Tutoriale/Strategii personale/ Lectii avansate

  • Autor subiect DeletedUser11083
  • Data de început

DeletedUser

mine se refera la dezacordul intre bun si miss, desigur. Chiar asa, care "produs" din ABC (ma refer la ucenici) a confirmat si se mai afla inca in top-uri ? (fara ironii daca se poate)

Din moment ce am aprobat-o iti dai seama ca am inteles si ce vrea sa zica.. nu?

Raspuns la intrebarea ta fara nicio ironie: niciunul.
 

DeletedUser

Lord Adex, sunt destui jucatori pe care i-am "format" eu ca sa zic asa si sunt in top 50 pe lumile ulteriore pe care activeaza.
Am avut placerea sa formez destui playeri in tainele acestui joc si pot sa zic ca am o satisfactie cand vad ca a reusit ucenicia.
 

DeletedUser

Acest lucru ar trebui sa il faca adminii sau alti membri din team-ul care ne conduc , dar nu au facut niciodata acest lucru.

Rolul adminilor nu este acela de a va invata pe voi sa jucati. Ei doar admineaza, maxim va pun la dispozitie niste chestii de baza despre trupe si cladiri. Nu e treaba lor sa descopere alte moduri de utilizare a trupelor si sa sctie tutoriale avansate. Adminii nu conduc pe nimeni. Postarea unor tutoriale pe forumul intern e treaba sefilor de trib si maxim a spamagiilor pe extern... daca au chef. Adminii sunt si ei jucatori ca si noi. Poate un jucator a descoperit ceva de care adminii habar nu au. Crezi ca cei de la innogames au anticipat ca Vasile o sa inventeze "lancierii de garda"? Nu putem avea pretentia ca adminu sa le stie pe toate. Mai usor cu pretentiile si mai testati si voi una alta. demonstrati ca nu aveti creier doar de umplutura.

Adminii au facut un trib sa invete incepatorii cum sa joace, nu zeii tribali. Multi conducatori fara sa fie admini au format jucatori, mult mai buni decat au reusit adminii din acel trib.


le: Cei cu pretentii de la admini, va rog sa dati un exemplu de joc multiplayer online, mmorpg, qtz14erfmghj si alte din astea, unde pe site-ul oficial inafara de ghidurile de baza, aveti la dispozitie tactici, strategii, avansate. Eu nu situ nici macar unu, pentru simplu motiv ca nu am dat de el. Nu inseamna ca nu ar exista, dar poate cunoasteti voi si fiind obisnuiti cu astfel de jocuri, aveti pretentia ca triburile sa fie lafel. Din cate am observat, tutoriale avansate apar pe forumuri oficiale, neoficiale, pe fansite-uri, pe youtube, etc dar nu la "Ajutor". Creatorul jocului iti pune la dispozitie un ciocan si iti scrie la Ajutor ca e facut pentru a bate cuie, nu ca poti sa spargi si nuci cu el. Asta o descoperi tu, daca te duce capul sau pur si simplu s-a intamplat sa dai cu ciocanul in nuca, ai observat si ai inteles ca nuca se sparge. Astept un nume de asemena joc.

Strategii si tacticienii nu mai posteaza nimic? Asta a fost tot? :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eu trimit trenulet plus curatari la secunda chiar daca e n00b-ul n00bilor! Nu risc nimic! Nu stii cine poate fi pe cont in acel moment!
Sunt jucatori, (multi, Har Domnului) care nu stiu omori nobili la 13 secunde, dar, de ce sa risti?

am renuntat sa mai trimit la secunda... pur si simplu mi-e prea lene si nu merita efortul... daca e noob, atunci oricum nu ti-i separa...daca NU e noob, atunci, hehe am separat si vazut si la altii nobili separati indiferent de timp (caz concret: intre primul si ultimul nobil 700 de milisecunde, cred).
 

DeletedUser

Nu ai de unde să şti că e nuub sau nu ! :) Eu am păţit pe .fr se comporta ca un nuub , şi vorbeam cu el şi se prefăcea că este nuub şi îl atacăi cu trenuleţu dar ultimu nobil îl trimisăi la o secundă în urmăă , şi luăi un split . Îţi dau un sfat , nu te lua după cum vorbeşte sau cum se comporta există şi playeri dinăştia care se prefac nuubi şi aşteaptă să îl ataci ca să te prindă !:D
 

