scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

DeletedUser43217

Reveniti la subiect, sau recurgem la sanctiuni.
Sper sa nu fie nevoie de inca o interventie, si deasemenea sper sa nu fim nevoiti sa inchidem si acest thread.

Threadul asta, cred ca e ultimul care se poate inchide, 99% din ce s-a postat, are legatura cu subiectul, fie ca e vorba de un oarecare jucator care a fost veriga slaba a unui trib din diferite motive, sau de un conducator care a fost la randul lui depasit de evenimente, sau chiar de un trib care a fost veriga slaba a unei aliante si asa mai departe. Amenintari cu inchiderea topicului e ca si cum ar zice INNO ca inchide serverele.ro daca pe urmatoarea lume nu intra minim 50 000 de jucatori, ceea ce e absurd.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Dacă tot ne dăm cu păreri pro/contra pe motivele scăderii calităţii echipelor de pe joc, pierderii de jucători, dezgustul altora, vă pun în vedere următoarele situaţii:

Prima situaţie:

Sunt 30 de jucători într-un trib. 10 se cunosc între ei de 5,6 ani şi au jucat împreună pe toate lumile. Conduc în comun echipa adunată pe ultima lume. Ceilalţi 20, invitaţi de pe hartă, sunt încadraţi în următoarele 2 grupe imaginare : activi şi inactivi. Obişnuiţi vă rog asocierea grupelor, că voi folosi cuvintele destul de des în textul ce urmează.

Cei "inactivi" sunt încadraţi acolo pentru că n-au acte preţioase pe twstats, nu au fost în top pe lumile precedente. Cei "activi", sunt jucători care probabil au plătit bani grei să fie în topuri pe lumile precedere şi au picat la primul organizat, sau au mizat pe creşteri de sate barbare/bonus/interne şi au închis lumea, sau chiar sunt jucători buni/foarte buni/cheie..
Precizez că pe lumea respectivă nu sunt posibilităţi de creştere prin plată.

Cei activi sunt cei care au plecat din start cu ajutor din partea conducerii, sau ordinelor conducerii (ălora 10, influenţi). Au crescut bine mersi, au beneficiat de sprijin când au fost atacaţi, au beneficiat de sprijin când n-au fost atacaţi, deci s-au dus repede în top. Cei inactivi au fost cei care au executat ordinele, au sprijinit, au dat fake-uri (cu nobili dacă a fost nevoie) atunci când au atacat activii, orbiţi de poziţia tribului lor în clasament, au salvat chiar de la umilinţe şi înnobilări ruşinoase jucători activi.
Ajungem la subsituaţii de genul bunului simţ. Presupunem că cei activi au crescut liniştiţi în puncte, au zeci de sate ofensive, intră 1 dată pe zi dar beneficiază de like'urile conducerii. Cei inactivi intră mai des, dar nu pot juca din cauza celor activi. Au cu 100 de sate mai puţin, nu apucă nici măcar sate de barbari..
O conducere de duzină (voi, conducători care citiţi forumul extern), ce face (faceţi) atunci când:
- Jucătorii activi rezervă 4 sate, dar atacă 15?
- Jucătorii inactivi sunt nevoiţi/obligaţi să cedeze rezervările?
- Jucătorilor inactivi le sunt încălcate rezervările?
- Vi se pare corectă şi logică scuza :
Am 20 trenulete in momentul asta, adun barbare spre margine pt deff. Ti se pare logic sa ataci cate 5 sate si sa astepti jumate de zi sa le iei ca sa poti lua altele? Mie mi se pare o pierdere de timp. Timp in care le pot ridica si pune trupe pe ele.
Nu contează că satul este rezervat de altul mai "inactiv", sau îl rezervă altul "activ" între timp.
?

Vedeţi şi credeţi în egalitatea membrilor într-un trib? Ce decizie aţi lua dacă un activ încalcă în mod repetat condiţiile astea de nerezervare? E o încălcare de regulament (cel de bun simţ, măcar. Poate tribul n-are publicat un regulament scris pe forumul intern) atacarea satelor fără a fi rezervate? Ce decizie se poate lua?


