primii 4 nobili!!!

  • Autor subiect DeletedUser20561
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser8607

Un avantaj bun să înobilezi acuma un sat mic, bonus sau părăsit este dacă eşti un jucător activ care produce multe resurse din farmat. Omu îşi va permite să înobileze rapid 2-3 sate şi să le crească în acelaşi timp în care alţi jucători la fel de buni ca el continuă să joace doar cu un sat.
 

DeletedUser

Da foarte mare avantaj e sa innobilezi 3 sate de 300 de puncte acuma.:D
Nu mai bine stai o saptamana, doua si iei 3 sate de peste 5000 :confused:
Peste doua saptamani cine e mai castigat?
 

DeletedUser20561

xena 07 primul sat 2147.....woooooow.......si ziceam de under age....
 

DeletedUser

Nu stiu ce a facut,sau ce a incercat sa demonstreze xena 07,dar este o jucatoare foarte buna...si conducatoare deasemenea..
Probabil a incercat sa-i intreaca pe cei cu sat luat la 2400 de pct:))..oricum mai rar am vazut prima innobilare la 2100 pct.
 

DeletedUser14336

pe lumea 9 am vazut innobilare la 2000 puncte, satul innobilat era de vreo 300-400 puncte, dupa cateva zile a mai luat un sat asemanator
 

DeletedUser6843

Un avantaj bun să înobilezi acuma un sat mic, bonus sau părăsit este dacă eşti un jucător activ care produce multe resurse din farmat. Omu îşi va permite să înobileze rapid 2-3 sate şi să le crească în acelaşi timp în care alţi jucători la fel de buni ca el continuă să joace doar cu un sat.

Am mai vazut nick-ul tau pe forum si chiar credeam ca ai idee de joc , dar inca odata aparantele pot insela.
Ia o foaie si un pix te rog si noteaza, analizeaza si incearca sa intelegi : tintele ideale (cukisti) sunt tocmai acei jucatori care au 3000-4000 puncte adica mine la nivel 25 la satull principal si 3-4 sate secundare. De ce??? de ce stranutelule???a? pentru ca daca primul nobil cost 75k resurse, al doilea inseamna 100 k, al treilea 125k si tot asa....(restul calculezi tu Iskafel ca na..)

peseu:lumea 17 parca este cu taleri redusi , asa ca nu am habar cat costa si asa mai departe si nici nu am de ce sa ma interesez , neavand lista plina de tribali sau nevand pe cineva care joaca pe l17.


Daca ai face calculul la 3 nobili adica 300 k resurse la un venit de mina nivel 25 (1.5/ora sau 36 k pe zi o sa constatati ca trebuie cam 10 zile fara nici un fel de armata si daca mai puneti si 'o bruma' de armata defensiva de 200 spada, 200 lancieri si 100 spioni in fieacare sat secundar) asta inseamna cam 20 de zile... Daca te gandesti ca acum acele satee trebuie dezvoltate din perspectiva minelor etc inseamna ca mai dureaza inca 25-30 de zile , habar nu am la viteza de pe lumea17 cat ar dura (aproximez si eu , nu am fost niciodata 'cu calculele').

Toata lumea poate sa se joace acest joc si 5 ani , sa fie senior member pe 'pe extern' , sa aive peste 200 de sate , sa aive 100-200 de 'prieteni virtuali' in lista de mess' cu care sa vorbeasca zi de zi despre triburile.
Daca nu esti intr-un trib bun , cu 2-3 membrii(unde eu consider ca in acest joc sunt maxim 100 de persoane care cunosc cu adevarat jocul , iar 70 nu se mai joaca) buni care mai au rabdare sa vorbeasca despre triburile ,nu o sa faca nimic.

Cele mai bune sate sunt satele 'MOCAAAAA' va spun eu (desi numai ma joc deloc :x)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Un avantaj bun să înobilezi acuma un sat mic, bonus sau părăsit este dacă eşti un jucător activ care produce multe resurse din farmat. Omu îşi va permite să înobileze rapid 2-3 sate şi să le crească în acelaşi timp în care alţi jucători la fel de buni ca el continuă să joace doar cu un sat.

