Gala premiilor - Admini

  • Autor subiect DeletedUser5970
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Multumesc rakanishu pentru lamuririle aduse atit in ceea ce priveste apararea confidentialitatii jucatorului reclamat cit mai ales cele privind conditiile in care se aplica masterbanul:

...am uitat sa adaug si fraudele, dar cred ca era de la sine inteles.
 

DeletedUser3919

4.
@Megara
Adminii se fac ca ploua si noi lasam sa treaca de la noi....

Cazul clasic de vorba in vant, mai exact o afirmatie facuta pentru a te afla in treaba sau in necunostiinta de cauza.
Intrebarea vine asa, cati dintre voi jucatorii stiu ce discutii se poarta in cadrul echipei, sau mai bine zis....se documenteaza cineva inainte de a se lansa anumite afirmatii ? sau preferam sa lansam bomba si sa stam sa vedem ce iese ?

Degeaba discutati daca se lasa fara nici o finalitate. Iar discutiile fara finalitate mie imi suna a INCOMPETENTA.
Iar faptul ca nu dati nici un raspuns unor probleme ridicate de jucatori (precum si bagare pumnului in gura la tichete, inchidere fara posibilitatea de raspuns) dovedeste lipsa de respect fata de jucatori... adica noi cei care intretinem serverele si jocul.
Nu o singura data, cand am zis ca tocmai comportamentul adminilor duce la plecarea jucatorilor, mi s-a raspuns: sa plece... pleaca unii si vin altii. Nesimtire crasa.

Dupa cum se stie, eu intotdeauna imi argumentez afirmatiile. Am facut-o si aici. Voi ce ati facut?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Se stie, deja, pentru ce se dau asemenea ban-uri. Deci, reclamantul stie, deja, care va fi consecinta ticket-ului sau. Prin urmare, nu are nevoie de date suplimentare.
Sa analizam un caz concret, din postura de jucator:
-Imi zice un jucator de toate cele.
-Eu il reclam pentru jignire.
-Adminul nu-mi da date, dar eu stiu ca pedeapsa consta in blocare pe atacabil.
Ce pot face eu, in acest caz:
-Il verific prin mesaje, de pe contul meu. Perfect legal. In mod logic, daca nu-mi raspunde, pot presupune ca nu are acces la cont, deci, trec la etapa urmatoare.
-Daca nu am fost inspirata inainte de a trimite ticket-ul si i-am dat drumul sub impulsul momentului, tot mai pot sa-i dau o lectie respectivului, adica ma organizez repede, ma uit pe harta si ma dau la satele lui. In cel mai scurt timp posibil si il las fara cat mai multe sate sau cu cat mai multe trupe omorate. In acest fel imi creez un avantaj ulterior ridicarii ban-ului, totul in conditii perfect legale. Daca respectivul e departe de mine, sau are trupe in sate, peste puterile mele si ale vecinilor imediati de a le curata, atunci este irelevant cate ore sta pe atacabil, deci, nu-mi foloseste la nimic sa-mi spuna adminul pe ce perioada e blocat. Pot doar spera sa-i decimez trupele fara sa le poata plimba intre sate.
-Daca stau bine cu nervii, inainte de a depune ticket ma organizez cat de repede. Nu exista limita de timp la ofensa, dar, nici nu ma astept sa-mi fie luata in consideratie daca o depun dupa 24 de ore de la citire, pentru ca pot fi acuzata, pe buna dreptate, de un tip de oportunism care justifica ignorarea sesizarii mele. Daca te simti cu adevarat jignit, depui ticket imediat. Nu ai nevoie de 24 de ore sa procesezi, intern, o jignire. Deci, imi aloc 1-2 ore, de la citire, inainte de a depune ticket-ul si ma pregatesc sa-l pedepsesc pe nemernic. Prin urmare, iar ma pot descurca si fara sa insist pe langa admin sa-mi spuna pe ce perioada l-a blocat pe ofensator. Indiferent cate sate i-am luat sau cate trupe i-am omorat in perioada asta, e bun venit.

Rezumat: ca admin, nu pot sa spun reclamantului pe ce perioada am blocat un ofensator, deoarece ar insemna dubla pedeapsa, adica ii las contul vulnerabil si favorizez si reclamantul. Am specificat, mai sus, ce pot face, ca jucator, sa compensez lipsa de informatii oferite de admin.

