scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

liana

member
Scor reacție
35
Seven...tu ai o idee legata de plata pt a infiinta trib :p
Subiectul temei e: scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi...
Hai sa presupunem ca se implementeaza ideea ta,ca intemeietorul unui trib va fi conducatorul ala utopic pe care.l imaginezi...doar pt ca plateste...;)
Ei,si????
Cu ce va schimba el restul de motive pt care calitatea echipelor a scazut?Adica...abundenta de pusti obraznici si prost crescuti,relatiile amicale care au ajuns sa dauneze,si toate celelelte motive pt care ...e cum e?
Si.ti spun eu ca si de un conducator va fi asa vertical si cu un caracter ireprosabil...ajungem tot la lumea de azi...si ala va fi mancat de ticalosile altora,din jur..colegi,prieteni sau dusmani...
 

DeletedUser44123

@liana

arunca un ochi pe 40, vezi cate triburi de 1 membru sunt create.
Stii care-s aia ? Aia sunt pustii aia obraznici. Crezi ca aia si-au facut trib pt a juca ?
Daca ar fi fost infiintarea cu plata, cele 300 de triburi a cate 1 membru nu ar fi existat , in schimb o parte din cei ce acum au doar un trib , ar fi jucat ( o parte din ei) si asta ar fi insemnat o crestere a calitatii. Cum ?
Pai simplu: astia care intra sa-si faca trib stiu ca e gratis,dar daca n-ar fi gratis , singura solutie ramasa ar fi fost aia de a juca. (nu 100% toti ar fi facut asa, insa o parte tot ar fi facut asta) Deci ajungem tot la ceea ce ne doare: scaderea/cresterea calitatii.

Pt a reduce invazia pustanilor trebuie sa-i pui la plata:

Asa or sa joace ca membri pana cand considera ca sunt in stare sa conduca un trib (etic/moral) si a fi constienti ca a avea soarta altora in main nu este ceva de joaca.
Apoi, daca simt ei ca vor intradevar sa-si faca trib, or sa stranga ceva pp (sau se aduna 2-3) infiinteaza un trib. In felul acesta stii sigur ca intentia lor este aceea de a juca serios. (altfel ce de ai plati pt un trib fara memebri?) Deci, ajungem tot la "scaderea/calitatii"
Cred ca e a 3 oara cand o spun: Solutii, nu vinovati.

Voi nu vedeti cat de simplu este: Calitatea scade pt ca lumea este satula de acei playeri de weekend,necoopti la minte, care strica frumusetea jocului doar pt ca le este permis sa faca asta. Pune-i la plata si or sa se cuminteasca sau nu...dar daca nu incerci nu stii...

oricum noi ne mutam pe .net. ...
 

DeletedUser

seven , te inseli , nu ar fi fost asa . punctajul lor reflecta si activitatea pe care o au pe cont . uite tribul de locul 250 http://ro.twstats.com/ro40/index.php?page=tribe&mode=members&id=2937 ce observi ? scadere in puncte la 2 dintre ei , zile in care nu a facut nimic pe cont la toti 3 . asta arata cat interes acorda ei jocului si asta nu e vina mea a ta sau a inno . daca ne uitam la cristi dinamovistu desi a accesat 28 servere nu poti spune ca e un jucator care sa vrea sa invete jocul . pe l19 a cucerit 10 sate si apoi probabil a devenit inactiv pentru ca a fost innobilat total ( mai jos de l19 nu m-am uitat ce a facut ) . cele 10 sate au fost toate barbar deci avem 2 variante :
- fie e 1 dintre cei pe care si daca ii bati tot nu pot invata jocul
- fie joaca doar ca sa se afle in treaba , intra cateva minute pe zi cand isi aminteste

cand prindem un pe harta mai slab sau care nu acorda acelasi timp ca noi jocului ce facem ? ii dam in cap , il facem ferma si apoi mai si radem de el ca era varza . il luam langa noi sa il invatam ? nu , nu facem asta . vrem o ferma , vrem un sat . vrem jucatori buni . de unde sa avem jucatori buni cand noi nu le dam sansa de a invata jocul ?

poate nici pe noi nu ne-a invatat nimeni . eu am furat de la ciura fara sa imi explice el cum se face backtime-ul pe l17 , am furat de la spookykoro ( daca si-l mai aminteste cineva pe traian ) , de la lord popeye , chiar si de la raka cand juca si el pe .ro si tot asa . de unde am putut sa invat ceva am facut-o . bine , eu tot noob am ramas :p poate nici pe tine nu te-a invatat nimeni dar ai avut ocazia de a invata jocul .

am plecat de la 'trebuie sa plateasca pentru a putea face trib cei ce isi bat joc de colegi' ( citez aproximativ ) si am ajuns la 'trebuie sa plateasca ca sa nu mai fie atatea triburi pe servere' . te hotarasti o dat asupra scopului pe care vrei sa il aiba plata asta ?

de ce scade calitatea jocului ? uite iti dau 2 exemple de jucatori care nu mai joaca :
1. unul alaturi de care am inchis lumea 28 a renuntat la joc imediat cum s-a inchis l28 pentru ca jocul ii ocupa prea mult timp si ca oricare dintre noi avea alte prioritati in viata . vroia sa petreaca mai mult timp cu familia , cu fetita lui si jocul nu-l lasa sa faca asta .
2. tot de pe l28 dar care a renuntat inainte de inchiderea lumii . aici a fost un cumul de factori . primul a fost grafica , joaca in prezent jocuri cu o grafica superioara fiind si pasionat de partea de grafica . apoi cei apropiati lui au avut o gramada de probleme cu sanatatea ( nu detaliez )
niciunul dintre ei nu a renuntat din cauza injumatatirilor cum se plang unii sau din cauza numarului de triburi formate dintr-un singur membru .
la un moment dat ajungi la saturatie . in 2014 oferta de jocuri online este mult mai diversificata decat in 2008 cand m-am apucat eu .
si chiar daca ma repet tot am sa scriu din nou : calitatea oamenilor din joc este aceeasi ca in real life . daca aici scade asta se intampla pentru ca si in real life scade .
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Stiu ca o sa va dezamagesc dar faptul ca voi va amintiti de exemplu echipa de pe l 5 ca fiind ideala tine strict de modul de a functiona al creierului uman.In timp toate amintirile neplacute sunt selectate ,estompate si chiar reprimate.Oamenii sunt la fel incepand de la cei care care locuiau in pesteri si pana acum,aceeasi lacomie,lasitate,curaj ,instinctul de a jefui si chiar de "a ucide".Calitatea colegilor "a scazut "datorita unei proteine produsa ce creier lipocalin care elimina toate amintirile si senzatiile neplacute care ne pot produce anxietate.
Din cauza asta cei care au trait in epoca ceausista uita ca inghetau de frig in case dar isi amintesc ca statul le dadea totusi o casa,uita ca primeau juma de litru de ulei pe luna dar isi amintesc ca aveau loc de munca stabil.Nu vorbesc de evenimente cu adevarat traumatizante nici nu poate fi vorba de asa ceva pe un joc.
Asta se intampla de fapt ,ati uitat tradarile,nervii,ticalosiile de atunci..au ramas amintirile placute ,cum ati luptat,ati castigat etc.Natura umana nu se schimba niciodata ,nici datorita tehnologiei nici a educatiei.Si jocul asta e despre instincte,eu vad doua mai categorii-pradatorii si constructorii pe el si toti fac tot ce le sta in puteri sa isi satisfaca pe o parte dorinta de a fi cel mai bun ,de a distruge sau pur si simplu pentru a detine "avere".Oamenii care jucau in 2005 sunt aceeasi cu cei din 2014 ,doar modul in care ii percepem e diferit.
:p

Eu as propune infiintarea unor triburi scoala ,adevarate in care cei care jucatorii noi sa invete smecheriile jocului,cum sa farmeze ,sa atace sa se apere.Chiar adminii are putea infiinta asa ceva,poate ar fi mai util un trib scoala decat unul in care sa se bata cu userii,am avea si garantia corectitudinii unui astfel de demers pentru ca cei noi sa nu ajunga carne de tun pentru baietii destepti.Tutorialele puse pe forumuri sunt inutile ,pentru ca nu poti invata decat practic
 
Ultima editare:

DeletedUser

si ca sa faci triburi scoala cineva trebuie sa fie dispus sa predea materiile :) intrebarea e ... cine ? :p
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
S-ar gasi cine,sunt multi care au notiunile dar nu au chef de jocul propriu zis,problema e sub girul cui se deschide o astfel de scoala pentru a evita bataia de joc la adresa noilor veniti.Martian s-a suparat pe mine pe 39 cand incercam sa ii spun ca nu va iesi nici un lider din scoala lui pentru ca lider te nasti nu poti invata niste notiuni si sa te urmeze ceilalti.Era mult mai necesara o scoala pentru incepatori.Eu imi amintesc cand am inceput sa joc,foarte tarziu in comparatie cu majoritatea de pe aici si am avut norocul sa mi se explice jocul de catre un om care ma putea inobila fara probleme si nici macar nu era in trib cu mine .Daca ma inobila ar fi fost prima si ultima lume pentru mine (stiu ca unii il injura acum :)))
 
Ultima editare:

DeletedUser

intrebarea e cine e dispus sa isi asume roul de invatator . la cata ura exista intre unii jucatori indiferent cine ar fi dispus sa faca asta tot va auzi toata ziua tot felul de epitete neplacute .
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Nu un trib unde un invatator pune tutoriale e solutia ,un trib care sa joace ,cu jucatori experimentati in el dar care sa aibe rabdarea necesara sa ii invete si pe altii,cu o diplomatie soft

