Woc VS RPT

  • Autor subiect DeletedUser28194
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

un raboi se declara pt ca este normal sa fie declarat daca unul dintre triburi considera ca este cea mai buna solutie de a se "deschide" .... si daca constata ca in fapt granitele lui ii sunt insuficiente pentru dezvoltare ...sau asa cum se argumenta prin anii 38-39 .. are nevoie de "spatiu vital"

insa tu ai postat mai sus un motiv pueril ..

pt acel motiv .. m-am vazut nevoit sa postez .. altfel nu ma pasiona prea mult postul tau .... insa consider intotdeauna ca trebuie sa fim corecti cu noi insine inainte de a cere la altii sa fie corecti cu noi

Conducerea voastra a luat o decizie gresita din mai multe puncte de vedere.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar jocul e pura strategie si cine nu se pricepe isi prinde degetele.
De ce a fost o greseala?
Pentru INQ stia ca mai devreme sau mai tarziu o sa ajungeam sa le declaram razboi, dar mai bine mai tarziu decat prea devreme.
Ar fi fost de preferat ca INQ sa ne ignore si sa isi concentreze atentia catre razboiul cu DEO.
Ar fi avut un ragaz de 3-4 luni in care putea sa isi dovedeasca suprematia asupra DEO, sa ii invinga si apoi sa ii recruteze.
Si apoi ar fi putut sa dea piept cu noi de la egal la egal.
In schimb ce au facut?
Au preferat sa atraga de partea lor un trib de 4 ori mai mic (valoric) ca noi si cel putin de 2 ori mai slab ca noi (ca pricepere) adica RPT = WoC*1/8
Ecuatia ar in genul urmator:
INQ + RPT vs DEO + WoC
rezulta
INQ + WoC*1/8 vs. DEO + WoC
rezultat final
INQ vs. DEO + WoC*7/8

Deci, strategic si matematic vorbind, au ales solutia cea mai proasta.
Nu spun ca ar fi avut sanse prea mari dar orice solutie ar fi fost mai buna decat cea luata.
 

DeletedUser15222

michelle .. nu se supara frate nimeni .. insa nu va apucati sa faceti propaganda ca pe timpul raposatului sau mai rau ca pe timpul nazistilor ..

daca tot faceti propaganda incercati si voi sa o faceti constructiv si nu distructiv ...

am impresia ca voi uitati ca spatele fiecarui nick sta un om .. un caracter un suflet .. care are si el suflet si trairii ...

daca vreti sa o dati in mojicii .. nu-i stres putem sa ne coboram si pina la "inaltimea" neuronilor vostri ... doar sa va tina "bracinarii" ...
 

DeletedUser2821

Si inca o chestie am vazut sfaturi de la nu stiu cine ( no name din punctul meu de vedere ) despre cum sa facem sa ramanem pe primul loc si daca o sa reusim, etc sfatul meu e sa incerci mai intai sa ajungi acolo dupa sa vorbesti si sa dai sfaturi :)

Cat despre propaganda, o facem in stilul oamenilor pe care ii admiram ( cel putin in cazul meu! ).

Vrei sa ne faci sa plangem cu prelegerile despre suflet, om ? :)

Cat despre neuroni, daca ma uit la voi cum scrieti si cum stiti sa organizazti un text in pagina, cu 3000 de ..., cateodata mai scapi cate .. doar, imi dau seama imediat ca matematica nu este punctul vostru forte si pe cale de consecinta logica, nici organizarea, asa ca imi cer scuze, dar nu, nu aveti cum sa va inaltati destul ca sa ajungeti la noi nici daca faceti o piramida toti :).

(toate comentariile mele includ doar oamenii de pe extern si NU tot tribul )
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35176

rookmaster ...eu nu stiu ce a facut conducerea INQ si chiar nu ma intereseaza...eu sunt doar un pion

eu doar mi-am exprimat nemultumirea si atat ....hai sa nu mai facem atatea discutii degeaba ;)
 

DeletedUser16966

noi vrem sa ii furam sufletul si sa ne jucam cu trairile lui. cred ca e echitabil daca scoate capul din transee
 

