Sate adunate vs. Sate rasfirate

  • Autor subiect DeletedUser2821
  • Data de început

DeletedUser

ma turcule . conteaza ca satul aparat sa fie sub raza unei biserici nu si a cui biserica este . nu conteaza ca biserica respectiva iti apartine tie sau unui alt jucator , conteaza doar sa fie sat religios . daca satul aparat este religios indiferent de proprietar puterea de aparare este aceeasi . ai simulari mai sus , nu ma mai f...reca la creier aiurea fara sa stii ce vrei sa spui .
incetati cu ideile astea tampite si jocul asta idiot de-a 'nu atac satul ala ca nu este sub biserica mea' sau ' nu trimit sprijin pe satul ala ca nu este sub o biserica ce-mi apartine'

ovidiu : cand eu am pus tutorial despre biserica la wiki copilul asta nici nu avea cont pe forum .
despre biserica : ti-o innobilezi singur ( nu pierzi trupele , verifica ; ai 100 pp de la mine daca pierzi o lance innobilandu-ti singur prima biserica ; trimiti trupele sprijin si apoi retragi cand termini innobilarea )

on topic : eu prefer nuclee cat mai compacte
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser40272

ma turcule . conteaza ca satul aparat sa fie sub raza unei biserici nu si a cui biserica este . nu conteaza ca biserica respectiva iti apartine tie sau unui alt jucator , conteaza doar sa fie sat religios . daca satul aparat este religios indiferent de proprietar puterea de aparare este aceeasi . ai simulari mai sus , nu ma mai f...reca la creier aiurea fara sa stii ce vrei sa spui .
incetati cu ideile astea tampite si jocul asta idiot de-a 'nu atac satul ala ca nu este sub biserica mea' sau ' nu trimit sprijin pe satul ala ca nu este sub o biserica ce-mi apartine'



:):):) religia ti-o faci doar tu romanule, nu colegul tau sau dusmanul=)))
 

DeletedUser

noob mai esti . sa-ti explic altfel :
aperi un coleg . punctele la inamici invinsi ( aparator ) le primesti tu sau colegul tau ? le primeste el . al cui sat il aperi ? al lui nu al tau . care religie conteaza la aparare , cea de plecare sau cea de sosise ? cea de sosire . e aceeasi chestie .
foloseste simulatorul . ai putea testa si in joc atacand un sat al tau si un sat al unui coleg aparat de trupele tale ( numarul trupelor sa fie identic ) dar vei avea o diferenta intre reultatul celor 2 atacuri data de noroc .

2n89el3.jpg


ii puii mei c-am facut si aici un balci
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser40272

nu o da la intoarsa, citeste mai bine ce ai zis...


e suficient de zis ca satul care ataca trebuie sa fie religios si satul aparat deasemenea, nu cum ai zis tu...


Text original axevo
atacul trebuie sa plece din sat religios
satul aparat trebuie sa fie religios
puterea de atac/ aparare nu scade daca satul atacat/aparat nu este sub raza bisericii tale


cand zici sub raza bisericii tale deja e clar ca tu esti atacat.
 

DeletedUser

johnny cu ce nick ai mai jucat?

sau e prima lume l25?

sigur e prima : )

nu va mai bateti capul ca nu aveti cu cine . eu renunt , sa joace asa ( slab ) cum stie . pacat ca am prostul obicei de a le explica altora cand vad ca au o nelamurire

ma omule . tu poti apara un sat al tau sau al altui jucator , nu conteaza DELOC ca trupele pleaca in sprijin din sat cu sau fara religie dar este OBLIGATORIU ca satul aparat indiferent de detinator sa aiba religie . o biserica la nivel 3 are raza de 8 patratele . satul pe care il sprijini poate fi in al 10 lea patratel . daca acel patratel este acoperit de raza bisericii celui pe care il aperi este totul ok altfel NU . asta inseamna ca puterea de aparare nu scade chiar daca satul atacat nu este sub raza bisericii tale pentru ca ia in calcul religia celui pe care tu il aperi .
sau : tu aperi un sat aflat sub una dintre bisericile tale , sat ce ii apartine unui coleg al tau nu tie . acel coleg nu are religie pe acel sat . in acest caz nu va conta religia ta ci religia colegului . daca nu are religie mai bine nu il aperi chair daca e in raza ta .
acum am fost destul de clar ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

nu o da la intoarsa, citeste mai bine ce ai zis...


e suficient de zis ca satul care ataca trebuie sa fie religios si satul aparat deasemenea, nu cum ai zis tu...





cand zici sub raza bisericii tale deja e clar ca tu esti atacat.


Intelege un lucru daca tu dai sprijin pe un sat(al unui coleg) si tu nu il ai in raza propriei biserici dar el il are se pune religios conteaza daca e religios sau nu satul nu neaparat daca il ai tu in raza bisericii trupele vor lupta cu 100% daca il are el , chiar daca tu nu aveai regilie pe satul cu care ai sprijinit .. ai intele acum?

On : s-a dus de rapa topicul .. oricum orice strategie are avantaje si dezavantaje + ca ,conteaza de stadiul lumii nu poti juca la 3-4 de cand s-a deschis ca la inceput si nu poti juca la inceput ca si cum ar fi fost deschisa de 1-2 ani ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nu o da la intoarsa, citeste mai bine ce ai zis...

e suficient de zis ca satul care ataca trebuie sa fie religios si satul aparat deasemenea, nu cum ai zis tu...

cand zici sub raza bisericii tale deja e clar ca tu esti atacat.

ultima incercare :

cu rosu e raza bisericii mele cu galben e raza bisericii tale :
2qv9w90.jpg

eu iti pot apara satul din chenarul rosu chiar daca nu este sub influenta religiei mele pentru ca este sub religia ta . in acest ca puterea de aparare a trupelor nu scade ci ramane 100% . daca tu nu aveai acel sat sub raza unei biserici atunci da , puterea de aparare scadea

repet : nu conteaza ca satul aparat este sau nu este sub raza uneia dintre bisericile tale atata timp cat el este sub raza bisericii celui aparat de tine .


am luat-o pe aratura rau , poate scapam de off topic pentru ca am discutat despre joc totusi . cred ca si discutiile pot fi sterse/mutate pentru a ramane topicul doar cu ideea pentru care a fost deschis . eu ma opresc aici , am facut un topic ce se vroia super ok franjuri pentru un noob care citeste printre randuri si nici macar asta nu o face bine
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35749

axevo are dreptate, daca tu trimiti sprijin de pe un sat fara biserica, la unul cu biserica clar ca trupele vor fi credincioase.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
ovidiu : cand eu am pus tutorial despre biserica la wiki copilul asta nici nu avea cont pe forum .

Daca nu scoti si o carte must have nu te cred.

despre biserica : ti-o innobilezi singur ( nu pierzi trupele , verifica ; ai 100 pp de la mine daca pierzi o lance innobilandu-ti singur prima biserica ; trimiti trupele sprijin si apoi retragi cand termini innobilarea )

Ti-o inobilezi des singur sau doar asa, cand ai timp ?
 

DeletedUser

Daca nu scoti si o carte must have nu te cred.

urmeaza sa apara pe piata . promit sa iti trimit un exemplar cu dedicatie si autograf .

Ti-o inobilezi des singur sau doar asa, cand ai timp ?

da . de cate ori ma simt exclus din team ies pe forum si fac valuri , ai vreo problema cu asta ? ca sa nu ramai cu o intrebare ce poate iti va macina neuronii ultima chestie de genul s-a intamplat ieri .


Lethal sterge te rog spamul .
 

DeletedUser40272

eu nu inteleg un lucru, atat....stiu foarte bine ce face biserica.


puterea de atac/ aparare nu scade daca satul atacat/aparat(sprijinit, al altui jucator pentru ca ai pus accentul pe "tale") nu este sub raza bisericii tale

Eu imi apar satele, ceilalti ma sprijina, la cum te-ai exprimat puteam sa nu iau in calcul ca am sprijin, defapt nici nu am luat...poate te aperi doar cu trupele din satul respectiv, de aici confuzia...ti-am zis clar din prima ca te contrazici, puteai sa-ti dai seama de ce zic asta, daca aveai o exprimare mai clara nu mai faceam atata oftopic.


axevo are dreptate, daca tu trimiti sprijin de pe un sat fara biserica, la unul cu biserica clar ca trupele vor fi credincioase.

am zis eu altceva?

