Sate adunate vs. Sate rasfirate

  • Autor subiect DeletedUser2821
  • Data de început

DeletedUser

regula de baza da..cam asa suna :p

dar daca e sa o calculam dupa modul eficienta/timp de recrutare:

9000 lanci si 1900 cav grea:
- se recruteaza in 16 zile (am ales viteza 1)
- se deplaseaza rapid in camp
- puterea defensiva in general e de 515.000

6800 lanci cu 6800 spade si 6800 arcuri:
- se recruteaza in 52 zile (de 3 ori mai greu)
- se deplaseaza mai greu in camp
- puterea defensiva in general e de 782.000

6000 topoare 2500 usori 500 arc calare si 300 ram:
- se recruteaza in 14 zile
- e cea mai rapida configuratie de recrutat
- putere de atac e de 670.000


simularile le puteti face si singuri :p cert e ca un sat defensiv care se recruteaza la fel de rapid ca si cel ofensiv poate face fata unui singur atac :)
cel putin asta e parerea mea pentru satele compacte, aflate pe granita ;)

si spune mi tu mie care e diferenta???

bine,faci apararea aia intr un timp egal cu atacul dar se merita???ca apararea aia o spargi dintr un full,poate dai si de un noob care are 10 k topoare si te ai scos

jocul are niste reguli de baza,si NIMENI nu o sa le poata schimba,sigur puteti gasii n combinatii,dar nu puteti spune ca ati gasit voi combinatia perfecta...

Apararea aia cu 9 k lanci si 1,9 k grea e de rahat,o faci intr o saptamana ,si o pierzi la un full

pe cand o aparare normala,o faci in 2 saptamani dar rezista la 2 full...

DECI

Teoria cum ca ,daca ai sate unu langa altul,VEI putea REZISTA unui organizat DE UNUL SINGUR ,DOAR FIINDCA ai o aparare care chipurile se reface in acelasi timp cu ATACUL,ESTE P-I-S-T-O-L CU APA
 

DeletedUser

nu-i adevarat.
Eu pe L13 am folosit respectiva aparare, cu lancii, grei, catapulte + de umplutura cateva spade si cativa arcasi.
Vreau sa-ti povestesc ca demolam sate la greu cu apararea aia, rupeam satele cu atacul si apoi le daramam, de la 10.000 la 200 puncte, si am facut asta de multe ori, nu doar o data.
E apararea perfecta, faci mai multe sate de aparare decat de obicei, ca sa compensezi diferenta de eficacitate, dar merita.
 

DeletedUser

nu am zis ca e cea mai buna aparare, din contra..e cea mai slaba defensiva(ferma full) impotriva unui atac.
dar fa socoteala..

cu un full aparare de a mea rezisti la un full de atac lejer..in timpul in care eu am facut deja un full de aparare de a mea tu ai facut abia jumate din a ta(poate si mai putin). ia fa tu calcule daca rezisti cu jumatatea aia la un full de atac.

ca sa nu mai dau "exemple" pozitive...cu greii de pe 2 sate pot sprijini oricand un sat rapid incat sa reziste unui full de atac..pot sa trimit si nobili la recuperare cu ei, sau chiar sa "curat" sate sprijinite pe zid mic.

dupa cum am zis, e doar parerea mea, am folosit tactica asta pe L4 unde aveam 90% sate de aparare, neavand un trib in spate sa ma apere, si m-am distrat cum am vrut cu inamicii pe harta :)
 

DeletedUser

avantajul este ca un astfel de full in faci repede , e util mai ales in cand deja ai avut N atacuri si ai pierdut o parte din apararea existenta . iar dezavantajul este ca in urma unor atacuri sustinute pierzi semnificativ din puterea de aparare . oricum o situatie nu seama cu alta si evolutia pe o lume nu seamana cu cea de pe alta lume .
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
daca ai fi obisnuit cu topurile ar semana. acum depinde si de cate interne iei ...

@cavalleras, depinde cu cine joci :)
 

DeletedUser

:) penibil si mai ales frustrat . te cred ca ai un dinte cariat contra mea dupa ce ti-am zis ca sunt niste marsavii atacurile tale asupra TT dupa ce ai fost aruncat ca pe o masea stricata ( ca doar si tu ai facut parte din sistem si suferi dupa tron ) dar crede-ma ca ma doare la 3 km in spatele garii de nord se parerea ta .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser18437

eu vorbeam despre lumile cu viteza 1.6 ...
daca lumea are viteza 2 atunci:
1 sat de atac se poate face in 145ore,6zile
1 sat de aparare in 150-160ore,6.5zile.

iar daca ne gandim si la eficienta,nu numai la viteza in care se construieste atunci
un sat de atac in 170ore
un sat de aparare in 300ore.
 

DeletedUser

care mai de care da exemple despre cat de putin/mult poti rezista unor atacuri organizate consecutiv pe un cont cu sate compacte si de fiecare data se alege situatia ceea mai nefavorabila... si anume se scoate ajutorul tribului din calcul.
pai o fi corect asa? oare un cont cu sate rasfirate rezista unor atacuri organizate consecutive?

haideti sa fim seriosi....daca nu te ajuta tribul nu rezisti indiferent de cum ai satele pozitionate pe harta. si atunci....de ce scoatem din calcul cel mai important factor... aportul tribului. pana la urma despre asta e vorba in jocul asta... despre un joc de echipa. nu faci nimic singur.

cat despre mine... imi place sa am satele compacte, cu zona de granita si zona la caldurica. uneori e posibil, alteori nu... totul depinde de cum evolueaza jocul/lumea pe care joci.
 

DeletedUser16039

Fiecare din variantele de mai sus, au si avantaje si dezavantaje ...
Eu prefer grupul compact, satele adunate. Mai poti face un dodge rapid cand esti in criza de timp, poti da foarte usor la recuperare daca poti salva atacul si multe altele. Desigur, e si mai dificil parerea mea, de tinut compact un grup de sate cand esti supus unui organizat. Aici automat intervin si colegii, tribul, prietenii etc. pe cand la satele rasfirate depinde putin de tine sa le poti pastra.
Personal nu mi s-a intamplat sa am sate rasfirate, si prefer sa nu comentez in astfel de situatii fara sa ma bazez pe ceva concret.
 

DeletedUser3192

Fiecare varianta are avantajele si dezavantajele ei dar daca esti intr-un trib bun si cauti sa fi mereu in granita este aproape imposibil sa ai satele adunate
 

DeletedUser24788

asta cu satele adunate/rasfirate eu sincer nu am reusit niciodata sa le am COMPACTE dar nici nu as vrea pt ca daca apar interne intr-un K si eu n-am sate acolo o sa mor de ciuda:)) :)
iar cu satele de aparare am doar o intrebare: VOI PUNETI PRET PE CANTITATE SAU PE CALITATE?
 

DeletedUser

VOI PUNETI PRET PE CANTITATE SAU PE CALITATE?

depinde de evolutia lumii, cat de activ e tribul in care esti si cate sate ai pe granita dpmdv...eu unul prefer sate de aparare fara spade la un nivel mai evoluat a lumii datorita timpului de refacere a pierderilor si in unele cazuri rapiditatea lor pe camp(la distante considerabile diferenta dintre spada si lancii/arcuri e destul de mare)...oricum si aici parerile vor fi impartite :)
 
Sus