Pastila albastra

  • Autor subiect DeletedUser1079
  • Data de început

DeletedUser12196

nu ...ramai la povestea cavalerului...dar da-i o noua sansa sa iubeasca sa lupte si sa fie fericit.
 

DeletedUser1079

Draga mea

Iti scriu din nou si o data in plus ma simt de parca mi-as pune gandurile intr-o sticla pe care as arunca-o pe mare. Tot sufletul meu pus pe foaie tanjeste dupa ochii tai insa nu stiu de-i va intalni vreodata. Peste cate mari vor zbura gandurile mele pana sa te gaseasca? Peste cati ani te vor intalnii? Poate vor ratacii pe marile lumii secole, poate unele se vor pierde, insa sunt convins ca macar un rand va ajunge la tine, chiar de va trebui sa te caute veacuri. Viata dupa viata, destin dupa destin, iubirea mea te va ajunge. Un simplu "te iubesc" va fi de ajuns pentru ca va cadea asupra ta ca un blestem, ca o neinteleasa incantatie, ca o vraja din negura timpului. Iar de gura mea pacatoasa nu se va mai bucura vreodata de pielea ta, mainile mele profane de nu vor mai atinge marmura pielii tale, ochii mei de nu se vor mai bucura de lumina chipului tau din partea mea pot venii Cavalerii Apocalipsei pentru ca lumea asa cum o stim nu mai are sens.

Al tau
 

DeletedUser23498

Frumos.Pe alocuri Eporeea dragostei a lui Michel Zevaco cu vadite deviatii tribale.Oarecum exceptie sunt epistolele .Totusi scri frumos cand nu cazi in melancolie si nu plangi dupa iubirea pierduta.E totusi unul din putinele topicuri care merita citit pe acest forum.
 

DeletedUser23498

Epopeea Dragostei era clara... cu Pardallian...cavalerii tatal si fiul...unde este legatura in aceste scrisori? Cine este "Fausta invinsa" in aceste scrisori? Si...unde sunt hughenotii? Maresalul? D'Anjou...? D'Alencon?...Henri la IV-eme?... In scrisorile de dragoste, clar nu regsesc stilul...deci aici te contrazic scumpa Latine...:D

Nu te chinui domnita sa-mi dovedesti mie ca esti citita...nu ma intereseaza .
revin
"Acesta este locul in care nu conteaza ca esti batut in pauza mare, ca nu ai scapat inca de cosuri si nici nu se prevede o ameliorare a situatiei, ca nevasta iti ia tot salariul, ca , virgula, copiii au luat-o pe cai gresite, ca sotul nu a mai vazut femeia din tine de doi ani, ca nu mai ti se fac complimente si ca viata nu mai are farmecul de alta data! Aici poti fi temut de parintii altor copii desi ai cincisprezece ani! Tremura in fata monitorului de frica sa nu le iei satele manageri de firma desi tu esti secretara timida de la agentia imobiliara de pe colt! Oameni de patruzeci de ani se roaga de pusti sa le dea resurse!
Hai ca ne distram, sa moara paladinu' vecinului!"
Asta e supergeniala .
 

DeletedUser

Nu te chinui domnita sa-mi dovedesti mie ca esti citita...nu ma intereseaza .
revin
"Acesta este locul in care nu conteaza ca esti batut in pauza mare, ca nu ai scapat inca de cosuri si nici nu se prevede o ameliorare a situatiei, ca nevasta iti ia tot salariul, ca , virgula, copiii au luat-o pe cai gresite, ca sotul nu a mai vazut femeia din tine de doi ani, ca nu mai ti se fac complimente si ca viata nu mai are farmecul de alta data! Aici poti fi temut de parintii altor copii desi ai cincisprezece ani! Tremura in fata monitorului de frica sa nu le iei satele manageri de firma desi tu esti secretara timida de la agentia imobiliara de pe colt! Oameni de patruzeci de ani se roaga de pusti sa le dea resurse!
Hai ca ne distram, sa moara paladinu' vecinului!"
Asta e supergeniala .

Pentru cei 18 ani abia impliniti ai un limbaj foarte putin voalat scumpa "domnita".. Foarte matur chiar....
Hai sa-ti spun ceva...poate ma intelegi mai bine...
nu ...ramai la povestea cavalerului...dar da-i o noua sansa sa iubeasca sa lupte si sa fie fericit.
Ai dreptate...din nou, scumpa "domnisoara".
Data viitoare ascunde-te mai bine....:D
PS Nu ma chinui sa-ti explic dumitale scumpa "domnita" ca sunt citita...caci nu am de ce. Insa ai dreptate si ca sa te aprob, domnule Balieca intr-adevar scrii foarte bine. Asteptam toti continuarea povestilor.
Iar dumneata draga "domnita" invata sa accepti si cand cineva iti spune ca scrisorile de dragoste nu au legatura cu ceva ce ai scris dumneata mai devreme. :)


LE O prefer din scrisori pe aceasta
Draga mea

Intr-o noapte ma lovi un dor nebun de tine. Asa de tare ma durea distanta dintre noi incat am simtit ca trebuie sa-mi las sufletul sa te caute. Unde esti, tu, dragostea mea? Lasa un oftat sa vibreze pana la mine. Sau mai bine stai locului ca-mi scot inima din piept cu mainile goale si o storc de suflet ca pe o rufa tocmai spalata in sange. Sufletul odata scos te va gasi ca asa se gasesc sufletele perechi!

Al tau
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser23498

hmm. Batranul Balieca naste pasiuni? Inseamna ca mai are o sansa!:D
Sa sti maestre.:)
M-ai ajutat sa-i trezesc din somnul de moarte al iubirii.Acum incearca sa dea cu mine de pamant dar sunt amuzanti ca niste copii:D
Nu am vorbit serios,am vrut sa vad doar ce iese.Imi place cum scri.

Inca o data ,scuze.
 

DeletedUser

Pustie şi albă e camera moartă...
Şi focul sub vatră se stinge scrumit...
Poetul, alături, trăsnit stă de soartă,
Cu nici o scânteie în ochiu-adormit...
Iar geniu-i mare e-aproape un mit...
Şi nici o scânteie în ochiu-adormit.

Pustie şi albă e-ntinsa câmpie...
Sub viscolu-albastru ea geme cumplit...
Sălbatică fiară, răstriştea-l sfâşie,
Şi luna-l priveşte cu ochi-oţelit...
E-n negura nopţii un alb monolit...
Şi luna-l priveşte cu ochi oţelit.

Nămeţii de umbră în juru-i s-adună...
Făptura de humă de mult a pierit
Dar fruntea, tot mândră, rămâne în lună
Chiar alba odaie în noapte-a murit... —
Făptura de humă de mult a pierit.

E moartă odaia, şi mort e poetul...
În zare, lupi groaznici s-aud, răguşit,
Cum latră, cum urlă, cum urcă, cu-ncetul,
Un tremol sinistru de vânt-năbuşit...
Iar crivăţul ţipă... — dar el, ce-a greşit?
Un haos, urgia se face cu-ncetul.

Urgia e mare şi-n gându-i ş-afară,
Şi luna e rece în el, şi pe cer...
Şi bezna lungeşte o straşnică gheară,
Şi lumile umbrei chiar fruntea i-o cer...
Şi luna e rece în el, şi pe cer.

Dar scrumul sub vatră, deodată, clipeşte...
Pe ziduri, aleargă albastre năluci...
O flacără vie pe coş izbucneşte,
Se urcă, palpită, trosneşte, vorbeşte...
,,Arhanghel de aur, cu tine ce-aduci?"

Şi flacăra spune: ,,Aduc inspirarea...
Ascultă, şi cântă, şi tânăr refii...
În slava-nvierii îneacă oftarea...
Avut şi puternic emir, voi să fii."
Şi flacăra spune: ,,Aduc inspirarea
Şi-n alba odaie aleargă vibrarea.
........
 

DeletedUser8343

Alexandru Macedonski: Noapte de decemvrie :)...frumoasa poezie ai ales Miss piggy

Pentru domnul balieca: Legat de pasiuni ..cred ca e de ajuns sa citim chiar si cateva randuri sa ne dam seama ca poti face sa vibreze coarda inimii..
A vorbi despre scrierile tale este ca si cum ai striga intr-o pestera vasta..nu poate sa ajunga vorba pana la scriitor fara sa intrerupa tacerea. Numai graiul coardelor ar putea sa povesteasca pe harpe si sa legene din departare delicata si singuratica slava..
 

DeletedUser

Drept e ca frumoase slove ai,domnule Balieca... :)
Asa este, ingerasa si parafrazandu-l pe Tudor Arghezi, putem afirma despre acest alt SENIOR al forumului nostru si ca:
"Pentru pietatea noastra depasita, dimensiunile lui trec peste noi, sus si peste vazduhuri"
(T. Arghezi, Cuvânt inainte la M. Eminescu, “Poezii”, Bucuresti, Ed. Minerva, 1971, p. V.)
Eu raman la dorinta mea....O alta scrisoare, o alta iubire.
 

DeletedUser

Iti sustin punctul de vedere, si eu astept cu nerabdare o alta scrisoare, o alta declaratie..ceva care sa ne incante din nou vederea

Tare mi-e ca vom ramane cu dorinta...cavalerul ratacitor vine rar pe la "castelul" sau de pe forum...
 

DeletedUser1079

Draga mea

Eu fara tine sunt ca marea fara valuri, eu fara tine sunt ca un calator fara destinatie, eu fara tine sunt Bestia fara Frumoasa lui, eu fara tine sunt plans fara lacrima, eu fara tine sunt luptator fara scut, eu fara tine sunt navigator fara nord, eu fara tine sunt poet fara muza, eu fara tine sunt violonist fara vioara, eu fara tine sunt apa fara pamant, eu fara tine sunt planeta fara viata, eu fara tine sunt pasare fara aripi, eu fara tine sunt inger fara Dumnezeu, eu fara tine sunt jumatate.

Al tau
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3395

hmm. Batranul Balieca naste pasiuni? Inseamna ca mai are o sansa!:D

... cu siguranta!
Am citit putin (caci multi mi-au zis de pastila albastra si m-am pus s-o caut si sa vad despre ce este vorba) si deja ... sunt visatoare! :D



PS: vad ca din aprilie ai avut pauza, te rog sa continui ce ai inceput caci daca nu, o sa stric bricheta cea roz! ;)
 

DeletedUser1079

Nuuu! Sa nu strici bricheta roz! :D Voi continua imediat ce ma va lovi inspiratia! :)
 

DeletedUser

odin-large.jpg
odin.jpg


Odin fie cu tine
 

DeletedUser1079

DRUMUL SPRE UITARE

Nu urasc ceva mai mult pe lumea asta decat uitarea. Desi se zice ca ar fi principala calitate a memoriei nimic nu ma doare mai mult decat lasitatea de a infrunta realitatea, incercarea disperata de a uita cat mai repede in incercarea de a ne proteja pe noi insine. Trecem prin viata ca o stea cazatoare pe cerul noptii si mult prea devreme suntem uitati. raman in urma cateva amintiri si o groaza de oameni care vor zice cel mult un sec "a fost un om bun". Nu vreau sa uit. Vreau sa ma doara in fiecare zi. Vreau cel mult sa ma prefac ca uit zilnic. Eu nu o sa te uit tata.
 
Sus