Tutoriale/Strategii personale/ Lectii avansate

  • Autor subiect DeletedUser11083
  • Data de început

DeletedUser

Eu de cand joc stiu ca se spune ca faci split la nobili.Daca tu stii altfel....
 

DeletedUser

snipe cred ca echivaleaza cu dodgeul,si se foloseste atunci cand omori nobili
Oricum nu e prea important cum se numesc
 

DeletedUser

snipe cred ca echivaleaza cu dodgeul,si se foloseste atunci cand omori nobili
Oricum nu e prea important cum se numesc

snipe parca inseamna sa cuceresti un sat inamic la scurt timp dupa ce il cucereste el :p adica sa stai pe faza sa vezi ce misca ala si sa il prinzi imediat :)))
 

DeletedUser6558

Sniping . As mentioned before, is a tactic that can be used to attack less defended nobles in a train. In efficient noble trains, there will usually be a clearing wave of troops to destroy your military before the Nobles arrive, reducing risk to them. Sniping is a tactic that sends all of your troops on some small errand before they arrive, like supporting or farming a village near you and having the troops return home after the clearing waves but before the final noble attack.
(de pe http://wiki.tribalwars.net/wiki/Defensive_Strategies#Sniping)

E un fel de dodge asta. Nu stiam termenul split.
 

DeletedUser

in schimb, la noi se traduce altfel...
Snipuire = Trimiterea unei generaţii de nobili pentru a înnobila un sat, care tocmai a fost cucerit sau care este în proces de înnobilare, de către alt jucător
 

DeletedUser

indiferent ce terminologie adoptam pentru a exprima sau a face acelasi lucru, cred ca esenta ar fi urmatoarea:

orice tactica si orice strategie este perfecta, atat timp cat da rezultate si nu e scoasa din context.
in timpul cat am jucat activ, am remarcat 3 tipuri de jucator:

1. jucatorul agresiv: un asemenea jucator pune pret doar pe scorul la inamici invinsi, deci, orice actiunea de-a sa va fi determinata de atingerea acestui scop. prin urmare, un asemenea jucator va juca la "limita sinuciderii", daca o pot denumi asa, mai ales daca alege sa joace singur si nu isi creaza un grup, cat de mic, de jucatori care sa compenseze lipsa apararii proprii. un asemenea jucator, la inceputul unei lumi, va juca la "trupe" si nu la "cladiri", decat cele absolut necesare cresterii capacitatii de recrutare cat mai rapida a trupelor de atac (genul acesta de jucator sunt si eu. de cate ori dau o lance la recrutat, parca mi-as scoate dintii fara anestezie :D). un asemenea jucator nu-si face calcule la pierderi sau la consum de resurse, pt ca sta destul de mult timp pe joc si compenseaza pierderea de trupe/resurse printr-un farming foarte agresiv, gen "termita".

2. jucatorul de baza: dupa parerea mea, este jucatorul care isi face sat mixt, la inceputul lumii, mergand pe proportii egale de trupe, pana cucereste primul sat si poate face sate dedicate. un asemenea jucator e destul de calculat si isi programeaza actiunile pe joc in corelatie cu viata reala si recruteaza sau construieste in asa fel incat sa-si acopere "gaurile" de timp care apar datorita altor implicatii din viata reala. prin urmare, va juca la echilibru trupe/cladiri, dar va acorda mai mult interes cresterii minelor, ca sa compenseze lipsa de timp pt farming. un asemenea jucator incearca sa nu iasa in evidenta, ataca doar daca nu are de ales, sau isi calculeaza fiecare miscare ca sa aiba pierderi cat mai mici.