Situaţia a doua:

Două triburi aliate din prima zi de joc.Întemeietorii se cunosc de 5 lumi, au jucat împreună, au condus acelaşi trib.
Întemeietorul 1 se ia la harţă cu un "Rambo" din apropiere. Se sparg trupe, se omoară nobili. Întemeietorul 1 rămâne fără trupe.
"Rambo" atacă satul întemeietorului 1 şi primeşte invitaţie în tribul întemeietorului 2. Se refuză concedierea, pe motivul următor : "Nu se consideră refugiere, atacul a fost dat înainte de a accepta invitaţia".
Întemeietorul 1 nu pierde satul, dar rupe diplomaţia şi declară război tribului condus de întemeietorul 2. Tribul lui câştigă războiul.

-Se consideră o încălcare de diplomaţie invitaţia trimisă lui "Rambo", ştiind de conflictul lui cu întemeietorul 1?
-E corectă decizia întemeietorului 1 de a rupe diplomaţia din motive "personale"?

Scuzaţi jocul de cuvinte, sunt situaţii reale, întâlnite. :) Sunt curios dacă şi deciziile voastre sunt la fel cu ale lor. Conducători din vârful triburilor de calitate, cândva pe Triburile.ro.

Vă salut,
Q
 
Ultima editare:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Threadul asta, cred ca e ultimul care se poate inchide, 99% din ce s-a postat, are legatura cu subiectul, fie ca e vorba de un oarecare jucator care a fost veriga slaba a unui trib din diferite motive, sau de un conducator care a fost la randul lui depasit de evenimente, sau chiar de un trib care a fost veriga slaba a unei aliante si asa mai departe. Amenintari cu inchiderea topicului e ca si cum ar zice INNO ca inchide serverele.ro daca pe urmatoarea lume nu intra minim 50 000 de jucatori, ceea ce e absurd.

Am avut motiv sa spun asta, posibil sa nu fi apucat sa vada toti postarile sterse, care cu siguranta nu aveau nici cea mai mica legatura cu tema :)
 

DeletedUser43296

@quzor

A) Un conducator nu mai e conducator daca nu-si poate tine turma sub control.
B) Doar o gluma de conducator ar actiona impulsiv in ceea ce priveste o diplomatie, in special in cazul in care diplomatia este ridicata pe baza unei increderi cladite de 5 lumi in coace.
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Reveniti la subiect, sau recurgem la sanctiuni.
Sper sa nu fie nevoie de inca o interventie, si deasemenea sper sa nu fim nevoiti sa inchidem si acest thread.

Nu cred ca e nevoie,vor mai fi cateva postari de genu "nu se mai face parizer ca pe vremea mea" si moare de la sine,singura chestie interesanta a fost conflictul intre team si grupul jucatorilor recalcitranti.( majoritatea in vacanta cu tot cu clone) :)
 

DeletedUser

quz0r, am citit cu placere parerile tale. in ceea ce priveste raspunsul la intrebarea legata de sistemul de rezervari: da sistemul de rezervari actual este - in opinia mea - un mare motiv de scadere a coeziunii echipelor, de scadere a increderii in colegi, de scandal intern si scadere a calitatii jocului. Am jucat pe L7 si L10 in noobs fara sistem de rezervari o foarte buna bucata de timp si totul mergea ca pe roate. cum faceam noi? simplu: cand voiai sa iei un sat, aveai obligatia sa anunti prin mailul din sistemul de joc toti jucatorii din trib sau aliati din vecinatatea satului tinta de intentia ta de nobilare a acelui sat. si da se mergea pe sistemul primul venit primul servit numai daca prin discutii dovedite ca se poarta frumos si politicos, mai multi jucatori ajungeau la concluzia sa isi imparta satele altfel decat stabilisera initial. pare un sistem mai greoi, dar de fapt e cu mult mai putina bataie de cap: din acele discutii in 80% din cazuri se nasteau colaborari, oamenii discutau intrei ei, se cunosteau, mai faceau glume, totul era ok. cand aparea o cearta de cele mai multe ori se rezolva astfel: jucatorii care dovedeau ca nu se pot intelege primeau ordin sa curete satele aflate in litigiu, dar satele erau cucerite de alti jucatori care nici nu se aflau in zona, dar care veneau si prin prezenta lor echilibrau zona. dupa doua certuri din care ieseau mereu in pierdere, reclamagii de profesie se linisteau si invatau sa se poarte in cadrul echipei.

in cazul doi, avem triburile A si B. daca un jucator din tribul A (orice jucator, nu neaparat liderul) este atacat de un jucator de pe harta, acel jucator care a atacat devine automat o tinta prioritara pentru tribul A. Invitarea jucatorului atacant in tribul B, si mentinera lui in trib dupa expunerea cazului este un act de razboi al tribului B impotriva tribului A. Tribul A nu are alta solutie decat declansarea razboiului cu fostul aliat. iar tribul B si conducerea lui dovedeste - in opinia mea - ca nu merita sa i se acorde incredere. si in cadrul tribului, si in cadrul aliantei, principiul de baza al tuturor este: ce tie nu-ti place altuia nu face. nu poti sa scuipi in farfuria colegului de la masa si sa ai pretentia ca tot ala sa plateasca nota si sa te si iubeasca pentru cat de smecher esti... si ca sa nu apara discutii ca tribul A este dus dupa motivele personale ale liderului este unul dintre motivele care ma fac sa spun ca liderul nu are voie sa se lase atras in conflicte personale. el nu trebuie sa fie cel mai mare jucator al tribului A, sa nu fie cel mai agresiv, si sa nu se lase atras in conflicte stupide. Daca este totusi atacat de acel rambo, atunci conform oricarui reguli de bun simt de conducere a unei armate, orice atac impotriva unitatii de comanda este cel mai dur act de razboi posibil. adapostirea celui care face asta si asigurarea de azil este de asemenea un act de razboi, cum am mai spus deasupra.

sa ne imaginam un exercitiu aproximativ identic, in lumea reala: un grup de teroristi internationali lanseaza o bomba atomica asurpa washingtonului. obama reuseste sa scape. grupul de teroristi este adapostit ulterior de rusia care nu vrea sa ii predea. se naste cel de-al treilea razboi mondial?

da, aveti dreptate si la faza: toata lumea se cunoaste cu toata lumea - sunt sigur ca daca incepe o lume noua si ii regasesc pe vechii mei colegi imprastiati prin diverse triburi sigur nu scap sa refacem echipa ... da, afinitatile se pastreaza si se folosesc, in favoarea persoanal, sau de dragul vechii echipe, sau in detrimentul colegului de azi care nu se poarta la fel de fair ca si colegul de pe o lume anterioara care acum iti este adversar...

lady lethal, nu spun ca toti cei care cheltuie pp-uri sunt lipsiti de capacitatea de a conlucra departe de mine acest gand! spun doar ca un sef de trib aflat in goana de punctaj/jucatori dominanti va fi mai tentat sa treaca cu vederea nestiinta/ingamfarea/proastele purtari unui jucator care creste pe puncte premium cand il vede crescand ca din apa in dauna unui om mult mai ok ca si om de echipa, dar care creste mai lent pentru ca nu vrea/nu poate sa cheltuie pp-uri cu aceeasi frenezie...

atomm, nu m-am referit la o persoana anume folosind sintagma bulibasa din evul mediu, ci m-am referit la un anume tip de comportament descalificant dpdv moral pentru un lider, asa ca nu poate fi considerata jignire aceasta sintagama nefiind adresata cuiva anume.

De asemenea am sa va rog pe toti care scrieti aici sa ne pastram calmul daca cineva ne ataca, sa reclamam acele atacuri sau spam-ul si sa incercam sa pastram aceasta discutie la gradul de dezbatere unde ficare vine cu idei, observatii si solutii personale astfel incat fiecare din noi, cei interesati sa aibe de castigat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser29124

martzian a spus:
De asemenea am sa va rog pe toti care scrieti aici sa ne pastram calmul daca cineva ne ataca, sa reclamam acele atacuri sau spam-ul si sa incercam sa pastram aceasta discutie la gradul de dezbatere unde ficare vine cu idei, observatii si solutii personale astfel incat fiecare din noi, cei interesati sa aibe de castigat.