atacul trebuie sa plece din sat religios-nu conteaza daca satul pe care il ataci nu este in raza unei biserici de ale tale, ca "tu" ataci.
satul aparat trebuie sa fie religios- nu conteaza daca trupele venite ca sprijin sunt dintr-un sat nereligios.
uite asa trebuia sa zici din prima, cand dai lectii foloseste termenii corecti.

eu iti pot apara satul din chenarul rosu chiar daca nu este sub influenta religiei mele pentru ca este sub religia ta . in acest ca puterea de aparare a trupelor nu scade ci ramane 100% . daca tu nu aveai acel sat sub raza unei biserici atunci da , puterea de aparare scadea

Degeaba desenzi daca nu te exprimi cum trebuie, sau poate ar fi mai bine sa faci doar desene, te pricepi mai bine....cand sprijin pe unul se zice "satul sprijinit" nu "satul aparat", aparat poate sa fie si fara sprijin, aviz nobilor


Ti-o inobilezi des singur sau doar asa, cand ai timp ?
nobilul nu e trupa, e racheta=)))

da . de cate ori ma simt exclus din team ies pe forum si fac valuri , ai vreo problema cu asta ? ca sa nu ramai cu o intrebare ce poate iti va macina neuronii ultima chestie de genul s-a intamplat ieri .

intelege ca ai probleme la exprimare(termeni folositi in joc), nu ai cum sa-ti innobilezi biserica, ci satul care are prima biserica, poate acum intelegi de ce te-a intrebat adex si nu mai sari muscat de...

P.S. imi cer scuze pentru oftopic.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Buna ziua !

Observ ca foarte multi playeri cred ca cel mai bine este sa aiba satele adunate , nu rasfirate pe harta.

Bun , sa zicem ca au dreptate partial , daca esti atacat local sau cu putine atacuri e banal sa te aperi , daca cumva pierzi sa dai o recuperare.

Nimeni insa nu se gandeste ca daca ai toate satele adunate probabilitatea sa incasezi un organizat la ora 8 dimineata este MULT mai mare si cu un efort mult mai mic pentru adversar .

Eu unul prefer sa am minim 2 nuclee astfel incat daca unul din ele e la granita sa il pot sprijin de pe celalalt si astfel sa imi fie mai usor sa ma apar. Sau daca nu se poate sa am 2 nuclee sa fiu dezvoltat ca o " fasie " spre centrul tribului si anume satele dintr-un cap al " fasiei " ar fi fix in centru sau oricum la adapost deci as putea trimite sprijinul de acolo pe granita fara prea multe probleme + probabilitatea unui organizat scade foarte tare incat ar insemna ca inamici sa stea 2 zile cel putin sa trimita atacuri sincronizate + ca in unele cazuri nici sa nu poata ajunge cu nobilii :) + ca si eu am foarte mult timp sa fac splituri pe cele din spate sau sa fiu sprijinit de colegi .

As vrea sa aud si parerile altora cu referire la problema asta .

Salut!

In primul rand, multumim pentru un subiect dragut de dezbateri pe care ti-l votez cu 5 stele ..

As vrea sa aud si parerile altora cu referire la problema asta .

Un mare DEPINDE .. Asta e parerea mea .. Depinde de cazuri si cazuri: granita/interior, trib bun/trib slab, inamic bun/inamic slab, timp liber etc.
Aici o sa vina multi jucatori si o sa spuna "Imi place sa joc cu satele imprastiate pe harta", iar replica perfecta e: si vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri .. Cu un grup mare si compact de sate e cel mai bine, cel mai simplu si cel mai frumos sa joci; e greu, totusi, sa ai asa ceva .. E greu sa aiba asa ceva mai ales pentru un jucator caruia nu ii plac innobilarile interne..

Eu daca as avea toate satele grup compact si in granita as fi cel mai fericit..
De ce zc asta?
Sa zicem 1500 de sate ..
Pot sa atac cu toata puterea din scurt..
Pot sa ma apar cu toate trupele din scurt..
Pot sa coordonez comenzi la intervale relativ scurte fara sa ma complic cu planificatoare si sa-mi fac treaba ochiometric si in acelasi timp bine..
Distanta mica pe care o am de parcurs pana la inamic cu atat de multe sate ma avantajeaza in atac .. Atacand cu tot ce am din scurt, fulgerator, e ca si cand ar ataca organizat si de la distanta un trib intreg..
Imi e usor sa imi dezorganizez inamicul si sa imi organizez si sa-mi reorganizez contul ..
Avand un cont compact pe granita, am mai putina nevoie de ajutorul tribului ..
Pot sustine rapid si singur ce innobilez de la inamic..

Din pacate, ce zic mai sus e doar un vis frumos, pentru ca nu am asa ceva..


Dar grup de sate compact mi-ar placea sa am ..
 

DeletedUser18437

gaby eu zic ca nu ai dreptate,iar ceea ce zice rhadookoo e asa.
putini reusesc sasi construiasca un cont cu sate lipite,adunate frumos.
iar cand esti atacat e fi invers de cum ai zis tu.
daca ai un cont compact iar cel care te ataca nu are atunci inseamna ca el tre sa stea mult sa lanseze atacurile.dar daca ai sate rasfirate,cum au 70% al jucatorilor cel care te ataca daca isi foloseste putin capul poate sa lanseze deodata atacurile si toate vor ajunge aproape odata.

cand ai 1000-1500sate pe 1 continent cine iti poate face ceva ? :confused: nimeni.
uite,si eu am avut vreo 700-800sate pe k2,pe l5 si timp de saptamani intregi am fost atacat pe toate satele.ce am facut :confused: zilnic miscam trupele,nu foloseam spade deci puteam blinda in 3-4 ore un sat si trupele peste 6-8ore erau acasa,si astfel atacurile pe care leam crezut imposibil de omorat,am reusit sa le omor pe toate !
fara un cont compact nimeni nar reusi acest lucru,si atunci as fi ramas cu sute de sate cu ferme la 1.

iar daca ai 3-3500sate pe 1 continent esti invincibil.daca stii juca,poate sa te atace toata harta,si nici atunci nu iti vor lua niciun sat.
topkplayers.png
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Salut!

In primul rand, multumim pentru un subiect dragut de dezbateri pe care ti-l votez cu 5 stele ..



Un mare DEPINDE .. Asta e parerea mea .. Depinde de cazuri si cazuri: granita/interior, trib bun/trib slab, inamic bun/inamic slab, timp liber etc.
Aici o sa vina multi jucatori si o sa spuna "Imi place sa joc cu satele imprastiate pe harta", iar replica perfecta e: si vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri .. Cu un grup mare si compact de sate e cel mai bine, cel mai simplu si cel mai frumos sa joci; e greu, totusi, sa ai asa ceva .. E greu sa aiba asa ceva mai ales pentru un jucator caruia nu ii plac innobilarile interne..

Eu daca as avea toate satele grup compact si in granita as fi cel mai fericit..
De ce zc asta?
Sa zicem 1500 de sate ..
Pot sa atac cu toata puterea din scurt..
Pot sa ma apar cu toate trupele din scurt..
Pot sa coordonez comenzi la intervale relativ scurte fara sa ma complic cu planificatoare si sa-mi fac treaba ochiometric si in acelasi timp bine..
Distanta mica pe care o am de parcurs pana la inamic cu atat de multe sate ma avantajeaza in atac .. Atacand cu tot ce am din scurt, fulgerator, e ca si cand ar ataca organizat si de la distanta un trib intreg..
Imi e usor sa imi dezorganizez inamicul si sa imi organizez si sa-mi reorganizez contul ..
Avand un cont compact pe granita, am mai putina nevoie de ajutorul tribului ..
Pot sustine rapid si singur ce innobilez de la inamic..

Din pacate, ce zic mai sus e doar un vis frumos, pentru ca nu am asa ceva..


Dar grup de sate compact mi-ar placea sa am ..


Cretinoid :).Iti urez un cont compact la granita si odata la 2 sapt cate un organizat pe tine ...Atunci sa te milogesti sa te blindeze tribu, ca singur te duci pli de suflet .. Eroule
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
. de cate ori ma simt exclus din team ies pe forum si fac valuri , ai vreo problema cu asta ? ca sa nu ramai cu o intrebare ce poate iti va macina neuronii ultima chestie de genul s-a intamplat ieri

Clonel, cat de penibil te simti dand sfaturi unui jucator care se uita la tine de sus in clasament in orice moment ? Mergi pe kiwi si termina-ti operele acolo, lasa panaramele pe forum de pe n-spe mii de conturi, viteazule.
 

DeletedUser

esti frustrat inca dupa ce ai fost aruncat ca o masea stricata ?
 
Sus