Concurs - Razboiul Iepurasului Viclean - pareri si opinii

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

curiosule . cum poti tu sa ceri sa-ti spuna castigatorul cand ei inca nu au citit toate povestile ?
 

DeletedUser

Ati sters bre postarea mea in care mi-am anuntat retragerea? Daca nu te dau ei afara macar ai voie sa te retragi,nu? V-ati facut de OHA bine cu joaca asta de-a UITE CONCURENTII, NU MAI SUNT.
 

DeletedUser

Neata si Hristos a inviat! (asta in caz ca tocmai anu asta ati aflat)
Mi s-a terminat pelerinajul oferit de TT pe perioada sarbatorilor pascale si le multumesc pt asta, a fost super.
Daca tot m-am intors, o sa postez aici povestea mea (concurentul nr. 7) care a fost descalificata. Am inteles intr-un final ca nu pot intra la loc in concurs, dar nu vad logica stergerii povestii, asa ca le-o ofer in continuare celor interesati de toti participantii la concurs. Ma uit ca in momentul asta castigator e un concurent cu 45 de voturi, povestea mea a strans intr-o zi peste 50 de voturi, asa ca macar pt cei ce m-au votat am obligatia de a le lasa in continuare povestea postata.

* orice asemanare intre Mineka, Iepuriad, Trikari, Bleahlamian, Daveda, Gezeea, Durakian si diversi membrii ai teamului sau jucatori este pur intamplatoare si trebuie tratata ca atare. de asemenea, locatia unde se desfasoara povestea, Tribalia.ro, este una pur fictiva.

Lectura placuta si le multumesc inca o data celor ce m-au votat. Bafta mai departe celor 4 ramasi in concurs.
 

DeletedUser

Neata si Hristos a inviat! (asta in caz ca tocmai anu asta ati aflat)
Mi s-a terminat pelerinajul oferit de TT pe perioada sarbatorilor pascale si le multumesc pt asta, a fost super.
Daca tot m-am intors, o sa postez aici povestea mea (concurentul nr. 7) care a fost descalificata. Am inteles intr-un final ca nu pot intra la loc in concurs, dar nu vad logica stergerii povestii, asa ca le-o ofer in continuare celor interesati de toti participantii la concurs. Ma uit ca in momentul asta castigator e un concurent cu 45 de voturi, povestea mea a strans intr-o zi peste 50 de voturi, asa ca macar pt cei ce m-au votat am obligatia de a le lasa in continuare povestea postata.

Povestea lui Iepuriad… varianta Mineka
A fost odata ca-n povesti, a fost, ce-a fost odata… si stiu ca povestea mea nu va ramane uitata.
Intr-un satuc uitat de lume, numit Tribaliaro, maritul rege a murit dupa ce-a facut un prunc. Pruncul, sau prunca mai bine spus, Trikari pe-al sau nume, si-a luat un print (cam nob ce-i drept) si se mai si cununa. Fiind un nub, mai nou cu tron, idiotul ce sa faca? Isi lua si el o mana dreapta (nu, nu, nu pe-a lui si nu pt ce ganditi voi) ca sa-i faca domnia mai “desteapta”. Valetul lui – Iepuriad pe nume – era destept, dar, cu gand ascuns si, poate si din gelozie, s-a gandit c-ar fi mai bun decat nubul pe care-n spate-l tine.
Piticul cel carat in spate, maritul print, trait in lapte, pe nume Bleahlamian s-a trezit, pe timp de pace, cu un razboi cam ciudatel. Cica, peste mari si tari, intr-un alt sat, pe nume Westa, fratele sau, Daveda, a decedat. Si uite ca mi-a plecat omu, cu o armata mica si-n nestire, sa-i apere lu’ frate-su satu de asuprire.
Cu lacate si lanturi a prins-o pe Trikari, ca nu cumva vreun altu sa-i umble intre la… (ma rog, intre sau la comoara regala). Si, in loc sa i-o dea lui Iepuriad in grija, sau surorii lui, Gezeea, el il lasa in locul lui pe Durakian, slujitor fidel, fierar de seama, care sa ii ingrijeasca a reginei “coroana”. Pleca in noapte si, increzator, si-a luat in valiza doar un suspensor.
Si uite sansa cum apare pentru Iepuriad… rege plecat, Trikari indragostita de Durakian… pai cum sa nu se simta ofruscat, daca toata domnia l-a uitat? El, fidelul slujitor, dat la o parte acum, din gandul tuturor. El ce sa faca? Cum sa se razbune? Sa-l omoare pe rege? S-o arda pe regina? S-a dus sfios la o vrajitoare, Mineka ea pe nume, una cu gura mare si putin nebuna. Si, spunandu-i ca el e nemultumit, c-a fost lasat de-o parte, ca i s-ar fi cuvenit… aceasta facu o vraja si il facu pe om, rege peste un regat numit Easterion. Acolo, doar razboinici crescuti din tata-n fiu, dispusi sa plece-n lupta Tribaliaro sa subjuge. Culmea, easterionii astia, luptatori experimentati, practicau in lupta ceva nemaincercat. Nu aveau bate, berbeci sau catapulte… ei doar dadeau cu oua, dusmanu sa-l imputa. Si-asa plecara toti, catre Tribaliaro, ca sa dea regele jos, lovit numai cu oua.
Dar regele?!?! Ah, da, il vad acum, cum se distreaza-n Westa, printre femei plinute si cum, cu ale sale manute, conduce 2 carute. Si-a gasit iubirea, nici gand sa mai revina, i s-a facut Columna pentru a sa iubire. Asa ca, maritul rege, a plecat de tot, ca regina lui nu prea il intelegea si, cu amante, sincer nici nu-l lasa.
In Tribaliaro, deja, batai cu oua… Mineka pe-o caruta, da in regina cu doua. Regina tipa, si striga al sau rege, insa acesta e departe si de betie se drege. Blamata si murdara, regina se retrage. Nu mai vrea sa stie, nu se mai implica neam si, il lasa la domnie pe Durakian. Dupa un lung razboi, aproape de triumf, Iepuriad moare, lasand-o pe Mineka insa… cu un secret sfant.
Injunghiat in spate, tarandu-se incet, o gaseste pe Mineka si, respirand greoi, o trage catre sine si-i spune ceva incet. Un geamat scurt si… si-atat, ca stins a fost… (nedrept!!!). Mineka, profund miscata, isi musca buza-ncet si, plina de lacrimi il ia pe Iepuriad la piept… “Oh, dragul meu prieten, scumpul meu amant, daca stiam povestea, de mult il blestemam, cum a putut?! Asta e rege?!?! Promit ca o sa scot la iveala orice faradelege.”. Si, din moment ce si ea era pictata in a reginei lista ca persoana nongrata, a disparut… dar poarta-n sine regretul ca a murit un om ce-a vrut doar bine.
Acum, ca orice basm ce este pe sfarsite, o sa va lasam sa desfaceti voi itele incalcite.
Daca cei ramasi au trait asa cum se tot spune, preafericiti si pusi mereu pe glume, asta… intr-un alt basm, cu alte caractere, sau, poate, tot cu Mineka si ale sale mistere.


* orice asemanare intre Mineka, Iepuriad, Trikari, Bleahlamian, Daveda, Gezeea, Durakian si diversi membrii ai teamului sau jucatori este pur intamplatoare si trebuie tratata ca atare. de asemenea, locatia unde se desfasoara povestea, Tribalia.ro, este una pur fictiva.

Lectura placuta si le multumesc inca o data celor ce m-au votat. Bafta mai departe celor 4 ramasi in concurs.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Urmatorii concurenti au fost de asemenea descalificati din concurs:


Concurentul 2 - prea multe randuri ( peste 45 )
Concurentul 6 - prea multe randuri ( peste 45 )
Concurentul 9 - limba pasareasca ? ( regula forumului este sa postam in limba romana si textul sa fie LIZIBIL).

Imi pare sincer rau ca s-a ajuns la astfel de masuri. Eu una felicit toti concurentii pt participare.

Si concurentul 3 are o povestire de peste 45 de randuri, povestirea lui avand 48 de randuri. Daca tot vreti sa fiti corecti fiti pana la capat si retrageti si aceasta povestire din concurs in caz contrar nu judecati cu aceeasi unitate de masura excluzand concurentii 2 si 6 din cauza acestui motiv.
 

DeletedUser

pai aia probabil or sa verifice organizatorii, nu?
chiar, ai dat si tu un print ca sa numaram si noi voturile? ca nu se pun nici conturile facute recent :D
 

DeletedUser8343

Si concurentul 3 are o povestire de peste 45 de randuri, povestirea lui avand 48 de randuri. Daca tot vreti sa fiti corecti fiti pana la capat si retrageti si aceasta povestire din concurs in caz contrar nu judecati cu aceeasi unitate de masura excluzand concurentii 2 si 6 din cauza acestui motiv.

Nu stiu cum ti-au iesit tie 48 de randuri ...dar pe forum apar fix 35.
 

DeletedUser

ingerasa n-a inteles nimic din toata discutia de aici. :)
Ma ofer eu sa-i explic - cu voia dumneavoastra,evident..
Totul se reduce la marimea la care apare pagina de internet afisata.
Daca tii apasata tasta CTRL si te joci cu scroll-ul mouse-ului - rotita aia mica dintre butoane - ai sa observi cu stupoare ca numarul randurilor se inmulteste sau se reduce in functie de marimea caracterelor aleasa.
Asta se traduce prin urmatoarea consecinta: regula din concurs care stabilea numarul randurilor a fost o regula proasta, in urma careia au fost exclusi din concurs - pe nedrept - concurenti.
Totul depindea de marimea paginii pe display-ul moderatorilor care au luat decizia de a exclude concurentii respectivi.
Daca unii au chef sa-si tina literele mai mici, randurile vor fi mai putine, daca au chef sa-si tina literele mai mari - evident vor fi mai multe randuri.
Daca unii n-au chef sa-si puna ochelarii - evident randurile vor fi mai multe decat maximul admis in regula sublima..
Ceea ce intuiesc eu e ca a fost inca o capcana intinsa care ati picat din pacate pentru voi - cu concursul maret in care apar - ca numere de ordine 1, 3, 4, 5. Fara 2.
Definirea conditiilor a fost foarte slaba - modalitate de a o scoate la capat elegant cu acest concurs ar fi fost aceea de a se fi inchis ochii - la momentul potrivit - asupra greselilor participantilor. Buni, rai, ei au facut act de prezenta, ca sa se amuze.. ca a rezultat totul intr-un imens fiasco, n-a fost vina lor.

Deci, in concluzie, comentariile vis-a-vis de regula cu numaratul randurilor, sunt doar "misto-uri" pe seama moderatorilor. Exista in T-Team suficiente persoane care pot confirma cele spuse de mine (tehnic vorbind) si isi pot da si seama asupra conotatiei pe care jucatorii o dau in mesajele lor la adresa acestui concurs :)
Mi-am asumat rolul ingrat de a traduce aceste mesaje voalate ale jucatorilor, pline de ironie si umor fin, cu riscul de a-mi atrage antipatii (eh, si io acuma..). Sper ca acest mesaj sa fie interpretat ca o "facere de bine" - si sa nu ma trezesc cu penalizari (prea grave) pentru simplul fapt ca e o critica sper eu constructiva.
Nu se poate acorda o amenda unui sofer pentru ca el mergea cu 90 la ora in localitate, daca tu veneai din sens opus cu 50 la ora, tinand radarul atintit spre el..
Scazi viteza ta, vezi ce-ti iese, daca-ti da cu minus, lasi de la tine.. ca e clar ca e o problema de perceptie :)
Unii le au mai mici, altii mai mari.. fonturile pe ecran :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Invidiez insistenta voastra :D; criteriile de eliminare au fost sub orice critica, incepand cu clona (poate justificat ar fi fost plagiatul daca nu cumva s-a dorit o parodie caz in care autorul ar fi trebuit sa scrie undeva)
Pentru ca s-a terminat ar fi un gest foarte dragut din partea celorlalti concurenti eliminati ale caror texte au fost sterse (cel mai urat gest din partea organizatorilor, nu deranja cu nimic daca textele erau afisate in continuare separat in afara concursului ca o minima politete pentru membrii forumului care au raspuns unei initiative foarte bune din partea initiatorilor concursului) sa posteze ei aici textele, pentru a ramane pentru anul viitor
Multumesc tuturor, celor 5 votanti le transmit salutari
 

DeletedUser

plagiat dupa ce? ca din cate stiu, nu a scris nimeni istoria tribala din ultima vreme ca sa am ce sa plagiez.
si, exact cum ai spus si tu... eliminarea din concurs e una (cu toate ca era corect sa nu se accepte acele povesti in concurs, normal era sa fie si ele citite inainte de postarea lor), iar stergerea lor e un afront direct adus si celor ce si-au pierdut timpul sa le scrie si celor ce s-au obosit sa le citeasca si sa le dea un vot.
dar asta e... suntem totusi romani, de ce atatea pretentii la corectitudine din partea noastra?
faza funny e ca vad ca organizatorii au mai trecut pe aici, s-au mai uitat ce se discuta, dar atat... voturile au fost inchise, dar de ce se intarzie anuntarea castigatorilor? e asa greu sa se numere niste voturi? sa se ia la mana toti cei ce au votat si sa se uite daca sunt clone, voturi de pe proxi, voturi de pe conturi facute recent, sau ale unora care nu au de ce sa dea cu pixul pe acolo (adica lethal, nimic personal, dar nu e corect ca un organizator sa voteze, mai ales ca e printre putinii care stiu a cui e creatia si in cazul asta nu poate fi impartial)?
eu astept cu interes sa vad cat mai continua bataia de joc. cine stie... poate mai avem vreo surpriza si se mai descalifica vreo 4 concureti pe motive inca nestiute muritorilor de rand
 

DeletedUser

plagiat dupa ce? ca din cate stiu, nu a scris nimeni istoria tribala din ultima vreme ca sa am ce sa plagiez.
si, exact cum ai spus si tu... eliminarea din concurs e una (cu toate ca era corect sa nu se accepte acele povesti in concurs, normal era sa fie si ele citite inainte de postarea lor), iar stergerea lor e un afront direct adus si celor ce si-au pierdut timpul sa le scrie si celor ce s-au obosit sa le citeasca si sa le dea un vot.
dar asta e... suntem totusi romani, de ce atatea pretentii la corectitudine din partea noastra?
faza funny e ca vad ca organizatorii au mai trecut pe aici, s-au mai uitat ce se discuta, dar atat... voturile au fost inchise, dar de ce se intarzie anuntarea castigatorilor? e asa greu sa se numere niste voturi? sa se ia la mana toti cei ce au votat si sa se uite daca sunt clone, voturi de pe proxi, voturi de pe conturi facute recent, sau ale unora care nu au de ce sa dea cu pixul pe acolo (adica lethal, nimic personal, dar nu e corect ca un organizator sa voteze, mai ales ca e printre putinii care stiu a cui e creatia si in cazul asta nu poate fi impartial)
eu astept cu interes sa vad cat mai continua bataia de joc. cine stie... poate mai avem vreo surpriza si se mai descalifica vreo 4 concureti pe motive inca nestiute muritorilor de rand

Nu de tine zicea negresa mea scumpa, ca ai plagiat . E ca si cum ion creanga ar fi acuzat de plagiere cu AMINTIRI DIN COPILARIE. In viziunea majoritatii tu ai invins. Nu e asa usor sa spargi SISTEMU :D Crezi ca vor mai fi concursuri? Dar concurenti? looooooool Dupa bataia asta de joc nu stiu cati mai au placerea sa participe.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

acum eu una nu inteleg...
1. se cauta motive pt descalificarea celor ramasi?
2. se cauta numaratoare pt inventarierea voturilor (ca e peste 2 si e grele calculele astea cu zecimala)?
3. ne-au uitat toti si ne iau de fraieri?
 

DeletedUser

Au anuntat castigatorii..

http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=850403&postcount=7

vai de limba noastra romaneasca! :D

"Intr-o zii" cu doi de i
s-au trezit colonelii (cu alti doi de i precedati de un L)

direct in ascunzatoare
care este cea mai mare. (asta a fost un citat dintr-un clasic aflat in viata.. direct din almanahe, care este ele.. )

Tot cu felicitari speciale o mentiune speciala pentru locu' 1 care i-a fost luat minekai, ea dupa vreo 2-3 ore de vot avea dublul voturilor lui Eminescu :)
Restul s-au pierdut pe parcurs, ba ca au avut prea multe "scrisuri", ba ciripeau iepureste..
In orice caz, felicitarile speciale le merita organizatorii concursului! :D
Tineti-o tot asa! La cat mai multe concursuri!
 

DeletedUser

Tot cu felicitari speciale o mentiune speciala pentru locu' 1 care i-a fost luat minekai, ea dupa vreo 2-3 ore de vot avea dublul voturilor lui Eminescu :)
Restul s-au pierdut pe parcurs, ba ca au avut prea multe "scrisuri", ba ciripeau iepureste..
In orice caz, felicitarile speciale le merita organizatorii concursului! :D
Tineti-o tot asa! La cat mai multe concursuri!

vorbe spuse aiurea .
aici este un concurs cu participanti "doritori" nu obligati si nu trebuie neaaparat sa castigi ca sa fii invingator
nu joci pentru viata si pentru moarte
aici te inscrii ca sa iti vada lumea creeatia si daca ii place o voteaza daca nu o voteaza pe a altuia.
cine a castigat asta este si cei descalificati au fost descalificati pentru un moiv anume nu degeaba.

Felicitari Concurentului Nr. 1 pentru ca a casigat !
Dar de asemenea as doi sa ii felicit pe toti ce au pariticipat.!
 

DeletedUser

Nu era vorba de invingator, era vorba de conditiile jocului.. unii au fost depunctati pentru nerespectarea limbii romane. Altii au luat locu' 1 pentru lipsa asta de respect la adresa aceleiasi limbi.. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39820

Nu era vorba de invingator, era vorba de conditiile jocului.. unii au fost depunctati pentru nerespectarea limbii romane. Altii au luat locu' 1 pentru lipsa asta de respect la adresa aceleiasi limbi.. :D

Si altii din cauza ca au postat de pe o clona. Eu am o singura nedumerire intr-un aspect : Daca iti este banat permanent contul original si nu il mai poti folosi vreodata ,oricare alt cont creat dupa este considerat clona? Ca nu inteleg asta. Nu mai poti sa intri pe contul original si folosesti un alt cont, imprumutat de la cineva sau creat de propria persoana. Este considerat clona . Ca nu pricep cum vine chestia asta cu clonele cand nu mai poti folosi contul original vreodata.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus