cum joci: "murdar" sau "curat"?

Consideri ca joci murdar sau curat ?


  • Total votanți
    333

DeletedUser

se pare ca nu ati inteles...ma opresc aici...aveti o problema din cate vad
 

DeletedUser

Mai sus m-am referit doar la scripturile legale si am dat exemplu "mass recrut" pt ca eu consider ca este necesar. Trebuie sa mai avem si noi o viata...sau nu?:))

in categoria viata mai intra si fake si taleri si redenumire in masa atac sau sate si inserare toate trupele de atac si ... si ...balanta , trimitere resurse .....mai sunt .

si nu-s de acord cu mine , nu tine doar de scripturi ilegale . mai tine si de multicont si de modul cum il folosesti in folosul tau pentru ca daca ai multicont dar nu benefeciezi nici 0.01 % tu de pe urma lui ci colegii tai ala nu mai e joc murdar .

eu am facut pentru 1000 si ceva de sate asta...daca tu zici ca fara scripturi nu rezisti, inseamna ca nu esti un jucator bun

cat de bun e un anume player nu afli decat pe harta intr-un razboi direct si nu din faptul ca foloseste sau nu scripturi . scripturile in fond nu fac altceva decat sa-ti lase timp si de alte activitati on sau out game .sunt mii de playeri care le folosesc si nu stiu sa cu ce se mananca jocul asta .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

cat de bun e un anume player nu afli decat pe harta intr-un razboi direct si nu din faptul ca foloseste sau nu scripturi . scripturile in fond nu fac altceva decat sa-ti lase timp si de alte activitati on sau out game .sunt mii de playeri care le folosesc si nu stiu sa cu ce se mananca jocul asta .

poate de la tine or sa inteleaga, pentru ca postarea mea i-a cam atacat vad eu
 

DeletedUser33163

Ma bag si eu in seama...

din ceea ce inteleg,aquilla se refera la faptul ca scripturile automatizeaza jocul
Scripturile iti dau destul timp liber , timp in plus,insa atunci numai este numai datorita tie munca
Practic e ca si cand ai pune cineva foarte rapid sa-ti faca o treaba...

te scutesc de un efort mai de lunga durata si mai plictisitor,insa fara prea marea contributie din partea ta
 

DeletedUser

Ma bag si eu in seama...

din ceea ce inteleg,aquilla se refera la faptul ca scripturile automatizeaza jocul
Scripturile iti dau destul timp liber , timp in plus,insa atunci numai este numai datorita tie munca
Practic e ca si cand ai pune cineva foarte rapid sa-ti faca o treaba...

te scutesc de un efort mai de lunga durata si mai plictisitor,insa fara prea marea contributie din partea ta

nu, nu am nimic impotriva acestui lucru si nu-l consider joc murdar, am zis si mai sus dar se pare ca lumea intelege pe dos.
 

DeletedUser33163

Nici eu nu-l consider murdar,nici eu nu sutn impotriva lui,incerc doar sa-ti descifrez intentia in ceea ce ai spus
 

DeletedUser

E clar ca ideea temei s-a pierdut pe drum.
Scripturile si folosirea lor te fac sa devii un "jucator versat".
Actiunile in sine arata daca joci murdar sau curat.
Daca ai crunta nesimtire (si stiu de ce subliniez) sa ataci noaptea in ciuda bonusului de noapte,doar pentru ca "atunci ai timp" sa stai pe cont(vrajeala proasta ca si obiceiul) este un joc murdar pentru ca il privezi pe adversar sa faca Snipe si/sau Backtime ,asta in afara faptului ca este un act de lasitate,deci un gest murdar.
Murdara mai este si actiunea de denunt(turnatorie) ale unor treburi interne ale tribului prin mijloace de comunicare(messenger/skype) adversarilor,in schimbul unor favoruri personale.
Sau mai pe romaneste tradatorii ,care ar vrea sa fie cu fundu'n doua luntrii in asa fel incat sa castige din ambele parti.
Actiuni murdare,de-a dreptul penale sunt furtul de ID/IP si spargerea de conturi din care rezulta lucruri urate,de genul ramai fara sate ,te trezesti cu sprijin la ore distanta si in acelasi timp atacat si innobilat.
Asta inseamna joc murdar.
Cand prestezi tot felul de magarii in vederea obtinerii de sate/glorie/etc.
De cand joc acest joc,o singura data am intalnit un jucator(care sa lasat demult) care a avut curajul sa-mi spuna in fatza(desi eram pe picior de egalitate ca numar de sate) ca ma face.
Fara sa atace noaptea,fara sa atace cand nu eram on,totul se petrecea cand eram on .
Pana la urma am ramas prieteni si chiar am facut treaba buna impreuna.
A fost singurul om care a juca curat.
 