sa aibe de castigat ce? :) cred ca fiecare dintre noi e mult mai castigat sa stea cu familiea, cu copiii, cu prietenii din viata reala...insa fiecare face cu timpul sau ceea ce doreste...
De ce a scazut valoarea calitatii echipelor? pt ca a scazut si valoarea oamenilor..nu ati vazut ce se intampla la bac si la examenele de capacitate?Copiii nu mai invata ci-si pierd vremea pe fel si fel de jocuri...parintii nu-si mai educa copiii ci-si pierd si ei vremea pe fel si fel de jocuri pentru ca e mult mai usor sa se refugieze intr-un joc decat sa infrunte problemele reale de zi cu zi...rezultatul indobitocirii in masa a populatiei o sa se vada peste cativa ani...
 

DeletedUser

Woaw, salut lutu! ma bucur ca esti pe aici. inca. pentru ca multi dintre cei care au apreciat jocul au tras concluzia care o tragi si tu: au mai mult de castigat daca se lasa. si ii enumar doar pe cativa ca antagon, robert.cta, orca, mari2006, inducs, klarpunct, vonkesh, lordragon, 022lsdss,rmaxim si altii...

si da, ai dreptate cu scaderea calitatii educatiei. eu predau un curs de initiere in televiziune. cursul fiind platit, vin in general doar copii interesati si care reusesc sa achite taza. sunt copii din licee bune, inteligenti si bine pregatiti fata de masa elevilor. si totusi, aproape ca nu exista text scris de ei in care limba romana sa nu fie grav siluita...

aparitia multor membri noi, in special copiii instabili dpdv emotional si loial catre un grup, duce la scaderea grupurilor in ansamblu...
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
Diferenta este una singura. Acum 6-7-8 ani nu toti aveau pc, nu toti isi permiteau un abonament la internet.
Aia care aveau posibilitatea asta proveneau dintr-o familie "bine instruita" sau (cazul meu) un elev cu o bursa de studiu.
Dar in rest totul este la fel, ba chiar din potriva acum un copil la 3 ani stie sa-si schimbe canalul la tv, sa deschida jocul pe tableta... eu la varsta asta nu stiam nici sa conduc sania. deci nu puteti sa dati vina pe joc pentru ca lumea nu este instruita sau mai grav ca nu ne instruim copii din cauza jocului sau ca ca ne refugiem in acesta. Un joc este un loc unde te relaxezi, alti se duc la pescuit, alti un biliard, etc. Rezultatul este acelasi masurat in timp pierdut in devafoarea familiei

Probabil ati notat si voi ca comunicarea si interactionarea cu un jucator din vechea generatie este mult mai placuta
dar de ce?... la nivel de instructie cei din anii 70-80 aveau cu siguranta alt nivel de instructie (mult mai scazut) fata de elevii din zilele de astazi dar ei primeau ceva mult mai important, cei 7 ani de acasa
eu as putea sa reduc totul la asta

In orice caz asta ce influenta are la nivel de echipa? Fiecare isi alege echipa lui, aia cu care se intelege bine si cu care pot face treaba buna.
 

DeletedUser18437

Woaw, salut lutu! ma bucur ca esti pe aici. inca. pentru ca multi dintre cei care au apreciat jocul au tras concluzia care o tragi si tu: au mai mult de castigat daca se lasa. si ii enumar doar pe cativa ca antagon, robert.cta, orca, mari2006, inducs, klarpunct, vonkesh, lordragon, 022lsdss,rmaxim si altii...

Si multi altii, foarte multi. Fara care jocul nu are cum sa fie ca in trecut... Multi conducatori cu caracter, dar si jucatori exceptionali. Dar din pacate ei nu se vor intoarce, si in timp "va iesi din moda" si jocul acesta, ceea ce e normal, fiecare joc are un inceput si un sfarsit.
 