Daca s-ar proceda, asa cum am sugerat, sunt sigura ca ofensatorii s-ar gandi de 2 ori inainte se deschida gura, daca merita sa-si piarda munca pentru 1 secunda de satisfactie. Cred ca asta ar fi cel mai mare castig si jocul ar deveni, macar sub acest aspect, mai curat.

Salut un rationament excelent. Salut si persoana care il propune.
Pun in vedere ca exista rationamente excelente pe aceeasi tema (la modul general "tema") raportate la datele sau argumentele expuse. De exemplu, un rationament excelent ar fi ca "atacabilitatea" efectiva socotita de reclamantul generic sa aiba date clare. Daca un reclamant depune ticket despre care stie ca este valabil si prelucrat in termen de 8 ore, 16 minute, 3 secunde de la trimitere si un asa ticket duce la "atacabil" intr-un termen cuprins intre 2 si 43 de ore si 12 minute de la trimiterea ticketului.
Werner Heisenberg a propus un "principiu al incertitudinii". Transplantand la acest joc, deciziile luate in conditii de incertidudine pot duce la demersuri eronate.
Daca proponenta rationamentului ar fi pus intre datele problemei si datele inregistrarii si operativitatii ticketului, jucatorul jignit ar fi putut sa isi castige daunele cuvenite pt jignire, respectand, pe cale de consecinta, si invatatura pe care o transmite rationamentul: predictiblitatea vulnerabilitatii celui ce jigneste. Aplicand isi invatura lui Heisenberg invatatura rationamentului initial poate sa dea gres, cu o rata semnificativa.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
@Megara....
Discutiile purtate in cadrul echipei nu cred ca pot fi facute publice ( eventual doar concluziile acestora ), iar sintagma cu bagatul pumnului in gura cred ca este folosita mult mai mult decat este cazul, evident pozatul in victima sau marginalizat al unei societati anume "da bine" in cadrul comunitatii la fel cum intotdeauna va da bine maselor sa te pui contra autoritatilor de orice fel...fie ca sti sau nu despre ce este vorba, fie ca ai sau nu dreptate.
Mai departe te las pe tine sa dezvolti
 

DeletedUser5970

@ GabbY-Ghost presupun ca citirea forumului extern nu este obligatorie pentru admini, cine doreste sa il citeasca sau sa discute cu ceilalti membrii o face, cine nu doreste nu o face :)

Pai asta nu e un topic oarecare, se citeste aici doar imbracat in hainele de gala iar daca nu pot ajunge sa ne salute, cel putin sa urce o inregistrare pe utube, in timp ce ne fac cu mana ;)
 

DeletedUser3919

@Megara....
Discutiile purtate in cadrul echipei nu cred ca pot fi facute publice ( eventual doar concluziile acestora ), iar sintagma cu bagatul pumnului in gura cred ca este folosita mult mai mult decat este cazul, evident pozatul in victima sau marginalizat al unei societati anume "da bine" in cadrul comunitatii la fel cum intotdeauna va da bine maselor sa te pui contra autoritatilor de orice fel...fie ca sti sau nu despre ce este vorba, fie ca ai sau nu dreptate.
Mai departe te las pe tine sa dezvolti

Da bine? La fel ca si lasatul pe altul sa dezvolte cand stii bine ca daca dezvolt imi iau ban caci mi s-a spus ca daca atrag atentia ca INNOGAMES fura la contul premium imi iau ban
Na, sa-mi iau ban. Poate atunci o sa scriu la ANPC si in Germania asa cum tot zic ca o fac din vara, inca de cand i-am atras prima oara atentia lui Carmi ca se fura la cumpararea de puncte premium... a doua oara a fost in toamna si tot degeaba.
Lamine m-a amenintat ca daca o fac si prin mesaje private pe joc sau forum pot sa fiu banata.
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Da bine? La fel ca si lasatul pe altul sa dezvolte cand stii bine ca daca dezvolt imi iau ban caci mi s-a spus ca daca atrag atentia ca INNOGAMES fura la contul premium imi iau ban
Na, sa-mi iau ban. Poate atunci o sa scriu la ANPC si in Germania asa cum tot zic ca o fac din vara, inca de cand i-am atras prima oara atentia lui Carmi ca se fura la cumpararea de puncte premium... a doua oara a fost in toamna si tot degeaba.

Bun, este dreptul tau sa faci asta, nu te opreste nimeni....dar este o mare diferenta intre un caz particular si unul general.
Pentru ca tu asta ai facut, ai generalizat o acuzatie...daca gresesc imi cer scuze.
 

DeletedUser

Daca prin frauda se intelege ce apare la modificarea adresei de email e de la sine inteles, mai ales ca e pomenita si politia acolo:
În cazul modificării ilegale a unei adrese de e-mail (de exemplu prin furarea unei parole), punem posesorului de cont datele de login la dispoziţie pentru a putea depune contestaţie la poliţie.

Cit despre ANPC nu cred ca o sa inteleaga mare lucru, nivelul lor de competenta se refera mai mult la soricei, mucuri de tigara sau cuie gasite in mezeluri :))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

Bun, este dreptul tau sa faci asta, nu te opreste nimeni....dar este o mare diferenta intre un caz particular si unul general.
Pentru ca tu asta ai facut, ai generalizat o acuzatie...daca gresesc imi cer scuze.

Stii bine ca am mai discutat si cred ca ti-ai dat seama cum gandesc. Sper ca nu m-am inselat in privinta ta.

Pestele de la cap se impute.
"Medicii sunt spagari", "politistii sunt spagari".... tot generalizari sunt.
Sper ca acum ai inteles ceea ce am vrut sa zic.
 

DeletedUser

Congres, eu nu am avut de-a face cu tine pana acum asa ca am luat de bune aprecierile celorlalti jucatori.
Mesajul asta al tau insa imi lasa mari indoieli asupta capacitatii lor de analiza. :)

"Suna frumos DAR". "parelile sunt impartite DAR" bla bla bla
dupa fiecare DAR urmeaza o pupatura in (nu spun unde ca lamine mi-a dat ban ca l-am facut mare pupator) echipei de admini.

Am dat link-ul si acolo se puteau vedea exemple clare... OK, le mai pun o data





Si nu sunt singurii care au sistemul de pedepse la vedere. La noi de ce nu se poate? Nu mai bagat in fata confidentialitatea datelor ca sa va justificati lipsa de stransparenta. Ce date pot sa fie in afara de un nickname?

Mesajul asta al tau insa imi lasa mari indoieli asupta capacitatii lor de analiza. :)
Sunt dubiile tale si ai dreptul la ele. Ma bucur, totusi, ca te-ai "trezit" macar in al 12-lea ceas.
Vehementa ta in a pretinde o transparenta pe care nu o putem oferi, indiferent din ce motive, asociat cu exemplele "altora", nu denota decat xenocentrism (apreciere exagerata fata de valorile "strainilor" de grupul tau de apartenenta si diminuarea oricaror potentiale realizari ale grupului din care faci parte). Nimic anormal, pana la urma, e dreptul tau sa crezi in ce vrei si cum vrei. Conteaza prea putin, spre exemplu, faptul ca eu sunt adepta transparentei totale.
Pe de alta parte, exista diverse moduri de a provoca o schimbare. Atitudini ca a ta, iti garantez, pot obtine doar efectul contrar celui scontat.
Cat priveste acel "dar...", incriminat de tine, poate demonstra pupincurism (chiar daca risc ban pe forum), asa cum sugerezi, dar poate insemna si a lasa loc pentru dubiu, spatiu si pentru alte pareri, etc.


@analist: Spusesem ca lipsa concreta a datelor nu poate fi o piedica de netrecut pentru cineva care chiar vrea sa dea o lectie. Primul punct din exemplul meu oferea solutia verificarii. E adevarat, e plicticoasa, nu garanteaza succesul, dar e ceva ce se poate face. Pana la urma, nu atac, in acest joc, doar pe cei care ma jignesc, ca sa profit de pedepsirea lor. Daca am ceva de demonstrat, il atac si fara sa-l reclam pentru jignire, asa cum ii atac si pe altii care nu m-au jignit niciodata. Blocarea la mesaje a fost suficienta pentru mine, ca jucator, iar mana mea a fost mai lunga si a lovit mai rau decat pedeapsa administrata de admin. Regulamentul imi pune la dispozitie mijloace de a-mi face dreptate si singura, in mod legal. Si, fara falsa modestie, mi-am facut, nu o data.