DeletedUser

De la mesaje amuzante:
Esti nebun dudule:))

cum sa ii demolezi toate cladirile posibil de demolat?:):):))
Demolarea tuturor cladirilor inamicului si mentinerea lor la nivel 0 sau 1, doare mult mai tare cand acesta are mai multe sate. Cand dai cu catapulta in el non stop, in maxim o saptamana isi sterge contul, pentru ca restart nu poate sa dea decat daca are un singur sat. :D Tin minte ca pe L2 era unu mai incapatanat pe care l-au tinut nervii o saptamana. :)
 

DeletedUser

foarte buna ideea topicului.
Pacat ca nu se incumeta nimeni sa prezinte macar o idee serioasa, o formula de atac sau de aparare buna si in loc sa citeasca incepatorii sfaturi despre joc, citesc o mie de mesaje de spam...

on topic:
exista o formula perfecta de atac pentru fiecare tip de aparare sau pentru fiecare scop propus (exemplu - vreau sa daram zidul unui sat blindat pentru ca apoi sa il curat cu atacuri fara berbeci. Primele 4-5 atacuri vor fi compuse din 5000 topoare, 2900 cai usori si 1000 berbeci, cu aproximatie, acest tip de atac darama zidul destul de bine(
Problema este ca e nevoie ca jucatorul sa isi cunoasca bine strategia de joc, sa stie exact ce vrea sa obtina in urma unui atac.
 

DeletedUser

foarte buna ideea topicului.
Pacat ca nu se incumeta nimeni sa prezinte macar o idee serioasa, o formula de atac sau de aparare buna si in loc sa citeasca incepatorii sfaturi despre joc, citesc o mie de mesaje de spam...

on topic:
exista o formula perfecta de atac pentru fiecare tip de aparare sau pentru fiecare scop propus (exemplu - vreau sa daram zidul unui sat blindat pentru ca apoi sa il curat cu atacuri fara berbeci. Primele 4-5 atacuri vor fi compuse din 5000 topoare, 2900 cai usori si 1000 berbeci, cu aproximatie, acest tip de atac darama zidul destul de bine(
Problema este ca e nevoie ca jucatorul sa isi cunoasca bine strategia de joc, sa stie exact ce vrea sa obtina in urma unui atac.

Ideea e buna! Ca si o completare, renunti la cativa usurei in favoarea arcasilor calareti, ca victima are arcuri in sat! Ceva gen 500-600 arcasi calareti! Ajuta enorm! Chiar daca e nuke de berbeci!
 

DeletedUser16039

Ideea e buna! Ca si o completare, renunti la cativa usurei in favoarea arcasilor calareti, ca victima are arcuri in sat! Ceva gen 500-600 arcasi calareti! Ajuta enorm! Chiar daca e nuke de berbeci!

Si daca lumea nu are arcasi ?! :D :p
 

DeletedUser16039

Da, insa multe din tutoriale/strategii/ lectii avansate se potrivesc si pe celelalte lumi. E adevarat, aici se face referire strict la L 21, dar poate sunt altii de prin alte parti interesati de astfel de strategii.
 

DeletedUser

Da, insa multe din tutoriale/strategii/ lectii avansate se potrivesc si pe celelalte lumi. E adevarat, aici se face referire strict la L 21, dar poate sunt altii de prin alte parti interesati de astfel de strategii.

Stai linistit, kidlukas, ca eu aduceam o completare la postul colegului! La urma urmei daca lumea nu are arcuri nu are nici AC!
Chiar ma bucur ca cei noi au ocazia sa invete, pentru ca multi am dat cu capul si am invatat pe pielea noastra acum cativa ani!
 

DeletedUser16039

Corect Carrier, insa sunt multi dintre incepatori care nu stiu de forum.
 

DeletedUser

foarte buna ideea topicului.
Pacat ca nu se incumeta nimeni sa prezinte macar o idee serioasa, o formula de atac sau de aparare buna si in loc sa citeasca incepatorii sfaturi despre joc, citesc o mie de mesaje de spam...
Idee serioasa? Vrei tutoriale cu formule de atac, ce cladiri sa construiesti, care sunt trupele defensive si care ofensive, variante de sate defensive si ofensive, bla bla bla? In ziua de azi le gasesti in orice trib de incepatori. Nu difera prea mult unu de altu. Posteaza tu din astea pentru incepatori, pentru ca esti de minim un an jumate prin joc si e imposibil sa nu ai unu pe undeva. In titlul topicului scrie ca e si cu din alea avansate. Eu postez pentru ce categorie doresc (nivel mediu). In ce s-a scris pana acuma nu e chiar nimic serios? Ok, incepatoru isi face trupele alea, da atac, trimite nobili ca la carte, apoi se intreaba de ce nu-i iese. Colac peste pupaza mai depune si tichet la suport ca nu intelege ce manevre face inamicu.

on topic:
exista o formula perfecta de atac pentru fiecare tip de aparare sau pentru fiecare scop propus (exemplu - vreau sa daram zidul unui sat blindat pentru ca apoi sa il curat cu atacuri fara berbeci. Primele 4-5 atacuri vor fi compuse din 5000 topoare, 2900 cai usori si 1000 berbeci, cu aproximatie, acest tip de atac darama zidul destul de bine(
Atacul tau cu 1k de berbeci nu distruge zidul unui sat usor blindat. Baga la simulator:

Agresor Unitati: 0 0 5000 0 0 2900 0 0 1000 0 0 0
Pierderi: 0 0 5000 0 0 2900 0 0 1000 0 0 0
Aparator Unitati: 60000 60000 0 60000 0 0 0 20000 0 0 0 0
Pierderi: 625 625 0 625 0 0 0 208 0 0 0 0

Nu prea inteleg de ce ai ataca un sat blindat. Nu e mai bine cu ajutorul unei diversiuni sa nobilezi un sat mai putin blindat? Sunt foarte putine cazurile in care esti obligat sa faci una ca asta. Prin faze mai avansate de joc e alta treaba.

Problema este ca e nevoie ca jucatorul sa isi cunoasca bine strategia de joc, sa stie exact ce vrea sa obtina in urma unui atac.
Corect, dar total aiurea! Problema e ca te adresezi incepatorilor, dar omiti faptul ca un incepator NU isi cunoaste strategia de joc, nici bine si nici prost, pentru ca nu prea poseda o stategie si nu e nici prea sigur ce altceva vrea sa obtina in urma unui atac. El stie ca da atac, defensiva inamica e distrusa, baga nobili si satul e al lui. Pentru o parte din incepatori e o enigma si chestia asta. Unu nu stie ce e adeziunea aia care scade pe acolo, altu isi face multi cai grei pentru ca sunt grei, unu te ameninta ca-ti ia satu si ca tocmai acum se uita prin Ajutor sa vada ce-i trebuie ca sa faca asta, altu plin de strategie iti demoleaza fieraria la 16, apoi iti ia satul, ca poate reconstruieste el fieraria in alt stil... Pana mea. Ce intelege un incepator cand aude de la tine de "strategia lui de joc"? Oare e diferita de strategia tribului despre care a citit pe forumul intern?? Nu le e clar nimic, dar 80% dintre ei vor spune spune "baaaa, da ce destept e asta". Baga niste tutoriale complete pentru incepatori cu explicatii ca la gradinita, daca vezi ca noi nu suntem in stare. Explica si tu cu ce se mananca strategiile, nu doar sa pronunti/tastezi cuvantul si ii lasi in ceata.
 

DeletedUser

Ideea e buna! Ca si o completare, renunti la cativa usurei in favoarea arcasilor calareti, ca victima are arcuri in sat! Ceva gen 500-600 arcasi calareti! Ajuta enorm! Chiar daca e nuke de berbeci!
fa cateva simulari...ai sa imi dai dreptate.
acuma, ce sa spun si eu? Nu incerc sa conving pe nimeni. Cine vrea sa verifice informatia, o verifica, cine nu...ramane la fel ca inainte.

@ morbent fell - prin strategie, eu ma refeream strict la ce stil de joc adopti...ce procent joci ca aparator/agresor.
Asta depinde de timpul de care dispui si vrei sa il petreci pe joc. Un agresor va avea nevoie de mult timp liber, spre deosebire de un aparator.
In fine, eu am dat doar un mic sfat care ar trebui sa se lipeasca de un incepator, langa alte sfaturi venite de la "veteranii" acestui joc.
In legatura cu satul blindat despre care vorbesc trebuie sa ma explic: nu cunosc datele lumii 21 pentru ca nu joc aici, dar am observat ca e deja manie cu lumile cu biserica. Un agresor bun care are mania coordonarii, va incerca sa inobileze bisericile dintr-o zona la cateva secunde inainte de curatarile pe celelalte sate, ca sa distruga aparare cu pierderi minime.
In fine...tot timpul se va gasi un motiv bun pentru a curata un sat "usor" blindat.
P.S. Primul atac pune-l cu paladinul dotat cu luceafarul lui carol..si satul ala e mai mult decat "usor bllindat". Ala e sat de granita deja, sat pe care sunt trupe sa reziste la 35-40 de fulluri cu berbeci fara probleme.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sunt multe situatii cand combinatia (T/CU/AC) face pagube mai mici decat (T/CU) sau (T/AC), cu sau fara berbeci. Nu strica sa ai in satele de atac mai multe combinatii :)

Se poate si mai devreme de granitele blindate. Cand ai un coleg de trib izolat si atacat, un sat se blindeaza lejer cu trupele alea chiar si dupa prima luna de joc pe o lume cu viteza 2. E usor blindat pentru ca sunt numai 14 sate defensive acolo.
Aia e o simulare chioara, fara sare si piper, gen arme la paladin, biserici, etc.
Numai un agresor ubernoob va pune biserica la coada listei, si numai un aparator lafel de noob nu isi va proteja bisericile :)
Din partea mea se pot posta strategii cu biserici incluse, chiar daca L21 nu le are cu cele sfinte. Nu stiu daca moderatorii vor considera ca fiind offtopic.
 

DeletedUser

Idee serioasa? Vrei tutoriale cu formule de atac, ce cladiri sa construiesti, care sunt trupele defensive si care ofensive, variante de sate defensive si ofensive, bla bla bla? In ziua de azi le gasesti in orice trib de incepatori. Nu difera prea mult unu de altu. Posteaza tu din astea pentru incepatori, pentru ca esti de minim un an jumate prin joc si e imposibil sa nu ai unu pe undeva. In titlul topicului scrie ca e si cu din alea avansate. Eu postez pentru ce categorie doresc (nivel mediu). In ce s-a scris pana acuma nu e chiar nimic serios? Ok, incepatoru isi face trupele alea, da atac, trimite nobili ca la carte, apoi se intreaba de ce nu-i iese. Colac peste pupaza mai depune si tichet la suport ca nu intelege ce manevre face inamicu.

gasesti morbert jdemii de tutoriale in n variatiii . am gasit zilele astea prin pc niste astfel de chestii si m-a bufnit rasul pentru ca majoritatea la iau cu copy paste , le stocheaza in pc iar apoi le posteaza in trib cu mandrie celui ce are ceva in + fata de altii fara insa a verifica daca respectivele tutoriale au corespondent in realitate . si chiar am gasit niste chestii pe care la inceput nu le intelegeam iar acum nu le-as aplica nici picat cu ceara . uite concret :
1. Cum sa-ti dezvolti economia!

O crestere economica rapida este cheia unui start bun în acest joc. Trebuie sa va concentrati asupra dezvoltarii eficiente a minelor, mai ales în primele saptamâni, deoarece totul depinde de fluxul de resurse pe care îl aveti. Trebuie sa reduceti lungile ore în care nu aveti resurse si nu aveti ce face decât sa asteptati sa se strânga.

Prima regula: Cheltuirea resurselor pe zid, cazarma si multe trupe este o risipa daca nu aveti un flux constant de resurse care sa va permita upgradarea cladirilor SI marirea numarului de trupe în acelasi timp. Daca va cheltuiti toate resursele pe o mâna de soldati, la începutul jocului, si produceti doar putin din fiecare resursa, economia voastra se va târî si veti stagna.


2. Dezvoltarea minelor.

Practic ar trebui sa incepeti sa investiti cel mai mult în productia de lemn, argila si fier prin marirea nivelului Taietorului de lemne, Minei de argila si Minei de fier. Pâna la, sa zicem, nivelul 18, upgradati-le în mod egal. Acest lucru va duce la cresterea rapida a punctelor voastre, si, la începutul jocului, va va face o tinta nu prea tentana pentru raiduri. Dar nu uitati sa va mariti si nivelele Fermei si Magaziei pentru a avea destul spatiu de extindere si pentru a va asigura ca nu pierdeti resurse din cauza lipsei spatiului de depozitare. De asemenea, ar trebui sa va upgradati si Cladirea principala, pentru a reduce timpul de constructie, care tinde sa se mareasca cu fiecare nivel de dezvltare a cladirilor.

Majoritatea jucatorilor constata ca ajung sa consume mai mult lemn si argila decât fier, de aceea, dupa nivelul 18 ar trebui sa va decalati modul de upgradares când ajungeti la nivelul 22 la Taietorul de lemne, ar trebui sa fiti la nivelul 24 la Mina de argila si la nivelul 22 la cea de fier. faceti legatura între mine si cheltuielile voastre, si planificati modul de upgradre în functie de ce vreti sa construiti si de tipul trupelor pe care vreti sa le recrutati. Astfel ar trebui sa evitati lipsa de resurse de orice fel.


3. Raiduri - distractive si profitabile...

Pâna la urma veti costata ca produceti destule resurse pentru ca celelate cladiri (inclusiv Cazarma) sa vi se para ieftine. Acesta este momentul în care puteti deturna niste resurse în recrutarea de trupe. Când puteti sa recrutati trupe în grupuri de câte 10, fara a va întrerupe dezvoltarea, apucati-va de recrutat Lancieri si Luptatori cu spada. Pradarea satelor vecine poate fi foarte utila.

Cu toate ca veti putea sa recrutati Luptatori cu toporul, Arcasi si Cavalerie odata cu trecerea timpului, doar Lancierii si Lupttorii cu spada sunt trupe bune pentru raiduri sunt ieftini si cara mult mai multa prada per soldat decât alte unitati. Odata ce ati recrutat minim 100 Lancieri si 100 Luptatori cu spada, sunteti gata de pradat.

dupa cum vezi aici se recomanda cresterea minelor si abia apoi farmul care incepe intr-o perioada in care barbarii incep deja sa creasca ( logic si zidurile lor ) si tu atacand cu cate 10 soldatei ai sanse mari sa se dea cu capul in perete . probabil intentia celui ce l-a facut a fost sa creasca noobismul nu sa-l scada . eu n-am vazut nicaieri un tutorial in care sa scrie ca ' primul pas trebuie sa fie intotdeauna ridicarea statuii , numirea paladinului si apoi folosirea lui pentru farm ' . Poate cand am avut primul sat si construiam in el cladirile la care primeam cele mai multe puncte deoarece imi doream si eu sat hexagonal , habar n-aveam de farm , l-as fi aplicat desi pe vremea aia nu intelegam nimic din ce scrie acolo .

tot legat de celebrele tutoriale , am gasit si unul despre cate catapulte si berbeci iti trebuiesc pentru a demola o cladire . si am descoperit facand simulari de plictiseala ca respectivul tutorial a fost facut luand in calcul faptul ca ataci un sat religios cu zid 20 fara trupe in el . si undeva in el scria ceva gen 335 berbeci darama 20 nivele la zid ( gen de atac de care nu vei vedea vreodata decat daca icsulescu vrea sa-i rupa pt a schimba orientarea satului ) . dar ... la o alta simulare a iesit ca un atac cu 100 usori + 220 berbeci are aceleasi efecte pe sat fara defence ca 1 cu berbecii de mai sus . dar cu berbecii putem discuta mult si bine fara sa ajungem la un consens .


dupa mine un bun start la inceput de lume indiferent ca esti jucator defensiv sau ofensiv ti-l asiguri prin ridicarea statuii , numirea paladinului , farmul cu el avand ca tinta obligatorie ridicarea cazarmii si recrutarea primelor trupe ( lanci si spade ) . mai poti ridica si zidul pentru cand se va ridica protectia dar asta depinde si de zona , tu fiind activ si farmand non stop oricum vei lua un avans considerabil fata de vecini . ce probabilitate exista sa nimereasca unul langa altul 2 legende ale jocului ? infime . pt mine astea-s prioritare , statuia , cazarma cu tinta spre ridicarea grajdului ( logic si ferma pt ca se umple la un moment dat ) si abia apoi zidul .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Tutorialele gen teapa servesc celor care vor sa ajunga rapid in conducerea unui trib (in general viitor mamut). Se dau experti, dau putin din coate, iar dupa ce castiga increderea sefului si primesc dreptul de intemeietor, pasul urmator este dizolvarea tribului. :D Inevitabil mai copiaza cativa jucatori un tutorial din asta, iar cand apare o lume noua, apar si cateva triburi de ferme "ca la carte" :)
 

DeletedUser

strategia mea personala nu exista..spionez,calculez si simulez tot timpul..improvizez tot timpul..nu dau gres chiar tot timpul :D
stiu ca sunt anumite chestii de luat in calcul la trupe,putere de atac,aparare prin cavalerie si arcasi si care iti mai scad din pierderile totale un anumit procent dar in cazul meu nu se merita sa pierd timpul pentru niste trupe :p
ca sfat: experienta se castiga in timp si jucand..nu doar copiind jucatori de top sau alte teoreme/tutoriale tribale :)
 

DeletedUser

La inceput sunt bune si tutorialele astea. Exceptie fac tutorialele teapa. In timp se perfectioneaza. Fara un tutorial, ai sa vezi tone de atacuri cu defensiva. Putini sunt jucatorii care de la inceput au pus mana pe foaie, pix, calculator, simulator, Ajutor si au jucat ca la carte, fara tutoriale. Sunt altii care habar nu au sa joace, nu accepta sfaturi, nu citesc tutorialele existente, iar dupa cativa ani de triburi tot habarnisti raman. Evolutia de la incepator la noob. :)
 
Sus