DeletedUser44364

... la nivel de instructie cei din anii 70-80 aveau cu siguranta alt nivel de instructie (mult mai scazut) fata de elevii din zilele de astazi [...]
Aici nu sunt de acord cu tine. Dimpotriva, as spune ca doar dotarile erau mult mai slabe atunci dar, in schimb, scoala se lua mult mai in serios. Sigur ca acum exista mult mai multe posibilitati de instruire si ai acces la infinit mai multa informatie. Dar ce se castiga pe o parte, se pierde pe alta.
Un copil de 3 ani stie sa foloseasca perfect telecomanda televizorului iar la 7 ani iti da chiar lectii cand vine vorba de folosirea aparaturii electronice, dar ca sa-l determini sa citeasca o carte trebuie sa-l santajezi cu ceva.
Personal, cred ca de aici pleaca totul: de la lipsa lecturii. Daca nu-si mai iau ca modele eroii din carti, copiii ajung sa copieze modelele promovate de societate: manelistii si pitipoancele. Consecinta directa este lipsa valorilor morale. De unde sa invete ce inseamna loialitatea, onoarea, cinstea, respectul fata de munca altuia, sacrificiul, altruismul, etc. ?
Aici, pe joc, ar trebui sa invete aceste lucruri de la liderii de calitate, dar acestia renunta (prea) repede cand vad slaba calitate a jucatorilor din echipa. Astfel se propaga tot modele negative si calitatea continua sa scada. Este un cerc vicios. Si nu poate fi rupt decat tot de un lider de calitate.
In orice caz asta ce influenta are la nivel de echipa? Fiecare isi alege echipa lui, aia cu care se intelege bine si cu care pot face treaba buna.
Si daca n-ai de unde alege?

In concluzie, cine este de vina pentru scaderea calitatii echipelor? Exact: liderii de calitate pentru ca nu se incapataneaza sa ramana pe joc si sa demonstreze ca se poate face primavara si cu o floare! :p
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
... De unde sa invete ce inseamna loialitatea, onoarea, cinstea, respectul fata de munca altuia, sacrificiul, altruismul, etc. ?
Eu astea le-am invatat de la parintii mei

Cat despre prima parte, cred ca nu m-ai inteles sau m-am exprimat eu gresit
Asa este, imi era rusine sa ma intorc acasa cu un 5 la orice materie, un 4 nici nu mai zic... ma duceam la bunici :))
Nu am zis ca nu se lua scoala in serios doar ca resursele pe care le aveai la dispozitie erau foarte putine
ba chiar una singura... biblioteca

Dar sa revenim la topic, ai dreptate, vina o au lideri/conducatorii
Dar suntem aici sa discutam nu sa dam sentinte...
 

DeletedUser

pentru ca cineva mi-a scris si pe mail in legatura cu acest subiect, - si veti vedea ca a scris pe mail ca sa nu incalce regulile scriind in alta liba pe forumul .ro, am sa dau scrisoarea -respectand confidentialitatea si raspunsul dat de mine. rog sa scuzati engleza mea de balta, cum spunea cineva mai sus, pe vremea mea nu se dadea corn si lapte asa ca mai si chiuleam...

Hy,

1) My name is xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, i am from xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

Nice to meet you.
google translate...
______________________
hy,

Numele meu este xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, eu sunt de la xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Îmi pare bine.
_______________________
2) I read your posts on forum.
It is an interesting discussion regarding the tribe leaders
_______________________
Am citit mesajele dumneavoastră pe forum.
Este o discuție interesantă cu privire la liderii tribului.
________________________
3) My opinion is that we manage what you play
________________________
Opinia mea este ca, noi Conducem ceea ce jucam


PS...

I am playing on W40. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx)
Maybe you have a lot of questions in your mind ...
Why i am playing on ro server? who am i ???and so on ... doesn t matter.
I only want to play on ro server...
__________________________
Eu joc pe W40. (xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx)
Poate că aveți o mulțime de întrebări în mintea ta ...
De ce eu joc pe server-ro? Cine sunt eu??? și așa mai departe ... nu contează.
Vreau doar să joace pe serverul ro ...

raspunsul mea fost:

you have right by one side, and not by the other. we manage a team. the best team we cand do with people we meet. if you meet enough people with strong beliefs, with rational concern, people who can understand strategy and tactics, who want to be good and have respect for other people you are a luky leader.

if you can to transform ordinary people in players with strong beliefs, with rational concern, in people who can understand strategy and tactics, who want to be good and with respect for other people, you are a very good leader.

but even the best leaders can't do anything without real PEOPLE caps for that word "PEOPLE" is not accidental ;)

si traducerea

aveți dreptate de-o parte, și nu de cealaltă. noi gestiona un echipă. cea mai buna echipa pe care o cand facem cu oamenii pe care îi întâlnim. dacă întâlnim destui oameni cu convingeri puternice, cu îngrijorare rațională, oameni care pot înțelege strategie și tactică, care doresc să fie bine și să aibă respect pentru alte persoane esti un lider norocos. în cazul în care aveți posibilitatea de a transforma oameni obișnuiți în jucători cu convingeri puternice, cu îngrijorare rațională, oameni care pot înțelege strategie și tactică, care doresc să fie bine și cu respect pentru alte persoane, esti un lider foarte bun. dar chiar și cei mai buni lideri nu se pot face nimic fara OAMENI adevărați (caps pentru cuvântul "oameni" nu este intamplatoare ;)
 

DeletedUser45675

mare dreptate.

Acum hai sa imi spun si eu parerea.

Dupa cum am vazut si la mesaje amuzante ,ultimul post facut de visina noua,cred, a fost ceva banal pentru mine,acesta postand un mesaj prin care un coleg de trib(el fiind conducator) il intreaba ce sunt alea ferme de aparare in urma cerintei lui visina noua de a i se transmite numarul de ferme disponibile de aparare.
In urma intrebarii acestuia el vine pe extern si posteaza acest mesaj razand de el ca nu stie ce sunt alea ferme,acum intrebarea mea este:

Oare noi astia ce stim catusi de cat jocul ,ne'am nascut invatati? stiam toate Denumirile in acest joc?

si tot raspunsul meu este NU. am invatat de la alti jucatori mai vechi ca mine/ca noi corect? ...deci daca fiecare jucator ce intra pe acest joc si nu stie jocul asa bine il luam la misto ca noi suntem zeii triburilor si prostii din astea,credeti ca jucatorul respectiv va mai avea chef sa puna suflet pentru acest joc? eu nu cred,eu cred ca va fi dezgustat la randul lui de acest joc si de asa zisele vedete!

Dar daca visina noua il ajuta si ii explica si il invata sa joace cat mai bine?
Acel jucator ii va purta respect si il va urma oricunde nu? invatand si el la randul lui pe altii!

De asta nu mai exista conducatori buni pentru ca ajung conducatori numai inganfati de astia care se cred zeii triburilor !

sper ca nu am ofensat pe nimeni cu postarea mea:D
este simpla parere a mea!
 
Ultima editare de un moderator:

ChineZeu

member
Scor reacție
37
Hai sa fim seriosi nu poti sa bagi tot intr-o oala
Eu si grupul meu am explicat mereu tot ce stim la orice ne-a intrebat si pun pariu ca nu suntem singurii
Acesti conducatori sunt aia care au jucat o lume-doua (si le-au mers bine pe spatele unei echipe) si acum la randul lor se cred mari conducatori

Oricum un conducator care se rade de jucatorii lui se mai poate numi conducator?...
 

DeletedUser45675

asta incerc sa spun,ca 20% din triburile de pe .ro sunt conduse de astfel de jucatori daca nu mai mare este procentul..
si e grav!
 

DeletedUser

daca procentul ar fi doar de 20% ar fi bine dar el este mult mai mare . pe fiecare server sunt cateva triburi care atrag atentia si multe altele care desi in start game ajung in top cand ies nobilii din ascunzatoare dispar . e atat de simplu sa intemeiezi un trib , apesi un buton , pui un nume care a facut ceva pe o alta lume mai veche si te-ai facut intemeietor .
 

DeletedUser45675

De ce sunt doar 2'3 triburi care atrag atentia?
Ce se inampla cu toti jucatorii buni de pe .ro ?

Parerea mea este ca daca ar merge fiecare cu tribul cu care a inceput lumea fara tradari si alte porcarii pe care cred ca doar pe ro gasesti,sa vorbeasca cu tine pe skype voce si sa te toarne in secunda doi in care ai inchis convorbirea, fara fuziunile colosilor pentru a face un dita mai tribul care isi ia dita mai avansul fata de locul 2 ..care la un moment dat o sa se certe vedetele intre ei pentru ca orgoliile sunt prea mari, ar fi ceva batalii daca aceste lucruri nu ar exista.
Un exemplu frumos pentru mine au fost cei de pe lumea 38 din KZSF alaturi de care as juca cu drag mereu ,acolo au fost simpli jucatori parerea mea,nu asa mari vedete,dar a fost printre singurile triburi care le'am vazut de cand joc triburile care s'a mentinut pe locul 2 de la inceputul lumii si pana acum care sunt tot pe locul 2 si ii bat la statistica pe cei din Monroe (cu parere de rau dar nu vreau sa ofensez pe nimeni)
daca ar exista doar caractere ca ,conducatorii din kzsf poate calitatea conducatorilor de triburi ar fi ridicata,dar sunt si conducatori d TriBURILE gen Gangster ray care isi face trib cu 8 academii si creste numai din interne si cand da de prima problema pe joc se lasa.

Triburile din punctul meu de vede a devenit mult prea competitiv ,aducand numai ura fata de ceilalti jucatori,judecam fara sa cunoastem s.a.m.d ...
Nu mai exista respec fata de dusmani ,nici un jucator de pe .ro nu mai stie sa piarda cateva sate si la final sa zica "bravo esti mai bun ca mine SAU bravo ai stiut sa ataci,le ai"
NU
o sa auzi doar "ai avut noroc sau norocul tau ca nu am fost on"

Asta daca nu esti injurat ca esti un noob si un jucator care ai crescut numai din interne si bagi 10.00000 de pp si nu ai viata sociala daca ii iei lui satul..etc!

Asta e strict parerea mea:D
 

DeletedUser

De ce sunt doar 2'3 triburi care atrag atentia?
Ce se inampla cu toti jucatorii buni de pe .ro ?
jucatori buni inca sunt multi , jucatori exceptionali insa sunt mai putini . dar degeaba sunt ei buni daca nu sunt si de cursa lunga si sunt doar starteri . apoi multi prefera sa joace pe un server cat de mult si de bine pot si pe altele sa intre doar pentru pp-uri sau ca sa mai piarda putin timpul .
Nu mai exista respec fata de dusmani ,nici un jucator de pe .ro nu mai stie sa piarda cateva sate si la final sa zica "bravo esti mai bun ca mine SAU bravo ai stiut sa ataci,le ai"
NU
o sa auzi doar "ai avut noroc sau norocul tau ca nu am fost on"
n-am sa arat despre cine este vorba , nick-ul este irelevant . tipul era atacat cu nobili si mi-a atacat un coleg astfel incat trupele lui cand revin acasa sa faca split .

yyyy iul 02, 22:22
frumoasa incercare , din pacate pt tine nu ti-a iesit . dar oricum , mi-a placut ce ai incercat sa faci

xxxx iul 02, 22:31
l=.=l astăzi la ora 22:18:50:614 0:15:10
zzzz. astăzi la ora 22:21:12:008 0:17:32
zzzz. astăzi la ora 22:21:13:173 0:17:33
zzzz. astăzi la ora 22:21:13:273 0:17:33
sat. mâine la ora 02:48:30:902

xxxx iul 02, 22:31
intoarcerea din l=.=l (409|466) K44 astăzi la ora 22:21:12:000

xxxx iul 02, 22:31
ai avut bulan chior asta este bafta

yyyy iul 02, 22:32
stiu , a dat cum i-am spus eu . ai ratat cu o secunda split-ul , trebuiau sa revina la 13 secunde

yyyy iul 02, 22:33
acum ca ai incercat asta ma gandesc ca era mai bine sa te invit la noi dar deja aveam planuri cu tine

xxxxx iul 02, 22:33
asta este am fost singur si izolat acolo ce sa fac
dar da , rar gasesti adversari care sa poata discuta altfel decat spui tu mai sus .
 
Sus