analizam setarea x , sa vedem ce face si etc :)))


Pe langa romanul de mai sus , votul meu la aceasta propunere este pro.
Scuze pentru roman , decat dupa ce l-am scris am vazut cat am scris , insa m-am chinuit sa fac un roman cat mai cuprinzator cu posibilele avantaje.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser22307

pro pentru propunere dupa cum a zis Corneliu Vadim Tudor are avantaje si dezavantaje dar ar fi bine ca aceasta optiune sa fie si atunci fiecare alege optiunea care il avantajeaza
 
Sus