Intelege fiecare ce vrea. :)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Sa facem un mic exercitiu, tu ai spus de echipa, acum vin eu si spun de jucatori ceva ( nu ca nu ar fi si exemple care sa confirme acea afirmatie ), exact cum sunt exemple care confirma afirmatiile tale...politisti, medici...etc.

As putea sa afirm : Jucatorii sunt ilegalisti, nesimtiti si analfabeti ?

Facem un mic studiu sa vedem ce inseamna acest stereotip si ce efecte ar avea asupra jucatorilor, mai ales ca NU am specificat nicaieri unii dintre.....

Mai dezvoltam sau o lasam asa ?
 
Ultima editare:

DeletedUser3919

Sunt dubiile tale si ai dreptul la ele. Ma bucur, totusi, ca te-ai "trezit" macar in al 12-lea ceas.
Vehementa ta in a pretinde o transparenta pe care nu o putem oferi, indiferent din ce motive, asociat cu exemplele "altora", nu denota decat xenocentrism (apreciere exagerata fata de valorile "strainilor" de grupul tau de apartenenta si diminuarea oricaror potentiale realizari ale grupului din care faci parte).
hahahaha... tu te auzi ce zici?
Daca tot folosesti neologisme, ar trebui macar sa le foloseti cum trebuie si in contextul care trebuie. S-ar putea ca in loc sa aduca o bulina alba asupra culturii tale, sa aiba efectul constrar.
Cu alte cuvinte, eu dau dovada de xenocentrism cand cer romanilor TRANSPARENTA, CINSTE, ONOARE si alte calitati care se pare ca sunt demult uitate. Nu? Asta sustineai doar. :)))))))

Daca altii pot oferi o transparenta, voi de ce nu puteti? Orice sistem, barem, de notare este obligatoriu sa fie PUBLIC. Asa este in primul rand MORAL daca nu si legal.

Poate tie ti se potriveste spititul de turma dar iti garantez ca mie nu mi se portiveste.

Pe de alta parte, exista diverse moduri de a provoca o schimbare. Atitudini ca a ta, iti garantez, pot obtine doar efectul contrar celui scontat.
Aici iti pot da dreptate dar eu sunt de parere ca nu conteaza forma atata timp cat ceea ce sustin este corect, just.
Plus ca mie nici nu imi place sa ma invart dupa deget si sa invelesc rahatelul in staniol.
 

DeletedUser3919

Sa facem un mic exercitiu, tu ai spus de echipa, acum vin eu si spun de jucatori ceva ( nu ca nu ar fi si exemple care sa confirme acea afirmatie ), exact cum sunt exemple care confirma afirmatiile tale...politisti, medici...etc.

As putea sa afirm : Jucatorii sunt ilegalisti, nesimtiti si analfabeti ?

Iti dau dreptate. In marea lor majoritate asa si sunt.
Pe lumile vechi se stie ca sunt 1000 conturi si 200 jucatori (daca nu chiar mai putin). Se joaca murdar, execrabil si asta cu concursul adminilor care nu verifica decat la sesizari. Analfabeti poate nu, dar agramati sunt in proportie de 80%.
Iar faptul ca in regulament exista regula in care se spune ca cel care atrage atentia asupra unei greseli gramaticale o sa fie sanctionat, dovedeste ca INNOGAMES incurajeaza si propaga incultura.
 

DeletedUser

Sa vedem: Jucatorii sunt ilegalisti, nesimtiti si analfabeti

Daca toti jucatorii ar fi analfabeti nu ar putea sa joace (cam greu sa scrii o parola daca esti analfabet, nu) sau chiar daca ar invata sa bage parola (cum semnau pe timpuri analfabetii cu X) nu ar putea sa faca mare lucru pe joc, fara a mai vorbi de scris pe forum si alte chestii de genul :)

Daca toti jucatorii ar fi ilegalisti (ar incalca regulile) fie ar fi banati toti, fie ar ceda admininii psihic si ar scapa o parte din ei

Daca toti jucatorii ar fi nesimtiti nu ma prind ce efect ar avea asupra jucatorilor...
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Aici iti pot da dreptate dar eu sunt de parere ca nu conteaza forma atata timp cat ceea ce sustin este corect, just.

Notiunea de corect sau just este foarte subiectiva, nu de putine ori ceea ce consideri tu ca este corect, pentru altii sa fie exact contrariul.
Adevarul suprem general nu exista, adevarul suprem in viziune personala, poate...


@yanakis - era un caz ipotetic pe care l-am considerat elocvent in cazul de fata, evident ca nu am specificat nici toti, am zis doar Jucatorii, in mod intentionat...fara a nominaliza un procent / cantitate anume asta pentru ca fiecare sa faca o analiza semantica a expresiei in mod propriu si personal...sa vedem cati ar considera asta o jignire directa si cati nu. Cu siguranta unii o vor interpreta ca jignire directa, exact asa cum unii ar interpreta exact la fel expresia "Adminii se fac ca ploua si noi lasam sa treaca de la noi...."...cine ? cati ? toti ? unul ? doi ?
 
Ultima editare:

DeletedUser3919

Aici iti pot da dreptate dar eu sunt de parere ca nu conteaza forma atata timp cat ceea ce sustin este corect, just.

Notiunea de corect sau just este foarte subiectiva, nu de putine ori ceea ce consideri tu ca este corect, pentru altii sa fie exact contrariul.
Adevarul suprem general nu exista, adevarul suprem in viziune personala, poate...

Adevarul suprem nu exista daca e sa o dam spre filozofie. In religie, adevarul suprem e doar Dumnezeu.
Eu zic sa ramanem mai in domeniul meu, cel al matematicii. :D
Atata timp cat demonstrez logic si cu argumente, inseamna ca e corect. Daca tu zici ca pentru altul e incorect, atunci pot sa spun doar ca acea persoana sta prost cu logica. :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Stiu ca era un caz pur ipotetic, si eu am scris la modul pur ipotetic; eu personal nu ma simt analfabet sau ilegalist, nesimtit nu cred ca sunt (si daca as fi nu cred ca mi-as da seama totusi).
Singura problema la ce a spus Megara e ca triburile nu tin numai de domeniul matematicii, chiar daca e un spatiu bidimensional in care te lovesti de ecuatii cu mai multe necunoscute (de exemplu norocul, ce aparare are "alalalt" pe sat) ci si de filosofie (filosofia ta personala, filosofia celor care au facut regulile, filosofia celor care le aplica, etc)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

hahahaha... tu te auzi ce zici?
Daca tot folosesti neologisme, ar trebui macar sa le foloseti cum trebuie si in contextul care trebuie. S-ar putea ca in loc sa aduca o bulina alba asupra culturii tale, sa aiba efectul constrar.
Cu alte cuvinte, eu dau dovada de xenocentrism cand cer romanilor TRANSPARENTA, CINSTE, ONOARE si alte calitati care se pare ca sunt demult uitate. Nu? Asta sustineai doar. ))))))
Ce n-ai inteles tu din ce am scris este ca tu nu dai Cezarului ce i se cuvine. Iti place sa prezinti public imaginea cuiva care traieste intr-o sfanta binecuvantare a unei vieti in care totul este alb sau negru. Daca tu reusesti acest lucru, desi ma indoiesc, te felicit. In schimb, nu ma vei convinge, niciodata, ca nu ai facut niciodata compromisuri sau ca ai luat, mereu, decizii extremiste (alb/negru).
Prin urmare, daca ai facut un compromis, macar pentru momentul cand l-ai facut, ai fost si tu parte a unei turme. Ca turma ta nu s-a numit Echipa TT, asta e alta poveste.
 

DeletedUser5970

l-am transmis peste tot pe unde au acces adminii. numa' telefoane nu le-am dat. le voi transmite link-ul, personal, fiecaruia, cum ii prind ca se logheaza. mai mult de atat...

O simpla curiozitate, lamine a primit aceste impulsuri de la tine ?
Iar pentru cei care vor crede ca e banal sa insist pe aceasta tema cu lamine, nu este deloc, pentru ca este om de baza in echipa iar primul loc - dezamagirea anului (nu anilor), ridica multe semne de intrebare.
 

DeletedUser

O simpla curiozitate, lamine a primit aceste impulsuri de la tine ?
Iar pentru cei care vor crede ca e banal sa insist pe aceasta tema cu lamine, nu este deloc, pentru ca este om de baza in echipa iar primul loc - dezamagirea anului (nu anilor), ridica multe semne de intrebare.

Nu, nu l-am anuntat personal, dar sunt convinsa ca stie de acesta gala si e posibil sa fi citit. Acolo unde am lansat semnalele este imposibil sa nu le fi vazut. Mai departe, este decizia lui daca va raspunde, sau nu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus