Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser26839

Pentru moderatori o intrebare !!!!cand se solicita inchiderea unui cont de ce mai lasati enspe mi de zile contul activ pe lumea respectiva ?????

setari->setari->stergerea contului->parola (de joc)->ok (si dureaza 5 zile..nici un admin nu-ti va sterge contul ca asa vrei tu.....)
 

DeletedUser30856

Nazismul si politica extrema au dus de-a lungul timpului la masacre recente foarte cunoscute (de ex. nazismul a dus la holocaust) si rasism dus in extrem si exista o posibilitate foarte mare ca anumiti jucatori, apartinatori minoritatilor vizate, sa se simta insultati, invinovatiti sau sa li se aduca altfel de daune morale. De altfel si denumiri precum KKK sunt interzise dintr-un motiv asemanator (rasism dus in extrem).

Comunismul, chiar daca e in mare parte condamnat la noi in tara in mod public, nu e interzis si nu are la baza fundamente rasiste si nici masacre acreditate special comunismului (spre deosebire de ideologia nazista, care nu e posibila fara un eveniment ca holocaustul).
Ca si cultura generala, exista si astazi (sau a existat in ultimii ani) un partid comunist roman (PCR).

De acea doar denumirile naziste sunt interzise :)


Sa compari nazismul cu comunismul e ca si cum ai compara Cancerul cu Sida. Sunt student la istorie asa ca am o 'idee' despre ce ai scris tu mai sus, si tin sa-ti spun, asa ca pt cultura generala ca Stalin a omorat mai multi oameni decat Hitler...ori asta inseamna ceva...


Ca idee:

Nazistii au omorat 21 de milioane de barbati, copii si femei. Prin comparatie, Comunistii au omorat 110 milioane de oameni! - de cinci ori mai mult de cat Nazistii.

So, nu e normal sa fie interzise si denumirile comuniste?
 

DeletedUser35377

Nazismul si politica extrema au dus de-a lungul timpului la masacre recente foarte cunoscute (de ex. nazismul a dus la holocaust) si rasism dus in extrem si exista o posibilitate foarte mare ca anumiti jucatori, apartinatori minoritatilor vizate, sa se simta insultati, invinovatiti sau sa li se aduca altfel de daune morale. De altfel si denumiri precum KKK sunt interzise dintr-un motiv asemanator (rasism dus in extrem).

Comunismul, chiar daca e in mare parte condamnat la noi in tara in mod public, nu e interzis si nu are la baza fundamente rasiste si nici masacre acreditate special comunismului (spre deosebire de ideologia nazista, care nu e posibila fara un eveniment ca holocaustul).
Ca si cultura generala, exista si astazi (sau a existat in ultimii ani) un partid comunist roman (PCR).

De acea doar denumirile naziste sunt interzise :)

deci practic comunismul este mai bun fiindca,a omorat oameni fara o baza?a omorat tigani evrei si albi la un loc,tu chiar crezi ca asta ii face mai buni?

nazistii macar au avut o baza teoretica pentru holocaust,evreii fiind urat de catre TOATA LUMEA INCA DIN EVUL MEDIU.Ce se spune acum la TV si in carti sunt minciuni sfruntate.

Inca ceva,in ziua de azi se trece cu vederea genocidul facut de evrei in Palestina,fiindca ei reprezinta forta politica in america
 

DeletedUser

adinamo a spus:
Intrebare, de ce sunt interzise doar denumirile naziste, si cele comuniste nu?

Pe aceasta tema au fost multe politici de-a lungul timpului pe acest forum! Daca bine tin minte, intre multele mele vacante, cred ca una s-a datorat si acestui aspect!
Nu voi intra din nou in polemici deoarece nu are rost sa-mi bat capul cu cauze pierdute! Voi spune doar atat: Nazismul este interzis (pe joc) din simplul fapt ca Germania a pierdut razboiul! Daca-l castiga, era altfel! Totusi, in istorie este irelevant sa folosesti cuvantul <<daca>>!!!

Trecand peste faptul ca <<daca>> Germania ar fi castigat razboiul, noi nu am mai fi fost aici azi (motivele sunt evidente), tin sa punctez faptul ca eu, personal (si sa nu aruncati cu noroi in parerea unui om) am un foarte mare respect pentru ceea ce a fost Armata Germana din Al Doilea Razboi Mondial! O asemenea mobilitate la scara de milioane de oameni, cu asemenea precizie reprezinta un lucru extrem (in sensul bun al cuvantului)! Soldatul german credea in ceva anume (toti spun ca ideologiile le-au fost bagate in cap, dar nu se intampla, oare, la fel in toata lumea???) si a fost gata sa-si dea viata pentru acel ceva, indiferent ca a fost bun sau rau!

Probabil ca germanilor le este rusine de trecutul lor, insa nu trebuie sa le fie rusine pentru moartea parintilor si bunicilor lor! Nazismul le este in sange, iar ei vor trebui sa se impace cu acest aspect intr-o zi! Holocaustul este peretele de suprafata, pojghita care ascunde si care a dat ocazia Aliatilor sa comita multe alte atrocitati, cu mult mai crude! In documentarele de azi germanii sunt calaii! Ca asa ni se baga-n cap! De ce nu se spune nimic de copiii si femeile care au muncit in fabricile de armament de langa Muntii Ural (Rusia) pana la epuizare, murind din cauza oboselii? Sau cel mai elocvent exemplu: Preapupatii in dos de americani, de ce au testat doua bombe nucleare pe zeci, sute de mii de civili din moment ce Japonia era la pamant cu armamentul si cu soldatii, iar capitularea era o chestiune de cateva zile????

Nu astept raspuns la aceste intrebari! Raspunsul il stim cu totii!
Menirea noastra este sa mergem in turma la taiere! Si mergem!
 

DeletedUser

Sa compari nazismul cu comunismul e ca si cum ai compara Cancerul cu Sida. Sunt student la istorie asa ca am o 'idee' despre ce ai scris tu mai sus, si tin sa-ti spun, asa ca pt cultura generala ca Stalin a omorat mai multi oameni decat Hitler...ori asta inseamna ceva...


Ca idee:

Nazistii au omorat 21 de milioane de barbati, copii si femei. Prin comparatie, Comunistii au omorat 110 milioane de oameni! - de cinci ori mai mult de cat Nazistii.

So, nu e normal sa fie interzise si denumirile comuniste?





Cat despre tine, iti lipseste simtul observatiei, era clar, ce-am intrebat si reiese din intrebarea pe care am pus-o...dar n-ai timp sa citesti tot, ca ai de vandut premium....:eek:


opinia mea este ca sunt interzise chestiile naziste deoarece jocul este made in germania, adica ei dicteaza, si cum noi, (adica voi, astia care-i pupati) nu putem face nimic, trebuie sa inghitam tot....

Asa nu mai vorbim nici de romani, ca si aia au omorat o gramada...

Nazismul in sine e o ideologie rasista (printre altele). Comunismul nu e. Scurt si usor de inteles.

Ca extindere, cand spui "Stalin a omorat" chiar spui ca Stalin, ca persona/conducator a omorat. Cand spui "Hitler a omorat" spui prin extindere ca ideologia nazista a omorat, fiindca despre asta a fost vorba in Holocaust.

Deci nu, o ideologie acceptata si folosita pana si in ziua de astazi, chiar daca e condamnata de multi, nu poate fi interzisa.

deci practic comunismul este mai bun fiindca,a omorat oameni fara o baza?a omorat tigani evrei si albi la un loc,tu chiar crezi ca asta ii face mai buni?

nazistii macar au avut o baza teoretica pentru holocaust,evreii fiind urat de catre TOATA LUMEA INCA DIN EVUL MEDIU.Ce se spune acum la TV si in carti sunt minciuni sfruntate.

Inca ceva,in ziua de azi se trece cu vederea genocidul facut de evrei in Palestina,fiindca ei reprezinta forta politica in america

Exact. Nazismul in sine are o baza ce duce la omor. Comunismul nu are (conducatorii comunisti au fost cei ce au masacrat, nu ideologia in sine). Deci da, comunismul este mai bun, in ciuda numarului mai mare de omoruri.

Apropo, nazistii nu au omorat doar evrei sau tigani. Au ucis tot ce considerau ei ca ameninta rasa "aeriana".
Ba mai mult, in timp ce nici comunismul, nici nazismul nu aveau o ideologie bazata pe individ.. Ideologia nazista (spre deosepire de cea comunista) considera ca si persoanele cu un handicap trebuiesc ucise.

Ultimul paragraf cu evreii ce conduc forta polititca in America e pur subiectiv si conspirational. Si e un subiect care, daca e sa fie discutat, nu aici e locul si nu are legatura cu discutia aceasta.
 

DeletedUser

Salut, as avea o intrebare in legatura cu sitterul. Daca dau la cineva sitter in 24 ore nu mai pot sa intru pe el , dar dupa 24 de ore automat o sa pot sa intru pe el si loctiitorul nu o sa mai aiba acces? Si daca de exemplu o sa plec mai mult de 24 ore de la pc sau poate mai putin... cum o sa intru dinnou pe cont.
 

DeletedUser

Pe aceasta tema au fost multe politici de-a lungul timpului pe acest forum! Daca bine tin minte, intre multele mele vacante, cred ca una s-a datorat si acestui aspect!
Nu voi intra din nou in polemici deoarece nu are rost sa-mi bat capul cu cauze pierdute! Voi spune doar atat: Nazismul este interzis (pe joc) din simplul fapt ca Germania a pierdut razboiul! Daca-l castiga, era altfel! Totusi, in istorie este irelevant sa folosesti cuvantul <<daca>>!!!

Trecand peste faptul ca <<daca>> Germania ar fi castigat razboiul, noi nu am mai fi fost aici azi (motivele sunt evidente), tin sa punctez faptul ca eu, personal (si sa nu aruncati cu noroi in parerea unui om) am un foarte mare respect pentru ceea ce a fost Armata Germana din Al Doilea Razboi Mondial! O asemenea mobilitate la scara de milioane de oameni, cu asemenea precizie reprezinta un lucru extrem (in sensul bun al cuvantului)! Soldatul german credea in ceva anume (toti spun ca ideologiile le-au fost bagate in cap, dar nu se intampla, oare, la fel in toata lumea???) si a fost gata sa-si dea viata pentru acel ceva, indiferent ca a fost bun sau rau!

Probabil ca germanilor le este rusine de trecutul lor, insa nu trebuie sa le fie rusine pentru moartea parintilor si bunicilor lor! Nazismul le este in sange, iar ei vor trebui sa se impace cu acest aspect intr-o zi! Holocaustul este peretele de suprafata, pojghita care ascunde si care a dat ocazia Aliatilor sa comita multe alte atrocitati, cu mult mai crude! In documentarele de azi germanii sunt calaii! Ca asa ni se baga-n cap! De ce nu se spune nimic de copiii si femeile care au muncit in fabricile de armament de langa Muntii Ural (Rusia) pana la epuizare, murind din cauza oboselii? Sau cel mai elocvent exemplu: Preapupatii in dos de americani, de ce au testat doua bombe nucleare pe zeci, sute de mii de civili din moment ce Japonia era la pamant cu armamentul si cu soldatii, iar capitularea era o chestiune de cateva zile????

Nu astept raspuns la aceste intrebari! Raspunsul il stim cu totii!
Menirea noastra este sa mergem in turma la taiere! Si mergem!

Mi se pare super interesant ce spui tu dar din alt punct de vedere...

Holocaustul si modul in care a reactionat armata germana mi se pare fascinant de analizat ca un efect al psihologiei in masa... De altfel, nu cred ca pana atunci s-a mai reusit manipularea a milioane de oameni intr-un asemenea mod flagrant. Si daca e vorba despre Aliati... America cred ca invatat multe in acel razboi, o parte din lucruri punandu-le chiar si astazi in practica.

Spre exemplu, un soldat american trimis intr-o tara straina chiar va crede ca instaureaza democratia, iar populatia civila (din America sau nu) chiar daca e sau nu de acord cu o anumita interventie, sta bine mersi si comenteaza pe canapea, in baruri, pe forumuri. E practic, o varianta la scara putin marita a ceea ce s-a intamplat in timpul holocaustului.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Ce ar fi sa lasati threadul asta pentru ce este el deschis si sa mutati discutiile legate de istorie si ideologii la off-topic ?
 

DeletedUser35216

Salut, as avea o intrebare in legatura cu sitterul. Daca dau la cineva sitter in 24 ore nu mai pot sa intru pe el , dar dupa 24 de ore automat o sa pot sa intru pe el si loctiitorul nu o sa mai aiba acces?
poti sa lasi sitter la cineva, iar apoi sa ii intrerupi sitterul la cateva secunde dupa ce el a acceptat cererea. nu exista termenul de 24 de ore ce care spui tu.
Si daca de exemplu o sa plec mai mult de 24 ore de la pc sau poate mai putin... cum o sa intru dinnou pe cont.

te loghezi pe cont si apasi pe "încetarea jocului ca locţiitor". de acolo intrerupi sitterul.
 

DeletedUser41217

Salutare :)
Am şi eu o micuţă întrebare.
Teoretic să vedeţi despre ce este vorba, daţi click :)
schimbare nume în joc

Pe .net s-a implementat deja, ca în schimbul a 500 de pp-uri să îţi poţi schimba singur nickname-ul odată la 2 săptămâni.
Întrebare: se va implementa şi la noi?
 

DeletedUser38023

Astia au luat-o razna rau de tot.. Cum sa iti schimbi nick-ul in joc?!?!?!

Nici nu vreau sa ma gandesc ce haos s-ar crea in triburi daca s-ar implementa idiotenia asta si la noi, pe .ro..
 

DeletedUser39591

Pai ca sa nu-ti faci alte conturi : ))
Si mai ales pentru 500 PP !!?!?!?!?!?
 

DeletedUser35377

ce mai vrei,daca eu pe unde sunt sitter gasesc zeci de injumatariri de pp da o incolo de treaba,noi suntem de vina
 

DeletedUser

Jocul acesta o sa fie castigat de cel care are mai multi bani, nu de catre cel mai bun!
[posibil ca cel mai bun sa aiba cei mai multi bani! :)]
 

DeletedUser

adevarat!facem o petitie?

Anume ce sa cerem acolo:

- Sa se joace de la egal la egal, unde sa se vada valoarea omului din spatele satului;

- sa se bage cat mai multe astfel de injumatatiri si de upgrade-uri contracost care umple "jebul" nemtalailor??? :)


Ca nu stiu exact la ce te referi!
 

DeletedUser39591

Eu stiu ceva mai bun...
Ne luam bilete de avion in Germania (cu materii prime)
Si protestam acolo la cei care au facut triburile
 
Sus