DeletedUser

Scripturile iti dau destul timp liber , timp in plus,insa atunci numai este numai datorita tie munca
Practic e ca si cand ai pune cineva foarte rapid sa-ti faca o treaba...
in viata reala, am in subordine aproape 100 de oameni. daca ii pun sa munceasca, ma face inferioara in fata lor? de ce mai folosim calculatoare cand am putea calcula "de mana"? nu ca sa ne usuram munca? de ce folosim masini cand am putea folosi traditionalul mers pe jos? nu ca sa ajungem in acelasi loc intr-un timp mai scurt? si... de ce nu am folosi scripturi ca sa grabim un lucru care oricum trebuie realizat? doar de dragul artei? decat sa dau de mana niste comenzi prefer sa stau la o tigare, sa fac putin spam, sa mai lecturez cate ceva pe net... daca recrutez in masa, daca bat talerii la gramada, daca notez niste atacuri din doar cateva clickuri, daca nu mai iau satele la mana sa vad de unde si unde sa trimit resurse, nu inseamna ca sunt un jucator mai prost decat unul care face toate astea manual sau ca nu stiu sa fac asta si manual. valoarea o vezi in momentul in care degeaba ai enspe butoane in task dar nu iti folosesc la nimic, cand nu stii sa dai un atac bine gandit, cand nu esti in stare sa dai un split, un back sau alte abureli

si nu-s de acord cu mine , nu tine doar de scripturi ilegale . mai tine si de multicont si de modul cum il folosesti in folosul tau pentru ca daca ai multicont dar nu benefeciezi nici 0.01 % tu de pe urma lui ci colegii tai ala nu mai e joc murdar .
nu sunt nici eu de acord cu tine... daca am 10 conturi ca sa imi ajut colegii, inseamna ca e ok? e legal? am recunoscut din primul post ca stiu ce e ala multicont, script ilegal, spart parole, bagat cutitu in spate... si toate pe pielea mea. discutia era legata de scripturi si de-aia nu am mai largit lista

poate de la tine or sa inteleaga, pentru ca postarea mea i-a cam atacat vad eu
pe mine nu m-ai atacat, doar ca mi se pare normal sa imi spun parerea. nu am luat-o drept afront la adresa mea sau a vreunui cunoscut, am spus doar ca nu ai dreptate
 

DeletedUser12999

De ce joc curat?

Pentru ca pentru mine jocul este in primul rand o provocare intelectuala. Dincolo de scaparire de limbaj care le am, si am fost si cred ca voi mai fi penalizat pentru asta, joc pentru oamenii mei. Nu joc pentru razboi de dragul razboiului, ci folosesc razboiul doar ca scop de a ajunge undeva. Daca am alte mijloace le folosesc pe acelea prioritar. Incerc sa impun in trib un limbaj decent si respect intre membri.Cei ce derapeaza sunt pedepsiti. In acelasi timp impunand altora imi impun mie niste limite, nu poti cere altora fara ca tu sa iti ceri tie primul.
Cand conduci nu te numesti conducator, ci esti numit de oamenii tai. Ei deleaga o putere si tu trebuie sa fi demn si sa nu le distrugi asteptarile.
 

DeletedUser

E clar ca ideea temei s-a pierdut pe drum.
Daca ai crunta nesimtire (si stiu de ce subliniez) sa ataci noaptea in ciuda bonusului de noapte,doar pentru ca "atunci ai timp" sa stai pe cont(vrajeala proasta ca si obiceiul) este un joc murdar pentru ca il privezi pe adversar sa faca Snipe si/sau Backtime ,asta in afara faptului ca este un act de lasitate,deci un gest murdar.

:O Ce ti se pare asa "murdar" sa ataci noaptea sau cand adversarul nu e "on"? Pana la urma, orice prost poate ridica sate, construi trupe si da comanda de atac, iar cu scripturi poate face dodge si snipe oricand fara probleme. Toata "istetimea" la triburile este sa ai disponibilitatea de a da "click-ul" la momentul oportun, direct sau cu sitter. Daca nu stii juca in echipa, ai o problema, si mult nu vei sta pe harta, pentru ca se va gasi unul care sa fie mai mult timp "on" decat tine si te arde.

Despre scripturi - nu mi se pare imoral sau ilegal niciun script care nu modifica direct nr de trupe sau resurse. E ok sa folosesti automatizari, e normal chiar, si asta iti da mai mult timp liber pt alte activitati.

Despre tradatori - depinde cum a intrat in trib si de ce da informatii. Poate unii sunt de prima data stabiliti ca spioni si sunt infiltrati in triburi pt a culege informatii (sa nu uitam ca, desi e doar un joc, tot informatia tine locul 1 la avantajele strategice).

Dincolo de toate, triburile ramane un bun exercitiu de leadership, poate cel mai bun, deoarece, la adapostul anonimatului, oamenii isi pot permite sa fie ei, fara cenzura, "curati" sau "murdari" cum poate nici ei nu se stiu a fi. :D
 

DeletedUser

Cateva opinii:

1. Intr-o lume e bine sa ai prieteni in tribul tau, prin cedare/preluare de conturi..
2. Daca ti-ai facut un prieten dintr-un trib dusman ai castigat ceva, mai mult decat castiga 99% din cei ce joaca acest joc..
3. Daca joci murdar, intotdeauna e valabila regula" in dragoste si in razboi e permis orice"..
4. Jucand murdar si vei castiga un razboi intr-un timp relativ mai repede fata de modul corect, intotdeauna vei fi privit din prizma invingatorului ( cu bune si rele,facand o analogie, luati aminte cum religiile s-au raspandit pe glob, la inceput prin forta armelor..si nu numai )
5. Jucand murdar poti sa ai si o viata privata bogata...
6. Jucand curat stai langa calculator mai mult decat iti poti permite si nu ai o viata privata cum ar fi corect:)
7. Tradatorii triburilor se nasc din politica ce o duc conducatorii, tineti cont de varsta majoritatii jucatorilor si veti descoperi ca multi playeri nu sunt trecuti prin viata/ imaturi si anumite lucruri legate de etica/ moralitate...nu le sunt prea familiare
8. In majoritatea cazurilor unde se duce aceasta polemica sunt interese: familiale, prieteni, colegi de munca, colegi de oras/ facultate, prieteni la un sprit. Daca vei intreba pe cineva dintre ei toti ar raspunde ca aleg "prietenia" decat jocul si spuneti ca e corect..dar daca sunt in triburi dusmane spuneti ca sunt tradatori..atunci ce e corect si ce nu?
9. Eu as pleda ca joc corect pana cand ma lovesc de jocul murdar si atunci trebuie sa iau atitudine conform situatiei, daca raman corect pierd 100%, daca nu conteaza pentru mine ca pierd atunci nu are rost sa mai joc..simplu nu?
10. Opinia mea este: jucand corect si avand aliati care sa nu ma tradeze joc pana la sfarsitul lumi, daca sunt lucrat prin aliante/ dusmani/ alte interese ma adaptez situatiei...
 

DeletedUser

De acord cu cucumucu. Poti sa fii tu jucatorul lu' Peste, daca nu esti on te face si cel mai noob jucator.
Jucatorii buni sunt cei ce sunt mult mai mult timp on pe joc.

Omul cum se comporta in realitate asa se comporta si pe joc. Intr-adevar, are posibilitatea si sansa (as spune eu) de a fi altfel, mai bun, insa la romani mai rar asa ceva. Cum spunea cineva chiar azi: fir-ar sa fie ea de capra! (cu referire la "sa moara capra vecinului") :)
 

DeletedUser

Dar exista o problema! Cine controleaza spam-urile?... Recent pe L23 Un trib spam-uieste tribul advers prin mesaje si rapoarte gen.. 100 de pagini de mesaje intr-o zi. Si aceia care sunt "atacati psihologic" trebuie sa blocheze expeditorii. In reulament nu zice despre asta, ar fi cazul sa se ia masuri si in cazul asta.
Si apropo de topic. Trebuie facut o cercetare intre cei care joaca cu CP si cei care nu ai posibilitati si joaca fara. Iese o chestie foarte interesanta!
Spor la joc!
 

DeletedUser11365

da..asai..fac parte din tribul respectiv,nu si din conducerea lui,totusi as dori sa-mi cer scuze in numele tribului pentru treaba cu spammu..voi face tot posibilul sa nu se mai repete..mi se pare o chestie josnica..


tin sa-l salut cu ocazia asta si pe cel mai mare imbarligator de pe l20..Cucumucu(baiatu' de mai sus)..deocamdata nu mai joc triburi,dar daca am sa mai joc si intamplator,pe aceasi lume cu tine,sa sti ca nu te-am uitat..mai mult de 1 inceput nou nu poti sa dai..

o seara placuta..
 

DeletedUser

iti faci 200 de conturi si tot pici langa el,nu?

iar infloresc zeii triburilor :)
 

DeletedUser11365

stai linistit..nu-s numa eu pe harta..oriunde pica stiu pe cineva..intelegi?
 

DeletedUser

si toti sunt lafel de buni ca tine...? cred ca da,numai unul e ciura...parca asa era


ultimul post ca n-am chef de vacante :p
 

DeletedUser

Dar exista o problema! Cine controleaza spam-urile?... Recent pe L23 Un trib spam-uieste tribul advers prin mesaje si rapoarte gen.. 100 de pagini de mesaje intr-o zi. Si aceia care sunt "atacati psihologic" trebuie sa blocheze expeditorii. In reulament nu zice despre asta, ar fi cazul sa se ia masuri si in cazul asta.
Si apropo de topic. Trebuie facut o cercetare intre cei care joaca cu CP si cei care nu ai posibilitati si joaca fara. Iese o chestie foarte interesanta!
Spor la joc!

Ne cerem scuze... am incercat un experiment pe seama voastra.
 

DeletedUser11365

si toti sunt lafel de buni ca tine...? cred ca da,numai unul e ciura...parca asa era


ultimul post ca n-am chef de vacante :p

smecherasi virtuali am vazut destui..la pretentiile care le ai tu ca jucator(oarecum fondate),ai o gandire care lasa de dorit..te comporti exact ca un copil de 17 ani in cautarea gloriei..

on topic:topicul asta nu prea are relevanta...multi care joaca murdar zic ca joaca curat,si invers..notiunile in sine is relative oricum,si ceea ce mie mi se pare a fi o magarie,altuia i se pare a fi normal..ma rog..
 
Sus