3. jucatorul lenes/non-combat: jucator care, dupa parerea mea, intra pe joc doar sa socializeze, care nu vrea sa faca performanta, care, chiar daca are o strategie de joc coerenta, eficienta, e prea delasator si nu se implica. joaca "in salturi", nu e consecvent, sau nu se face remarcat absolut deloc. daca ar fi intrebat de ce mai pierde vremea pe joc, nu ar sti ce sa raspunda si, de obicei, balbaie raspunsuri de genul: "ma relaxez, mai dau si eu o comanda, ici colo, mai intru pe forum sa vad ce bancuri mai spun unii sau altii, cine mai ataca, ce rapoarte mai posteaza, etc." un asemenea jucator are toate sansele sa devina ferma imediat ce a expirat protectia de incepator. un asemenea jucator, daca nu este sacait, e genul care joaca la palmares, deci, in mod aproape sigur, va juca la cladiri si isi va duce satul la maxim de puncte.


profilul acestor jucatori nu l-am facut ca sa fac pe desteapta si nici nu pretind ca am descoperit cele mai exhaustive categorii de jucatori. pot doar pretinde ca e o parere personala formata pe baza studierii diversilor jucatori cu care am intrat in contact.

ce cred ca ar trebui sa fie on topic este urmatorul lucru: nu exista o strategie/tactica ce poate fi implementata cu titlu absolut, ci trebuie descoperita acea tactica/strategie personala, sau de grup, care sa ajute la indeplinirea scopului propus la intrarea pe orice lume de joc.

ce ar mai trebui retinut este importanta grupului si influenta pe care acesta o poate avea asupra strategiei individuale a oricarui jucator. apartenenta la un trib agresiv, competitiv poate schimba definitoriu orice jucator sau orice strategie. satisfacerea nevoii de apartenenta la un anumit grup poate fi un factor motivant foarte puternic pentru a accepta chiar si o schimbare care nu face placere, sau este in contradictie cu parerile/opiniile personale precedente.
 

DeletedUser

profilul acestor jucatori nu l-am facut ca sa fac pe desteapta si nici nu pretind ca am descoperit cele mai exhaustive categorii de jucatori. pot doar pretinde ca e o parere personala formata pe baza studierii diversilor jucatori cu care am intrat in contact.


deci, n`ai facut tu profilurile ,,cele mai exhaustive,, dar poti pretinde ca sunt parerile tale personale.
 

DeletedUser

a spus "nu l-am facut ca sa fac pe desteapta", nu ca nu l-a facut ea. eu una, singura obiectie pe care o am la postul ei, e numele de "jucator de baza". l-as numi "jucator varza". adica, nu are nici atac ok, nici aparare care sa faca fata unui atac mediu... ridica minele suficient cat sa fie o ferma destul de rentabila. juma de sat de atac nu intotdeauna te ajuta sa iei un sat ok si bine dezvoltat. juma de sat de aparare nu te ajuta sa te aperi prea tare... decat daca stii sa bagi la nobili sau ai bafta sa nu te caute vecinii. dezvoltarea e cam naspa... ca sa faci si aparare si atac, iti cam iei teapa cu farmatul. adica, daca farmezi doar cu usorii, ai mai putini decat un jucator strict pe atac. daca mai farmezi si cu apararea, posibil sa pierzi trupe mai multe decat aduni resurse. ridici minele la un nivel mediu... automat bagi niste resurse pe care daca le-ai investi in usori, ti-ar aduce mai multe resurse decat productia. asta e tipul de jucator pe care mereu il caut pe harta ca sa ii iau satul. nu are suficient atac cat sa faca un jucator de atac prin contraatac. nu are suficienta aparare cat sa faca un atac mediu. are cladirile dezvoltate mediu si minele mai mari decat ale unui jucator de atac. trage cu sarguinta sa scoata nobil... asta inseamna ca in momentul in care vecinul lui (jucator strict de atac) are curtea si nobilii gata (si mai bine de juma' de ferma de atac), el are probabil cladirea 20, fieraria la un 15, cazarma 10-12, grajd 5-6, minele un 20-22 si, ca trupe, 7-800 de topoare, 300 de usori, 50-100 berbeci+catapulte si maxim 1500 de aparare (asta in cel mai optimist caz). si... pierderea pt a lua un sat d-asta se rezuma la 500 de topoare si 200 de usori. de-aia ii iubesc asa mult p-astia :D
 

DeletedUser

Orice strategie e buna cata vreme nu faci ca michelle2007 si iti lasi trupele in sat...

Expediat: 09.08.10 13:49:27
Apărătorul a câştigat
Noroc (din punctul de vedere al agresorului)
Ghinion

Noroc 9.9%
Moral: 100%

Agresor: ??
Origine: ??

Număr: 0 0 0 0 185 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 11 0 0 0 0 0 0 0

Apărător: Sylvester Stallone
Ţel(direcţie): Inceput nou va rog! (488|447) K44

Număr: 419 0 1724 0 55 920 0 0 77 38 1 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Spionaj
Resurse spionate: 9.154 20.753 15.407
Clădiri: Clădirea principală (nivelul 20)
Cazarmă (nivelul 10)
Grajd (nivelul 10)
Atelier (nivelul 5)
Fierărie (nivelul 20)
Piaţa centrală (nivelul 1)
Statuie (nivelul 1)
Târg (nivelul 10)
Tăietori de lemne (nivelul 25)
Mina de argilă (nivelul 25)
Mina de fier (nivelul 25)
Fermă (nivelul 24)
Magazie (nivelul 21)
Ascunzătoare (nivelul 5)
Zid (nivelul 17)
 

DeletedUser2821

Mai bine uite-te la cel care m-a spionat :))

04 - Apollo (488|454) K44 3,454 raembo [X.L] Pryncyus [SHOCK?] 2010-08-10 08:14:28

Raembo e cel care m-a spionat , acum saracul nu mai are sat .

Oricum stai linistit ca nu o sa mai guiti prea mult , curand iti vine si tie randul .
 

DeletedUser

are minele la fel de mari si frumoase ca ale tale? ca sa stiu daca il felicit sau nu pe dani pt noua achizitie
 

DeletedUser2821

Asta o aud de cand joc , pe fiecare lume ma iau de cate unu ca tine ( nu vreau sa te jignesc ) si ajung sa fiu amenintat :)) , finalul e de fiecare data acelasi .
 

DeletedUser35561

hmm..congres ar putea exista si un altfel de jucator care la inceput joaca doar la trupe de atacat si isi calculeaza pierderile iar, dupa ce isi face trupe de atac destule cat sa farmeze destul de bine,..isi face apararea cat sa reziste la un atac destul de mare...
 

DeletedUser

hmm..congres ar putea exista si un altfel de jucator care la inceput joaca doar la trupe de atacat si isi calculeaza pierderile iar, dupa ce isi face trupe de atac destule cat sa farmeze destul de bine,..isi face apararea cat sa reziste la un atac destul de mare...

perfect adevarat. eu am facut analiza respectiva incluzand jucatorii in categorii cu mare capacitate de cuprindere. nu pretind ca sunt cele mai bine alese si nu e obligatoriu sa fie chiar asa. plus ca analiza se referea la primii pasi, nu la ce face fiecare dupa...
:)
tutorialul e pt incepatori, nu pt avansati. avansatii au darul de a citit printre randuri si reusesc sa "fure" idei noi pe care le aplica asa cum le iau, sau le adapteaza la realitatea cu care se confrunta fiecare.
important este sa pastram deschisa o linie de comunicatie decenta si sa dam ocazia celorlalti sa invete ceva, fara a ne aroga merite de experti, uitand ca toti am foat incepatori.
fiecare lume noua are marele dar de a ne intoarce la inceputuri si de a redescoperi placerea jocului, pierduta in lumile in care suntem avansati. acolo, jocul a devenit job, iar asta e secant. devenind "profesionisti", nu mai vedem padurea din dosul copacilor.
:)
 

DeletedUser

mov = PNA
Albastru = colegi din trib
bleu = aliati
rosu = inamici
gri = sate de barbari
galben = sate proprii


In viata mea nu am reusit sa inteleg tutorialul asta, mai exact, confundam culoarea rosu cu albastru :(
 
Sus