Concurs Razboinicul

  • Autor subiect DeletedUser8343
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Bah urmasi netrebnici!
Puneti mana si scrieti povestea! A ajuns netul sa va spuna cum sa duceti mana la gura!
Ave
 

DeletedUser

Cum se duce mâna la gură?Și ..cum să mai scrii ceva...cu mâna la gură...,, bah'' ?
 

DeletedUser

Midnight.Whisper vad ca esti un tanar cu atitudine. Fie ca zeii sa-ti protejeze opera daca aceasta ma prezinta in lumina potrivita. De nu... ha ha ha :))))
 

DeletedUser

Midnight.Whisper vad ca esti un tanar cu atitudine. Fie ca zeii sa-ti protejeze opera daca aceasta ma prezinta in lumina potrivita. De nu... ha ha ha :))))

Neah... mă ,,citiși '' greșit. Cel puțin în prima parte a afirmației tale.
Ceea ce am vrut să subliniez eu anterior este faptul că Nero nu merită a fi numit ,,războinic ''. Iar umila mea părere este aceea că alegerea sa ca personaj al acestui concurs este o eroare a organizatorilor. No offense. :)
 

DeletedUser

Imparatul nu greseste. Organizatorii nu au gresit. Voi va aflati in eroare.Astept povestile si votul.
 

DeletedUser

Ah..am uitat să specific ceva! Eu nu greșesc. Niciodată.
Împărații...au mai greșit. Deseori. Organizatorii, nu comentez. Eu, însă...niciodată nu greșesc. :)
Dar deja facem off- și nici aici nu greșesc- și cum sunt mai tinerel pe foum, nu am chef să iau ban. Nu de alta, dar doar Adex se mai descurca cu mine pe când el mă bana...eu contestam...și tot așa.
 

DeletedUser

Minunata introspectie in trecut midnight whisper, ne bucuram ca iti aperi "onoarea" nero romanul...dar sunteti off topic. Mai aveti 4 ore sa va prezentati cu o compunere. Pana atunci, lasati spammul si incingeti neuronul.
 

DeletedUser

Nero, împăratul roman homosexual, incestuos, ucigaş şi nebun

Pentru cine nu cunoaște istorie, puțintel mai sus, în acel link, puteți găsi o descriere sumară a celui care a fost Nero.
Pentru cei pasionați de istorie, recomand cu căldură Dio Cassius.

Pe site-ul ala gasesti tot felul de aberatii, care mai de care mai mari. Nu consider ca e o sursa chiar de incredere.
Sunt acolo articole care spun ca Luna nu exista sau ca e umpluta cu aer, ca Shakespeare nu a existat, etc.

Edit: Nero era baiat dragut, uite aici, tot de pe site:
http://www.lovendal.net/wp52/imparatul-nero-n-a-incendiat-niciodata-roma/
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Minunata introspectie in trecut midnight whisper, ne bucuram ca iti aperi "onoarea" nero romanul...dar sunteti off topic. Mai aveti 4 ore sa va prezentati cu o compunere. Pana atunci, lasati spammul si incingeti neuronul.

Singurul meu neuron, doarme. Mereu. Sau când nu doarme, e la fumei... sau la beute. Un măgar de neuron!!
Compunerea, am trimis-o. Însă, din cauza unei reguli absurde..aia cu contul mai vechi de o lună, se pare că nu va intra în concurs, ca trimisă de mine.Cu toate că am un cont vechi pe extern, dar nu mai știu pass-ul acelui cont. Deh...neuronul... care doarme...sau prezintă ocupat, momentan. Sau nu este în aria de acoperire...
Nu e bai...o să caut un prieten căruia să- i ,,pasez'' lucrarea, până azi la 23.00, și să o posteze el, în numele lui...ca de atâtea și atâtea ori, anterior.
Oricum, nu mă pasionează concursul, în sine, sau câștigul oferit ( am mai spus anterior...tare sunteți calici cu premiile! :)..ci doar așa.. e vorba de amorul artei.

Scuze off-ul oferit de introspecția anterioară.
Însă, atunci când propuneți ceva, ar trebui să și știți despre ce este vorba. Chiar dacă istoria este subiectivă, totuși...
Cum e aia de lemn ?..Ah..da... părerea mea...
 

DeletedUser

Am ratat inscrierea. :((
Am trait cu impresia ca astazi e ultima zi de inscrieri. :( :( :(
 

DeletedUser

Frumos. Dar era si mai frumos daca se chinuiau toti sa puna "ă", "ț", "ș" "â"...
Si era si mai frumos daca ati fi invatat cateva reguli gramaticale esentiale. De exemplu: intre subiect si predicat NU se pune virgula.

Mi-au placut descrierile Planetei Soarelui... doar ca tema asta este arhi-cunoscuta si s-au mai scris enspe mii de povesti despre razboiul din 105-106. Am votat pentru modul in care a scris.
Mi-a placut si ultima, cea cu spartacus... A pus punctul pe I. ,,Oare de ce, pentru a deveni oameni liberi, trebuie mai întâi să ne transformăm în animale?''. Frumos.
De-aceea am votat primele doua compuneri.

De ce nu le-am votat pe celelalte?
La prima nu am vazut nimic deosebit, nimic care sa ma impresioneze. Nimic original.
La a doua, hmmm... concurentul dinaintea lui a scris tot despre Napoleon... si te cam saturi sa vazi acelasi subiect de doua ori. Plus ca ma asteptam la o poveste mai in gluma, aducand in trecut elemente din prezent. Nu e rea, dar nu i-am dat votul meu. Pur si simplu nu m-a impresionat mai nimic.

Oricum, felicitatri tuturor!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Propunerea a doua si a treia sunt, dupa parerea mea cele mai reusite.
a doua a reprodus un limbaj original, realistic al persoanelor din acea vreme
a treia exceleaza la capacitatea de a descrie.
 

DeletedUser

Ma refeream la felul lor de a gandi, exprima, reactiona.
Oamenii din acea vreme nu aveau "grijile" noastre. Nu aveau framantari filozofice sau morale prea profunde. Erau mai superficiali, mai inapoiati. Era si normal daca ne gandeim in ce vremuri au trait. Atunci, conta mai mult maiestria de a lupta cu sabia decat a tine discursuri.
 

DeletedUser

Da, probabil.
Doar ca eu ma asteptam la o creatie "la misto", care poate fi facut aproape de oricine... nu dezvaluie un adevarat talent literar. De aceea eu nu i-am acordat votul, desi, trebuie sa recunosc, am avut o clipa un zambet in coltul gurii cand am citit-o.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus