Intrebari despre nobili

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser

Am o problema

Am o problema de ce nu pot sami fac mai multi nobili pe acelasi sat
Miam batut o gramada de taleri si tot nu ma lasa imi scrie ca nu pot fi concepute noi generatii de nobili dc???
Va rog sami raspundeti
Multumesc
 

DeletedUser5809

Pai vezi ca iti zice ca iti trebuie un anumit numar de taleri sa faci urmatorul nobil:
Total taleri: 6
Taleri până la următoarea GN: 4
Limita - GN: 3

Aici mie imi mai trebuie 4 sa fac urmatorul nobil.
 

DeletedUser31417

Am o nelamurire in urmatoarea situatie:
Un sat are deja adeziunea scazuta la 12 spre exemplu de altcineva si eu nu stiu si trimit 2 atacuri cu nobil de pe sate diferite si nu ajung in acelasi timp. Primul atac care ajunge scade adeziunea sub 0 si ia satul, dupa care ajunge si al doilea atac. Ce se intimpla cu al doilea nobil, ramine acolo si se poate trimite inapoi sau mai scade adeziunea inca odata sub 0 si recucereste satul?
 

DeletedUser5809

De obicei cand cuceresti un sat, adeziunea urca automat la 25, deci exista sanse sa nu il cuceresti a doua oara. Dar, tehnic chiar daca ai cucerit satul o data si mai ai atacuri cu nobil pe el, il cuceresti inca o data.
 

DeletedUser

cucerire

am o intrebare

am cucerit si eu un sat si scrie akolo asa:

Trupele apărătorului, care au fost pe drum

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Trupele apărătorului în alte sate

cimitir (741|578) K57 1194 1241 170 0 145 1165 0 0 0 0 0 0


ce se intampla cu acele trupe ale aparatotului?
pt ca nu pot sa le retrag in satul pe care l-am cucerit
ele raman in acel sat? Daca da dc pentru ca nu mai apartin niciunui sat si acel sat pe care sunt are ferma full?
sau dispat pur si simplu?
 

DeletedUser

Din crearea jocului toate trupele sunt legate de sate ... nu pot fi mai multe trupe decat permit satele ( decat cand sunt sate-pedepse de admini) . Deci , raspunsul : dispar pur si simplu .
 

DeletedUser

deci nu sunt nici pe satul pe care erau inainte sa il cuceresc eu nu?
 

DeletedUser

rectificare:
deci nu mai sunt pe satul pe care erau inainte sa cuceresc eu acest sat nu? *
 

DeletedUser

dar daca ai cucerit un sat cu un nobil si vrei un al doilea (primul dispare), veri avea nevoie de 2 taleri sau tot 1? sa punem altfel problema: talerii care iti trebuie sunt in functie de nobilii existenti sau care au existat?
 

DeletedUser

dar daca ai cucerit un sat cu un nobil si vrei un al doilea (primul dispare), veri avea nevoie de 2 taleri sau tot 1? sa punem altfel problema: talerii care iti trebuie sunt in functie de nobilii existenti sau care au existat?

Pentru primul nobil trebuie sa bati 1 taler
Pentru al doilea nobil trebuie sa bati 2 taleri
Pentru al treilea nobil trebuie sa bati 3 taleri
.......................................................
Pentru al 100-lea nobil trebuie sa bati 100 de taleri
 

DeletedUser

e mai simplu sa dai 4 comenzi de atac cu un nobil si trupe de ofensive fiecare(comenzile sa aiba cateva secunde dif.)

da, dar in functie de nobilii existenti sau nobilii care au existat?

salut ! joc pe L1 !!!
poate am inteles ce spui tu si te pot lamurii ...
asta e la mine !!!!
Numărul generaţiilor de nobili care mai pot fi create
Limita - GN: 298
- GN existente: 6
- GN în producere: 0
- numărul satelor cucerite: 238
Mai pot fi create: 54

deci am 6 nobili ! daca dau sa iau un sat ... raman cu 5 ... dar tot pe satul vechi .
daca vreau sa mai fac 6 nobili pe satul luat ... pot sa fac ... dar se scade din cei 54 care mai pot sa fie creati. deci raman cu 48 !!! nobili dintr-un sat nu se pot transfera in alt sat ... doar paladinul are astfel de caracteristici :) ... poti sa-i omori ... si sa-i refaci !!!
poti sa faci 90 nobili ? stai bine :) chiar foarte bine ... de afisat o sa-ti afiseze in in fiecare curte nobila acelasi numar de nobili ce pot fi creati ! e o gresala acolo ...
sper ca am inteles bine care era nelamurirea ta !

exista lumea 1? nu e inchisa?


2.11. Mesajele consecutive care aduc doar completari sunt considerate "post hunting" si sunt interzise.
In cazul in care doriti sa corectati sau sa aduceti completari mesajului dumneavoastra va rugam folositi optiunea "editare".
scuze. voi citi regulile acum.
dar asta nu o consider o comletare. este?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Pentru primul nobil trebuie sa bati 1 taler
Pentru al doilea nobil trebuie sa bati 2 taleri
Pentru al treilea nobil trebuie sa bati 3 taleri
.......................................................
Pentru al 100-lea nobil trebuie sa bati 100 de taleri

e putin mai greu de inteles:
pentru primul nobil se bate un taler
pentru al doilea nobil inca 2 taleri. deci in total 3
pentru al treilea nobil inca 3 taleri. deci in total 6
pentru al patrulea totalul trebuie sa fie 10 si asa mai departe.

in cazul in care iti moare un nobil talerii nu se pierd iar nobilul poate fi refacut direct.\
in cazul in care pierzi un sat (exceptie ultimul sat) talerii nu se pierd.

daca ataci cu 4 nobili intr-un atac NU vei obtine o mai mare scadere a adeziunii fata de cazul in care ataci doar cu unul.
concluzie:un jucator, in 99,99% din cazurile de atac cu nobil, trebuie sa atace doar cu un nobil in atac. restul de 0.01% sunt cazurile lasate pentru jucatori f experimentati care stiu sa-si calculeze sansele mult mai bine.
 

DeletedUser

dar daca ai cucerit un sat cu un nobil si vrei un al doilea (primul dispare), veri avea nevoie de 2 taleri sau tot 1? sa punem altfel problema: talerii care iti trebuie sunt in functie de nobilii existenti sau care au existat?

Nu mi-ati raspuns la intrebare
 

DeletedUser

Nu mi-ati raspuns la intrebare

togmai asta ti se spunea
dar sa iti mai explic o data
"dar daca ai cucerit un sat cu un nobil si vrei un al doilea (primul dispare)"
nu, primul nu dispare , dor dispare nobilul care a luat satul, ca sa iei un al doilea trebuie sa faci alt nobil cu care sa cuceresti satul.
veri avea nevoie de 2 taleri sau tot 1
in functie de numarul de nobil facut ai si un numar de taleri
de exempluTotal taleri: 30478 ---cati taleri ai pana in momentul respectiv
Taleri până la următoarea GN: 150 --- cati taleri iti mai trebuie sa bati ca sa faci un nobil

cu cat ai facut mai multi nobil cu atata trebuie sa bati mai multi taleri adica din ce in ce mai multi taleri
pentru primul nobil se bate un taler
pentru al doilea nobil inca 2 taleri. deci in total 3
pentru al treilea nobil inca 3 taleri. deci in total 6 deci pt al 3lea nobil ai batut 6 satelri
si tot asa
"talerii care iti trebuie sunt in functie de nobilii existenti sau care au existat?"
talerii nu sunt in functie de nobili ci invers, nobili sunt in functie de taleri, cu cati taleri ai cu atata poti face nobili...cu cat bati mai multi taleri cu atata poti face inca un nobil si inca unul si tot asa
sper ca ai inteles
 

DeletedUser

deci, nobilii care au existat este raspunsul la intrebarea mea. multumesc
 

DeletedUser

Ca sa iti fie clar, nu conteaza daca nobilii i-ai folosit pentru a lua sate sau inca nu i-ai folosit, deci ii ai pe stoc deoarece numarul de nobili existenti + numarul de nobili disponibili iti da numarul total de nobili pe care ii poti face in functie de cati taleri ai batut.
In cazul in care pierzi un sat nobilul folosit la cucerirea satului respectiv il vei putea reface in orice alt sat unde ai curte nobila fara a fi necesar sa bati taleri suplimentari pentru acest lucru.
 
Sus