DeletedUser15222

Conducerea voastra a luat o decizie gresita din mai multe puncte de vedere.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar jocul e pura strategie si cine nu se pricepe isi prinde degetele.
De ce a fost o greseala?
Pentru INQ stia ca mai devreme sau mai tarziu o sa ajungeam sa le declaram razboi, dar mai bine mai tarziu decat prea devreme.
Ar fi fost de preferat ca INQ sa ne ignore si sa isi concentreze atentia catre razboiul cu DEO.
Ar fi avut un ragaz de 3-4 luni in care putea sa isi dovedeasca suprematia asupra DEO, sa ii invinga si apoi sa ii recruteze.
Si apoi ar fi putut sa dea piept cu noi de la egal la egal.
In schimb ce au facut?
Au preferat sa atraga de partea lor un trib de 4 ori mai mic (valoric) ca noi si cel putin de 2 ori mai slab ca noi (ca pricepere) adica RPT = WoC*1/8
Ecuatia ar in genul urmator:
INQ + RPT vs DEO + WoC
rezulta
INQ + WoC*1/8 vs. DEO + WoC
rezultat final
INQ vs. DEO + WoC*7/8

Deci, strategic si matematic vorbind, au ales solutia cea mai proasta.
Nu spun ca ar fi avut sanse prea mari dar orice solutie ar fi fost mai buna decat cea luata.

jos palaria pt logica ta ...
ar fi putut fi o strategie interesanta .. din pacate eu nu sunt INQ .. cum nici tu nu esti WOC...
eu unul va inteleg strategia si .. tot sincer iti spun ca poate as fi facut acest lucru mult mai devreme ... sau cel putin din momentul in care ati inceput sa sprijiniti playerii din DEO... din punctul meu de vedere atunci ar fi fost cel mai fair play moment din partea voastra ..

asa cum ti-am spus si mai sus .. am intervenit doar pt ati spune ca in fapt motivul raboiului nu a fost recrutarea din RPT .. ... atit si nimic mai mult
 

DeletedUser2821

rookmaster ...eu nu stiu ce a facut conducerea INQ si chiar nu ma intereseaza...eu sunt doar un pion

eu doar mi-am exprimat nemultumirea si atat ....hai sa nu mai facem atatea discutii degeaba ;)

Pai hai sa facem sa demonstreze fiecare cat de bun orator e si cat de priceput e la a " discuta " este :)

Ma bucur ca iti recunosti conditia si o accepti, oamenii ignoranti sunt cei mai fericiti :) !
 

DeletedUser24948

am venit si eu la fix... fix cand se vorbea de suflet... deci acum e vorba de ranit suflete, neuroni, bracinari...
recunosc am citit pe diagonala, dar am retinut ca WoC raneste sufletele dusmanilor (parca am fi la "dansez pentru tine") si dragii nostrii dusmani (tinand cont de aberatiile vazute pe aici) isi tin neuronii in bracinari. horto, am inteles bine?
 

DeletedUser15222

Si inca o chestie am vazut sfaturi de la nu stiu cine ( no name din punctul meu de vedere ) despre cum sa facem sa ramanem pe primul loc si daca o sa reusim, etc sfatul meu e sa incerci mai intai sa ajungi acolo dupa sa vorbesti si sa dai sfaturi :)

Cat despre propaganda, o facem in stilul oamenilor pe care ii admiram ( cel putin in cazul meu! ).

Vrei sa ne faci sa plangem cu prelegerile despre suflet, om ? :)

Cat despre neuroni, daca ma uit la voi cum scrieti si cum stiti sa organizazti un text in pagina, cu 3000 de ..., cateodata mai scapi cate .. doar, imi dau seama imediat ca matematica nu este punctul vostru forte si pe cale de consecinta logica, nici organizarea, asa ca imi cer scuze, dar nu, nu aveti cum sa va inaltati destul ca sa ajungeti la noi nici daca faceti o piramida toti :).

(toate comentariile mele includ doar oamenii de pe extern si NU tot tribul )

... sau .. sau ...... nu inseamna absolut nimic .. nici cultura nici incultura ..

stai tu blind ca atunci cind faceam eu stenodactilografie .. tu cred ca erai pe teava sau nu stiai cum arata un calculator, o masina de scris sau un telefax ...

nu o da cu mine in jignirii sau in injosirii , pentru ca sincer , s-ar putea sa te jignesc si eu sau sa-ti platesc cu aceasi moneda

prefer sa ramanem la un limbaj decent si sa incercam sa ne respectam , pentru ca in fond jocul este joc iar "scopul nu scuza mijloacele" intotdeauna
 

DeletedUser2821

Blind=orb? sau vroiai sa scrii bland? Vezi asta e problema ta, mai trebuie sa iti faci cate un update, ca altfel ramai tot cu softul asta versiunea beta din 99'.

Cat despre varsta ca argument suprem, esti amuzant, serios :)

Si da, scopul scuza mijloacele :)!
 

DeletedUser16966

am venit si eu la fix... fix cand se vorbea de suflet... deci acum e vorba de ranit suflete, neuroni, bracinari...
recunosc am citit pe diagonala, dar am retinut ca WoC raneste sufletele dusmanilor (parca am fi la "dansez pentru tine") si dragii nostrii dusmani (tinand cont de aberatiile vazute pe aici) isi tin neuronii in bracinari. horto, am inteles bine?

ai inteles bine. X4
 

DeletedUser15222

blind=bland .. eu cind am facut scoala se scria cu i di i nu cu a din a

intelegi ceva din toate astea ?

nu .. esti inca necopt .. o sa vezi in viatza ca niciodata scopul nu scuza mijloacele decit eventual pentru a te imbata cu apa rece pe o perioada de timp scurt
 

DeletedUser24948

... sau .. sau ...... nu inseamna absolut nimic .. nici cultura nici incultura ..

stai tu blind ca atunci cind faceam eu stenodactilografie .. tu cred ca erai pe teava sau nu stiai cum arata un calculator, o masina de scris sau un telefax ...

nu o da cu mine in jignirii sau in injosirii , pentru ca sincer , s-ar putea sa te jignesc si eu sau sa-ti platesc cu aceasi moneda

prefer sa ramanem la un limbaj decent si sa incercam sa ne respectam , pentru ca in fond jocul este joc iar "scopul nu scuza mijloacele" intotdeauna

Prin felul tau de exprimare ne jignesti din start, indiferent de cat de multa sensibilitate, blandete si decenta incerci sa pui in frazele asternute pe acest forum. Daca ai facut stenodactilografie, cu siguranta nu datorita acestei materii ai terminat scoala. Te informez ca tastaturi am vazut toti la un moment in aceasta viata, felul in care le utilizim face insa diferenta intre noi.
 

DeletedUser

jos palaria pt logica ta ...
ar fi putut fi o strategie interesanta .. din pacate eu nu sunt INQ .. cum nici tu nu esti WOC...
eu unul va inteleg strategia si .. tot sincer iti spun ca poate as fi facut acest lucru mult mai devreme ... sau cel putin din momentul in care ati inceput sa sprijiniti playerii din DEO... din punctul meu de vedere atunci ar fi fost cel mai fair play moment din partea voastra ..

asa cum ti-am spus si mai sus .. am intervenit doar pt ati spune ca in fapt motivul raboiului nu a fost recrutarea din RPT .. ... atit si nimic mai mult

merci pentru apreciere
din pacate daca tu nu esti INQ ... eu sunt WoC
iar daca e vorba de diplomatie atunci cade in sarcina mea, conform prerogativelor
am sprijinit DEO pentru ca am considerat ca e de datoria noastra sa ne sprijinim aliatii
gresesti daca consideri ca acesta a fost motivul
nu aveam intentia sa va declaram razboi pentru ca eram preocupati sa ne razboim cu RPT, poate dupa ce terminam cu ei
dar voi ne-ati fortat mana prin recrutarea membrilor RPT, ati facut aceeasi greseala ca si NWO, vsAll, NewAge
cine nu cunoaste istoria risca sa o repete
 

DeletedUser2821

blind=bland .. eu cind am facut scoala se scria cu i di i nu cu a din a

intelegi ceva din toate astea ?

nu .. esti inca necopt .. o sa vezi in viatza ca niciodata scopul nu scuza mijloacele decit eventual pentru a te imbata cu apa rece pe o perioada de timp scurt

Da, dar pentru asta omul este intr-un continuu proces de invatare sau cum a spus Albert Einstein, e foarte important sa nu te opresti niciodata din ' cercetat ' !

Daca tot esti asa de calit prin focul vietii( sau era vietzii?) ar trebui sa stii ca astfel de concluzii le tragi pentru tine si nu sunt adevaruri general valabile :)

Oricum chestia asta cu cat este mai vechi cu atat este mai bun e aplicabila mai mult la whisky, nu stiu daca si la oameni...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15222

chestia cu "scopul scuza mijloacele" .. este general valabila, poate acum esti inca prea tinar(tanar :p), insa cu timpul o sa te convingi singur, cu privire la invatare stai tu linistit ca nu ma apuc acum sa schimb caracterele engleze cu cele romanesti doar pentru a posta pe forum

bafta iti doresc si nu ti-o spun ca si un sfat , insa putina decenta nu strica niciodata.
 

DeletedUser

nu aveam intentia sa va declaram razboi pentru ca eram preocupati sa ne razboim cu RPT, poate dupa ce terminam cu ei
dar voi ne-ati fortat mana prin recrutarea membrilor RPT, ati facut aceeasi greseala ca si NWO, vsAll, NewAge
hai sa fim seriosi . mai mult ca sigur dupa ce terminati cu RPT aveati intentia sa declarati razboi ~INQ~ ;) . e foarte justa decizia inq de a asimila RPT-ul si o stii foarte bine. trebuia reorganizat totul si ajutat RPT-ul (sprijin , sittere , imbunatatirea comunicarii si a organizarii ), poate nu neaparat sub forma unei fuziuni , dar asta a fost solutia cea mai buna gasita de conducerea ~INQ~. ziceai intr-un post anterior ca am fi avut 4 luni de liniste in care sa ne batem cu DEO . pai ce ne impiedica acum sa ne luptam cu DEO ? avem cumva asa multe atacuri reale de la voi incat sa ne incurcati ?:confused: sunteti inca departe . eu zic ca prin recrutarea lor ne-am castigat cel putin 6 luni de linsite :cool: .singurul dezavantaj pe care il avem e faptul ca veti reorganiza zona de est (fosta TGL) , dar acolo fiind granita relativ mica nu vor fi probleme asa mari . o chestie putin mai inteligenta pe care o puteam face era sa ne ajutam aliatii fara sa-i recrutam , asa cum ati facut voi cu DEO , dar nici recrutarea nu mi se pare o greseala asa cum vad ca toti cei din WOC o considerati :D
 

DeletedUser

hai sa fim seriosi . mai mult ca sigur dupa ce terminati cu RPT aveati intentia sa declarati razboi ~INQ~ ;) . e foarte justa decizia inq de a asimila RPT-ul si o stii foarte bine. trebuia reorganizat totul si ajutat RPT-ul (sprijin , sittere , imbunatatirea comunicarii si a organizarii ), poate nu neaparat sub forma unei fuziuni , dar asta a fost solutia cea mai buna gasita de conducerea ~INQ~. ziceai intr-un post anterior ca am fi avut 4 luni de liniste in care sa ne batem cu DEO . pai ce ne impiedica acum sa ne luptam cu DEO ? avem cumva asa multe atacuri reale de la voi incat sa ne incurcati ?:confused: sunteti inca departe . eu zic ca prin recrutarea lor ne-am castigat cel putin 6 luni de linsite :cool: .singurul dezavantaj pe care il avem e faptul ca veti reorganiza zona de est (fosta TGL) , dar acolo fiind granita relativ mica nu vor fi probleme asa mari . o chestie putin mai inteligenta pe care o puteam face era sa ne ajutam aliatii fara sa-i recrutam , asa cum ati facut voi cu DEO , dar nici recrutarea nu mi se pare o greseala asa cum vad ca toti cei din WOC o considerati :D

mai mult ca sigur ... nu are rost sa ne ascundem dupa deget ... dar sigur ca peste 3-4 luni se putea schimba radical orientarea (desi putin probabil) asa cum au insinuat unii colegi de la voi
ce va impiedica sa ii ajutati pe cei din RPT in mod "subtil" asa cum noi i-am ajutat pe cei din DEO?
la prima vedere pare justa decizia de asimilare a RPT dar daca te uiti mai atent e ca si cum ti s-ar da gratis o Dacia 1310 dar trebuie sa platesti taxe de 10 ori mai mari ca valoarea masinii
RPT-ul e un bagaj voluminos si incomod care o sa va manance resurse enorme de sprijin si timp, care ar fi fost mai bine folosit contra DEO
desigur ca toate calculele si supozitiile sunt relative dar deja rezultatele se vad ... toata zona RPT a explodat si arata ca dupa o bomba atomica si abia au trecut jumate din atacuri ... la al 2 val va fi pustiu, deja cativa jucatori au dat stergere sau au renuntat sa mai intre si sa se lupte cu morile de vant
deja unii colegi isi iau sate in zona INQ de teama ca zona RPT sa nu dispara mai rapid decat viteza nobililor si sa nu ajunga iar intr-o zona moarta
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus