Script cuceriri live

DeletedUser

Merge perfect pe clasica, inclusiv partea cu satele vecine cucerite, chiar daca are ce calcula vecini la mine cu 6k sate :)


Edit: Ups :) buba :
- in lista de "Cuceriri live" nu afiseaza pe cele de langa tine listate Threats, in principiu te astepti sa le vezi pe toate dupa care dai pe Threats sa vezi ce se intampla langa tine
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@lordkiller

In lista de cuceriri live apar cuceririle care implica strict tribul tau. Asta a fost ideea initiala a scriptului.
Lista de Threats arata cuceriri facute de oricine din orice trib, criteriul de selectie este faptul ca evenimentul se intimpla in vecinatatea satelor tale. Astfel poti vedea cind un inamic se apropie amenintator, sau stiu eu, poti vedea cum se descurca aliatii tai in preajma ta.
Deci prin definitie, ca sa zic asa, cele doua liste nu au aceleasi date.
Ar trebui sa fac un text de help mai descriptiv in cele doua ferestre, inclusiv sa descriu ce inseamna fiecare culoare de bulina, dar am sechele de la scoala cind nu-mi placea deloc sa scriu compuneri :)

Va multumesc pentru feedback, update-ul a fost un succes.
 

DeletedUser

Pana acum avea lista unica altfel, nu stiu ce principii de selectie aplicai dar afisa "tribul meu" si satele vecine cucerite (sau ceva de genul pentru ca apareau ambele tipuri... asa mi sa parut mie :D vedeam in lista si ceea ce azi e in Threats) de asta ma mirat ca cele apropiate mie mai nou nu apareau in lista generala.

"Vecinatatea" e relativa si cu bube, pe o lume avansata 20-30 sate distanta e aproape, cu un sat 10 patrate e la mama draq, iar daca apeleaza scriptul cineva cu multe sate iti haraie serverul, mai ales daca sunt multe cuceriri, asta pe partea tehnica :)

Ma gandeam ca nu ai facut fac. de litere dar un programator bun isi comenteaza codul :p mama ei de treaba plicticoasa :D macar o descriere sucinta merita efortul pe care ai investit in programel.


Oricum iti ramenem datori pe viata pentru jucaria asta :)

PS: felicitari pentru L3, tehnologia a invins ? :D
 

DeletedUser

Pana acum avea lista unica altfel, nu stiu ce principii de selectie aplicai dar afisa "tribul meu" si satele vecine cucerite (sau ceva de genul pentru ca apareau ambele tipuri... asa mi sa parut mie :D vedeam in lista si ceea ce azi e in Threats) de asta ma mirat ca cele apropiate mie mai nou nu apareau in lista generala.
Da, era altfel. Acum a trebuit sa le sparg in doua tocmai din motive tehnice. Ziceam doar ca in conformitate cu noile "specificatii" rezultatul este corect.

"Vecinatatea" e relativa si cu bube, pe o lume avansata 20-30 sate distanta e aproape, cu un sat 10 patrate e la mama draq, iar daca apeleaza scriptul cineva cu multe sate iti haraie serverul, mai ales daca sunt multe cuceriri, asta pe partea tehnica :)
Mi-ai dat o idee buna. Merge sa fac un combo sa poti alege distanta care te intereseaza. (5,10,15, ceva de genu asta), similar cu checkboxul prin care te declari interesat de nobilarile interne sau nu.
Momentan nu haraie serverul, ceea ce e bine. Modul in care calculez vecinatatea nu depinde de numarul de sate deloc, iar cuceriri sint citeva sute pe zi in medie. Oricum, cu o baza de date de 100GB trebuie sa lucrezi delicat in general :)

Ma gandeam ca nu ai facut fac. de litere dar un programator bun isi comenteaza codul :p mama ei de treaba plicticoasa :D macar o descriere sucinta merita efortul pe care ai investit in programel.
Asa e, tre sa fac ceva in sensul asta. Si traducerea in diverse limbi lipseste... devine serioasa jucaria asta.

Oricum iti ramenem datori pe viata pentru jucaria asta :)

PS: felicitari pentru L3, tehnologia a invins ? :D
Mersi mersi, chiar ca a invins tehnologia :) Cind aveam citeva sate sapam zilnic in datele publice de pe server luate intr-o baza sql sa vad care e inactiv si tinta sigura. Informatia este decisiva in general.
 

DeletedUser

Revenind la posibilitatea de a customiza numarul de patratele (care acum e fix 15) in raza carora apar cuceriri pe tabul 'Threats'.
Ce valori va coafeaza? 5-10-15-20-25 e OK?
 

DeletedUser

Cel mai indicat ar fi selectabil, dar in principiu cat mai mult posibil asa ca votez 25

(depinde de numarul de sate "zona de interes" dar intotdeauna e bine sa fii informat din timp ce fac vecnii :D )
 

DeletedUser

doeion , scriptul da o eroare pe clasica :( arata ca un sat cucerit este pe k55 de exemplu dar el de fapt este pe k45 :( chiar si coordonatele le da gresit :(:(


30nhcie.jpg


http://ro.twstats.com/roc1/index.php?page=player&mode=conquers&type=gain&id=2109613

iar pe threats nu arata nimic : No conquers found.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Mersi de sesizare si scuze de intarziere. Am sa verific.
Am senzatia ca s-a resetat lumea si acum sint si datele vechi in baza de date.
 

DeletedUser

live-ul arata cuceririle decalate cu 10 ore in urma , poti face ceva ? sat luat astazi la ora 7.05 il arata ca a fost cucerit aseara la ora 21.05
 

DeletedUser

Nu are legatura cu scriptul. Trebuie sa mergi la windows in setari si sa-ti configurezi corect timezone-ul la gmt+2/athens bucharest etc. Scriptul afiseaza orele in functie de ora "locala" iar daca tu ai setare in windows ca esti in California... ai inteles tu.
 

DeletedUser

asa e . ms de info
california ... canada ... tot pe acolo :):) n-am setat ora ok cand am reinstalat so
 

DeletedUser35377

se mai ocupa cineva de scriptul acesta?Multe cuceriri nu sunt aratate,fiindca nu este updatat.Jucatori care innobileaza si au intrat in trib de cateva saptamani,sunt perceputi ca facand parte inca din tribul lor anterior,astfel nu le arata cuceririle...
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Pe ce lume ai probleme cu scriptul de innobilari live?
 
Sus