Pai sa cresti un sat de 1000 de puncte pe speed 1 iti ia cred ca 2 luni unul de 500 o sa iti ia mai mult, pana cresti satul iti cresc peri albi, oare nu e mai bine sa astepti si sa iei unul de 3-4k?
Acum fiecare face ce vrea insa mi se pare o risipa de resurse sa faci curtea la 2,5k si sa iei un sat de 500 de puncte.
 

DeletedUser

Am mai vazut nick-ul tau pe forum si chiar credeam ca ai idee de joc , dar inca odata aparantele pot insela.
..........

Ehee...mare dreptate ai dom'le...mare...
Si nu vorbesc de tipul in cauza(o sa ii zic direct)...situatia asta a devenit jenanta pentru un player care vede ce mai e pe externul asta

Un avantaj bun să înobilezi acuma un sat mic, bonus sau părăsit este dacă eşti un jucător activ care produce multe resurse din farmat. Omu îşi va permite să înobileze rapid 2-3 sate şi să le crească în acelaşi timp în care alţi jucători la fel de buni ca el continuă să joace doar cu un sat.

Daca joci bambilici pe ouate...nu triburile...Cu cat e mai mic satul dom'le...cu atat mai greu iti atarna innobilarea lui in economia jocului...n00bienii,cum le spunem noi astia din CK,insa au alta parere si vad ca si tu,care activezi pe forum de multa vreme,cum zicea si Dan...vad ca si tu esti la fel de n00bian...Iarta-ma,dar nu m-am putut abtine in a-ti spune asta...pentru mine acest post este o dezamagire ca simplu cititor..

n00bia asta cuprinde astfel de playeri,care,ajunsi mari pe alte lumi vin pe extern ca niste veterani de razboi...ca niste mari playeri....insa,in realitate,ei nu sunt decat niste parveniti tribali,care,dupa ce se lasa playerii buni de joc,pun mana pe ciolan si se dau lei...In realitate sunt niste catelusi cu creier de hiena care mananca resturile de la mesele altora...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser29443

A luat sat de 26 de puncte ... urat! foarte urat ! Haideti sa analizam de cate resurse a avut nevoie!
Oare are armata in sat? Nu are ? Urat !!!
Satul doi va fi de atac? Nu ? Urat !!!
Ghita ? E noob asta nu ?
Nu stiu dar imi place sa il arat cu degetul. Haaa ! Uite-l , a luat sat de 26 puncte. Uraaaat !!!
 

DeletedUser

Am mai vazut nick-ul tau pe forum si chiar credeam ca ai idee de joc , dar inca odata aparantele pot insela.
Ia o foaie si un pix te rog si noteaza, analizeaza si incearca sa intelegi : tintele ideale (cukisti) sunt tocmai acei jucatori care au 3000-4000 puncte adica mine la nivel 25 la satull principal si 3-4 sate secundare. De ce??? de ce stranutelule???a? pentru ca daca primul nobil cost 75k resurse, al doilea inseamna 100 k, al treilea 125k si tot asa....(restul calculezi tu Iskafel ca na..)

peseu:lumea 17 parca este cu taleri redusi , asa ca nu am habar cat costa si asa mai departe si nici nu am de ce sa ma interesez , neavand lista plina de tribali sau nevand pe cineva care joaca pe l17.


Daca ai face calculul la 3 nobili adica 300 k resurse la un venit de mina nivel 25 (1.5/ora sau 36 k pe zi o sa constatati ca trebuie cam 10 zile fara nici un fel de armata si daca mai puneti si 'o bruma' de armata defensiva de 200 spada, 200 lancieri si 100 spioni in fieacare sat secundar) asta inseamna cam 20 de zile... Daca te gandesti ca acum acele satee trebuie dezvoltate din perspectiva minelor etc inseamna ca mai dureaza inca 25-30 de zile , habar nu am la viteza de pe lumea17 cat ar dura (aproximez si eu , nu am fost niciodata 'cu calculele').

Toata lumea poate sa se joace acest joc si 5 ani , sa fie senior member pe 'pe extern' , sa aive peste 200 de sate , sa aive 100-200 de 'prieteni virtuali' in lista de mess' cu care sa vorbeasca zi de zi despre triburile.
Daca nu esti intr-un trib bun , cu 2-3 membrii(unde eu consider ca in acest joc sunt maxim 100 de persoane care cunosc cu adevarat jocul , iar 70 nu se mai joaca) buni care mai au rabdare sa vorbeasca despre triburile ,nu o sa faca nimic.

Cele mai bune sate sunt satele 'MOCAAAAA' va spun eu (desi numai ma joc deloc :x)


Intradevar , nu inteleg de ce au luat sate de 600 pct , cand erau sate de 1000+ pe langa ei , dar gandeste`te ca daca ai foarte foarte multe resurse incat iti permiti sa faci nobili gramada (cum face graur2000 de exemplu) , se merita sa iei sat mai repede pentru ca in mod evident , tu vei creste satul pe care il iei la 1000 de puncte atunci mai repede decat respectivul , tu fiind jucator cu experienta si mai activ. Asa ca , daca ai resurse .. zi`mi si mie de ce sa astepti sa il creasca altii mai lent ?
Daca tot n`ai inteles la ce ma refer , iti dau un exemplu : tu ai sat de 3000 pct si in jurul tau 3 sate de 1000 pct. peste o saptamana , tu ai 4500 pcte , cei din jurul tau 1500 pct. peste inca o saptamana , tu ai 6000 pcte , cei din jurul tau au 2000 pct. In acest moment , tu innobilezi , deci o sa ai un sat de 6000 si un sat de 2000 ale tale + inca 2 sate de 2000 langa tine.
Cealalta varianta inseamna ca atunci cand ai 3000 pct si ai 3 sate de 1000 pct langa tine , cuceresti sat acum. peste o saptamana , tu ai 4500 pct pe un sat , 1750 pcte pe alt sat si inca 2 sate de 1500 langa tine. peste inca o sapt tu ai 6000 pcte pe un sat , 2500 pe celalalt si inca 2 sate de 2000 de pcte langa tine.
Asadar daca esti activ si ai resurse gramada incat cazarma , grajdul si constructiile merg neincetat , se foarte merita sa iei sat asa devreme(Ca sa nu mai zic de faptul ca pe al 2`lea sat iti poti face armata de aparare ca sa nu te chinui sa faci sat mixt pe primul sat in caz ca ai vreunul periculos prin zona). Bineinteles.. daca stai si iti faci CN fara sa ai un venit mare de resurse .. asta da , este o mare prostie pentru ca o sa cheltui resursele aiurea pe nobil in loc sa iti faci mine si armata mai mare ca sa iti maresti venitul de resurse.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.. daca nu.. asta e , am incercat sa expun problema cat mai simplu.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6843

Da, îmi cer scuze, nu ştiu la ce m-am gândit când am scris.

NOI sa fim sanatosi ;)
have fun


@Frozen27
Nu cred ca iti raspundeam dar imi place ca suntem amundoi super agramati :))

Cazult 1.

Ion are 3.000 de puncte , iar 3 vecini 1.000 de puncte (foarte posibil).
Daca pe Ion nu il leaga nici un fel de prietenie cu nimeni de pe continentul tau poate faceacest lucru .
Cum adica nici un fel de prietenie?
Adica sa atace si aliante si pna , deoarece foarte rar gasesti 3 playeri cum ai spus tu mai sus.(asta daca Ion este pe spada lui )
Daca Ion a intrat cu cativa prieteni de pe o alta lume o sa fie vecin cu ei si nu sigur acele sate nu vor mai creste deoarece si prietenii lui Ion le vor farma!(apoi planurile lui Ion se vor schimba total )
Daca esti intr-un trib gen 90% cum sunt triburile facute , o sa aive pna sau alianta pe una din tintele tale.(Ion nu o sa aive sanse de izbanda , decat daca paraseste tribul , dar o sa se descurce singur Ion? poate nimereste in alt trib cu diplomatii cu vitimele si chiar daca Ion se duce intr-un trib care nu joaca cu diplomatii aceia vor fi prea departe de Ion sa il ajute)
Sa zicem ca totusi a dat norocul peste Ion , care treptat treptat se transforma in ghinion.
Ion fericit are un sat de 6.000 si 3 sate de 2.000 de puncte.
Este imposibil ca nici unul din cele 3 sate sa nu necesite resurse si Ion care nu a facut armata(ferma la 30) ca deh el vroia 3 sate o sa se apuca sa trimita resurse inspre 1-2 sate.
Intr-o dimineata Gheorghe ( relaxa - la o cafea si tigara cu ferma la 30 si trenulet ) se uita pe harta pana la 8-10 ore si il vede pe Ion .
Continuarea probabil o cunosti.


Cazul 2.

Cealalta varianta inseamna ca atunci cand ai 3000 pct si ai 3 sate de 1000 pct langa tine ,
cuceresti sat acum. peste o saptamana ,
tu ai 4500 pct pe un sat , 1750 pcte pe alt sat si inca 2 sate de 1500 langa tine.
peste inca o sapt tu ai 6000 pcte pe un sat , 2500 pe celalalt si inca 2 sate de 2000 de pcte langa tine.

Ion este super praf in acest caz.
Din ceea ce spui tu Ion nu face armata!!!
Ion este ferma!!
Ion are 6.000 de puncte , 2.500 si inca 2 sate de 2.000 de puncte.
stii ce o sa reuseasca Ion?
Daca e baiat destept face CN pe satul de 2.500 de puncte si da la recuperare pe satul de 6.000 de la noul propietar Gheorghe(asta daca a avut armata si ca sa ii sparga sprijinul care ramanea dupa atacul lui Gheorghe)


La naiba!! am innebunit :)) si imi zicea un prieten ca nu m-am lasat de joc daca mai postez pe forumul extern :))
p.s. cer scuze pentru cei care ii cheama Ion si Gheorghe
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Conteaza si langa cine cazi,,ei na. nu vad ca un jucator bun sa permita sa creasca zarzavalul langa..in fine parerile sant impartite si nu vad unde mai cresti u asa repede daca Ion si Gheo <care au mai jucat> aia..vecinii farmeaza continu cele 2-3 ferme din oficiu donate din mila de triburile
Jucatori buni doar 20-30???Si asta mai este o explicatie daca mai practicam comunismul, remember dovezile din joc,,priveste clasamente..pozitii' cred ca sant dovezi nu ** si daca vine din partea unor oameni care nu mai joaca suna a gelozie Bafta celor de pe primele locuri
 

DeletedUser6843

Conteaza si langa cine cazi,,ei na. nu vad ca un jucator bun sa permita sa creasca zarzavalul langa..in fine parerile sant impartite si nu vad unde mai cresti u asa repede daca Ion si Gheo <care au mai jucat> aia..vecinii farmeaza continu cele 2-3 ferme din oficiu donate din mila de triburile
Jucatori buni doar 20-30???Si asta mai este o explicatie daca mai practicam comunismul, remember dovezile din joc,,priveste clasamente..pozitii' cred ca sant dovezi nu ** si daca vine din partea unor oameni care nu mai joaca suna a gelozie Bafta celor de pe primele locuri

Nu am inteles nimic din ceea ce ai spus :|
 

DeletedUser15358

Conteaza si langa cine cazi,,ei na. nu vad ca un jucator bun sa permita sa creasca zarzavalul langa..in fine parerile sant impartite si nu vad unde mai cresti u asa repede daca Ion si Gheo <care au mai jucat> aia..vecinii farmeaza continu cele 2-3 ferme din oficiu donate din mila de triburile
Jucatori buni doar 20-30???Si asta mai este o explicatie daca mai practicam comunismul, remember dovezile din joc,,priveste clasamente..pozitii' cred ca sant dovezi nu ** si daca vine din partea unor oameni care nu mai joaca suna a gelozie Bafta celor de pe primele locuri

V tau vin de la Varza nici decum de la Vendetta. Cum sa schingiuesti in halu asta Lb romana ?! Nici macar nu scrii coerent,nu am inteles o iota din postarile tale. Dute prima data la scoala,citeste o carte si dupaia vino si posteaza pe un forum public,daca chiar vrei sa faci un dialog ,daca nu...doar monolog.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus