cum joci: "murdar" sau "curat"?

Consideri ca joci murdar sau curat ?


  • Total votanți
    333

DeletedUser431

adevarul e ca....triburile.ro prin definite se joca murdar

Sunt curios câţi dintre cei care fac afirmaţii de genul acesta, au jucat la fel de mult şi alături sau împotriva altor naţiuni.

Faptul că Triburile.ro se joacă, prin definiţie, murdar este irelevant. La fel de adevărat poate fi şi faptul că Plemiona.pl, Tribos.com.pt sau orice altă versiune se joacă la fel de murdar.

Die-Staemme.de sau TribalWars.net au jucători respectabili din simplul fapt că acele versiuni sunt multinaţionale. Nu-ţi permiţi să-ţi dezvălui caracterul în faţa străinilor, nu? Vrei să-ţi reprezinţi ţara.
 

DeletedUser

un topic hilar
de ce nu definesti intai ce inseamna "murdar" si "curat" ?eu iti pot demonstra oricand ca nu exista jucator care sa nu fi incalcat cel putin o data regulamentul ( fara sa fie obligatoriu prins si fara sa o fi facut obligatoriu cu intentie).asta cu conditia sa fie cinstit si sa imi spuna toate miscarile.

Murdar in acest context este atunci cand folosesti orice mijloc pentru a lua satele "dusmane" sau vizate.
Si aici ma refer la itzele prieteniilor de pe Messenger si Skype,la folosirea de identitati false,la infiltrarea in triburi rivale cu ajutorul unor jucatori slabi ,cu folosirea mai multor conturi pe aceeasi lume ,cu furtul de ID(ceea ce incalca si legile organice ale acestei tari) ,la a profita de faptul ca in tribul tau sunt jucatori care defapt sunt admini(ceea ce nu mi se pare normal,e ca si cum ai juca fotbal cu arbitrul de partea ta) si in final cu uratele atacuri in miez de noapte,sfidand nu numai bonusul de noapte ci si bunul simt,ajungandu-se la ridicol prin aceasta actiune doar pentru a fi in top .
:mad:
Destul de urat a devenit acest joc
Mi-am adus aminte ca cineva a postat mai sus ,sustinand ca acest joc este de joc de socializare .
Gresit .
Acest joc este in primul rand un joc de strategie ,socializarea fiind o alta optiune.;)
 

DeletedUser

pot sa te contrazic?
oricat de mult "iubesc" adminii, nu toti favorizeaza tribul din care fac parte. ca sunt si ei oameni... e normal sa mai ajute cate un prieten, dar asta nu inseamna ca ajuta neaparat prieteni din tribul in care fac parte.
alta chestie... cu atacurile date noaptea... azi noapte am zis sa imi spionez un vecin. am dat pe la 2 atac sa ajunga pe la 4 jumate... pe la 3 ma conversam cu el, ca era on. daca ii dadeam de dimineata, la 7-8, clar se intorcea pe partea ailalta in pat. care din noi a sfidat bunul simt? aaaa... si, pt ca noaptea a fost on, am dat drumu la nobili pe la 9, ca sa ajunga in plina zi si sa ii vada. ce-am facut urat? ca am vrut sa vad peste ce ma duc? si ca profil de faptul ca unii mai si dorm noaptea si nu au sitter sa le stea de veghe? asta e jocul... o jungla unde cine gestioneaza cel mai eficient timpul si cine isi face un grup destul de decent de prieteni castiga. nu e nici joc de socializare si nici de strategie. jocul e 30% matematica, 30% minte si "papagal" si restul noroc (cum pici, langa cine, cu cine)
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Referitor la faza cu dusmanul on :D

Mie imi place sa fac conversatie cu cei pe care ii atac . In momentul in care respectivul imi zice noapte buna, sau imi da de inteles ca nu o sa mai fie online, eu incetez orice atac asupra lui din bun simt :)
 

DeletedUser

Ideea mi-a venit de la o expunere a lui mesteruu, pe care eu o consider bine argumentata, clara si de calibru intelectual.
Postarea e la razboaiele lumii 21. M-am gandit sa postez acolo, caci sunt razboaie, o discutie pe fond...dar cel care a deschis tema nu prea a lasat loc de discutii pe fond, deci e locul ei aici.
Ma refer cumva la o slabiciune a postarii

"Murdar" si "curat" sunt termeni care sunt supraextinsi conceptual, in sensul ca multi jucatori se refera la curatenie sau mizerie cand vorbesc de acte, actiuni, nelasand loc de dubiu.
In opinia mea, abia atunci cand sunt implinite niste criterii, putem considera niste tactici sau actiuni ca fiind mizere sau curate.
Evidentiez ca sunt multi jucatori de joasa conditie intelectuala si/sau afectiva care sar ca arsi si atribuie epitetul de "murdar" doar pentru a demonta stapanirea de sine si autocontrolul preopinentilor.

Iata interpretarea mea pentru murdar/curat: aprecierea sincera si intemeiata rational de catre o larga majoritate a jucatorilor priceputi, experimentati, maturi in gandire, apreciere bazata pe experienta de viata, pe simtul comun si pe criteriile sociale ale vietii reale.
Ca exemple: 90% dintre 121 jucatori maturi, versati, cu preferinta spre gandire care au luat la cunostinta de faptul ca cineva si-a atacat un vecin dupa ce au fost in relatii cordiale si nimic nu a intervenit in relatie, apreciaza ca a jucat "murdar".

60% dintre 345 jucatori de triburi care au aflat de cazul unui diplomat care a tergiversat discutiile si negocierile cu un trib pana ce situatia a impus razboi intre cele doua, desi se trata o alianta, considera o magarie.

63% dintre 101 jucatori versati, maturi considera ca cineva care a atacat un vecin cu care era in concurenta, dupa ce acesta, increzator in "cinste" l-a informat ca timp de 12 ore este indisponibil si nu stie daca va avea sitter, a procedat bine si nu rau.

70% dintre 453 de jucatori apreciaza ca obligarea membrilor proaspeti a unui trib sa trimita resurse catre membrii de frunte care au adus faima tribului este "murdara", sanctiunea fiind pentru cei care se opun cel putin eliminarea din trib.

89% dintre 34 jucatori maturi, experimentati care iau la cunostinta de cazul cuiva care a refuzat sa inapoieze un sat rezervat de un coleg apreciaza ca a jucat "cinstit" prin refuz.

Mesajul meu catre cei ce citesc asta este ca etichetele de murdar si curat sunt de prea multe ori folosite abuziv si cu reacredinta pentru a obtine un avantaj prin timorarea celui acuzat.

acum partea suculenta: consideri ca joci murdar sau curat, daca faptele tale ar fi supuse opiniei publice?


buna ideea pentru acest topic , unii se dau de gol fara sa stie , saracii .. stiu adminii pe care sa ii verifice acum .. doar ca , nu inteleg de unde ai luat tu statisticile respective , si nu inteleg cat inseamna .. de exemplu "63% din 101 jucatori" .. 63,33 jucatori ? asa mi-a iesit mie :) sau.. 90% din 121 jucatori .. iarasi .. apape 109 inseamna (108,9 mai exact) .. oricum , tu stii mai bine !


Te cam contrazici sau ai relevat un paradox : cu practici ilegale precum mai multe conturi nu esti de acord, dar daca sunt in interesul tribului mai mai ca s-ar accepta.
Eventualele mustrari de constiinta se previn si trateaza cu : e doar un joc, de fapt eu sunt corect dar ... face parte din joc si poate fi considerata chiar o strategie.

Nu cumva ucide placerea de a juca ?

Cu ceva timp in urma am jucat Sanitarium - un quest destul de complex care m-a prins saptamani bune. Aproape de sfarsit si la un grad de dificultate foarte mare un amic a venit cu ideea unor "cheat-uri" care au dus la finalizarea jocului foarte rapid. Abia apoi am realizat ca nu asta era ideea, scopul scuza mijloacele este un concept prost, nepotrivit. Mi-a parut rau, de atunci nici nu vreau sa aud de astfel de metode. Pe triburi situatia sta putin altfel, fiind o competitie deschisa, intervin orgolii etc. insa spiritul de fair ar trebui sa fie mult mai prezent. Eventual sub amenintarea unor pedepse descurajante.

Concluzia : inasprirea pedepselor ar fi benefica, incalcarile de reguli dovedite si evidente ar trebui drastic penalizate.

sunt total de acord cu tine : inasprirea pedepselor ar fi benefica, incalcarile de reguli dovedite si evidente ar trebui drastic penalizate.

eh , daca nu ar mai fi si interese,si prietenii , poate ar fi toti admistratorii corecti , nu ar mai avantaja in oarecare masura pe unii jucatori , sau chiar pe ei insisi ..

ca si concluzie generala , urmarind cele spuse de restu' , consider ca daca faptele mele ar fi supuse opiniei publice .. as fi cotat -nu ca "murdar" , ci "foarte murdar" !

succes sa aveti !
 

DeletedUser

pot sa te contrazic?
oricat de mult "iubesc" adminii, nu toti favorizeaza tribul din care fac parte. ca sunt si ei oameni... e normal sa mai ajute cate un prieten, dar asta nu inseamna ca ajuta neaparat prieteni din tribul in care fac parte.
alta chestie... cu atacurile date noaptea... azi noapte am zis sa imi spionez un vecin. am dat pe la 2 atac sa ajunga pe la 4 jumate... pe la 3 ma conversam cu el, ca era on. daca ii dadeam de dimineata, la 7-8, clar se intorcea pe partea ailalta in pat. care din noi a sfidat bunul simt? aaaa... si, pt ca noaptea a fost on, am dat drumu la nobili pe la 9, ca sa ajunga in plina zi si sa ii vada. ce-am facut urat? ca am vrut sa vad peste ce ma duc? si ca profil de faptul ca unii mai si dorm noaptea si nu au sitter sa le stea de veghe? asta e jocul... o jungla unde cine gestioneaza cel mai eficient timpul si cine isi face un grup destul de decent de prieteni castiga. nu e nici joc de socializare si nici de strategie. jocul e 30% matematica, 30% minte si "papagal" si restul noroc (cum pici, langa cine, cu cine)


gresit ! jocul in ziua de azi e , 70% prostie si 30% hotie ! daca le ai pe astea 2 , sigur ajungi spuma,sau miezu`
srry pt dublu post.
noapte buna
 

DeletedUser

Pfff, eu dupa ce ma spal pe maini ma sterg. Deoarece nu vreau sa ma curentez cand pun mana pe mouse sau cand tastez tot felul de cuvinte nascocite de mintea mea "odihnita" si insiruite pe forum :D
Ca sa fiu sincer nu obisnuiesc sa folosesc mijloace neortodoxe in joc si nu am dat nimanui motive sa fiu banat desi sunt sigur ca am avut destule tichete depuse la adresa mea. Totusi daca cineva doreste sa triseze se poate, deoarece nimic nu este perfect si orice sistem inventat de om pentru indepartarea trisarilor poate fi evitat. Cu toate acestea atunci cand trisezi jocul nu mai are farmec. Personal nu vad nici o satisfactie atunci cand trisezi, pe cand atunci cand obtii ceea ce iti doresti jucand corect iti va face placere si te vei putea bucura de rezultat.

In ceea ce priveste pedepsele privind o anumita incalcare a regulamentului, daca individul este la prima abatere de acel fel sunt de parere ca sanctiunea sa fie una blanda, insotita de explicatii ferme privind incalcarea regulei si eventual penalizari care sa acopere daunele provocate celorlalti jucatori. In cazul in care individul in cauza repeta aceeasi incalcare a regulamentului desi a fost avertizat anterior atunci respectivul ar trebui exclus din joc deoarece consider eu ca acest lucru reprezinta o sfidare la adresa adminilor, regulamentului si a celorlalti jucatori care joaca cinstit (inca mai sunt si din astia).
 

DeletedUser

am inceput sa joc cand s-a deschis lumea 2 (aveam alt nike) ,am continuat cu l1 , l4 si altele. onoare am gasit pe l1 in yakuza si l4 in TRX. vremuri...
 

DeletedUser

Eu vad aici totul ca o "dreapta" din matematica :))....intr-o extrema este "curat" si in celalta "murdar"......si pt fiecare jucator limita dintre curat si murdar este alta. Aici nu exista "alb" si "negru". Pt unii o anumita fapta Intra la "curat", iar pt altii la "murdar"...din acest motiv cred ca putem scrie la infinit pe acest subiect:))
 

DeletedUser

-nu folosesc scripturi,mai exact nu folosesc CP

Cine a jucat la inceputurile lumilor l1-l5 au jucat cu adevarat acest joc.

Eu iti spun sincer ca fara "mass recrut" in secunda 2 as renunta la joc. Fa tu trupe pt 3-400 de sate...no offence;)
 

DeletedUser

dupa parerea mea, cel care joaca murdar este cel care include viata reala in acest joc si am vazut destule in toti acesti ani. de exemplu: amenintari la munca sau ceva de genul daca nu face cum i se zice si alte lucruri. amenintarile cu bataia au fost multe, deja ma amuza cand aud asa ceva, de speriat ce sa mai zic.
intr-un joc, mai ales de razboi sunt permise (in limita regulilor) orice strategii mai mult sau mai lipsite de onoare.

Eu iti spun sincer ca fara "mass recrut" in secunda 2 as renunta la joc. Fa tu trupe pt 3-400 de sate...no offence;)

eu am facut pentru 1000 si ceva de sate asta...daca tu zici ca fara scripturi nu rezisti, inseamna ca nu esti un jucator bun
 

DeletedUser

eu am facut pentru 1000 si ceva de sate asta...daca tu zici ca fara scripturi nu rezisti, inseamna ca nu esti un jucator bun
sa fim seriosi, asta inseamna ca esti printre singurii jucatori buni..daca nu cumva singurul..la peste 1000 sate ;)
parerea mea e ca te inseli..cel care recruteaza pentru 1000 si ceva de sate fara scripturi e o persoana care n-are ce face in timpul liber,un tribo-maniac, in timp ce unul cu peste 1000 sate care folosete scripturi de recrutare stie cum sa profite de fiecare secunda datorita scriptului, nu ca n-ar fi un jucator bun :)
 

DeletedUser

eu nu inteleg un lucru... cu ce te face mai bun faptul ca stii sa dai in casuta aia 200 de topoare, 100 lancii, 20 de berbeci; schimbi satu si incepi 100 lancii, 100 spade, 30 de grei... next... luate "manual" nu faci decat sa iti toci nervii in ultimul hal, folosind script, scapi in 15 secunde de ceea ce ai face in juma de zi. si, repet, faptul ca ai nervii buni ca sa dai comenzile manual nu inseamna ca esti jucator bun... exact cum spune si dudu, ai timp prea mult si n-ai ce face cu el
 

DeletedUser

nu ma refer la mass recrut...se pare ca ati luat-o personal. imi cer scuze dar sa fim seriosi, poate chiar vreau sa trec din sat in sat...care e problema? :)

ca sa nu zic ca sunteti off-topic...subiectul discutiei nu este massrecrutul.
 

DeletedUser

nu ma refer la mass recrut...se pare ca ati luat-o personal. imi cer scuze dar sa fim seriosi, poate chiar vreau sa trec din sat in sat...care e problema? :)

ca sa nu zic ca sunteti off-topic...subiectul discutiei nu este massrecrutul.

asa e, am cam ocolit subiectul :p si n-am luat-o personal, te-ai dat drept exemplu.. si de aici si "spam-ul" :p
atunci sa inteleg ca daca folosesti scripturi(legale sau mai putin legale - care pana la urma iti economisesc timpul si-ti usureaza jocul nu iti da super trupe, super offence-defence si mai stiu eu ce trenulete :D) nu esti un jucator adevarat si joci "murdar" fata de unul care nu foloseste scripturi?:)
 

DeletedUser

pai curatul/murdarul tine si de legalitatea scripturilor folosite. dar, plecand de la ideea ca toti folosim doar scripturi legale ca astea sunt permise... nu vad care e problema scripturilor, indiferent de intrebuintarea lor
 

DeletedUser

Mai sus m-am referit doar la scripturile legale si am dat exemplu "mass recrut" pt ca eu consider ca este necesar. Trebuie sa mai avem si noi o viata...sau nu?:))
 
Sus