Sate adunate vs. Sate rasfirate

  • Autor subiect DeletedUser2821
  • Data de început

DeletedUser2821

Buna ziua !

Observ ca foarte multi playeri cred ca cel mai bine este sa aiba satele adunate , nu rasfirate pe harta.

Bun , sa zicem ca au dreptate partial , daca esti atacat local sau cu putine atacuri e banal sa te aperi , daca cumva pierzi sa dai o recuperare.

Nimeni insa nu se gandeste ca daca ai toate satele adunate probabilitatea sa incasezi un organizat la ora 8 dimineata este MULT mai mare si cu un efort mult mai mic pentru adversar .

Eu unul prefer sa am minim 2 nuclee astfel incat daca unul din ele e la granita sa il pot sprijin de pe celalalt si astfel sa imi fie mai usor sa ma apar. Sau daca nu se poate sa am 2 nuclee sa fiu dezvoltat ca o " fasie " spre centrul tribului si anume satele dintr-un cap al " fasiei " ar fi fix in centru sau oricum la adapost deci as putea trimite sprijinul de acolo pe granita fara prea multe probleme + probabilitatea unui organizat scade foarte tare incat ar insemna ca inamici sa stea 2 zile cel putin sa trimita atacuri sincronizate + ca in unele cazuri nici sa nu poata ajunge cu nobilii :) + ca si eu am foarte mult timp sa fac splituri pe cele din spate sau sa fiu sprijinit de colegi .

As vrea sa aud si parerile altora cu referire la problema asta .
 

DeletedUser

Cu satele rasfirate pe harta este ok daca nu ai granita deloc . Daca insa ai granita si esti rasfirat iti va fi mai greu sa te aperi decat daca ai fi grupat . Parerea mea e ca este mai ok sa ai nuclee pe granita si in centrul tribului decat sa fii rasfirat peste tot . Din satele aflate la caldura iti aperi satele expuse si chiar daca dusmanul te ataca si pe ele real nu e nici o problema atata timp cat nu poate ajunge cu nobilii pe ele . Sau chiar daca ii ajung cativa nobili razleti pe satele din spate fiind la distanta mare de granita se gaseste un mic ajutor in trib suficient sa nu le pierzi .
 

DeletedUser

Eu prefer mai rasfirat putin,dar rasfirat cu grupulete de cate 4-5 sate si un nucleu de 30-40.
Daca faceti un sat la 20 de ore de celelalte la primele atacuri se duce ...
 

DeletedUser

dpmdv depinde de mai multi factori treaba cu satele grupate...daca ai colegi in zona activi sau minim 2-3 jucatori cu moral scazut care sa ia asupra lor atacurile e un avantaj sa ai sate grupate pe granita(poti ataca cand vrei,nu depinzi de nimeni iar de aparat cam la fel)...in schimb daca esti singur in zona e o mare porcarie...intr-o zi e de ajuns sa te trezesti cu 1000 atacuri pe sate din spatele granitei si mai ales full+nobil si sa numai zic ca daca mai prinzi si vreun dusman cu moral scazut te-ai scos...eu unul prefer o zona activa in detrimentul satelor multe...daca ai undeva la 100-150 sate pe granita e perfect
 

DeletedUser

mai bine mai rasfirat,dar cu mici nuclee,decat un singur super nucleu

va fi foarte greu sa te aperi cand ai un super nucleu,fiindca poti fi atacat oriunde
 

DeletedUser

aici depinde de felul in care joci :D

eu personal prefer un cont compact, joc 80% atac si restul 20% sate de grei presarate in zone strategice in granita pentru a putea face split la orice tren care vrea sa intre la mine in gara :))
 

DeletedUser

culoare.jpg

poza asta cred ca e de pe l10, mi-o trimisese cineva care incerca sa ma convinga sa sustin politica de dezvoltare a tribului pe culoare, desi eu incercam sa spun ca mai mult de doua luni nu voi juca pe lumea respectiva nici eu nici o mare parte din ceilalti; poate harta va e utila sa analizati cum ar arata un asemenea trib
 

DeletedUser

Chestia asta cu sate rasfirate/adunate depinde si daca exista biserica pe lumea aia.
 

DeletedUser19202

aici depinde de felul in care joci :D

eu personal prefer un cont compact, joc 80% atac si restul 20% sate de grei presarate in zone strategice in granita pentru a putea face split la orice tren care vrea sa intre la mine in gara :))

asta daca te tine un trib intreg in spate
dar daca ai fi obligat sa incerci sa te sprijini singur eu chiar as prefera un adversar cum ai descris tu :D:D:D(aduti aminte de unii juc veniti din haita in hk pe 7-la fel cum ai descris tu jucau )
ar fi foarte usor de facut franjuri

dupa mintea mea raspunsul la tema topicului e relativ simplu
-depinde de timpul alocat jocului -cei care au timp mult vor juca compact-ceilalti nu
 

DeletedUser40272

in primul rand depinde de stadiul lumii respective, nu a specificat nimeni asta... e normal ca daca ai 200-300 sate e mai bine sa le ai grupate, sa ai colegi pe flancuri, sau macar intr-o parte...cateva din satele astea le ai in spate, 15-20(cu spade) ore fata de cele mai avansate pe granita, la 200 sate te descurci foarte usor in aparare, nici nu-ti trebuie blindaje, iar daca nu le ai pe toate intr-un nucleu devine mai greu, parerea mea...oricum aici difera gusturile jucatorilor, eu prefer sa joc fara blindaje, actiune, nu sa stau sa vad cum isi bulesc unii sute sau chiar mii de full-uri in defensiva colegilor trimisa ca sprijin, pe urma mai vin si ma dau mare "ce v-am spart":)


de la 300-500 sate nu stiu ce sa zic, probabil e mai bine sa ai 100 sate din 500 la caldurica in mijlocul tribului, nu am ajuns inca la 500 sate, devine plictisitor jocul cand dai de blindaje masive pe granita, interne...etc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Depinde si de faza jocului pe la inceput trebuie sa sa ai nuclee mici la distanta unele de altlele ca sa-ti maresti zona de farmare mai tarziu cand nu mai farmezi de la 100-150 -200 de sate e bine sa ai contul compact asta e un avantaj si in cazul ca tribul din care faci parte se rupe si daca ai satele raspandite peste tot fostii colegi care acum au plecat la dusmani sar ca sacalii pe satele tale izolate peste tot pe harta .
 

DeletedUser

daca ai satele la 5 minute unu de altul,si contul tau e ca o "minge" ff compact,daca ai organizat pe tine,cu cate 2 atacuri pe fiecare sat ,si nobili peste tot iti iei adio de la cont

pe cand daca ai ceva mai rasfirat,poti sa te aperi local,mult mai usor,mai aduci sprijin din alta zona,si tot asa
 

DeletedUser

daca ai satele la 5 minute unu de altul,si contul tau e ca o "minge" ff compact,daca ai organizat pe tine,cu cate 2 atacuri pe fiecare sat ,si nobili peste tot iti iei adio de la cont

pe cand daca ai ceva mai rasfirat,poti sa te aperi local,mult mai usor,mai aduci sprijin din alta zona,si tot asa

Si daca e lume cu Biserica?
 

DeletedUser

Pai daca ai lume cu Biserica, n-o sa te atace nici dracu in centrul nucleului, ca lupta cu -50% din forta. Daca-s atacuri si pe-acolo, cel mai probabil ca-s fake-uri.
 

DeletedUser3192

Pai daca ai lume cu Biserica, n-o sa te atace nici dracu in centrul nucleului, ca lupta cu -50% din forta. Daca-s atacuri si pe-acolo, cel mai probabil ca-s fake-uri.

Nu cred ca ai inteles jocul cu biserica :p , atacurile vor fi religioase indiferent de distanta la care le trimiti atata timp cat satul de unde au plecat se afla in raza unei biserici
 

DeletedUser

Nu cred ca ai inteles jocul cu biserica :p , atacurile vor fi religioase indiferent de distanta la care le trimiti atata timp cat satul de unde au plecat se afla in raza unei biserici

Parca era daca satul atacat de tine este in raza bisericii tale atunci lupti cu 100%, daca nu e, lupti cu 50% - asta in atac... Ma rog.. poate ai tu dreptate, poate nu mai stiu eu.
 

DeletedUser

iti zic 100% sigur ca gresesti leif :p

satele de pe care sunt trimise atacurile trebuie sa fie in raza unei biserici,in rest poti ataca si la 10 trilioane de ore
 

DeletedUser

Hmm... atunci am jucat pe lume cu biserica si degeaba am jucat...

Eu credeam ca trebuie sa ai Biserica in sat sau sa fie in raza bisericii ca in aparare sa lupte cu 100%. Iar in atac la fel, oamenii tai sa lupte cu 100% daca satul atacat e in raza bisericii...

Ma rog... sa zicem ca poate aveti dreptate. Cred ca m-am tampit.
 
Sus