Ar putea fi chiar recomandate aceste triburi din faza de preinregistrare ,domnule jucator daca esti incepator poti opta pentru tribul x care functioneza ca trib scoala,nu am avea nevoie de modificari facute de inno ,trebuie doar bunavointa

Epitetele neplacute le auzim oricum,si fara participarea la un asemenea proiect:p

Cine sa participe?Cei care au postat pe acest topic deplangand soarta jocului pentru inceput
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Ei bine iata, nu-i asa, am trait s-o vad si pe asta. Pe banii mei si mai ales pe timpul meu nu fac scoala cu nimeni pe triburile, ca in real am facut cu destui.
Dragilor nu ar trebui sa fie o chestie de genul impusa cu forta i.e. existenta triburilor scoala. Asta ar trebui sa se intample natural. Eu cand am inceput sa joc, doar nu eram un mare expert in ale jocului, dar am invatat de la altii mai vechi si mai experimentati si in timp am capatat si experienta necesara. Nu a stat nimeni sa-mi explice ce si cum.

PS1: Este in interesul tribului sa aiba jucatori cat mai buni/mai bine pregatiti si e in interesul jucatorului sa devina cat mai bun, prin urmare existenta scolii triburile este mai mult decat hilara.

PS2: Am mai auzit de curand ca nu stiu ce insi au fost bombardati la un curs de terorism. Reactia imediata a fost: cum adica, exista curs de terorism? :D
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Ei bine iata, nu-i asa, am trait s-o vad si pe asta. Pe banii mei si mai ales pe timpul meu nu fac scoala cu nimeni pe triburile, ca in real am facut cu destui.
Dragilor nu ar trebui sa fie o chestie de genul impusa cu forta i.e. existenta triburilor scoala. Asta ar trebui sa se intample natural.

Pai uite ca nu se intampla,exista un tutorial la Ajutor si cam atat.Si nu e vorba de forta ci de voluntariat.Ne plangem de calitatea jucatorilor,ca cei noi sunt eliminati de la prima lume ..si ce se face ,concret?Nimic ..asta e mentaliatea mioritica a romanului,ii zice oaia ca vor sa il omoare doi si el canta din fluier ,necajit ce soarta a avut..la orice alt popor ii palea el primul ,dar noua ne place prea mult sa ne plangem,sa ne consolam ca poate fi si mai rau :p
 

DeletedUser19202

In primul rand calitatea jucatorilor nu a scazut deloc ,ba chiar pe .ro nivelul e cel mai ridicat care a fost vreodata si ca o parere personala cred ca e mai ridicat decat al oricarui alt server la momentul actual.

Ce intr-adevar a scazut e calitatea conducatorilor si aici nu ai ce invata ..ori esti lider ori nu esti.Nu are cine sa te invete.
Pot sa spun ca de la lumea 15(poate cu exceptia 21) incoace pe toate lumile unde am jucat sau am mai urmarit cat de cat evolutia nu am intalnit nici un jucator pe care sa il pot numi lider
Principala problema e ca absolut toti aleg mereu solutia mai simpla (fuziuni ..intrari in alte triburi daca au un prim organizat pe ei si pierd cateva sate.aliante peste aliante pe principiul ca daca sunt mai multi castiga sigur-aici evident si reversul daca raman in inferioritate considera ca n-au sanse si cedeaza.etc)Tin minte ca pe lumile mai vechi asa ceva nu prea era..in general liderul ori castiga razboiul ori isi pierdea contul daca pierdea razboiul .
Si observ foarte multi care tot posteaza pe aici .. i-am intalnit de la lumea 15 incoace si aceeasi solutie au ales.
Eu inteleg propaganda..uneori e folositoare..dar ca sa va zic o chestie de tinut minte-liderul nu face politica pe triburi si pe triburi nu exista democratie.(politica faci cand nu ai puterea si vrei sa o obtii ..insa liderul se presupune ca are puterea si atunci la ce ar avea nevoie? )..
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
In primul rand, "deplangerea" se intampla pe 2 planuri, atat uman cat si al jocului.
In al doilea rand, ca nu se intampla, pai sa facem sa se intample fiecare dintre noi. Nu asignam pe X,Y si Z sa faca scoala cu piticii.

Eu nici nu zic ca sa stam degeaba si sa ne plangem de mila si nici nu zic ca ar putea fi mai rau, daar o schimbare se poate face prin fiecare dintre noi. Cu alte cuvinte in timp ce te plangi pe forum ca e nasol, sa faci si ceva sa nu mai fie asa nasol (i.e. invata-l pe X sa se comporte si el civilizat sau invata-l sa respecte regulile jocului (pentru inceput), daca e posibil, daca nu, bine).

@SUPERPANDEV

ma indoiesc grav, dar grav de tot de ce spui.
 

DeletedUser19202

Tu poti sa te indoiesti doar ca sunt fapte ,nu vorbe
Cine are interes se poate documenta usor.Situatia e reala.

In plus nu ma refeream la tine,tu parca nici numai jucai..sau ai revenit?
Discutia e pe plan general,nu se refera la cineva anume.

Acum intrebarea e de ce acesti conducatori aleg mereu solutia mai simpla?
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Alex,nu intelegi ce vreau sa zic...sa presupunem ca esti un jucator nou,si te atrage acest joc destul de complicat,nu ai o optiune in care sa il inveti decat sa intri intr-un trib si poate,poate ai norocul sa te invete cineva.Dar in 90% din cazuri esti desconsiderat ,ironizat si in final inobilat intern ca doar esti noob.Daca esti ambitios nu renunti de prima data,dar ..a doua oara ti se face lehamite.Pentru mine e perfect sa fie cat mai multi noobi pe harta ,am ce inobila ,nu e in interesul meu ca cei care intra sa ramana sa joace ,poate nu a scazut calitatea dar cu siguranta a scazut numarul jucatorilor.Nu ar trebui ca cei noi sa depinda de bunavointa mea sau a ta,cei care se ocupa de acest joc ar putea avea si acesta preocupare ingrata .Palariile si pesterile cu monstrii sunt amuzante dar nu vor impedica restrangerea hartii treptat..
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Doar ca idee, as vrea sa ma documentez si eu "usor", cum fac?

Nu aveai cum sa te referi la mine ca nu despre mine e vorba, de asemenea ce, cum, in ce fel -fac eu nu ar trebui sa te preocupe.

Alex,nu intelegi ce vreau sa zic...sa presupunem ca esti un jucator nou,si te atrage acest joc destul de complicat,nu ai o optiune in care sa il inveti decat sa intri intr-un trib si poate,poate ai norocul sa te invete cineva.Dar in 90% din cazuri esti desconsiderat ,ironizat si in final inobilat intern ca doar esti noob.Daca esti ambitios nu renunti de prima data,dar ..a doua oara ti se face lehamite.Pentru mine e perfect sa fie cat mai multi noobi pe harta ,am ce inobila ,nu e in interesul meu ca cei care intra sa ramana sa joace ,poate nu a scazut calitatea dar cu siguranta a scazut numarul jucatorilor.Nu ar trebui ca cei noi sa depinda de bunavointa mea sau a ta,cei care se ocupa de acest joc ar putea avea si acesta preocupare ingrata .Palariile si pesterile cu monstrii sunt amuzante dar nu vor impedica restrangerea hartii treptat..

I see your point, totusi o solutie viabila la aceasta situatie vezi?
 
Ultima editare:

DeletedUser44123

...sa presupunem ca esti un jucator nou,si te atrage acest joc destul de complicat,nu ai o optiune in care sa il inveti decat sa intri intr-un trib si poate,poate ai norocul sa te invete cineva.Dar in 90% din cazuri esti desconsiderat ,ironizat si in final inobilat intern ca doar esti noob.Daca esti ambitios nu renunti de prima data,dar ..a doua oara ti se face lehamite.

Intrebarea este: de ce crezi ca se intampla asta? ( cum ii ziceam si lui nyx; ca sa intelegi cauza tre incepi simplu: de ce? )
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
...

Intrebarea este: de ce crezi ca se intampla asta? ( cum ii ziceam si lui nyx; ca sa intelegi cauza tre incepi simplu: de ce? )


Pentru ca oamenii actioneza in functie de interese,eu ..am tot interesul ca ala sa nu invete si sa ii iau satu ,un beneficiu concret pe termen scurt.La scara marita e o pierdere,poate pe o alta lume as fi avut 20 sate de luat dar ala nu mai joaca.

Viziunea de ansamblu si masurile care trebuiesc luate pentru a fi pastrati niste eventuali jucatori noi in joc trebuie sa vina din partea celor care ofera serviciile ,nu a mea ca jucator egoist si dornic sa urc in top.

Cum e de exemplu optiunea invita un "prieten" folosita pt multiconturi ca sa beneficieze de cp gratis.Daca tot s-a dorit asa ceva trebuia sa fie un sistem mentor in care cel ce il ajuta pe noul venit sa obtina beneficii cand ucenicul lui ia 5 sate sau 10 ,sau sa fie premii progresive,atunci da..poate ar avea interes sa il invete sa atace,sa se apere,sa se dezvolte,.Dar fara suparare sa iei cp cand "prietenu "face 500 puncte e o invitatie la a face multicont
 
Ultima editare:
Sus